בתשובה לאיילת בועזסון, 04/01/04 6:40
188037
"אתה מתעלם מהנתונים שמראים שעדיין יש יותר נשים מוכות מאשר גברים ועדיין יותר נשים נרצחות ע"י בני זוגן מאשר גברים שנרצחים על ידי בנות זוגם."

לא, את מתעלמת מהקישור השלישי במאמר שלי ומהקישורים שהוא מוביל אליהם. "הנתונים" האלה הם פיקציה פמיניסטית.

"בכנות, מה באמת גרם לך לשנוא נשים עד כדי כך?"

מרב מיכאלי לא נתנה לי. היא אמרה שהיא שומרת את עצמה לחתונה.

"אתה יכול לספר לי על זרמים אחרים בפמיניזם מעבר לאותו מאמר של ונדי מקאלרוי שבצילו אתה חוסה?"

בטי פרידן אינה "זרם", היא המייסדת והכוהנת הגדולה. הסופרות שמצוטטות שם הן כולן שמות מובילים וקריאת חובה בפקולטות למגדר ברחבי העולם. זה שאת רוצה שנראה רק מה שנוח לך שנראה זה לא אומר שאנחנו צריכים לעשות את זה.

"ועדיין לא התייחסת לעובדה שנשים מופלות לרעה בשוק העבודה, הן מבחינת תנאים והן מבחינת שכר."

אני יודע בדיוק ההיפך: שגברים הם אלה שעובדים שעות נוספות ושבתות, והם אלה שעושים עבודות מסוכנות. לכן הם גם מקבלים בממוצע יותר כסף, ולא משום סיבה אחרת. שוב, הכל דמגוגיה פמיניסטית.

"אז למה שלא תלך לעשות ילדים במקום להלאות אותנו בדמגוגיה האווילית שלך?"

את חמודה.

"יש יותר חיילות שמוטרדות מינית, מאשר מפקדים שמוטרדים מינית, בדיוק כמו שיש יותר מפקדים בדרגות בכירות מאשר מפקדות. זו לא אטרקציה, זו עובדה קיימת וכאובה."

יש גם יותר נשים שהתקדמו בחיים, קיבלו עבודה טובה ו/או מצאו בן זוג לחיים והתחתנו כתוצאה מזה שיום אחד המפקד או הבוס שלהן התחיל איתן, או שהן התחילו איתו, או שהן גרמו לו להתחיל איתן, מאשר גברים שקודמו בדרך זו. יש ברשימה הזו אפילו כמה נשים שבהתחלה, כשהתחילו איתן, לא היו בטוחות שהן רוצות. יש אפילו כאלה שבהתחלה לא היו בטוחות שהן רוצות, ודווקא זה שהוא התעקש גרם להן לרצות. אבל אסור לדבר על הצד האפל הזה של הנפש הנשית - הצד שאוהב שדוחפים אותו קצת.

"עד כמה שידוע לי, השירות הצבאי הוא חובה לגברים ולנשים. הבחירה היא לא בין קרבי או לא, אלא בין קרבי לעורפי."

ואללה? אז אם גבר מבקש "עורפי" הוא חומק משירות קרבי? איך לא עלינו על זה עד היום? תראו מה זה. איך עבדו עלי בטירונות! אמרו לי שמהשיריון יוצאים רק על אלונקה.

"ברגע שגבר יכול להוכיח שהוא מסוגל לגדל את ילדיו טוב יותר כלכלית, חברתית ונפשית מאשר אימם ומוכיח לביהמ"ש חוסר מסוגלות הורית שלה, לא עושים "דווקא" לאף אחד".

שקר וכזב. חזקת הגיל הרך קובעת שילדים עד גיל שש הולכים אל האמא, תמיד, וגם ילדים אחרי גיל שש נמסרים לאמא, בגלל השפעת חזקת הגיל הרך ובגלל שכולם פה פוחדים מנשים ומעריצים אותן.

"וזאת מבלי להתייחס לנקודה, להצדיק או להרשיע אותה שנשים שרצחו את בני זוגן, עשו זאת ע"פ רוב לאחר שנים של התעללות מצד אותם גברים."

אני מבין שיש לך קלטות שמוכיחות את זה? אני יודע רק שאחייניתו של יחיאל אוחנה כתבה לי שהוא היה איש טוב ושהוא מאוד אהב את מזל, שרצחה אותו.

"אם אתה כבר רוצה אבחון, תן לי את כל הרקע".

אני סוציומט, אנטיפט ובאחרונה אובחנתי גם ככספומט.

"אגב, אתה יודע מה הסיכויים של גבר גרוש לפתוח פרק זוגי חדש לעומת אם חד הורית?"

את יודעת להסביר לי למה במכבסת המילים שלך, גבר גרוש הוא גבר גרוש ואשה גרושה היא "אם חד הורית"? למה, לילדים של הגרושה אין אבא? הם התגרשו ממנו ברבנות? את יודעת כמה זה מקומם לשמוע אחת כמוך, שככל הנראה אין לה ילדים, מדברת ככה?
ודאי שיש לה ילדים 188040
היא אפילו אם במשרה מלאה

נו, נחמד מאוד. 188042
מעניין איך היא היתה מרגישה אם בית המשפט היה לוקח ממנה את התינוק החמוד הזה.
נקודה אחת 188091
"ברגע שגבר יכול להוכיח שהוא מסוגל לגדל את ילדיו טוב יותר כלכלית, חברתית ונפשית מאשר אימם ומוכיח לביהמ"ש חוסר מסוגלות הורית שלה, לא עושים "דווקא" לאף אחד".

שקר וכזב. חזקת הגיל הרך קובעת שילדים עד גיל שש הולכים אל האמא, תמיד, וגם ילדים אחרי גיל שש נמסרים לאמא, בגלל השפעת חזקת הגיל הרך ובגלל שכולם פה פוחדים מנשים ומעריצים אותן.

אתה מתעלם לחלוטין מעובדות ביולוגיות ופסיכולוגיות‏1 מסויימות. האמא היא עדיין ההורה החשוב בשלב הזה של ההתפתחות. התלות של הילד בגיל הרך באמו קריטית. אין פה שום פחד או הערצה לנשים, יש פה יישום פשוט של דברים שהוסקו לגבי התפתחות הילד.

1 כן אני יודע שזה בחזקת חצי-אוקסימורון.
קשקוש בלבוש 188096
גם אם האמא עובדת מחוץ לבית והאבא הוא זה שמגדל את הילדים? שטויות.

עובדה, גם, שאין חזקה כזאת בשום מדינה אחרת שאני שמעתי עליה. ואגב, מקור החזקה בהלכה היהודית.
קשקוש בלבוש 188158
לפי ההלכה היהודית הילדים צריכים להיות עם האם רק עד סוף גיל הינקות. לאחריו, הילדה צריכה להשאר עם האם ואילו הבן הולך עם האב.
צר לי, אך מקור החזקה לא נובע מההלכה.

אגב, למרות שההלכה קובעת שבנות ישארו עם האם והבנים עם האב, היא מציינת שבמקרים חריגים (אלימות, סמים וכו') אפשר להעביר את החזקה על בנים ובנות יחד לאחד ההורים.
טוב, אם את בטוחה בזה אז למדתי משהו. 188159
בכל מקרה, זה ההסבר המקובל בקרב ציבור עורכי הדין: לא המצאתי אותו ושמעתי אותו מכמה מקורות. מהו סוף גיל הינקות והיכן מצויין הכלל הזה במקורות, האם את יודעת?
טוב, אם את בטוחה בזה אז למדתי משהו. 188166
קודם כל אני בטוחה בזה, גם אם זה מקובל בקרב עורכי הדין זו לא קביעה נכונה לפי ההלכה.

סוף גיל ינקות מוגדר בערך כגיל שלוש. אין לי כרגע תלמוד לפני אבל אנסה בכל זאת... במקורות כתוב שהאב חייב ללמד את בניו תורה "ולמדתם אותם את בניכם", חובות האב לבנו הן: למולו, לפדותו וללמדו תורה. זוהי חובת האב מהתורה ולכן כדי שהוא הוא יוכל לקיים אותה הבן צריך לגדול אצלו.
הבת צריכה לגדול אצל האם שתי סיבות. ראשית, היא תוכל ללמוד מהאם את המצוות של הבנות (חלה, נידה וכו'). שנית, צנוע יותר שהיא תגדל אצל האם.
כן, את זה אני מכיר אבל לגבי גיל 6 188169
כן, את זה אני מכיר אבל לגבי גיל 6 - האם ייתכן שזהו כלל שקבעו בתי הדין הרבניים המודרניים על סמך אותה הלכה ישנה?
כן, את זה אני מכיר אבל לגבי גיל 6 188172
סביר להניח שזוהי הסיבה לקביעת גיל שש. אבל לאחריו (מבחינת בתי הדין הרבניים) הבן צריך ללכת לאבא והבת לאמא.
זו אחת מנפלאות עולמנו הפמיניסטי: 188177
עד גיל שש הולכים לפי ההלכה, כי ההלכה היא לטובת האיטנטרסים של האשה (כפי שהם נתפסים ע"י הפמינסטיות). עבור ילדים מעל גיל שש כבר לא הולכים לפי ההלכה, אלא לפי ההלכה עד גיל שש. הגיוני והוגן, לא?

יש עוד המון כאלה. נגיד, לקצר את משך השירות של בנות בצה"ל זה בסדר, אבל חוסר שיוויוניות בקבלה לקורס טייס זו אפליה נוראה. וכולי וכולי.
אז זהו שלא. 188189
ההלכה ממש לא לטובת האינטרסים של האשה, ההלכה לטובת האינטרסים של הילד. הילד בגיל צעיר צריך את אמא שלו. הוא צריך אותה פיזית (למרות כל הרמדיות אין מזון בריא יותר לתינוק מחלב אם) והוא צריך אותה נפשית וגם היא צריכה אותו. כאשר נגיע למצב בו הגבר יוכל ללדת ולהניק לא תהיה סיבה להשאיר ילד קטן עם האם ספיציפית.
אחרי גיל שש דווקא הולכים לפי ההלכה הבן צריך ללכת לאב והבת לאם.

לגבי משך השירות של בנות בצה"ל: המגמה היא להשוות את הבנים לבנות.
לגבי הטייס: יש לך סיבה טובה לא לפתוח אותו לבנות? (אני מתכוונת לסיבה מוצדקת ומנומקת לא לסטריאוטיפים)
אין לי מושג על מה את מדברת. 188192
בתי משפט לענייני משפחה נוהגים לתת לאמא את המשמורת על הילדים, בלי קשר לגילם. אולי את מדברת על בתי דין רבניים? אבל נדמה לי שאלה מנועים מלעסוק בעניין הילדים - ובכל אופן הם לא עוסקים במזונות ילדים.

"המגמה היא להשוות את הבנים לבנות."

המגמה שלי היא לצחוק על המגמות האלה. המגמה היחידה שמתבצעת בשטח זה שיותר ויותר בנות משתמטות כליל משירות צבאי (39% לפי נתוני 2001, עליה של 1% לעומת השנה הקודמת) ומשך השירות של הבנות *קוצר*. גם לפני הקיצור ההוא, אגב, המגמה היתה להשוות את השירות. חלס, די, מספיק עם הדאחקות האלה.

תמיד זה ככה, אגב: אחד כמוני מראה מקרים של אפלייה בוטה, כמו עניין הפנסיה, והתגובה הכי טובה שאפשר לקבל מהצד הנשי היא משהו חמקני ומתנשא כמו "המגמה היא...", או "באמת אני לא יודעת, ייתכן שנפלה טעות בהגהה", וזהו, עוזבים את זה. חבל.
אין לי מושג על מה את מדברת. 188199
אני דיברתי על בתי דין רבניים.
בתי משפט לענייני משפחה נותנים את הילדים לאם כי האב לא רוצה/יודע איך לטפל בהם.
שירות הבנות הוא כרגע שנתיים במקום שנה ותשע, המגמה אם כן היא להשוות את שירות הבנים לבנות.
נורא חכם מצדך להראות השתמטות של בנות משירות צבאי, אולי כדאי לשם ההגינות להביא גם אחוזי השתמטות של בנים.
אההה... בעיה, אולי בנים משתמטים יותר.
לא שמעתי על החלטה כזאת, 188208
להאריך את שירות הבנות לשנתיים. צר לי.
אכן, 188212
זה כבר מיושם בפועל במשך שנה וקצת.
189569
טוב,אולי זה בגלל שאתה כבר 20 שנה בערך לא בסדיר.
הבנות שמשרתות איתי שמעו טוב מאד על העובדה שהן ילבשו את הדקרון הנפלא שנתיים. ובניגוד לשמועות שרצות חזק מאד מבסיס לבסיס, אין שום תוכניות לקצר את השירות בחזרה לשנה ותשע.‏1

1 גם לא לשנה ושמונה.‏2
2 וגם את השירות של נוב' 01' ומרץ 02' לא מקצרים. בניגוד למה שכמה לוחמים מאד מאד רוצים להאמין.
יופי טופי. 189571
יופי טופי שלא מקצרים.

עכשיו שיאריכו לשלוש שנים ושלוכדי עריקים יתחילו לטפל גם בעריקות, בשיוויוניות. מתי זה יקרה? בנובמבר 52'?
לוכדי עריקים מטפלים גם בעריקות. 189584
מי אמר לך אחרת?

________
העלמה עפרונית, לא מבינה את הקטע של הכותרת שזהה לתחילת הטקסט. אבל זה בטח כי היא חושבת מהרחם או משהו.
לא זוכר ששמעתי ברדיו אי פעם על עריקה 189613
לא זוכר ששמעתי ברדיו אי פעם על עריקה שנפלה מהחלון כי ברחה מלוכדי עריקים. מה זה אומר? שעריקות לא בורחות מחלונות? שהן יותר טובות בלטפס? שכולן גרות בקומת קרקע?
סוף סוף... 189619
אתה מביא עובדות סטטיסטיות מוצקות, ולא דמגוגיה זולה.

רואים שהשכלת מהדיון כאן, גבר.
לא זוכר ששמעתי ברדיו אי פעם על עריקה 189633
פעם, פעם, ישבו איתי בכלא 400 כמה עריקות. אז בטח זה אומר שהן לא ברחו מחלונות, שהן פחות טובות בלטפס ושאף אחת מהן לא גרה בקומת הקרקע. טוב, הן היו רק בנות.

אה, זה מעניין, גם אני לא שמעתי עליהן ברדיו. אז הן בטח לא היו קיימות באמת, רק דמיינתי אותן.
לא זוכר ששמעתי ברדיו אי פעם על עריקה 189652
אבל אם היית שומע ברדיו, היית בודאי חושב ששוב ניפחו את הסיפור כדי להראות עד כמה הנשים מסכנות ושאף פעם לא דיברו על למה בנים עורקים מהצבא.
אתה שם לב איך אתה סותר את עצמך?
תגובה שנונה אבל דפוקה לוגית 189666
''נכון שמעולם לא שמענו על עריקה נלכדת, אבל אם היינו שומעים על אחת כזאת, אז היית אומר שהתקשורת מבליטה את העריקה הנלכדת, אבל לא שמענו על אחת כזאת מעולם, אז זה אומר שלא שהתקשורת לא מעוותת, אלא שהמצב מעוות, שלא קרה מקרה שבו נלכדה עריקה, כי אין עריקות ממין נקבה בצה''ל, או שלא לוכדים את אותה עריקה מיתולוגית''
תגובה שנונה אבל דפוקה לוגית 189672
זו לא חוכמה לטעון להסתרת נתונים מצד התקשורת במקרה מסוים (אלימות במשפחה) ולאמינות הדיווח במקרה אחר (עריקות ממין נקבה).
תגובה שנונה אבל דפוקה לוגית 189677
זו חוכמה מאוד לא חכמה להפוך כל עניין על פניו. הטענה המקורית היא שהתקשורת מנפחת כל נושא הקשור באלימות (גברית) במשפחה, ובמקביל מנפחת גם כל אירוע הקשור בבחורה קרבית עאלק.

הטוען טען שמעולם לא שמע על עריקה נקבית בתקשורת. הטוען טען את טענתו ביושר - גם אני לא שזפתי את עיניי בידיעה כזאת. עכשיו בטח תגידי שזה לא מדעי, ואני כמובן אסכים איתך, אך מאידך, אתבייש מאוד אם תמצאי ידיעה כזאת. אבל לא אזדקק לבושות ציבוריות, כי לא תמצאי ידיעה כזאת, כי בנות לא עורקות מהחזית, כי הן לא משרתות בחזית השמורה לבנים, ואת יכולה לעשות כמה שפאקטים באויר ועדיין חיילים מתים בפעילות מלחמתית, וחיילות, לכל היותר, סובלות ממועקת פורטנוי של המפקדים החרמנים שלהן.

ותמיד עדיף להיות חיה ומוטרדת, מאשר מת ובתול.
תגובה שנונה אבל דפוקה לוגית 189682
נכון והגיוני - אנחנו אכן לא שומעים על עריקות, כיוון שחיילות לא משרתות בחזית. אבל זה בערך אותו היגיון כמו לטעון, שאנחנו לא שומעים על נוצרים שמתחמקים מברית מילה. רוצה לטעון בעד שירות של נשים בחזית? קדימה. אבל עניין העריקות לא משפיע פה לכאן או לכאן.
ברגיל כאן, תמיד יש מצנח רזרבי 189684
כבר הבנתי את הקטע של האייל. את/ה משרבב/ת את מה שבא לך להגיד, בלי שום קשר ישיר. בעצם, עדיף, ליד הקישור ההכרחי.

למה בנות לא משרתות בחזית ובנים כן. למה בנים צריכים למות בשירות קרבי של הצבא ומדינת היהודים, ובנות לא. למה אתן דורשות זכויות שוות (שאתן זכאיות להן א-פריורית) אבל לא תובעות בתוקף לשאת בנטל הלאומי. למה הסיכון שלי כזכר אמור להיות פי מאה ממך כנקבה. על-פי חוק ומנהג. לא באופן וולנטרי.

אז תתחכמי ותתפתלי כמה שתרצי. עדיין גברים מתים בשליחות המדינה, ונשים צעירות מבלות שנתיים בקריה. ואל תגידי לי שיש גם גברים בקריה. כן, יש. אבל אין נשים בין הכוחות הלוחמים והנפצעים והנהרגים. אז מי שרוצה זכויות, גם שתאמץ לעצמה ולאחיותיה למגדר כמה חובות בסיסיות לפני שתעלה על הבריקדות התקשורתיות.
ברגיל כאן, תמיד יש מצנח רזרבי 189687
ברגיל אה? מיידלע מפוקח, תרגיע.

לוכדי עריקים מטפלים גם בעריקות. העניין הוא שאין כמעט (אם בכלל) עריקות ולכן (בגדול) זה מאוד לא מעניין. מאוד פשוט.

אתה זה שמשרבב תגובות לא קשורות שנשמעות כמו נאומים מתלהמים, בעוד התגובות אליך מנסות להתיחס אל מה שאתה אומר. בין כתיבה לכתיבה, נסה גם לקרוא.

הנה זה שוב:
"נכון והגיוני - אנחנו אכן לא שומעים על עריקות, כיוון שחיילות לא משרתות בחזית. אבל זה בערך אותו היגיון כמו לטעון, שאנחנו לא שומעים על נוצרים שמתחמקים מברית מילה. רוצה לטעון בעד שירות של נשים בחזית? קדימה. אבל עניין העריקות לא משפיע פה לכאן או לכאן."

אני אחזור על הרעיון המרכזי בשביל שתבין:
אתה רוצה לטעון בעד שירות של נשים בחזית? קדימה.
העלה טיעונים בעד גיוס נשים לקרבי. זה לגיטימי. תתפלא גם לכמות ההסכמה שתשמע אם תעלה טיעונים עניניים ולא קשקושים מתלהמים (אם כי אף פעם לא יסכימו איתך במאת האחוזים. לא צריך עודף בגרות בשביל להבין את זה). האמת היא שכבר היה פה דיון שכזה ועדיין לא חידשת כלום (למרות הפיקחון).

רטוריקה סבירה 1:
מן המפורסמות שגברים משרתים בקרבי ונשים (בגדול) לא. הנסיונות שלך להוכיח את זה לקוראים משול לטחינת מים (אתה לא חכם כמו שנדמה לך ולא עלית פה על איזו אמת נסתרת שאף אחד לא מכיר).
הסבר מדוע אתה חושב שנשים צריכות לשרת בקרבי בעזרת *טיעונים* ובלי התלהמות שמציגה אותך באור בהמי ומגוחך (נסה להיפטר גם מכל הפיקחון, ראיית האמת, גילוי האור ושאר שטויות שמציגות אותך , ואת שאר האחיות המשיחיות שלך בדיון זה, כלא יותר מאשר דוגמט או מחזיר בתשובה ממוצע).

אם תנסה להרגע, עוד עלול להיווצר פה בטעות איזה דיון שישנע מישהו סעות בהן אתה מחזיק (אתה יודע, הדבר הזה בו אנשים מדברים אחד עם השני בנימוס. מן מנהג כזה של הקשבה ונסיון לתת תשובות לעניין, גם כשלא מסכימים. מנהג מוזר בו מעלים טיעונים וטיעוני נגד ומי יודע אולי מצליחים לשכנע מישהו במשהו).

אל תחשוש, זה לא נורא כמו שזה נשמע.

רטוריקה סבירה 2:
מהי תגובה לא קשורה?

נבדוק את: "אז תתחכמי ותתפתלי כמה שתרצי. עדיין גברים מתים בשליחות המדינה, ונשים צעירות מבלות שנתיים בקריה".

שים לב שבתגובתה של ברקת היא מציינת במפורש שידוע לכל ש"חיילות לא משרתות בחזית". התגובה שלך מעלה טיעונים במקום ברקת (איש קש קוראים לזה פה), כאילו היא אומרת (תוך כדי התפתלות) שנשים כן משרתות בחזית. להד"ם. למה זה קשור?

מתברר שדווקא התגובה שלך לא קשורה לכלום. קרא שוב וכתוב משהו קצת יותר מנומס וענייני.
PATCH 189688
"שישנע מישהו סעות" = "שישכנע מישהו בדעות"
התגובות האחרונות רק מעידות 189690
התגובות האחרונות רק מעידות עד כמה כולם לא קולטים את גודל הביזיון.

ארבע מתוך עשר נשים - רק 10% פחות מחצי - *מראש* לא מתגייסות בכלל לצה"ל.

אומר זאת שוב, למען הסר ספק.

ארבע מתוך עשר נשים - רק 10% פחות מחצי - *מראש* לא מתגייסות בכלל לצה"ל.

והן לא דתיות, ברובן, ודאי שלא חרדיות (ואם הן דתיות, סביר להניח שהן עושות שירות לאומי במקום צה"ל. לא יודע איך זה משתלב ב-‏40%). אני מנחש - אבל לא יודע - שהמספר הזה לא כולל כאלה שמחליטות לפרוש מהשירות אחרי שכבר התחילו לשרת.

אז למה שיהיו עריקות בכלל?

לרצוח את בן הזוג אם אפשר להגיע לתוצאה דומה בלי להסתבך ובסיוע מלא של רשויות החוק?

למה להיות עריקה אם אפשר להצהיר שאת דתיה?

מתוך דו"ח 2001 של שדולת הנשים:

"מספרן של הנשים שאינן מגוייסות לצה"ל מטעמי דת נמצא בעלייה. בשנת 1996 שיעורן עמד על 23.8 אחוז לעומת שנת 2001, אשר בה 27 אחוז קיבלו את הפטור מטעמים אלו. לדעת מבקר המדינה מינהל הגיוס לא פועל באופן מספק כדי למגר את תופעת ההצהרות הכוזבות מצד המועמדות חשירות בצה"ל."

סה"כ הפטורים לנשים עלה מ-‏38% ל-‏39% בין 1996 ל-‏1998.
תיקון: 189691
נשמט לי חצי משפט שם:

צ"ל - זה קצת כמו השאלה מדוע יש פחות נשים הרוצחות גברים מאשר להיפך. למה לרצוח את בן הזוג וגו'.
<אנחה> 189695
גיל, התגובות האחרונות לא מעידות שכולם לא קולטים את "גודל הבזיון". צא מהפוזה של רואה האור המסתובב בין עיוורים.

מאיפה אתה יודע מה אנשים קולטים ומה אנשים לא קולטים? מאיפה אתה יודע אם אנשים מודעים למספרים או לא? שאלת אותם? ניסית לברר מה הם חושבים ומה דעותיהם? אולי אנשים פה בעד גיוס נשים לתפקידים קרביים? בדקת? שאלת? ביררת?

לא היה פה בכלל דיון על האם יש לגייס נשים או לא לגייס נשים ובטח שאף אחד לא טען שנשים וגברים משרתים באותו האופן ולאורך אותו הזמן. אתה והמפוקחים האחרים, משולים לאדם שפורץ לחדר ברעש וצלצולים ומטיף בהתלה(ב/מ)ות לכולם שיש גרביטציה בחוץ.

תן למישהו את האפשרות להגיד שאין גרביטציה בחוץ וגם אז הויכוח שלך הוא איתו ולא עם "כלל קוראי האייל הקורא". ה"גיל נגד העולם" הזה מציג אותך באור קצת פרנואידי.

קיצקץ, עם מי אתה מתוכח ועל מה בדיוק?

אם אתה מנסה לטעון שיש להשוות את תנאי השירות בין גברים לבין נשים ולהפסיק את האפליה המגדרית בצה"ל, אז פשוט תגיד את זה בפשטות ותציג נתונים (זה נטען באייל כבר מזמן על ידי ועל ידי אנשים אחרים, וגם אני לא הבאתי איזו בשורה חדשה שלא ידועה לאף אחד).
האם ב''גיוס לתפקידים קרביים'' אתה 189696
האם ב"גיוס לתפקידים קרביים" אתה מתכוון ל"גיוס בכפייה לתפקידים קרביים"?
האם ב''גיוס לתפקידים קרביים'' אתה 189700
אתה מתכוון עפ"י דעתי האישית שלא מיצגת אף אחד חוץ מאת הח"מ? לחלוטין ויפה עשור אחד קודם.
אם היה פה מנוע חיפוש שבאמת עובד‏1, הייתי מוסיף לך קישורון לאיזה דיון או שניים בנושא.

1 ;-)
והאם אתה מבין שזה שאתה בעד לא יגרום 189704
והאם אתה מבין שזה שאתה בעד לא יגרום לזה לקרות?

אני מוכן, למשל, להתערב איתך על מכוניתי - כל רכושי - שזה לעולם לא יקרה. וגם אתה יודע שזה לא יקרה. אז למה לדבר על דברים סתם? מי יעביר חוק כזה, שכופה על בנות לשרת בחזית הקרב? מי, במיליון השנים הקרובות, יצביע בעד חוק כזה?
מבין חלקית אבל אופטימי 189706
נו, ולהתלהם זה מה שיפתור את הבעיה?

מה *אתה* מציע לעשות?

אם אין לך הצעה קונקרטית ואתה ממש לא מאמין שבאמת ניתן לעשות משהו, אז מעבר ללדון ולדבר על זה (רצוי בלי ברקים ורעמים), נשארות מספר אלטרנטיבות לאדם סביר:
1) למצוא משהו אחר להתעסק בו.
2) להתפשר, זמנית, ולנסות לשכנע אנשים ברעיונות מתונים יותר (רומא לא נבנ...).
3) לעבור ניתוח לשינוי מין ולהתגייס לגולני.

______
שוב, כמעט מאחר לאוניברסיטה.
ראה נא את הצעתי לגבי חיל המודיעין 189708
ראה נא את הצעתי לגבי חיל המודיעין, אי שם בשירשורים. בהצלחה באוניברסיטה.
או, הנה היא, ישר מתחת להודעה הזו. 189709
תגובה 189620
והאם אתה מבין שזה שאתה בעד לא יגרום 189756
ואתה יודע מי ימנע את העברת החוק הזה? לא הנשים, שיצביעו, ברובן, בעדו. גם לא השמאל הרופס והכנוע. מי שיתנגד בקולות ובצלצולים הם הדתיים והחרדים, המתנחלים (בגלל החפיפה עם הקבוצות הקודמות) והמאצ'ואים שחס וחלילה שידחפו להם איזו נקבה לאמצע האקשן. לא ברור לי מול מי אתה מתלונן כשאתה בא בתלונות לאביב או לברקת.
הנשים יצביעו בעדו? גיחי. 189769
התגובות האחרונות רק מעידות 189740
האם מדובר בנשים יהודיות בלבד?

מה לגבי גברים? איזה אחוז לא מתגייס?
לא יודע, לא כתוב שם. 189743
אני בגמילה ואתה הורס לי את זה עם שאלותיך הענייניות.
צה''ל משחרר בנות בקלות, גם נגד רצונן 203865
שירתתי בחוות השומר. שזה בסיס טירונות של חיילי מקא"ם, מה שקרוי בלשון העם נערי רפול. במקרה, שירתו שם במפקדה כמה חג"מניקיות, כלומר חיילות גיוס מיוחד.

ככלל.
חיילות חג"ם הן ברמה הרבה יותר גבוהה מחיילי מקא"ם. בנים ברמה של חיילות חג"ם מתגייסים גיוס רגיל (והולכים לגולני). בנות ברמה של רפולניקים עם רמה נמוכה לא מגויסות כלל.

עוד דוגמא.
מישהי שלמדה איתי בתיכון, היתה מקרה ת"ש מעניין. אמא שלה נפטרה. אבא שלה אמנם מכיר בה (ההורים שלה גרושים) אבל לא תומך בה כלכלית.
עקב כך צריך להכיר בה כחיילת בודדת.
צה"ל לא כל כך רצה לעשות את זה. למה זה עולה הרבה כסף. בדיקת שיקולי עלות מול תועלת לצבא + מוטיבציה (לא בשמיים, יש לציין) להתגייס, הביאו לזה שהצבא החליט לא לגייס אותה.

חייל זכר היו מגייסים גם אם הוא לא רוצה, גם אם הוא יצטרך להיות מוגדר כחייל בודד.

כל האמור לעיל לא בא לתת תחמושת למר גיל רונן.
אם אתה רוצה, אתה יכול לראות בזה עוד סממן לאפליה.

ואגב.
שמת לב לסתירה - מצד אחד אתה יוצא נגד בנות בקורס טיס, מצד שני מתלונן על למה אין בנות בקרבי.
צה''ל משחרר בנות בקלות, גם נגד רצונן 203901
אני לא באמת מתלונן שאין בנות בקרבי. אני רק אומר משהו בנוסח "אוקיי, דיברתם הרבה. עכשיו בואו נראה אתכן מעמידות אוגדה נשית שלמה שתיקח על עצמה את רצועת עזה - מארבים, סיורים, מחסומים, הכל. אם באמת הייתן רוצות - הייתן יכולות לעשות את זה. אם אתן לא הולכות על זה, אלא רק על יחידות קטנות שמשרתות בגבולות שלום וככה - ואם אתן בסך הכל רוצות להעביר איזה מסר סימלי, שגם בנות יכולות להיות קרביות, אז המסר עבר והוא לא מצדיק את המשך ההשקעה הצה"לית בניסוי הזה."

אני גם אישית הייתי רוצה לראות את המדיה מחדשת את פולחן הגיבורים הלוחמים, ונוטשת את פולחן הגיבורות הפמיניסטיות, שזה כרגע הקטע שלה. אני רוצה שכולנו נדע בעל פה את שמות הנופלים והקורבנות שלנו במלחמה האמיתית, שכולנו נדע בדיוק כמה חיילים נהרגו בכל שנה כי מפמפמים לנו את זה כל יומיים, ולא שנדע כמו היום בדיוק כמה נשים נרצחו על ידי בני הזוג השיכורים שלהן. הנה, עובדה, אני חשבתי שמספר החיילים ההרוגים בשנה הוא איזה מאתיים, ומתברר שהוא פחות ממאה. כמה נשים נרצחו בפיגועים בשנה שעברה, אני לא יודע. אבל כמה נשים נרצחות בשנה - את זה כולם יודעים, בדיוק מוחלט.

אני רוצה שב-ynet יהיה מדור 'יזכור' קבוע שבו חברים מספקים על הנופלים, ואני רוצה שלכל אחד ואחת מהם יהיה מקופ של כבוד, מיני-אתר ב-ynet, שבו אנשים באים וחולקים להם כבוד.
צה''ל משחרר בנות בקלות, גם נגד רצונן 203904
איך אביתר בנאי כתב פעם?
כלום לא עצוב, הכל כרגיל...
נשים נרצחות, אנשים מתים והשמחה שלך היא שסוף סוף היתה כתבה אובייקטיבית שמציגה אותן כאשמות ולא כקורבנות.
אתה ממש רוצה שכולם יחיו חיים תמידיים של שכול ועצב, נכון?
וחוץ מזה, יש אתר "יזכור" שעושה בדיוק את מה שאתה רוצה.
צה''ל משחרר בנות בקלות, גם נגד רצונן 203908
הנה עוד כתבה אובייקטיבית שנראית כאילו הוכתבה מילה במילה על ידי עורך הדין של המתלוננת.

פעם היו מביאים לפחות תגובה של האיש שכתבו עליו. אבל "המחתרת" הצליחה איכשהו "להשחיל" כתבה שלמה ששופטת איש שטרם הורשע בדין, ואפילו לא לוקחים תגובה. אני לא כל כך מבין מי עורך את האתר הזה.
צה''ל משחרר בנות בקלות, גם נגד רצונן 203910
איפה היתה כתבה אובייקטיבית כזאת ששימחה אותי? לא הבנתי.
גם אני רוצה אבל זה לא יוצא 203932
אני למשל הייתי רוצה שיהיה מדור 'יזכור' לכל אלה שנהרגים בתאונות דרכים (הקורות לא אחת ולא שתיים, בגלל מצ'ואיותו של הנהג הישראלי).
אני רוצה שיהיה מדור 'יזכור' לכל האנשים הטובים, שהחברה המצ'ואיסטית אכלה אותם. כאלה שהיו עדינים ורגישים מדי, חלק מהם התאבדו, חלק אכלו את עצמם בשקט.
תתמדור מיוחד במדור זה, היה מוקדש לאלה שנפלטו בפרופיל 21, ומתו חברתית כי לא ידעו איך לאכול את הסטיגמה שהפילו עליהם בנוסף לבעיות שהיו להם קודם.
מדור 'יזכור' לכל התקוות שמתו בשקט, החלומות שאנשים שחלמו אותם הם בגופם עדיין פה, נראים חיים ומתפקדים ואפילו שמחים, אבל בנפשם פנימה הם מתו.
'יזכור' לכל האנשים שהמדינה רצחה אותם בשקט.
'יזכור' גם לכל מה שמת במדינה הזאת מאז שהכוחות הפאשיסטים שבה רצחו את רבין.
'יזכור' לפגועי הנפש הרבים שהתאבדו.
'יזכור' גם לנכים שלא עמדו במאבק.
'יזכור' למפוטרים שהתאבדו או חלו, שלא על כולם מספרים בעיתון, ולכל נפגעי התכניות הכלכליות ושרירות ליבו של השלטון, אנשים שנגמרו או שהם בדרך להיגמר.
'יזכור' גם לפלשתינים שנורו לשוא.

אולי זה לא בסדר הנכון, אבל אתה, גיל, וחייליך יכולים לחכות.
צה''ל משחרר בנות בקלות, גם נגד רצונן 204767
אני מוזרה, אולי, אבל אני הייתי רוצה שאנשים לא יהרגו ולא יירצחו בשום צורה, ולא נצטרך שיהיו לנו מדורי יזכור קבועים לא לאלו ולא לאלו.

מה שמפריע לי, זה שיש כאן ויתור על פתרון לבעיות (של המלחמה המתמשכת עם הפלשתינים, של האלימות הביתית). אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שמתים וימשיכו למות וזה בסדר גמור, ועכשיו רק נשאר להתווכח את מי צריך לזכור יותר או להנציח קודם.
צה''ל משחרר בנות בקלות, גם נגד רצונן 204775
כרמית, אני מבטיח לך שאם רק תתנו לטובים להרוג מספיק רעים, ולכבוש מהם שטח, להקטין אותם, לשבור אותם לרסיסים ולהכריח אותם להשתנות באמת, אז נגיע לשלום יציב לדורות וכמעט לא ייהרגו אנשים.
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205075
יש הסכמה מוחלטת מי הם ''הטובים'' ומי הם ''הרעים'', ומכאן בעייתיות ראשונה באשר לתביעתך לאשר לבני קבוצה א להרוג ''מספיק'' בני קבוצה ב וכו'.
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205084
הטובים זה הטובים והרעים זה הרעים, זה כלל בסיסי בחיים.
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205087
אתה יודע שיש פה כאלה שמשייכים אותך לרעים. אז מה אתה אומר, לגבי הצעתך איך לנהוג ברעים?
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205091
אלה שמשייכים אותי לרעים עושים זאת מתוך שיעמום ופינוק. קשה לי לדמיין אותם נוקטים פעולה שיש בה סיכון כלשהו, אם אפילו לכתוב את שמם בפוסט מספר 1497 בדיון ישן באתר מספר 403,984 בדירוג אלקסה הם פוחדים.
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205092
הסטריאוטיפ שיש לי אישית על הרעים, כולל ייחוס של שיעמום ופינוק לצד השני.
גם בן לאדן מייחס למערב שיעמום ופינוק.
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205097
אז אם בין לאדן הוא בין הרעים שלך, איפה המחלוקת בינינו?

חוץ מזה, בין לאדן צודק בהרבה דברים ויצורים כמוני חבים את הצלחתם - במידה שיש כזו - לאותה החולשה ממש שבין לאדן מזהה ומנצל. רק שאני רואה את החולשה ונכנס לתוך הוואקום הזה, ובין לאדן רואה את החולשה ורוצה לנצל אותה בשביל להשמיד אותכם (אותנו?).
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205102
לא דיברתי על מחלוקת בינינו, אולי יש, לגבי הרשימה המלאה של הרעים.
ומתפתח פה וידוי מעניין באמת. איך "יצור כמוך" בדיוק מגדיר את עצמו?
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205189
ראש השדולה למען המשפחה בישראל.
טעות הקלדה 205203
צ"ל: ראש השדולה למען השפחה בישראל.
טעות הקלדה 205204
אם האמהות של פעם היו שפחות, מה היו השפחות של פעם?
טעות הקלדה 205207
שפחפחות?
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205214
עדיין לא הבנת איך השיטה של גיל עובדת?
קוראים לזה לאומנות, והיא אומרת שאיפה שהאדם נמצא בו הוא הטוב, והצד השני טועה ולכן הוא הרע
קודם תחשוב שדרך המחשבה שלך נכונה, אח"כ תאשים בצרות שלך את הצד השני (מי שהוא לא יהיה) ואח"כ תביא תירוצים

זה מסביר טוב מאוד את השנאה למין השני, ואת השנאה והחשדנות לכל מה שהוא לא ישראלי
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205217
תגיד, כשאתה רואה סדרה כמו 'בלוז לכחולי המדים' למשל - אתה בעד שהפושעים יצליחו, או בעד השוטרים? יש לך תמיד בעיה כזאת בזיהוי עמית מול טורף?
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205221
החיים הם לא סדרת טלויזיה, ואין לחיים תסריט כתוב מראש- עם גיבורים ללא חת וחטא, ופושעים זדוניים שכל מטרתם להתפס ע"י אותם גיבורים.

מערכת הזע"ט שלך קולטת רק שחור או לבן? אני רואה המון גוונים של אפור- לא כל מי שאין לו אותן דיעות כמו שלך הוא נגדך
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205222
ברור שלא. אבל מי שמחנכים את ילדיהם כך - http://www.littlegreenfootballs.com/weblog/pal-child... - הם אויבי ואין לי רחמים עליהם בכלל.
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205263
על אנשים כאלה (מכל הצדדים) אין ויכוח
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205270
ראית את כל תצוגת השקופיות?
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205304
אני ראיתי 20 תמונות של ילדים מחופשים לברוך גולדשטיין
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205308
משתתפים במצעדים צבאיים ברחובות תל אביב, חיפה וירושלים?
איפה? 205324
גברים חזקים 205272
אתה צריך לאהוב אותם.
גברים חזקים 205273
המאבק הוא לא בין גברים חזקים לנשים, או לגברים לא-חזקים. המאבק הוא בין המחנה שלהם למחנה שלנו, ואם רק להם יהיו גברים חזקים נפסיד.
גברים חזקים 205275
אנחנו נפסיד גם אם יהיו לנו *רק* "גברים חזקים".
גברים חזקים 205310
כל זמן שיש לנו אותך, אין סכנה כזאת.
גברים חזקים 205498
תודה, אני לוקח זאת כמחמאה.
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205223
יש לא מעט סרטים שבהם קל מאד להזדהות דווקא עם הפושע. הדוגמה הישראלית הראשונה שעולה לי בראש היא ''מתחת לאף''.
ואל תגיד לי שזה מפני שאיבגי שמאלני.
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205225
נכון, אבל ברגע שאיבגי מחנך את בנו להפוך לגוש בשר מדמם על תקרה של פיצריה ציונית, אולי הגיע הזמן להפסיק להזדהות איתו.
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205226
מה?

ומיתוס מצדה עליו מתחנכים חיילים, מוכר לך?
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205230
מגיני מצדה התאבדו ביחד עם הילדים שלהם. הם לא שלחו את הילדים שלהם להתאבד על ילדים רומיים.
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205252
נגיד שזה משנה משהו. אבל עדיין לא הבנתי מה אתה רוצה מאיבגי.
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205254
שיביים תשובה ציונית הולמת ל''פסיון'' של גיבסון. עם שחקנים שיודעים לדבר ארמית במבטא שמי.
לא בטוח שבינך לבין מישהו כאן 205274
את התפקיד הזה הוא החליט להשאיר לך.
תשאיר את מיתוס מצדה בחוץ 205599
אם הברירה שלך היתה בין מוות מהיר בשחיטה כשרה לבין מוות איטי על צלב לך ועבדות (ואונס) לבני משפחתך, מה היית בוחר?
קר לו שם 205602
ואת, מה היית בוחרת?
הנקודה היא ששם, לא שאלו את האנשים, ובטח לא את הילדים.
לאור מה ששמעתי על העבדות ברומא? 205845
במוות.
צה''ל משחרר בנות בקלות, גם נגד רצונן 206109
אני תמיד נלחצת כשמדברים אליי בלשון רבים.
צה''ל משחרר בנות בקלות, גם נגד רצונן 206155
לא נורא, את סקסית כשאת לחוצה.
צה''ל משחרר בנות בקלות, גם נגד רצונן 206160
עתה אין מאושרת ממני.
צה''ל משחרר בנות בקלות, גם נגד רצונן 206168
עכשיו את פחות סקסית, את רואה?
צה''ל משחרר בנות בקלות, גם נגד רצונן 206194
אם כבר מדברים על סקסיות, הרי שמנטליות של קרבן היא בעיניי הדבר הכי פחות סקסי שיש.
צה''ל משחרר בנות בקלות, גם נגד רצונן 206199
אולי לא סקסי אבל עוזר בחיים. קל לך להתנער ממנטליות הקורבן כאשר לטובתך פועלת מכונת תעמולה משומנת שמציגה את בנות מגדרך כקורבנות תמידיות שכל חייהן רק דם ודמע...

(סליחה, אני צריך לנגב את דמעת האמפתיה שנקוותה בעיני השמאלית... אוקיי).

כתבת תגובת מחאה ל-ynet בעקבות המאמר ההוא, לרגל יום האשה הבינלאומי?
צה''ל משחרר בנות בקלות, גם נגד רצונן 206202
קודם כל הבהרה. אני לא קרבן, מעולם לא הייתי קרבן ולעולם גם לא אהיה. גם אם חיי היו רצופים דם ודמע (ועד עכשיו הם היו) - זה עדיין לא הופך אותי ולעולם לא יהפוך אותי לקרבן.

שנית, קראתי את המשפט השני שלך פעם ופעמיים ולא הבנתי את ההגיון העומד מאחוריו. אם מכונת תעמולה מציגה את בנות המגדר כקורבן תמידי, למה קל להן להתנער ממנטליות הקרבן? לא להיפך?

ועל איזה מאמר אנחנו מדברים בדיוק? אני לא חובבת גדולה של ynet.

והא לך ממחטה. גם גברים בוכים מלחיצים אותי, אז הרשה לי לחזור לפוזת הסקסיות הבלתי נלאית.
צה''ל משחרר בנות בקלות, גם נגד רצונן 206208
כוונתי שקל לך, ברמה הפרטית שלך, לומר "אני לא קורבן", כאשר יש מכונת תעמולה שלמה שדואגת *כן* להציג אותך כקורבן ולהשיג עבורך זכויות שונות. כך את נהנית משני העולמות: גם מקבלת זכויות יתר, וגם טוענת שאת לא בפוזה של קורבן.

המאמר שאני מדבר עליו הוא זה - http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2883204,00.h... - אבל ראי הוזהרת, את תבכי.

מיד אחרי שתגמרי לקרוא אותו, אני מציע לחזור למציאות עם המאמר הזה - http://www.nfc.co.il/archive/003-D-5268-00.html?tag=... - "זמן לסיים את הפליית הגברים במזונות" ע"י עו"ד יעל גיל, שפורסם ב-nfc.
צה''ל משחרר בנות בקלות, גם נגד רצונן 206215
ואני אמורה עכשיו להתחיל להתווכח על מה שהשיגה עבורי אותה מכונת תעמולה לכאורה? ולהשוות מי מקופח יותר, אתה או אני? זה לא יקרה.

אני מודעת לעובדה שיש בעולם הרבה מקופחים, מסכנים וכאלו שלא מקבלים זכויות שוות. אני לא מתיימרת להילחם עבור כולם, וגם לא רוצה לעשות את זה. אין לי פנאי ואין לי חשק. אם מדובר בזכויות שלי, אני אעשה את המלחמה על בסיס עקרוני ונושאי, ולא על ידי בדיקה מי מסכן פחות ממני אבל מקבל יותר. אבל זאת רק אני.

מנטליות של קרבן, לדעתי ומנסיוני, לא קשורה למה יש או אין. היא הלך רוח. וכך, בחורה אחרת תרגיש מקופחת גם אם מכונת התעמולה שלך תשליט כאן פמינוקרטיה. וכך, מכריי מבית שאן ימשיכו להרגיש "אפליה נגד המזרחים" גם בעוד חמישים שנה, בלי קשר להתפתחויות חברתיות. וכך, מזכירת השיווק שעובדת קומה מתחתיי תמשיך להתלונן השכם והערב על "אפליה נגד המזכירות", גם אחרי ששפצרו לה את הסכם העבודה כך שהוא מקביל לזה של מנהל בדרג ביניים.

זה *לא* קל להגיד "אני לא קרבן".

אני מודה ומתוודה שאין לי הרבה מושג לגבי מצב המזונות בישראל. עוד לא התחתנתי, אז לחשוב על גירושים? אם אתה מאמין במאבקך, הרי שאני מאחלת לך הצלחה מעומק לבי.
צה''ל משחרר בנות בקלות, גם נגד רצונן 206130
שהטובים ילבשו לבן,והרעים שחור.זה בשביל שלא יתבלבלו,וידעו את מי להרוג.
התגובות האחרונות רק מעידות 618790
מעניין איזה גבר היה מתגייס, אם מטרת הצבא היתה להגן מפני אנסים, רוצחים וסתם כל מיני פושעים נגד נשים.

ומעניין מה היו עושים המזרחיים (למשל), אם אשכנזים היו רוצחים אותם רק בשל מוצאם (כתופעה! לא מקרה פה ושם) כפי שגברים רוצחים נשים רק בשל מגדרן.
confusing with the facts 190101
As it happens, the relationship between desertion from service and the type of service is, in fact, opposite to the one stated by Gil - my dissertation database, including a sample of more than 850 cases of desertion for the years 2000-2002 confirms that the vast majority of deserters are not in combat service, but in other roles in the army. So having men in combat positions has nothing to do with gender percentage among deserters.

As to the gender of delinquents, it is true that the percentage of women deserters is minor, but this pattern holds true for female crime and delinquency in general. Why? well, that's a very good question. Ask three criminologists, you'll end up with nine different answers, at least.

(diving back to work on aforementioned database instead of spending time on internet.)
הדר, אוקיי, מעניין 190111
הדר, אוקיי, מעניין.

עכשיו נשאלת בכל זאת השאלה - האם יש קשר בין הסטטיסטיקות הנ"ל לבין העובדה שבנים מגוייסים לצבא בעל כורחם וקיימת סטיגמה (עדיין) לגבי השתמטות בנים, בזמן שלגבי בנות, *המערכת עצמה מסייעת* להשתמטות (ע"ע הליך ה"הצהרה" המגוחך בבתי הדין הרבניים) ואין סטיגמה חברתית ממשית לגבי אי-התגייסות, כי "לבנות מותר", כי הן הרי בנות, אתה יודע.

אם בפני העריקים שבמחקרך היתה עומדת אופציה מראש לא להתגייס, בלי לפגוע בכך במעמדם בחברה ובמשפחה, וסיכויים להתפרנס, האם לא היו בוחרים באופציה הזו?
הדר, אוקיי, מעניין 190262
אני מעריכה שרבים מהם לא היו מתגייסים. אבל השאלה כאן היא ממש לא שאלה של גברים-נשים. ראשית, מחקרים שקדמו לשלי הוכיחו שבקרב המגזרים בהם תופעת ההיעדרות שלא ברשות נפוצה יותר, הנורמה לשרת בצבא - והסטיגמות שאליהן התייחסת - חלשות מאוד מלכתחילה. בין בשל העובדה שמדובר במגזרים חלשים מאוד כלכלית, שבהם ישנה דילמה קיומית בין עזרה למשפחה ובין שירות בצה"ל, ובין בשל היותם מגזרים של עולים חדשים שלגביהם האתוס של חובת השירות מושרש הרבה פחות מבקרב ילידי הארץ ועולים וותיקים (במיוחד במדינות שבהן שיתוף פעולה עם הממשלה, ובפרט שירות בצבא, נחשבים משהו שיש להתחמק ממנו במידת האפשר).
השאלה, אם כך, היא זו: האם הקבוצות החברתיות שבהן תופעת ההיעדרות מן השירות נפוצה, הן אותן קבוצות חברתיות שבהן שיעור הנשים המשתחררות משירות הוא גבוה ביותר? על זה אין לי נתונים (מגדר גם לא עומד במוקד העבודה שלי, הגם שאני מתייחסת בקצרה לשאלות מגדריות).

מעבר לכך: לו היה קשר סטטיסטי כפי שאתה משער, הוא לא היה משפיע על עבירות שאינן קשורות בחוסר מוטיבציה לשירות, כמו עבירות אלימות, סמים וכיו"ב. אין לי מספיק נתונים על עבירות אחרות, כך שאני רק יכולה להציג השערות המבוססות על חמש שנים במערכת המשפט הצבאית. אני חושבת ששיעור הנשים המעורבות בעבירות סמים ורכוש גבוה משיעור הנשים המעורבות בעבירות של העדר מן השירות, אבל עדיין יש רוב מכריע לגברים גם בסוגי העבריינות הללו. כך שנראה לי שקשה לבסס קשר מובהק בין האפשרות השונה להשתחרר מצה"ל לגברים ולנשים ובין שיעור העריקים. יכול להיות שזה מסביר חלק קטן מההפרש, אבל זה בהחלט לא הסבר מספק.

אני יכולה להעלות תיאוריות חלופיות לגבי ההבדל בשיעורי העריקים בין גברים ונשים. אחת מהן יכולה להיות ההבדל בציפיות החברתיות והמשפחתיות משני המגדרים. ייתכן שהמערכת הצבאית משדרת לנשים נורמות של פאסיביות וצייתנות, ולגברים נורמות של יוזמה, וזה מתבטא גם ביוזמה עבריינית ("לעשות דין לעצמך"). ניתוח התוכן של פסקי דין והתצפיות שערכתי במשפטי עריקים רבים הראה שלגבי נשים עריקות, הרבה פעמים מה שמשפיע על ההחלטה לערוק או לשוב לשירות היא דמות אב דומיננטית, שאינו מוכן שבתו תשרת בצבא, או שאינו מוכן שתשב בבית. ייתכן שדפוסים דומים משפיעים גם על ההחלטה להשתחרר או לשרת בצבא, אבל אין לי מספיק נתונים לקבוע זאת. שוב, מגדר של עריקים אינו עומד במוקד הדוקטורט שלי, וההסבר שסיפקתי הוא כללי מספיק להתייחס גם לצורות אחרות של עבריינות, שגם בהן מרבית העבריינים (בדומה למערכת האזרחית) הם גברים.
  אפקט המיידלע • גיל רונן
  קמנ"ר אמרתי? התכוונתי ראש אמ"ן. • גיל רונן
  קמנ"ר אמרתי? התכוונתי ראש אמ"ן. • שוטה הכפר הגלובלי
  במודיעין יש 50% בנות לפחות • נועה
  במודיעין יש 50% בנות לפחות • גיל רונן
  במודיעין יש 50% בנות לפחות • דובי קננגיסר
  אני את מודיעין ראיתי מלמטה • נועה
  ועוד משהו • נועה
  ועוד משהו - על יציאת בנות לקצונה • נועה
  ועוד משהו - על יציאת בנות לקצונה • דובי קננגיסר
  ועוד משהו - על יציאת בנות לקצונה • האייל האלמוני
  ועוד משהו - על יציאת בנות לקצונה • גיל רונן
  הווי אומר? • נועה
  הווי אומר? • גיל רונן
  למה הן צפויות להשאר בעבודה פחות? • נועה
  למה הן צפויות להשאר בעבודה פחות? • גיל רונן
  למה הן צפויות להשאר בעבודה פחות? • דובי קננגיסר
  למה הן צפויות להשאר בעבודה פחות? • גיל רונן
  יש יותר נשים מאנשים נמוכים וחלשים • נועה
  יש יותר נשים מאנשים נמוכים וחלשים • שוטה הכפר הגלובלי
  אני את מודיעין ראיתי מלמטה • גיל רונן
  אפקט המיידלע • ברקת
  אפקט המיידלע • גיל רונן
  אפקט המיידלע • האייל האלמוני
  אפקט המיידלע • גיל רונן
  אפקט המיידלע • אנוסה ונאנסת נפשית
  אפקט המיידלע • ברקת
  אפקט המיידלע • אנוסה ונאנסת נפשית
  ליאנה. אין לך מושג על מה את מדברת. • זכר מקופח
  שלי יחימוביץ'! אהובתי! • גיל רונן
  מי דיבר בכלל על חזקת הגיל הרך? • זכר מקופח
  מי דיבר בכלל על חזקת הגיל הרך? • ירדן ניר-בוכבינדר
  ירדן, אין לך מושג כמה זה מרגיז • גיל רונן
  אתה מדבר על נושא שאין לך מושג לגביו כנראה • גיל רונן
  אתה מדבר על נושא שאין לך מושג לגביו כנראה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אתה מדבר על נושא שאין לך מושג לגביו כנראה • אנוסה ונאנסת נפשית
  מי דיבר בכלל על חזקת הגיל הרך? • זכר מפוקח
  להלן ציטוטים לחיזוק דבריך מפורום הורות שווה • יוסוף מוסיף
  אין לי בעיה מיוחדת עם בנות בטייס. • גיל רונן
  אין לי בעיה מיוחדת עם בנות בטייס. • כרמית מכשפה מתכתית
  יופי כרמית. ניתוח צבאי מבריק. • גיל רונן
  יופי גברברון. תשובה מבריקה. • אביב י.
  אוקיי, אנסה שנית. • גיל רונן
  אוקיי, אנסה שנית. • האייל האלמוני
  הכל יחסי כמובן, אבל כן, אתה צודק • גיל רונן
  הכל יחסי כמובן, אבל כן, אתה צודק • תגובה מספר 1600
  מה בריא וחזק בלהתעקש לא לעבוד? • גיל רונן
  איזו דמגוגיה. • ארז לנדוור
  תודה ארז • תגובה מספר 1600
  וזו אפילו לא דמגוגיה, זה סתם בלוף. • גיל רונן
  וזו אפילו לא דמגוגיה, זה סתם בלוף. • דובי קננגיסר
  הבלון של ויקי קנפו כתבה מMSN • יוסוף חושף עובדות
  הבלון של ויקי קנפו כתבה מMSN • זכר מפוקח
  הכל יחסי כמובן, אבל כן, אתה צודק • האייל האלמוני
  אתה מחפש דוגמה לחברה גברית חשוכה • גיל רונן
  אתה מחפש דוגמה לחברה גברית חשוכה • דובי קננגיסר
  תגובה ראשונית: • גיל רונן
  תגובה ראשונית: • דובי קננגיסר
  ליכלכת. אבל בסדר. • גיל רונן
  ליכלכת. אבל בסדר. • עדי
  הכותרת החוזרת • גיל רונן
  אה. • עדי
  תודה לך. • גיל רונן
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  טוב, מאוד בקצרה: • גיל רונן
  טוב, מאוד בקצרה: • דובי קננגיסר
  טוב, מאוד בקצרה: • אנוסה ונאנסת נפשית
  אתה מחפש דוגמה לחברה גברית חשוכה • דובי קננגיסר
  לא נורא • שוטה הכפר הגלובלי
  אתה מחפש דוגמה לחברה גברית חשוכה • תגובה מספר 1600
  מצטער על האנאלוגיה • האייל האלמוני
  קודם ירדתם על צ'רצ'יל ועכשיו על היטלר... • גיל רונן
  מה זה, אף אחד לא קורא גודווין? • האייל האלמוני
  אפשר לקבל לינק לגודווין-למתחילים? • גיל רונן
  אפשר לקבל לינק לגודווין-למתחילים? • האייל האלמוני
  מעולה! עכשיו חסר משהו על הזמן שלוקח להזכיר את גודווין. • גיל רונן
  מעולה! עכשיו חסר משהו על הזמן שלוקח להזכיר את גודווין. • שוטה הכפר הגלובלי
  מעולה! עכשיו חסר משהו על הזמן שלוקח להזכיר את גודווין. • תגובה מספר 1600
  לידיעתך: • גיל רונן
  הוא שאמרתי: • תגובה מס' 1600
  מעולה! עכשיו חסר משהו על הזמן שלוקח להזכיר את גודווין. • ערן בילינסקי
  מעולה! עכשיו חסר משהו על הזמן שלוקח להזכיר את גודווין. • הנמלה העמלה
  תודה! • ערן בילינסקי
  גודווין עושה רושם כשילוב נדיר • גיל רונן
  ההסבר שלך לשואה עולה על זה של הרבבובדיה • שני
  אוקיי, אנסה שנית. • כרמית
  יופי כרמית. ניתוח צבאי מבריק. • כרמית
  לפי ההלכה שלי • פליקס הובלות
  את טועה איום ונורא! • יוסוף
  את טועה איום ונורא! • אייל שוביניסט
  תרגום בגוף הסרט • יוסוף

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים