הסיס נועדה להיות הציפור הלאומית כי 473735
היא קטנה אמנם יחסית ,אבל מהירה מאוד, ממש כמו ישראל שקטנה אך מתקדמת מהר.
יש לה מוטת כנפיים מיוחדת אווירודינמית המזכירה קצת מזל"ט
וסיס בגימטריה=60ישראל60 מתאים לאירועי העצמאות.
הסיס נועדה להיות הציפור הלאומית כי 473772
סיס בגימטריה = 130.

ממש כמו קכ(ל)י.
הסיס נועדה להיות הציפור הלאומית כי 473774
וגם ממש כמו (ע)פ(רו)נ(י) (מצויץ).
הסיס נועדה להיות הציפור הלאומית כי 473775
גם כמו יען (וגם אחמידינגד, מחבלים, סביבון וצהלה).
473825
מי שלא יודעים מתמטיקה נידונים לחזור עליה.
מי שלא יודעים סטטיסטיקה נידונים להצטרף אליה.
473831
ומי שלא יודעים גימטריה נידונים לגמגם אותה
473834
יפה!
473837
473840
*כולנו* נידונים להצטרף לסטטיסטיקה, בין שאנחנו יודעים אותה או לא.
סיסו וסמחו 473844
אני חושב שמה שעומד בעוכרי הסיס כמועמדת לציפור לאומית הוא שבישראל היא בעיקר נודדת (למרות שחלק גם חורפות וחלק גם מקננות כאן). לפחות העשר שעלו לגמר הן יציבות בארץ, וזה בוודאי סמל חשוב במדינה עם תסביך-שורשים כמונו. עוד בעיה טפשית יותר היא שיש כל מיני סיסים - לזהות לאיזה מארבעת המינים שנמצאים בארץ שייך סיס נתון הוא עניין לצפרים מומחים. לעומת זאת, עשר הגמראיות‏1 הן כל אחת מין אחד שהוא יחיד בסוגו ולא ניתן לבלבול. על זה אפשר אולי להתגבר (להחליט על ציפור לאומית ברמת הסוג, ולא המין).

אבל אני רוצה בעיקר להביע הזדהות - הסיס הוא אחת הציפורים המפליאות ביותר שיש. בסתיו האחרון היו כמה ימים שבהם קבוצת סיסים עשתה סיבובים ליד הבית שלי, והמסלול עבר מטרים מהחלון; המהירות שבה הם עפים, והזריזות שבה הם מתמרנים בין הבתים לעצים, מסחררת. ספק אם יש עוד אפשרות לחוות באמצע העיר מפגש בלתי אמצעי כזה עם תופעת טבע כל כך בלתי-נתפסת.

וגם שאלה: ידוע שהסיסים עושים הכל בתעופה, חוץ מלקנן, ובכלל זה אכילה, שתיה, הזדווגות, וגם שינה. את הקטע עם השינה אני לא מבין - לא איך זה עובד (בעיניים עצומות? סיבובים במסלול קבוע?) ולא איך יודעים את זה. הכי קרוב שהצלחתי להבין זה מ- http://www.commonswift.org/DiscussionForum_english.h...
, שהם נצפו עפים גם בלילה, אבל לפי מה יודעים, או איך בכלל מגדירים, שהם ישנים בתעופה להבדיל מהאפשרות שהם לא ישנים?

1 (c)
סיסו וסמחו 473855
אולי מישהו יסביר לי מה העניין עם הציפור הלאומית"? יזמינו אותה להדליק משואה ביום העצמאות? ישימו את תמונתה מאחורי בימת הכנסת? הנשיא ילחץ את כנפה?
(אגב, מה מפתיע בזה שהסיס ישנה בתעופה? גם אני ישנה בטיסות ארוכות).
סיסו וסמחו 473887
אני חושב שיהיה איזה עניין הסברתי-חינוכי, עם פוסטרים וכאלה.
(אני מקווה שקודם את מעבירה את ההגאים לטייסת המשנה.)
סיסו וסמחו 473888
אתה חושב שטייסת המשנה פריירית, שהיא תחזיק את ההגאים במשך כל הטיסה? בשביל מה המציאו את הטייס האוטומטי?
סיסו וסמחו 473858
יתכן שכמו הדולפינים בטבע‏1, רק חצי מוח לכל היותר ישן כאשר הם בתנועה.
אני מניח שאפשר לוודא זאת באמצעות מדידת גלי המוח שלהם בעת תעופה (לא ניסיתי).

1 מעניין שבשבי הם מסוגלים לישון שינה מלאה (ויקיפדיה).
סיסו וסמחו 474002
עכש''י, המוח לא ישן בזמן השינה. ז''א, הוא לא ''חסר פעילות'', להיפך הוא מראה פעילות רבה מאד.
סיסו וסמחו 474005
ב''מוח ישן'' כוונתי היא למוח העוסק בפעילויות התחזוקה היחודיות למצב שינה.
סיסו וסמחו 474015
1 אז איך הם לא טובעים?
סיסו וסמחו 474016
בעת שינה מופעל אצלם רפלקס תנועה בזנב הדוחף מעלה את הגוף כך שחור הנשימה נותר מעל פני המים.

ואם כבר יונקים, מתברר שכל עניין הגזרים אצל ארנבות היה רק לצורך אימונים לקראת הדבר האמיתי:
סיסו וסמחו 474017
אם כך למה הם לא ישנים כמו בני אדם בטבע?
________
(אני יודע שאני יכול לחפש את התשובות לבד, אבל כל פניה אליך עשויה להניב בונוסים לא צפויים. אני מחכה לסרטון על עכבר טורף פיל)
"תנו לחיות לישון!"‏1 474018
אני מניח שהם זקוקים למידה של תחושת ביטחון לשם שינה מלאה, דבר המאפיין יותר חיים בשבי מאשר בטבע.

אני לא מבין מה היתה הבעייה להסתכל בערך המתאים בויקי. אם זו האנגלית, אולי שיעור אנגלית יסייע לך בעתיד (בהנחה ששליטתך ביפנית הינה ללא דופי):
הייתי אומר שזו מהתלה, אלא שהיפנים אנשים מוזרים‏2
וזה גם נראה סרטון מהתקופה שאנשים היו רציניים.

1 מתוך הקמפיין המתרקם לחילוץ חיות מן הטבע
2 אגב, ללא קשר לסרטון, נדמה לי שהתרבויות היפנית והישראלית הן בדיוק שני הקצוות של הקשת הפורמלית, לפחות מבין החברות עליהן שמעתי אני.
"תנו לחיות לישון!"‏1 474019
2 או לפחות של הקשת המזרחית.
"תנו לחיות לישון!"‏1 474031
2 הסינים - אלה שברחוב, לא החמוצים מהמפלגה הקומוניסטית - הם כמו הישראלים מבחינת נימוס והליכות, אבל הרבה יותר גרועים.
קשה לתאר את השוק התרבותי שעובר על יפני בביקור בסין, במיוחד אם הנ"ל ניסה לחצות כביש במעבר חצייה, או לנמנם ברכבת.
"תנו לחיות לישון!"‏1 474034
מה קורה ליפני שעובר כביש במעבר חצייה או מנמנם ברכבת בסין?
סקר! סקר! - מה היית בוחר, להיות מחורבן או בר-מינן? 474042
ברכבת מחרבנים עליו ובכביש דורסים אותו חופשי, בייחוד אם הוא זקנה, תגובה 397057.
סקר! סקר! - מה היית בוחר, להיות מחורבן או בר-מינן? 474044
באמאשלי לא הכרתי את תגובה 397057, אבל למשהו שכזה כיוונתי.
לא כל אדם אשר יוצא לרחוב רואה את מה שלפניו 523765
"ספק אם יש עוד אפשרות לחוות באמצע העיר מפגש בלתי אמצעי כזה עם תופעת טבע כל כך בלתי-נתפסת."
טוב, כן יש עוד אפשרות - להקת סנוניות יכולה לספק חוויה דומה. הייתי לא מזמן במתחם של מוסד ציבורי באזור המרכז. לידו, מעל רחבת דשא ובטון ובין בניין גדול למגרש חנייה, התעופפה במשך שעה ארוכה להקת סנוניות. יש הבדלים בין סגנונות התעופה של סנוניות וסיסים, (הראשונות אוהבות הרבה שינויי כיוון חדים והתאבדויות קרוב לקרקע) אבל בגדול זה דומה: הסיבובים, אי-ההפסקה‏1, המהירות הבלתי-נתפסת והוירטואוזיות.

עיתותיי היו בידיי, ויכולתי לשבת ליד הדשא כל אותה שעה ולצפות בהן מאוד מקרוב. כולל תצפית בחרק אחד, שני מטרים ממני, שעשה את שגיאת חייו, התרומם לאוויר, ותוך כמה שניות ושלוש גיחות סנונית לידו, נקטף‏2. אבל בשלב מסוים הסטתי את תשומת לבי מהציפורים לאנשים שהלכו שם בזרם דק אך קבוע. הייתי משועשע קצת מהאדישות ההדדית בין שתי הקבוצות.

המסלולים של הסנוניות עברו לפעמים קרוב מאוד לאנשים, ממש פחות ממטר. ניכר שעבור הסנוניות, האנשים הם עוד עצם דומם במרחב, שיחד עם הקירות, העצים והקרקע מגדירים את מרחב התמרון; ביחס אליהם, מהירות ההליכה שלנו היא בערך אפס.

ומה שיותר סקרן אותי, איך חוץ ממני כל האנשים התעלמו לחלוטין מהסנוניות. מן הסתם רובם היו טרודים בעניין שבגללו הם הגיעו לאותו מוסד ציבורי. ובכל זאת, ציפיתי שכשהציפור עוברת ליד אדם, כל כך קרוב ובהחלט בשדה הראייה שלו, לפחות חלק מהאנשים יעצור ויתפעל. די מהר הנמכתי ציפיות - שרק יסיטו את המבט! ולו לשנייה, ולו כאינסטינקט! גורנישט. אפילו לא אדם אחד, ועקבתי בקפידה אחרי כמה עשרות. תופעת הטבע שבעיניי היא כל כך מסעירה, שכל כך *ברור* שיש בה להדהים כל אדם נורמלי, שאני בטוח שהיתה מככבת במיטב סרטי הטבע אילו רק היתה יכולה להיתפס במצלמה, מסתבר שלרוב האנשים היא שקופה לחלוטין. אני מניח שכן יש בהם הפוטנציאל להתפעל, אבל הם צריכים לצפות לזה, נניח בטיול. כאן, ביומיום, הם לא ציפו, ולכן לא ראו.

רק חתול אחד שהיה שם התעניין בסנוניות, עקב אחריהן במבטו ונדרך כשהן התקרבו. אם אני קורא נכון שפת גוף של חתולים, הוא לא היה בטוח אם הוא אמור לצוד אותן או הן אמורות לצוד אותו. בסוף הוא עשה איזה תנועת זינוק לא מחייבת לכיוון שלפני חצי שניה היתה בו סנונית, ויצא ידי חובה.

1 בניגוד לסיסים, הסנוניות כן מפסיקות לעוף בערב, ומתיישבות בשורות על חוט חשמל.
2 גם זו תצפית מעניינת: למרות שהחרק היה לכל צורך ועניין נייח באוויר, מסתבר שהסנוניות, בגלל מהירותן, מועדות להחטיא; בתצפית הזו החטיאו שתיים משלוש.
לא כל אדם אשר יוצא לרחוב רואה את מה שלפניו 557713
המלצה:
מי שרוצה לצפות בסנוניות ממש מקרוב יילך לרחוב הירקון בבני ברק, מול מכון הרישוי, יש שם שלושה או ארבעה מוסכים צמודים ובכל אחד מהם קיני סנוניות. הסנוניות גרות שם כל השנה, יוצאות בטיסה, נכנסות בטיסה ומתיישבות בקינים.

בפעם הראשונה שהייתי במוסך לא יכולתי להפסיק להסתכל עליהן, כי מרוב מהירות אף פעם לא הבנתי איך הן נראות. נכנסתי בשיחה עם בעל המוסך המוסך והוא סיפר לי שיש לו סרטן. אמרתי לו: "אתה תחלים, אתה יודע למה? בגלל הסנוניות, כי אתה השומר שלהן". אבל זה היה סתם, כדי לומר מילים טובות. בשבוע שעבר הייתי שם שוב לצורך טסט, ונודע לי שהוא מת.
לא כל אדם אשר יוצא לרחוב רואה את מה שלפניו 586369
ועוד מקום בלתי-צפוי לראות בו סנוניות: "הקריון", הקניון של קריית ביאליק. מעל הכניסה לקולנועים יש שם כיפה קטנה, כמיטב הכיעור הקניוני, ומתחתיה, מבפנים, מדף בטון מעגלי. על המדף הזה, הפלא ופלא, עמדו איזה עשר סנוניות, ממש מעל עוברים ושבים וחנויות אופנה. לרגע חשבתי שהן קישוט מפלסטיק, אבל מדי פעם אחת מהן התעופפה קצת וחזרה. לא ברור לי מה בדיוק הן עושות שם. קשה לי להאמין שההנהלה מאפשרת להן לקנן שם - זה לכלוך. אוכל גם כנראה יש להן פחות מבחוץ (פירורים על הרצפה יש בשפע, אבל זה לא עוזר להן אלא אם הן עברו הסתגלות באמת מרשימה, כי הן מתוכנתות לצוד חרקים באוויר). השערת הדיוט - אולי זה תחליף לחוטי חשמל בחוץ, אולי יותר נעים בגלל המיזוג (השערה יותר נועזת: זה יותר נעים כי עומדים במעגל ולא בשורה), והן נכנסות ויוצאות כשצריך דרך הדלתות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים