להמשיך כמו עכשיו 472620
זו מלחמת התשה וצריך להמשיך בפעולות, הפצצות ממוקדות ולחץ כללי, למגן יותר טוב, ולשמור על סף תגובה בדיוק מתחת למה שעושה כותרות בעולם.

כל פעולה דרמטית תשחק לידי החמאס שחייבים להראות לאוכלוסיה שמשהו זז.

אם אנשי עזה יבינו שהעולם השתעמם מהם, ושמבחינת ישראל, מדינות ערב, ואפילו הרש''פ בגדה, הם יכולים להשאר תקועים במצב הנוכחי שנים, הם יתייאשו ואו שהתמיכה בחמאס תעלם, או שמנהיגי חמאס ישנו גישה.

המצב הנוכחי בהחלט גרוע גם לנו, (בלשון המעטה) אבל אין פתרונות קסם, וכל מי שחושב ש''יותר גרוע מזה לא יכול להיות'' טועה בגדול. זה נכון שזה מצב בלתי נסבל (כמו שהיו ההפצצות על קרית שמונה, סקאדים על ת''א, או פיגועי התאבדות יומיים), אבל לפעמים חייבים לסבול (לפחות למשך זמן מסוים) אפילו מצבים בלתי נסבלים.

בסופו של דבר, המצב קשה יותר להם, ואם הם יאבדו תקוה שהקאסמים האלה ישיגו משהו, (במיוחד אם המיגון בשדרות וסביבתה ישתפר) הם יחפשו דרך אחרת, ואז יהיה הזמן לראות אם יש מקום לפעולה חלופית או אולי משא ומתן.
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 472663
מי אמר שמטרת הקסאמים היא פוליטית? יורי הקסאמים לא שואפים להרחיב את גבולות הרצועה או לרשת את שדרות, הם לא מקווים לשפר את תדמיתם המדינית או ללחוץ על ישראל להסיר את המצור על עזה או לצאת מיהודה ושומרון. למה אני חושב שלא? כי הקסאמים אפילו לא נוטים להשפיע בכיוונים הנ"ל.

על מה הקסאם כן משפיע?
הוא מושך את מדינת ישראל ללחוץ על עזה, כלכלית, פוליטית, וצבאית. החמאס יכול להשתמש בלחץ הזה כדי לעורר כעס על מדינת ישראל. ומה הכעס הזה מניב? לפעמים כלום, ולפעמים מקל את הלחץ על רצועת עזה. לחץ שכלל לא היה מתעורר לולי הקסאמים.

אז למה לירות אותם?
אני מנחש, וסליחה על הציניות, שזה פשוט מקור הכנסה. הרבה כסף ותחמושת זורמים לעזה מגורמים המעוניינים בפגיעה בישראלים (או ביהודים, כל אחד לפי טעמו), אז אותם אנשים שירו לפני ההתנתקות כדי לסלק את הישראלים מעזה ממשיכים לירות עכשיו כדי להתפרנס, כי אם יפסיקו לירות, הכסף יפסיק להגיע. מי רוצה להבריח כסף עבור מכולת? הרבה יותר מעניין להבריח כסף עבור רקטות.
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 472689
לדעתי המטרה היא לגרום לפעולה צבאית כאשר כל הישג של החמאס בפעולה הזו (גם אם ברור שתיגמר ב''נצחון'' צבאי ישראלי) יוכל להיות מוצג כנצחון. אז החמאס יוכל לחקות את חיזבאלה ולשפר את מעמדו בעולם הערבי ובפרט ברשות, ואולי להשתלט גם על הגדה.

האלטרנטיבה מבחינתם היא או לבגוד בעקרונות שלהם ולהתקפל מול ישראל (שכרגע לא ממש פתוחה למו''מ עם חמאס ממילא) או להמשיך במצב שבו הם מאכזבים את בוחריהם ולא מספקים להם שום דבר.
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 472888
בינתיים הפעולה הצבאית כבר החלה, וחמאס 'מדלג' לשלב האחרון - במזרח ירושלים וביו''ש כבר החלו שביתות, ידוי אבנים ובקבוקי תבערה, וירי על עמדות צה''ל מתוך הזדהות עם המאבק בעזה.

אתה כנראה צודק, ולחמאס יש מטרות פוליטיות בירי הקסאם, מטרות פוליטיות הקשורות יותר במאבקו בפת'ח מבמאבקו בישראל.
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 472929
'
לא נראה לי הגיוני. ירי הקסאמים התחיל ונמשך עוד בטרם היות הבחירות ברשות, כינון ממשלת האחדות הפלשתינאית, ההפיכה הצבאית ברצועה, וכינון משטר חמאס וחוקי השריעה בעזה ובנותיה.
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 472939
כל מי שיורה קסאמים רוצה לפגוע ביהודים, או לפחות מוכן לפגוע ביהודים למען מטרותיו.
ועדיין, יש הבדל בין מטרות החמאס כשהוא מרשה/מעודד/משתתף בירי הקסאם למטרות יורי הקסאם מהארגונים הקטנים יותר. מחבלים 'פרטיים' לעומת מחבלים 'ממוסדים', אפשר לומר.
עד לא מזמן החמאס השתדל לא להשתתף בירי, כדי להציג חזות של ארגון פוליטי שמצליח לשלוט בשטח ולהשיב סדר לעזה. אבל עדיין הרשו/עודדו ארגונים אחרים להמשיך לירות, במינון מוגבל, כי (אחת הסיבות עשויה להיות ש)אחרת תעשיית הקסאמים תפשוט רגל ואלפי אנשים יהיו מובטלים, ויאשימו את החמאס במצבם הכלכלי ובבגידה במאבק הלאומי.

הירי אמנם היה עוד לפני הבחירות, ואז באמת לא היתה לו מטרה פוליטית ברורה‏1. אני משער שהם המשיכו מתוך אינרציה ('יש לנו רקטות, לא נירה?'), ולשם הפרנסה.

הארגון השולט בעזה, פת'ח, חמאס, או ממשלת אחדות, יכול לווסת את הירי, להגביר או להגביל לפי הצורך. המטרות של הארגון זה הן פוליטיות.
זה לא אומר שהחמאס המציא את הקסאם כדי לנצח את הפת'ח‏2, או שהם לא מוכנים לירות גם ללא מטרות פוליטיות מוגדרות. אבל כשהם מחליטים להגביר או להפחית את הקצב, או כשהם מחליטים לירות בעצמם או לאפשר לארגונים אחרים לירות, יש להחלטות האלו מטרות פוליטיות.

למשל - מפעולת צה"ל בעזה החמאס מרוויח את 'הבערת' ערביי יו"ש.
האם זו היתה מטרת הקסאמים?
קשה לדעת מה מטרת כל אחד שיורה. אחד יורה כדי לפגוע ביהודים, אחר יורה כי זו העבודה שלו, שלישי יורה כדי להיהרג כשאהיד, והחמאס מרשה לירות ממטרותיו שלו. הרווח הפוליטי ביו"ש יכול להיות אחד הרווחים שהחמאס קיוו להשיג.

______________
1 המטרה המוצהרת (בערך) היתה להמשיך את הלחץ על ישראל עד לניצחון גם ביו"ש, אבל אפשר היה להבין די מהר שישראל מפרידה בין עזה ליו"ש, וקסאמים בעזה לא יקלו את המחסומים בשכם.

2 החמאס התחילו את ירי הקסאמים, לא? (לא יודע אם זה קשור)
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 472699
לא הבנתי. מה מטרתם של אלו שמשלמים? אם כל מה שהם רוצים הוא סתם פגיעה בישראלים/יהודים, למה לא יכול להיות שזה כל מה שרוצים ישירות אלו שיורים?
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 472726
נו באמת, איפה היית כשאת כולנו לימדו כבר מגיל קטן ש"זה הכל אינטרסים"? (:
נסה לחשוב ככה על אנשים, תנועות אידאולוגיות, כלכלה, ממשלות באשר הן ובעצם על כל ההיסטוריה האנושית - יש בתחושת הפיקחון שזה משרה איזושהי מרירות מרגיעה (וזה גם חוסך את הצורך להתמודד עם הנפש האנושית המסובכת).
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 472882
ברור לי שמי שיורה מעוניין לפגוע בישראלים/יהודים.
אבל הירי גורם לנזקים לתושבי עזה, וכנראה גם ליורה עצמו. למה הוא מוכן לספוג את הנזקים האלו? או בגלל שהוא מתאבד סוני וכל מה שהוא רוצה בחיים זה מוות, או בגלל שהוא בכל זאת מרוויח משהו.

נ.ב.
מה ה'תורמים' מרוויחים? אולי רק סיפוק מוסרי, כמו שמרוויחים כל התורמים למוסדות צדקה. ואולי רווחים פוליטיים. לא יודע, זה כבר הרבה מעבר לטווח הניחושים שלי.
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 472963
אני רק מעיר על מה שנראה לי כאי-עקביות בניתוח שלך, ולא פתרת אותה כאן. אתה משער שהיורים פועלים מתוך איזשהו אינטרס, הבה נקרא לו "רציונלי", אבל לא סתם מתוך שאיפה להרג יהודים. הגיוני. אבל כשזה מגיע למממנים, אתה כן מוכן להכיר באפשרות שזו סתם שאיפה להרג יהודים. מה הבסיס להבחנה?
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 473001
מידת ההקרבה של המסתכן בירי לעומת זו של החופר בכיסו?
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 473062
כלומר, היורה לא יסכן את חייו רק כדי להרוג יהודים, אבל כן יסכן את חייו למען רווח כספי או משהו מסוג זה. אפשרי, אבל לאור העובדה שרבים מאותה אוכלוסיה מוכנים למוות בטוח רק כדי להרוג יהודים, הייתי מנחש שעבור רבים מהם זו הנעה חזקה יותר להקרבה מאשר רווח כספי.
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 473075
רבים זו הגזמה, הם די פחדנים למעשה, פעמים רבות מתעמתים חיילים בודדים מול מאות ואלפים מהם בהצלחה, לו רבים היו מוכנים למות, זה היה נגמר אחרת. המעטים שהם מצליחים לשכנע להתאבד (להבדיל משאר פעולות טרור, שם יש להם את האשליה שהם יזכו לראות עוד יום) הם בד''כ (אם כי לא תמיד) אנשים במצוקה, שמובטח סיוע כספי למשפחתם.
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 473096
מקבל (ומכאן, גם לדורפל, ומכאן, גם לאסף).
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 473212
אני מפרש את דבריו של אסף ארצי, לא חותם עליהם.
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 473263
(נכון שכבר קיבלת, אבל בכל זאת)

נתחיל מהתורמים - אם נתקלת בעברך ב'שנוררים', אתה יכול לשער שלאנשים רכי אופי (כמוני, לפעמים) קשה לסרב לנדנונדיהם. וכך מוצאים עצמם אנשים תורמים למטרות שביומיומם כלל לא עולות על דעתם. כך תורמים מבוססים למיניהם עבור מאבקם הצודק של הפלסטינים האומללים. האם הם מחככים ידיהם בשביעות רצון וממלמלים 'עוד עשרה דולר לחיסול יהודים'? אולי כן, אולי לא, אני משער שרובם תורמים ושוכחים.
השנוררים מרוויחים, פרט לסיפוק שבידיעה שעמלו למען מטרה נעלה, אחוזים כאלו ואחרים מהתרומות.
וארגוני הטרור מרוויחים כסף, וזה תמיד טוב ואף פעם אין מספיק.

לגבי היורים - כשאנשים נכנסים לשגרה מסויימת, הם משלימים עם הסיכונים שהיא כוללת. זה נכון ליורי קסאמים, לעובדים במכרות, לתכניתנים שנחשפים לקרינה מהמסך, ולשנוררים שעלולים לחטוף מכות.
למה הם נכנסו לשגרה הזו מראש? כסף טוב וסיפוק מהעבודה, כנראה.

לגבי רציונליות - מנסיוני הדל, אנשים לרוב לא פועלים בצורה רציונלית, גם אם הם יודעים לחשוב ולדבר בהגיון. את רוב הפעולות אפשר לצפות מראש, אבל זה לא רציונליות אלא סתם הרגלים.

(האם זה עקבי יותר? לא יודע, אבל זו לא אשמתי, זה האנשים שלא עקביים)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים