בתשובה לפרופ' ש''ק ריש, 25/03/00 8:54
אופי הפוליטיקה 3323
אני, כמובן, מסכים - יש מקום להקשחת עמדות מול ש"ס, בדיוק באותו אופן בו יש מקום להקשחת עמדות מול הסורים, אם יותר לי להשוות. וכמו שממשלת ישראל זקוקה לסורים על אף ניגוד האינטרסים הבסיסי בין הממשלות, כך זקוקה הקואליציה לש"ס על מנת להשיג את יעדה המרכזי לקדנציה הנוכחית.

כמובן שאסור בתכלית האיסור להכנע לכל דרישותיה של ש"ס, ויש לתמרן מולם על מנת לצמצם את כוחם הנוכחי למינימום. אך אין זה משנה את העובדה שברק זקוק לש"ס, בדיוק כפי שש"ס זקוקה לכספיו של ברק. ואני מעריך כי על אף שש"ס הצליחה להתאושש ממכת החלפתו של דרעי, ציבור בוחריה לא יסלח לה אם תזנח את הרב עובדיה יוסף באותה צורה. אני אף בספק כי המפלגה תהיה מסוגלת להתקיים מבחינה ארגונית - כאן יש להזכיר את נפילתם של גופים היררכים רבים אחרים, רובם דווקא ממדינותינו השכנות, לאחר שגורם הכוח המרכזי בהם הוסר וסגניו נותרו להתקוטט ביניהם. דוגמא טובה היא ארגון הג'יהאד האיסלאמי לאחר רצח פתחי שקאקי ב- 95' במלטה.

כמובן שאם תמצא נוסחת פתרון לבעיה הנ"ל, אני בספק אם תמצא אדם שישמח יותר לראות את עובדיה מועמד לדין ממני. רק גזר דין קשה שיעשה דוגמה מהרב לכל שאר המסיתים הפוטנציאליים ימנע הישנות של מקרים כאלו בהם מנהיגים עממיים מנסים להגביר את האהדה כלפיהם על ידי קריאות לאלימות. כל אשר אמרתי בהודעתי המקורית בא בתגובה להנחתו הבסיסית של גורביץ, כי ש"ס היא נגע רע שיש לפעול לסלקו מהממשלה בהקדם האפשרי. אני מסכים עם החלק הראשון, וחושב שקיום מפלגה כמו ש"ס בכוחה הנוכחי מהווה תעודת עניות לציבור הישראלי, לדמוקרטיה הישראלית ולממשלת ישראל לדורותיה. אך הבחירה כאן היא פשוטה: או ש"ס ושלום, או לא ש"ס ולא שלום.

בברכה,
ניתאי ארטנשטיין
אופי הפוליטיקה 3324
הגם שזה בשולי הנושא, אני מרשה לעצמי להתייחס להערה בדבר גזר-דין קשה לעובדיה יוסף.

נראה לי, שההתמודדות העיקרית בדוגמה הזו היא לא עם הפוליטיקאי המסית, אלא עוד קודמת לה ההתמודדות עם אדם, שחסידיו רואים בו מורם מחוק. כלומר, עוד לפני שנכניס את המשפט להתמודדות חזיתית עם חרצובות לשונו המסיתה של המרן (איבר קטן, אדום ורך יש לו לרב; מרעיבו - שבע), עוד קודם לכן, נצטרך להוכיח שכבוד המרן יכול גם יכול לשבת מול קצין משטרה ולענות לשאלותיו באזהרה; וזאת מבלי שיישפך דם ברחובות. זהו אתגר גדול יותר, ואף נעלה יותר, מגזר דין קשה, ואף גדול יותר מהעמדתו לדין של ביבי או ליברמן.

זה לא צריך לטשטש את השאלה האם הדרך החכמה לעשות את זה היא "כן, לשבור". אולי זה יוביל אותנו במסלול התנגשות עם בוחרי ש"ס שרק יעצים את הניכור בינם ובין הדמוקרטיה. הייתי מעדיף להימנע מכך. לא מן הנמנע, שזו הסיבה שהיועץ המשפטי לממשלה, שכבר החליט בעניינו של עובדיה יוסף (כך הודיע), מעכב את פרסום החלטתו. לפי העיתונות, ההחלטה היא כן לפתוח בחקירה. אם כך, סביר שההמתנה מיועדת לאפשר לרב לשאת במוצ"ש נאום שיגרום לרובינשטיין לשנות מדעתו. אין ספק שזו דרך עדיפה. אם תיכשל, נוכל להצדיק את הגישה החריפה – הגם שנזקה עצום, הימנעות ממנה תגרור נזק גדול עוד יותר.
אופי הפוליטיקה 3396
לא הייתי פה בשבוע האחרון, אבל לפי העיתונים לפחות, היועמ''ש המתין עם הצהרתו כדי שלא יווצר חוסר של שוטרים (שעסקו באבטחת האפיפיור) אם אכן יפרצו מהומות בעקבות החלטתו.
וגם הבנתי שעובדיה יוסף לא בדיוק ניצל את השבת כדי לפייס את רוחו של רובינשטיין...
אופי הפוליטיקה 3387
כולם כותבים פה על כמה שצריך להיכנס בש"ס למוסס אותם להקשיח עמדות מולם לצמצם את כוחם עד למינימום המקסימאלי והכל בשם שמירה על הדמוקרטיה ושלטון החוק. זה נשמע לי קצת אבסורדי.
ש"ס היא המפלגה השלישית בגדלה בישראל, והיא הגיע למעמד הזה ע"י בחירה דמוקרטית.
זה עצוב לומר אבל ש"ס היא המפלגה היחידה בקואליציה שלא עושה ויתורים מרחיקי לכת במצע שלה רק כדי לשבת בקואליציה.
כולם מדברים על זה שהמפלגה שודדת את הקופה הציבורית. אם נעשים דברים לא חוקיים, צריך להעמיד את האחראים למשפט (ועובדה שכשאפשר לעשות את זה נעשה) אבל אי אפשר לבטל מפלגה רק בגלל שאתם לא מסכימים עם המצע ודרך הפעולה שלה.

שלילת הלגיטימציה של המפלגה הזו מסריח מחוסר דמוקרטיה לא פחות מהפגנת תמיכה של בוחריה במנהיגם הרוחני.

מפלגת ש"ס בונה את כוחה ממצוקה של אנשי עירות הפיתוח והשכונות. מה לעשות שזו המפלגה היחידה שבאמת מתייחסת לבעיות החברתיות בישראל (לפחות לאחת מהן) כל עוד תמשך המצוקה התנועה תתחזק ותגדל.
לא צריך לבוא בטענות לישי או בן עיזרי הם בסך הכל פוליטיקאים שדואגים לעשות את מה שהבטיחו לבוחרים שלהם. צריך לטעון נגד ברק שנבחר על סמך הבטחה לטפל בעניינים חברתיים (הזקנה במסדרון, כסף למובטלים במקום ישיבות וגו') וליוסי read my lips שריד שלא ממש מקימים את ההבטחות שלהם לבוחרים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים