3294
שני דברים: אני לא מתיימר להיות בעל הבנה פוליטית גבוהה למדי, אבל דבר אחד אני יכול להבין: חוק הבחירה הישירה הוא חוק גרוע, חד וחלק. הכל באשמתו.
מלבד זאת, ישנה עוד בעיה אצל ברק ומפלגת העבודה - ברק מתעקש להשאר במרכז המערכת הפוליטית. הוא נזהר מאוד שלא לטות שמאלה מדי, שכן כולנו יודעים שרוב המצביעים בארץ הם בעלי דעות פוליטיות הנוטות ימינה. לכן הוא הסתיר את ביילין במערכת הבחירות וניסה שלא להתקשר יותר מדי עם שריד ומרצ. ההתעקשות המגוכחת הזאת שלו - היא שמונעת ממנו להקים ממשלה אחת עם מרצ, שינוי והמפלגות הערביות בכלל. הרי דבר אחד ידוע - אם אם ש"ס תפרוש מהממשלה, הממשלה לא תחזיק מעמד זמן רב, ללא המפלגות הערביות, בכל מקרה. ומהפלגות הערביות הן שמאל קיצוני מובהק, וכמו שאמרתי - ברק מתרחק מזה.

הבעיה, לצערי, היא לא בברק ולא במפלגת העבודה, הבעיה היא בארץ שלנו.
3299
מה בדיוק הבעיה עם חוק הבחירה הישירה? גם לפני כן היתה לנו בעיה עם שיעור קומתם השפופה של נבחרינו, אך תמיד היה להם תירוץ: הקואליציה אשמה, אני דווקא בסדר. עכשיו, לפחות, יש לנו כתובת. ברק אשם! הוא לא בהכרח אדם רע, אך הוא לא כשיר להיות ראש ממשלה. מה כל כך מסובך בזה? ונניח שהוא היה נבחר לא באופן אישי, אלא כחלק ממפלגת העבודה, כיצד בדיוק הדבר היה משנה את המצב? רק אם אתה מאמין שהוא זכה בפריימריז של מפלגת העבודה משום שהוא נחשב כמושך קהל ולא בשל כישוריו, ניתן להבין מדוע חוק זה הוא לצנינים בעיניך.
3313
האם יש לך איזשהו ספק שברק וביבי זכו בפריימריז במפלגותיהם רק משום שהם נחשבים מושכי קהל? והאם אפשר להאשים אותם, בסופו של דבר?
חוק הבחירה הישירה אמנם נחקק כדי לתת כח רב יותר בידי ראש הממשלה, וכדי למנוע סחיטות פוליטיות של מפלגות כמו... סתם דוגמא... ש"ס! למען האמת, אני לא ממש רואה איזה כח נמצא עכשיו בידיים של ברק. הוא משקיע את מירב מרצו כדי לתפור קרעים ההולכים וגודלים בקואליציה הרופפת. האם המצב לא היה טוב יותר כאשר היו שתי מפלגות גדולות ששלטו בקואליציה כאשר כל אחת מהן היתה בשלטון? במצב כזה, ראש הממשלה יכול להשקיע בעניינים חשובים יותר שלשמם נבחר. זאת דעתי, בכל מקרה.
3316
ככל הזכור לי, מעולם לא היה מצב דו מפלגתי אמיתי בארץ.
3326
לא התכוונתי שיהיו רק שתי מפלגות בארץ, אבל אם למפלגת העבודה היו 40 מנדטים ומעלה, כפי שהיה בתקופה ההיא, לברק היה הרבה יותר קל להשתלט על הקואליציה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים