מה מטרת הפעולה בעזה? 472884
הרי אף אחד לא חושב שניתן להפחית את היכולת הפלסטינית לירי קסאמים, כי הסף שנדרש כדי להגיע ליכולת הזו הוא אפסי ואין בעיה להגיע אליו מאפס מתי שרוצים.

אם המטרה היא להפחית את התמיכה הציבורית בחמאס, הרי שהפעולה משרתת את המטרה ההפוכה. ההרוגים האזרחיים הרבים מלבים את יצר הנקם של האוכלוסיה ומגבשים אותה תחת החמאס, והם לא רואים את פעולות צה"ל כתגובה לקסאמים אלא להיפך.
באמצעים הנוכחיים שאנו מפעילים, הדרך היחידה להשיג את המטרות הללו היא להשמיד את כל האוכלוסיה, דבר שאנו לא רוצים לעשות וגם לא מסוגלים.

והנה ההצעה ההזויה השבועית שלי:
לדעתי צריך לפתח אמצעים שדומים באפקטיביות שלהם לקסאמים - לא גורמים להרוגים כמעט, אך משבשים מאוד את חיי התושבים. ראינו גם שהעולם לא מגיב להפעלת אמצעים כאלו. אלו צריכים להיות אמצעים שניתן להפעיל מיידית ולהפסיק מיידית. לא להפעיל בצורה רוחבית כמו מצור שהאוכלוסיה תופסת אותו כהתעללות שווא ולא כתגובה לקסאם.

זה יכול להיות קסאמים ישראלים, או הפעלת רעש בלתי ניסבל בשטחים גדולים למשכי זמן ארוכים ביותר, ריסוס בגז מדמיע של שטחים וכו'. האמת שקשה לי לחשוב על משהו ישים אחרי שהם חיים כבר חודשים במצור ובלי חשמל, אבל צריך משהו חזק, נקודתי ולא קטלני, שמופעל כנגד האוכלוסיה (כמו הקסאמים).

את האמצעים הללו צריך להפעיל במערכת שפועלת אוטומטית ללא מגע יד אדם כשהיא מזהה שיגור של קסאם.
צריך להדגיש את זה שוב ושוב - ישראל לא מפעילה את המערכת. שיגור של קסאם מפעיל את המערכת. בתנאים האלה ישראל יכולה לכריז על הפסקת המבצע בעזה.

אני יודע שזה נשמע הזוי, אבל זה לפחות ייתן למגיבים כאן חומר לירידות.
מה מטרת הפעולה בעזה? 472885
אכן רעיונות מעניינים ששווים דיון. אני מניח שיש להם קשר למאמר זה: http://www.gplanet.co.il/prodetailsamewin.asp?pro_id... .
I see the moon and the moon sees me 472890
אני מתפלא עליך! אחרי זה:
"הוא הביט במראה, ודרך המראה כרת את ראשה של מדוזה. מדוזה עצמה לא יכולה היתה לראות אותו, אלא את השתקפות דמותה המבעיתה במראה. "

איך אפשר להאמין לשאר הלוגיקה?
מה מטרת הפעולה בעזה? 472891
נהדר! כיוונתי לדעת בכורים!

אם שני אנשים חשבו על הפיתרון הזה בצורה בלתי תלויה, הוא חייב להיות נכון.
מה מטרת הפעולה בעזה? 472889
זה לא שונה הרבה מההצעה של דוב, רק שלא הלכת עד הסוף והשתמשת באאופמיזם/יופומיזם "משבשים מאוד את חיי התושבים" בבואך לתאר את השפעת ה"קאסמים הישראלים".
בתור אחד הזוי, הנה שאלה שאני תמיד שואל את עצמי כשאני קורא הצעות כאלו: נניח ומישהו היה חוטף בן משפחה שלך ומאיים לרצוח אותו אם לא תעשה א,ב,ג. מסיבה כלשהי לא הצלחת לעמוד בתנאיו לדעתו, והוא הורג את אותו בן המשפחה. האם לדעתך לא הוא "הפעיל את המערכת"? הרי הוא הצהיר מראש מה יקרה. אם מחר החמאס יכריז על ירי שיטתי לעבר שדרות עד שלא ישוחררו כך וכך אסירים, או עד שאולמרט יתפטר, האם הכעס של תושבי שדרות על החמאס יפסיק להיות מוצדק, והמוטיבציה שלהם לדרוש פיתרון צבאי תקטן?
מה מטרת הפעולה בעזה? 472895
יכול להיות. העניין הוא שלפי ציטוטים שראיתי מהעיתונות הערבית ומאישים ערביים, גם דעתם לא בדיוק נוחה מהטילים הללו, והם מנסים להסביר לעצמם מדוע לא הטילים גורמים למתקפה והמצור הישראליים אלא יצר הכיבוש הישראלי.

במצב כזה, שבו ישראל מעכריזה על הפסקת הפעולות מצידה, מלבד המערכת האוטומטית, ובו לציבור שם יש כבר איזשהו זרע של ספק, והתגובה הישראלית לא הורגת, ייתכן שהם יבצעו את הקישור הלוגי שאנו מעוניינים בו.

אין כאן שאלה פילוסופית-מוסרית-תיאורטית. מה שחשוב הוא מה יעבוד.
מה מטרת הפעולה בעזה? 472907
אני חושב שהם כבר ביצעו את הקישור הלוגי והגיעו למסקנה שבכל אשם הכיבוש.
מה מטרת הפעולה בעזה? 473004
למה יופמיזם לא מופיע שם לפני אאופמיזם?!
אי-אפשר לרצות את כולם. מיותר לנסות. :-)
מה מטרת הפעולה בעזה? 473014
1) לפי אלף בית. שתכתוב מאמרים עם שותפים תבין.
2) רציתי לראות אם אתה עוקב.
גם אנחנו עוקבים 473020
בכל''ם הלילה צאת הכוכבים. 473021
סוף החודש, שתסכמו, תשלחו לי דו''ח.
בכל''ם הלילה צאת הכוכבים. 473023
סדר.
מה מטרת הפעולה בעזה? 472898
כמו הפסקות חשמל, לדוגמא?
מה מטרת הפעולה בעזה? 472905
כן. התייחסתי לזה בתגובה המקורית.
התגובה צריכה לשבש באופן מיידי ואקוטי את חיי התושבי, בלי לגרום לפגיעות בגוף.

במצבם, הפסקת חשמל לא משבשת את חייהם יותר מדי, בטח לא כשהיא חלקית, ובטח לא בטווח הזמן המיידי. בנוסף, היא אף פעם לא הופעלה בצורה אוטומטית בתגובה על ירי קסאם, אלא רק בהשהייה של שבועות, אחרי דיונים בממשלה ועם גורמים משפטיים.

לתגובה צריך להיות צימוד חזק לשיגור קסאם מבחינת טווח הזמן שבו היא נהיית אפקטיבית, היא צריכה להיות אפקטיבית מאוד (כמו הפחד שגורם קסאם) ולא קטלנית.
מה מטרת הפעולה בעזה? 472968
"אף אחד לא חושב שניתן להפחית את היכולת הפלסטינית לירי קסאמים"

מה זו השטות הזו? מילא היית אומר שלא ניתן לעשות זאת ללא מותר המיותר של מאות חיילים ואלפי אזרחים.

האם טענת ב-‏2002 שלא ניתן להפחית את היכולת הפלסטינית לפיגועי התאבדות?
מה מטרת הפעולה בעזה? 472969
"את האמצעים הללו צריך להפעיל במערכת שפועלת אוטומטית ללא מגע יד אדם"

אתה כל כך לא מקורי!
מה מטרת הפעולה בעזה? 473009
אני לא חושב שהוא התיימר להיות הראשון שממציא את הגלגל הזה.
מה מטרת הפעולה בעזה? 473008
אני סקרן: האם אתה מציע להשקיע כסף במערכת אוטומטית שתזהה שיגור קסאמים, ולא תפגע בתושבי עזה לעולם בטעות, או שאתה רק מציע שנטען שהמערכת אוטומטית, ולמעשה היא תהיה מופעלת ידנית?
מה מטרת הפעולה בעזה? 473041
מהם מספרי אזעקות השווא של "צבע אדום"?
גם אם יש טעות, מכיוון שהמערכת לא קטלנית, זה פחות משנה.

חוץ מזה, לצורך הדיון, בא נדמיין מערכת אידיאלית (אין צורך לתאר אותה ככדור, או נקודה על משטח חסר חיכוך) שלא טועה.

אני לא יודע אם הרעיון הזה באמת כזה טוב, אבל גם לא אם הוא כזה גרוע. בעיקר מעניין אותי לפתח דיון על הרעיון ולשמוע דעות של אנשים אחרים על הרעיון. פחות מעניין אותי לדעת האם אנשים ינצלו את ההזדמנות כדי להתנשא ולהראות שהם חכמים יותר מכל דמות אלמונית שצצה, כי אני מניח מראש שזה מה שהם יעשו, כך שלא נוסף לי שום מידע.
מה מטרת הפעולה בעזה? 473108
אני מעריך שהצעתו של דוב‏1, למרות שהיא תוביל למספר הרוגים גדול יותר, תתקבל יותר בהבנה (יחסית ולמרות הגינויים) ע"י הקהילה הבינלאומית. טענה מוזרה? אולי, אבל בעיקר אם אתה קונה את הדאגה ה"כנה" של העולם לשלומם וחייהם של פלסטינאים וישראלים. ביחסים בין מדינות יש הסכמות (פורמליות ובלתי פורמליות) שחשובות אף יותר מערך חיי אדם.

לדעתי, המוסר האנושי (בקנה מידה של מדינות) הוא כל כך מעוות ומוזר, שקול הצעקה העולמי נגד ההצעה שלך‏2 יהיה גבוה יותר אפילו מקול הצעקה שיקום אם סתם נפציץ אותם רפלקסיבית עם הפצצות הקונבנציונליות, הישנות והטובות. שלא לדבר על גודל הכותרות וססגוניות הצילומים (שיובילו ללחץ רב יותר על ישראל) שינבעו מעצם העובדה שהשיטה שלך מציגה לעולם משהו חדש, מפחיד, שונה ובלתי מוכר.

לעולם יש דרך מקובלת ומוסכמת (רבת שנים) לאופן בו יש לנהל מלחמות, להפעיל כוח ולהרוג אנשים בצורה תרבותית(=ישומי פיצוץ מקטן לגדול + שימושי אבק השריפה והקליע). התחכמויות, פטנטים ויצירתיות פוטוגנית לא יתקבלו בהבנה רבה. גופות ותפזורת גפיים, לעומת זאת, זה כבר מזמן חדשות ישנות. כותרת ב-CNN למשך יום, יום וחצי והעולם ימשיך להסתובב.

אבל אני סתם ציניקן ומיזנטרופ לא קטן, אני. לך תסמוך על מישהו עם דעה כל כך שלילית על הקוף העירום.

________
1 תגובה זו לא תומכת בהצעתו של הנ"ל.
2 כיבוש והפרעת הסדר האזרחי. לוחמה פסיכולוגית בלתי מוסרית. 1984. פשעי מלחמה! נשק כימי! התעללות באוכלוסיה שלמה באמצעות נשק *לא קונבנציונאלי*! נסגר מעגל, היהודים משתמשים בגז כנשק! שואה! רצח עם...
מה מטרת הפעולה בעזה? 473118
סליחה, אבל מה יש לך נגדי?
מה מטרת הפעולה בעזה? 473121
אין לו.

___
לו היה לו, הוא כבר היה עושה בזה שימוש.
מה מטרת הפעולה בעזה? 473177
יש לי רצון חופשי.

_______
אבל עדיין לא עשיתי בו שימוש.
מה מטרת הפעולה בעזה? 473214
לא התנשאתי. שאלתי בכנות מה מהשניים אתה מעדיף שיבוצע, אם בכלל יש לך העדפה, במטרה לפתח שיחה בנושא. לשני הפתרונות יש יתרונות וחסרונות, ואתה לא יכול לנחש כרגע איזה מהשניים אני מעדיף, שאני יודע שאתה מעדיף את האחר דווקא, ושאני בז לך בגלל זה.
מה מטרת הפעולה בעזה? 473215
בקריאה רביעית, אני כבר לא ממש בטוח שהבנתי את השאלה שלך.

בכל מקרה, אם רוצים לפתח דיון, זה לא ממש משנה מה אני מעדיף, כי אני לא בעל הרעיון. אני רק הצעתי אותו. כל אחד יכול כעת לנתח אותו (אם הוא חושב שהוא שווה ניתוח) ולהציע איזה וריאנט שהוא רוצה או להוכיח שהרעיון לא מוצלח.
ברגע שהעלית את ההעדפה שלי לדיון, במקום הרעיון, הנחתי שמסתתרת מאחורי זה כוונת שעשוע כלשהיא. מתנצל.

באשר לשאלה שלך, אני מעדיף מערכת אוטומטית (לא צריך כמעט לפתח, רק לחבר כמה מערכות קיימות). פחות ימי מילואים בשבילי. חוץ מזה אני רוצה שיהיה לזה אפקט כאילו היא אוטומטית, ולכן מעדיף שלא יוכלו לטעון להיפך.

ואם כבר מזכירים את ד''ר סטריינג'לאב - כמובן שגם את הטילים הגרעיניים צריך לחבר למערכת אוטומטית (כדי שלא יהיו טעויות אנוש, כמובן) שמגיבה לשיגור עילים איראני. אבל לא לכוון אותם לאיראן (אנחנו לא יכולים לקיים את הצד שלנו בהשמדה ההדדית המובטחת) אלא למכה וקארבלה.
i hope the iranians love their children too 474008
מה נחשב השמדה? האם מותם של יושבי 50 הערים הגדולות באיראן (נניח) הוא לא הרתעה מספיקה?

(כמה טילים ‏1 יש לישראל שיכולים לשאת נשק גרעיני ומכסים את איראן?)

1 ע"פ פרסומים זרים כמובן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים