בתשובה לאביב י., 09/04/06 20:38
נא לדלג 377797
הניתוח שגוי למדי. נכון, הייתה התרסה בדבריי, אבל רק כי ידעתי מראש שרבים כאן מתנגדים להורדה מהאינטרנט, אז למה לא להתריס בהם קצת? אני באמת לא נהנה מזה, והלוואי ותתחולל רפורמה גדולה בכל העסק של זכויות היוצרים אשר תפתור את העניין.

הזכרת תוכנות, ואותן אני באמת לא מבין כיצד אפשר לרכוש. איך אני או כל אדם מהמעמד הבינוני יכול לרכוש חלונות, אופיס, פוטושופ (2,000 ש"ח, אאל"ט) ועוד כהנה וכהנה מבלי לקחת משכנתא? פשוט נשמע לי דמיוני לשלם עבור תוכנות.

הורדת סרטים דווקא לא מבזבזת זמן ואנרגיה - למה אתה מתייחס? אני באמת רואה יותר מדי סרטים, אבל אני לא רואה בכך כל רע. באשר לתגמול, בהחלט מגיע להם, רק שלדעתי הם יכולים להסתדר עם התגמול שיקבלו מהלקוחות המבוססים יותר.
נא לדלג 377798
לא ידעתי שצריך משכנתא בשביל 2,000 שקל.
נא לדלג 377803
זו אשליה שנובעת מהעדר אכיפה. כשם שמערכת הפעלה חדשה שבאה עם המחשב עולה 20 דולר, ככה גם היו המחירים אילו היתה אכיפה ו-ע.ישראל היה מנסה לעבור לתחליפים חינמיים חוקיים.
כך לדוגמא אין היום אפשרות לקנות מחשב נייד מרוב הספקים בלי מערכת ההפעלה חלונות, אבל אם המחיר היה גבוה יותר, היה משתלם לספקים לתת את האפשרות לקבל מערכת אחרת תמורת סכום נמוך יותר.
לא סתם חברות כמו מייקרוסופט ממשיכות לפעול במדינות בהן שיעור הפיראטיות הוא מעל 80% וכולל גם את רוב המגזר הציבורי (אינדונזיה למשל), לטווח הארוך זה מבטיח מכירות לשוק המוסדי ונתח מכל מחשב שנמכר.
נא לדלג 377855
"איך אני או כל אדם מהמעמד הבינוני יכול לרכוש חלונות, אופיס, פוטושופ (2,000 ש"ח, אאל"ט)"

ע"י שינוי הלך החשיבה המוזר בה תוכנה זה מן "כלום שכזה" ולא מוצר של ממש שאנשים עמלו עליו לא פחות מאשר אנשים עמלים על בניית כסא או מקרר. בשביל 2000 ש"ח, המעמד הבינוני לא צריך משכנתא. הוא רק צריך לדחות את קניית מדיח הכלים החדש בחודשיים ר"ל.

זה לא נשמע לי דמיוני לשלם עבור תוכנות (ושוב - החזקתי בעמדה הזאת גם כשהייתי עני למדי. זה קשור לבחירות ערכיות ולא ליש או אין כסף).
נא לדלג 377894
בגלל האופי המיוחד של תוכנה צריכים בתי התוכנה להתבסס על מכירות לעסקים ולמוסדות, ולהניח לאנשים הפרטיים לנפשם. מניתי רק שלוש תוכנות; במחשב שלי מותקנות עשרות. זה כבר יותר מאלפיים ש"ח וזהו סכום דמיוני בשבילי (גם מדיח או טלוויזיה אין לי).

כשאמרתי "דמיוני לשלם עבור תוכנות" לא התכוונתי להתריס. התכוונתי שאם אני אשאל כל אחד מהחברים שלי, וגם 80% מתושבי ישראל (כפי שמתפרסם בעיתונות מדי פעם) אם הם אי פעם שילמו עבור תוכנה, הם יסתכלו עליי כאילו נפלתי מהירח. אתה בהחלט במיעוט; כיצד אתה מסביר זאת?

אגב, עבדתי בחברת תוכנה והם בעיקר עמלו שם על החלפת ריפוד העור בכיסאות כל חודש ועל סופי שבוע חינם בקפריסין לכל עובדי החברה (כן, זה היה בזמן הבועה). המון כסף נשפך שם מהתוכנות שנמכרו, ולא נראה לי שהחברה שקלה לרגע להוריד את המחיר בשביל שיוסי מנתיבות, ששלושים מבני משפחתו המורחבת התגייסו וקנו לו מחשב ערום ליום הולדתו, יוכל לקנות איזושהי תוכנה ר"ל ולהימנע מלהוריד מהאינטרנט. אתה צודק, כמובן - אנשים עמלו, אבל אני סבור שאם כל אחד היה הולך לקראת השני העולם היה הרבה יותר נחמד (דעה מוזרה, אני יודע).
נא לדלג 377897
ואני סבור שאם כל אחד היה הולך לקראת השני היו נשברים לנו המשקפיים.
נא לדלג 377900
אז אולי כדאי שאתה תעלה לבוידעם עם המשקפיים ותישאר שם. שאר האנשים בדרך כלל יודעים להיזהר כשהם הולכים אחד לקראת השני :)
נא לדלג 377906
אם כך אתה מתייחס אלי, אני מתחלחל מהמחשבה מה היית עושה עם המנדרין הזקן של טל. ככה זה, מתחילים מהורדת תוכנות וגומרים עם זקנים בבוידם - המדרון החלקלק בהתגלמותו.

ושוב ''מדרון חלקלק'' מזכיר לי משהו.
נא לדלג 377916
אכן, הצגת כאן בעיה אמיתית. יש שני סוגים של התמודדות עם הבעיה. אחד מסוגי ההתמודדות יצר את קהילת פורצי התוכנות ומשתפי הקבצים (ה''גנבים''). סוג ההתמודדות השני יצר את קהילת הקוד הפתוח.

תסלח לי אם אגיד לך שהם האידאולוגים האמיתיים ואתה סתם מחרטש.
נא לדלג 377930
שתי הקהילות יכולות להתקיים יחדיו. מצד אחד ראויים לשבח מאמצי הקוד הפתוח, ומצד שני אני לא יכול להכחיש שכשלפני חודש מיקרוסופט הנהיגה חסימה חדשה ל-Windows Update שלה, המאפשרת עדכון רק לבעלי עותק מקורי של חלונות, וכאשר מצאתי פריצה לזה תוך 7 דקות של חיפוש בגוגל, ליבי התמוגג וחיוך הופיע בעיני כשחשבתי על הפורצים החמודים אשר ישבו שני לילות רצופים עם המון פיצה והכניסו למיקרוסופט בכזו קלילות. לא חינני?

אם בענייני מוסר גרידא עסקינן, הרי שהסיפא של הודעתך נכונה לחלוטין. כל הכבוד לקוד הפתוח, ג'ימבו ו-RMS לשלטון! (ברצינות!). באמת שלא התכוונתי לכסות את גנבתי ביותר מדי אידאולוגיה. אני עדיין מתנגד לתאגידים הגדולים וחושב שמשכורות המנהלים ומחירי התוכנה גבוהים מדי, אבל זוהי לא הסיבה הממשית לגניבה.

(חוצמזה הדיון החל בנושא הסרטים, ושם עוד אין קוד פתוח).
נא לדלג 377936
לא חינני.

(אתה מוזמן להיות הראשון שעושה את זה).
נא לדלג 377947
אין קוד פתוח? בטח שיש - באינטרנט יש המוני סרטים וסרטונים שרק מחכים שמישהו יצפה בהם בחינם. אבל זה לא סרטי האיכות הבריטיים הישנים שאתה כל כך אוהב...
נא לדלג 378067
"אם הם אי פעם שילמו עבור תוכנה, הם יסתכלו עליי כאילו נפלתי מהירח. אתה בהחלט במיעוט; כיצד אתה מסביר זאת?"

הסבר משולב:
1) בפשטות: התרבות הישראלית (בחלקים מאוד מסוימים שלה) היא תרבות של חלאות.
2) בישראל קיים אתוס של "אני לא פראייר" והאזרח יכופף את החוק כמעט בכל מקום שיהיה לו קל לעשות זאת.
3) מעולם לא הרגשתי מחובר במיוחד למנטליות המקומית.
4) אני לא מבין את המנטליות של אלה שחושבים שהם צריכים לשים את ידם על כל פיסת תוכנה ו/או סרט ו/או דיסק שמסתובב שם בחוץ. מה שצריך קונים. מה שלא באמת צריך - לא. רוב האנשים שראיתי שמעתיקים פוטושופ, corel, 3ds ותוכנות אחרות, לא יודעים ממש מה לעשות איתן ומשתמשים פעמים רבות רק בפונקציונליות שגם ככה קיימת בתוכנות חינמיות שאפשר להוריד מהרשת (אנשים שחושבים שצריך להעתיק פוטושופ כדי לעשות resize לתמונות ולשנות color depth, למשל).
אני לא סתם אומר את זה - התופעה של פיראטים שמפוצצים את הדיסקים של עצמם בתוכנות שאין להם את הידע/כישרון/רצון שצריך בשביל באמת לעשות בהן שימוש, לשם הדאווין ("תראה מה השגתי") ולשם ההפצה הלאה, היא תופעה ידועה.
נא לדלג 377917
שמעתי שמועה שיש תוכנות שאנחנו לא משלמים *עבורן* אלא עבור זכות השימוש בהן. לכן אתה חייב לשלם עבור ווינדוס בכל מחשב שאתה רוצה להתקין עליו ווינדוס, גם אם קנית פעם מחשב ואתה רוצה להשתמש באותו הווינדוס למחשב החדש שלך. מה דעתך על זה?
נא לדלג 377922
את זה אני לא הבנתי.
אם אני משלם עבור זכות השימוש, אזי מותר לי להתקין חלונות על כל אחד מחמישים המחשבים ששוכנים בביתי, שכן עדיין ישנו רק משתמש אחד (בהנחה שהחתול לא נחשב). כאן יש תשלום עבור השימוש.
לעומת זאת אם אתה מתקין חלונות על מחשב בודד, אבל כל משפחתך משתמשת בו, אתה אמור לשלם פי כמה, שכן משלמים על זכות השימוש לכל משתמש.
אני חושב שהנקודה הזו לא מוגדרת היטב, שכן אם חברות התוכנה מעדיפות תשלום פר מחשב, אני יכול להתקין חלונות על מחשב על (רחמנא ליצלן) ולאפשר לכל העולם לעבוד עליו מרחוק (בערך מה שאת"א עושה עם matlab).
נא לדלג 377925
ל-MATLAB יש רשיון משתמש, לא רשיון מחשב, ואת"א משלמת (אני מניח, ע"פ המצב בטכניון) על מספר משתמשים מקסימלי בו-זמנית. אם כל הסטודנטים ינסו להשתמש בתוכנה בו-זמנית, רק חלקם יצליחו.

(אלא אם מדובר בגרסה המותקנת מקומית על המחשב, ולא על שרת).
נא לדלג 378070
זה נשמע לי מאוד בלתי סביר שמישהו יאסור עליך למחוק תוכנה ממחשב אחד ולהתקינה על אחר (אבל לקנות מערכת הפעלה אחת ולהתקין לכל השכנים, בניגוד להסכם השימוש, זה באמת לא בסדר). מה נמצא בין שני מקרי הקיצון הנ"ל? התחום האפור שלא ממש מעניין לדון בו.

בכל מקרה, אני רחוק מאוד מלהיות אנטי-העתקת-תוכנה-קיצוני. אין לי בעיה מהתעלמות מהחוק היבש במקרים מסוימים (או מ-EULA בלתי סבירים). כאמור, גם לי יוצא להעתיק תוכנה פה ושם (בצורה מודעת שמפעילה שיקולים מוסריים). פשוט מעצבנים אותי אלה שמעתיקים מה שמתחשמק להם בלי לחשוב פעמיים *כי זה נוח להם* וכי הם חושבים שהכל מגיע להם ואז עוטפים את זה באיזו אידיאולוגיה קדושה.
נא לדלג 378082
ה"מתחשמק" מכוון?

את כולנו מעצבנים תמיד אלו שמנסים לעטוף את השטויות שהם עושים בכסות אידאולוגית.
נא לדלג 377879
"איך אני או כל אדם מהמעמד הבינוני יכול לרכוש חלונות, אופיס, פוטושופ"
אתה לא ממש צריך, במקום חלונות אתה יכול "לקנות" לינוקס במקום אופיס אתה יכול "לקנות" אופן אופיס ובמקום פוטושופ אתה יכול "לקנות" GIMP.
נא לדלג 377896
התוכנות הגנובות טובות יותר, כרגע, לדעתי, אבל ברגע שלא יתאפשר יותר לגנוב אני אעבור לתוכנות החופשיות. מבטיח.
לכו ותגנבו! 377901
אכן תעודת כבוד למיקרוסופט, שאנשים מעדיפים לגנוב את התוכנות שלהם מאשר לקבל חינם לינוקס.
נא לדלג 377908
טובות? תלוי למה. בכל מקרה, ברור שהפורשה של השכן שלי טובה מהאוטובוס בו אני נוסע כל יום, זאת עדיין לא נראת לי סיבה מוצדקת לגנוב או לקנות מכונית.
נא לדלג 377915
כמו במקרה של הסרטים, כאן אתה לא באמת נאבק בצורך קריטי, אלא גונב מטעמי נוחיות. אתה מודע עד כמה זה גורם לכסות האידאולוגית שלך להישמע מופרכת?
נא לדלג 378071
אפילו לגנוב אתה לא יודע. החבילה של corel הרבה יותר מוצלחת. פוטושופ זה פויה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים