עבדות בחסות הממשלה והאוצר 251327
רבות נכתב כאן על מצבם העגום של עובדי הקבלן, אך מעט מדי נכתב על חלקה של הממשלה ובייחוד על חלקם של נתניהו ונערי האוצר בהעצמת תופעת העבדות המודרנית בישראל.

להלן קטע מתוך "המדיניות הכלכלית לשנת 2005 - מצרפי התקציב, שינויים מבניים והרכב התקציב", הצעה שהוגשה לממשלה על ידי האוצר בתאריך 8.8.2004 ואושרה על-ידי השרים כולל הסעיף הבא:

"במטרה לעודד מעסיקים לקלוט כעובדים עובדי קבלני כוח אדם מוצע להבהיר בחוק כי אם נקלט עובד כאמור ועבודתו הסתיימה בנסיבות המזכות אותו בפיצויי פיטורים, יהא המעסיק חייב בתשלום פיצויי פיטורים רק בגין התקופה בה היה מעבידו של אותו עובד ולא בגין התקופה בה היה העובד עובדו של קבלן כוח אדם והועסק בפועל אצל אותו מעסיק" (עמ' 28).
ולהלן פרשנותו של חיים ביאור מ"הארץ": "עובד שפוטר אינו זכאי לפיצוי בעבור התקופה שבה עדיין לא נחשב לעובד מן המניין. לדוגמה, אם לאחר תשעה חודשי העסקה עבד שנתיים נוספות כעובד מן המניין עד לפיטוריו, ישולם לו פיצוי בעבור השנתיים שבהן היה עובד מן המניין ולא בעבור תשעת החודשים שבהם הועסק במעמד של עובד חברת כוח אדם. סעיף זה נוגד, לכאורה, את לשון חוק פיצויי פיטורים, ולפיו עובד שפוטר לאחר שהתחלף מעבידו, זכאי לפיצוי גם בעבור תקופת עבודתו אצל המעסיק הקודם".
למעשה, הדוגמה שמביא ביאור היא ממש אנדרסטייטמנט. במסגרת חוק התקציב הנ"ל שיובא לאישור הכנסת בכינוס החורף הבא שייפתח בקרוב, מוצע גם שעובד שמועסק באמצעות חברת כוח אדם יוכל להיהפך לעובד מן המניין באותו מקום עבודה רק בתום שלוש שנות העסקה. מעניין לדעת שבעיני הממשלה, שלוש שנות עבודה הן "תקופה זמנית". מילא. על כל פנים, המשמעות היא שמעסיק יוכל להינות משירותיו של עובד במשך ארבע שנים פחות יום אחד (48 חודשים - 3 שנות העסקה "זמנית" + שנת עבודה "קבועה" אצל המעסיק - שהיא המינימום לקבלת פיצויים), לפטר אותו ולא לשלם לו שקל אחד של פיצויי פיטורים.

האם זו אינה עבדוּת בחסות הממשלה? האם יש סיבה מוצדקת יותר למאבק?
עבדות בחסות הממשלה והאוצר 251434
אהבתי את תגובתך זו התגובה שמציירת את מצבנו "עובדי הקבלן" בצורה הקשה ביותר והחמור מכל שהיא בחסות ממשלת ישראל.
בתאריך 1-2/11/2004 מתקיים כנס שדרות (מקביל לכנס קסריה) ומתקיים בו מושב מיוחד בשם - "העסקה פוגענית" בהשתתפות ד"ר (עו"ד) דפנה רובינשטיין ואדרי יצחק ג'קי.
במסגרת המושב תציג ד"ר דפנה רובינשטיין הצעת חוק בנושא העסקה פוגענית, אני אציג את התוכן האנושי ממבט "עובדי הקבלן" מדוע יש חשיבות להצעת החוק?
במושה יתארחו שר המסחר והתעשיה אנשי משרדו וכן אנשי משרד העבודה והרווחה.
כנס שדרות: http://www.kenes-sderot.org.il/
תודה על התגובה שחשפה את הפן האמיתי למצוקה התעסוקתית של "עובדי הקבלן"

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים