טרמפיסטים 262111
לא כל מי שבא לקונצרט עושה זאת מתוך כוונה לשמוע מוסיקה.
כך גם לגבי תערוכות המתקיימות במוזאונים ומסווגות "אומנות". לאנשים רבים ביקור במוזאון הוא כמו עליה לרכבת הרים - כלומר עוד אמצעי לבחינה עצמית, ולהתבלטות במסגרת חברתית.

רוכשי יצירות האומנות (מן הסתם אנשים עשירים) יודעים בוודאי טוב מרובנו איך עושים כסף ואיך משתמשים בו לעשיית עוד כסף. מנהלי המוזאונים אינם אידיוטים. תערוכות אלו מזרימות כסף למוזאונים ומאפשרות תמיכה באומנות שעונה על הקריטריונים שמחבר המאמר הציג (ושגם אני מקבל)
במילים פשוטות: אולי זאת לא אומנות אבל זה גם לא כ"כ נורא.

ואסיים בשאלה:
בתיאלנד יש מחסה לפילים זקנים ששימשו שנים רבות לעבודה ועם זקנתם שוחררו בשמורה. אחת מהדרכים שהגו מנהלי המקום למימון האחזקה של הפילים היתה לקיים תערוכת ציורים (מריחת צבע) פרי חידקם של הפילים. התמונות הוצגו במוזאונים וגלריות וחלקם נמכרו. האם ציורים אלו הם אומנות? ומה רע בהצגתם במוזאון?
טרמפיסטים 262125
זו באמת שאלה, האם המודעות והכוונה האמנותית קובעות שזוהי יצירת אמנות, כפי שדובר אודות פילים, מה לגבי חולי אלצהימר, ואוכלוסיות אחרות שלא ברורה רמת המודעות שלהם לגבי התהליך היצירתי
טרמפיסטים 262143
"מנהלי המוזאונים אינם אידיוטים. תערוכות אלו מזרימות כסף למוזאונים ומאפשרות תמיכה באומנות שעונה על הקריטריונים שמחבר המאמר הציג (ושגם אני מקבל)"

לא נכון, למעשה. הפרובוקציות הילדותיות האלה שחקו את עצמן כבר לפני עשרים שנה בערך והיום, תערוכה פיגורטיבית זוכה בדרך כלל לכמות מבקרים גדולה פי כמה וכמה מזו של תערוכה קונספטואלית/מופשטת/מולבשת למחצה. אם תבחן את הלהיטים מבחינת קהל המבקרים בשנים האחרונות הם היו תערוכות נודדות של מבחר מיצירות של אמנים פיגורטיביים או תערוכות של יצירות פיגורטיביות. היה מאלף לראות, לדוגמה, את התערוכות של דודו וקשטיין (נדמה לי) ומאיר פיצ'חזדה שהוצגו זו לצד זו במוזיאון תל-אביב באחרונה. האחת הייתה פקוקה מרוב מבקרים. לשנייה הגיעו רק אנשים שתעו בדרך לפיצ'חזדה.
הקהל פשוט התעלם מהפרובוקציה האינפנטילית והדוחה של וקשטיין – אם משום שלא הבין אותה ואם משום שעל דרכו של וקשטיין לתהילה עמד חוסר כשרונו – ובחר לצבוא על פתחי פיצ'חזדה, גם כאן תוך התעלמות מהאיכויות שהיו לתערוכה (אישית, הייתי נבוך למדי לראות את האטיודים הילדותיים שלו והבדים עם אפס חוש קומפוזיציה).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים