3655
אם אכן השאלה הנובעת ממאמרך היא מדוע אסד אינו רוצה בשלום עם ישראל, התשובה לכך נמצאת בספרו (המומלץ ביותר) של ג'ורג' אורוול "1984".
אך כדי לחסוך לך קריאה של מאתיים ומשהו עמודים אתמצת את החלק הרלוונטי .
אתחיל בשאלה אחרת, מדוע אסד לא חושב על בני עמו שאיכות חייהם תעלה בעקבות השיפור הכלכלי שינבע מהשלום עם ישראל?
ובכן, התשובה היא מאד פשוטה, ואף מדהימה: אסד אינו רוצה בשיפור כלכלי של הסורים!
הווה אומר- אם מצבם הכלכלי של הסורים ישתפר, תשתפר גם איכות החיים שלהם, דבר שירחיב את אופקיהם, ויפתח אותם אל המערב, דבר שיכול לגרור רצון לדמוקרטיה, ואז יקיץ הקץ על משטרו הטוטליטרי למדי של הנ"ל.
כעת אני מגיע לתפקידה של המלחמה בסיפור.
חימוש, כידוע, הוא דבר יקר. כסף שהולך על חימוש הרי לא בא על חשבון ג'קוזי מיהלומים בארמון חמש הקומות של אסד בדמשק (זוהי הגזמה אך אני בטוח שסגנון החיים של חאפז יקירנו אינו צנוע במיוחד) אלא ע"ח האזרחים התמימים. כך נשמרים עניים וחוסר הרצון שלהם לשינוי המשטר הקיים. יכול אתה לומר "הרי כסף אפשר לבזבז בדרכים רבות ומגוונות, למה דווקא במלחמה?". ובכן, קיום משטר טוטליטרי יציב דורש שהנתינים יהיו נאמנים לשליט בצורה מוחלטת. מצב זה מתאפשר ביתר קלות כאשר המדינה נמצאת במצב חירום, כי במצב כזה רגש הפטריוטיות (ובמקרה של דיקטטורה גם רגשות האהדה למנהיג-המיצג את המדינה) עולה. רצוי גם שהמלחמה תהיה קרה, או חסרת הכרעה על מנת שתמשך זמן רב ככל הניתן- ולכן אסד גם לא רוצה מלחמה של ממש עם ישראל.

ובקשר לרעיון שלך על אי הקיום של אסד תרשה לי להגיב בציטוט (גם כן מ"1984"):
"האח הגדול הוא כל יכול ואינו עלול לטעות... איש עוד לא ראה את האח הגדול. הוא קלסתר פנים התנוסס על גדרות, קול הבוקע מן הטלסקרין. יש לנו יסוד סביר להאמין כי לא ימות לעולם, וכבר עכשיו שוררת אי ודאות לגבי זמן הולדתו. האח הגדול הוא הדמות אשר בה רואה המפלגה להציג את עצמה קבל עולם. תפקידו לשמש נקודת מוקד לאהבה, לפחד וליראת כבוד, רגשות שנקל יותר ללחוש לגבי אדם מסויים מאשר לגבי ארגון."

ותחשבו על זה...
ואולי הוא פשוט לא רוצה 3660
אני חייב לומר שהשלום עם סוריה נראה לי כרגע כחזון לא אפשרי אם באוניברסיטת חיפה רבים סטודנטים ערבים ויהודים שהמשותף להם הוא רב על השונה (בתפיסת המצב הרצוי במזה"ת ואפילו בישראל)
ואם בשטחים אנו לא מסוגלים להבין שמדינה פלסטינית היא כורח מציאות שאין להתעלם ממנה
ואנו מנסים "לתחמן" את השלום איתם אז למה לאסד לנסות, מצבו כשליט הוא טוב (הוא עושה מה שבא לו) הישראלים בטח לא יודעים איך לאכול ערבי שאינו אוייב וכמובן אסד כבר בשלב האחרון של חייו אז לדעתי צריך להניח לשלום עם סוריה כרגע לעשות שלום אמת עם הפלסטינים הכולל תמיכה של ישראל לאחר התהליך. במקביל להתחיל עכשיו במהפכה אמיתית בכלכלה חינוך ותשתיות בסופו של דבר (שנה, 10 ) עם ישראל אולי יבין שרמת הגולן היא לא בהכרח "סלע קיומנו" ושלום יעשה חזון אמת...
3674
הצורך של שליט טוטליטרי במצב חירום שיאפשר לו את המשכיות משטרו אינו יחודי לאסד. מה שמייחד את אסד היא יכולתו לבחור את אויביו. סירובו להתקדם במשא ומתן לשלום אינו פרי חשיבה לא רציונלית כפי שנוח אולי ליחס לו אלא פרי החלטה אסטרטגית כי ישראל הינה האויב המועדף עליו. סביר כי מצב שלום בין סוריה לישראל אכן יסכן את המשך שלטונו בדרכים עקיפות כפי שנטען בתגובות קודמות. על מנת להמשיך את מצב החירום יאלץ אסד לבחור לו אויב אחר - ניתן אולי לראות בהרפתקה הקצרה שלו מול טורקיה בשנה שעברה מעין גישוש בכיוון זה - וכרגע, האויבים הפוטנציאליים האחרים באיזור הרבה פחות נוחים מישראל שכן אין הם ניחנים באותה רתיעה ממלחמה כישראל ואינם מבטיחים המשכיות של מצב איבה שלא יגלוש למלחמה בה אין אסד מעונין.
תודה 3691
כמה נחמד זה כשאני כותב תגובה ארוכה ואז באים אנשים אחרים ומסבירים לי את שכתבתי, בתוספת הערה קטנה שממילא יכולה להשתמע מהתגובה...
נכון?
יישר כוח שובל 3890
אני רק רוצה להגיד שאני מסכים לחלוטין עם ידידי משכבר הימים שובל.
אם יותר לי רק להוסיף שמלחמה באזור תשרת יותר טוב את האינטרס הסורי מאשר את האינטרס הישראלי היות ומלחמה תגרום לפטריוטיות גדולה בדיקטטורה הסורית ותאגד מסביבה גם את המתנגדים למשטר - אלו מהם מפחד אסד יותר מהכל.
וזאת הסיבה מדוע המצב כיום לא מפריע כל כך לאסד.
כל כך פשוט וקל להבנה - עובדה שמישהו כתב על זה ספר מאוד מפורסם כבר לפני למעלה מחמישים שנה

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים