427335
מאמר מעניין, אם כי לדעתי הוא איננו מוכיח שום דבר שהוא. ומה שמפריע לי בעיקר הוא ההנחה הסמויה (או לא לגמרי סמויה) של הכותב שכל עניין איזוטרי או מיסטי במידה מסוימת שמגלה מדען גדול מצביע בהכרח על טירוף, או לפחות על הפרעת אישיות.
427403
באמת מרתק. אבל גם לי השאלה הזו הציקה לאורך כל המאמר:
למה כשמדען פונה לעיסוק בבעיית התודעה (או אפילו "איחוד השכל והחומר") הוא נחשב פסיכי? הרי אם לימודו את הנושא יתרום ולו מעט להבנתנו, זו תהיה תרומה כבירה לא פחות מגילוי מדעי אחר. סטטיסטית, ברור שהעיסוק המדעי הטהור מתאים יותר באופיו לאנשים צעירים יחסית, ולענ"ד זה מבורך וטבעי שמדענים מנוסים עוברים לתחומים יותר מהותיים-פילוסופיים.
427424
נראה לי שעיקר קצפו של הכותב אינו יוצא על עצם העיסוק של מדען בבעיית התודעה. הבעיה היא שפֵרות העיסוק הזה פשוט אינם מדע טוב (ואם יותר לי לשפוט, גם לא פילוסופיה טובה). ורק בזכות המוניטין מהתחום המדעי, עבודתו בחקר התודעה[*] זוכה לתהודה.

[*] צמרמורת שדמי עוברת בגווי. ברר...
427442
העניין הוא שהנימוק היחיד במאמר לכך שהפרות אינם מדע טוב הוא (בתרגום חופשי של ההתרשמות שלי) ''קראתי את הספרים, היה משעמם פחד ולא הבנתי מה הנקודה שלהם''.
427461
יש משהו במה שאתה אומר (רק שלא היה משעמם), אבל המטרה שלי לא היתה לבקר את משנתם המדעית של וולפרם או פנרוז (מה שאגב נעשה לא מעט, ונדמה לי שבמאמרך רמזת שאתה שותף לביקורת). זה דווקא נשמע לי כמו אחלה רעיונות מעניינים.
מה שרציתי לבקר זה את ה*צורה*. אם יש לך משהו ספציפי להגיד על אינטראקציות של "גרביטונים" עם חלבונים, דבר לעניין ויתכננו כבר ניסוי. הרושם שהתקבל אצלי הוא שלא נאה לפנרוז או וולפרם להתפלש בפרקטיקות כאשר הם מחזיקים את המפתח לכל הבעיות.
427463
"הרושם שהתקבל אצלי הוא שלא נאה לפנרוז או וולפרם להתפלש בפרקטיקות כאשר הם מחזיקים את המפתח לכל הבעיות".
או.קיי. זה כבר סיפור אחר. אבל מה הקשר בינו לבין שגעון?
427464
שגעון גדלות?
סתאאם. אני חושב שההתנהגות של פנרוז ו-וולפרם היא כמו 8000 עורכי דין בתחתית הים - צעד בכיוון הנכון‏1. כמו שכתבתי על ג'וזפסון:
"יש כאן דוגמא קיצונית לאיש מדע מבריק, שבשלב מסוים מחליט לעסוק בתחום רחוק מאוד מהשכלתו המקורית. התוצאות, במקרה זה לפחות, שנויות מאוד במחלוקת."

1 חברי הטובים ביותר וכולי.
427624
1 בתחתית הים?
427629
בכינרת, יחד עם שאר האנושות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים