אמת בחינוך - הצעת הגשה 4780
"שוקי, חמוד, בוא הנה, בוא לאבא, בוא. חמוד. אני רוצה לספר לך משהו. בוא, שב. שומע? סבא נפטר. מת. התפגר. אין יותר סבא. לא, אל תבכה, אנחנו צריכים להיות חזקים. סבא היה גיבור. היה לו סרטן והוא נלחם בו. והוא ניצח! הוא מת, אבל הוא ניצח. לא, חמוד, אל תבכה. אני אסביר לך. סרטן זו מחלה כזו, שיש לך פתאום גידול - מין גוש כזה בבטן, או בראש, או בריאות, והוא גדל וגדל וגדל... תחשוב שיש לך גוש כזה פה בפנים, וזה כואב, וכואב! לא, אל תפחד - אתה ילד חזק. וסבא נלחם כמו אריה! עשינו טיפולים, הקרנות, נשר לו השיער, התקלף לו העור, הוא היה מאד חולה - אבל נתן פייט! אל תלך, אני חייב לספר לך את הכל! ששש... וסבא התקמט כמו צימוק, ונעשה יותר ויותר חולה, ובסוף עבר לגור בבית החולים, אבל איזה גיבור! והוא נראה איום ונורא - רואה, פה בתמונה? מגעיל, נכון? ממש כמו שלד,
ובסוף הוא מת -
רציתי שתדע את כל האמת."
אמת בחינוך - הצעת הגשה 4916
קצת מקברי, אתה לא חושב? אבל בכל מקרה - את הנקודה הבהרת.

לעומת זאת, הטראומה תאלץ להגיע בסופו של דבר. ע"י דחיית הקץ (כמו למשל "סבא עכשיו בשמיים, הוא מסתכל עליך והוא שמח ומשחק כדורגל") אתה רק גורם לילד לאבד את אחיזתו במציאות, והופך אותו לקורבן תמים של כל שטיפת מוח פגאנית-תאיסטית בעתיד. עדיף לא להגיד כלום, אבל אם אתה חייב להגיד משהו - מה רע באמת? לא צריכים להיות גראפיים (בגיל צעיר), אבל למה לשקר?

היטלר הוא רע. ככה אמרו לי מגיל אפס. לא ידעתי למה, זה גם לא ענין אותי. בל"ג בעומר שורפים בובה של היטלר, אמרו לי חברים בגן. מי זה היטלר? הוא רע. בהדרגה, ככל שהשנים עברו, מיום שואה ליום שואה בעיקר, אתה אוסף עוד פרטים מהתקשורת המיועדת ל"מבוגרים", ובסופו של דבר אתה מבין, בלי טראומה לשארית החיים שלך.
אמת בחינוך - הצעת הגשה 4918
סתם שאלה - זה נראה לך סביר וראוי, כיום, שילדים ישרפו בובות של אנשים בל"ג בעומר (גם אם זה בובות של היטלר)? לי אישית לא זכור שעשיתי דבר כזה (אם כי, למען האמת, אני לא זוכר שום דבר שעשיתי בגן...), ובכל זאת אין לי טראומה נוראית מהגילוי על היטלר והשואה.
אמת בחינוך - הצעת הגשה 4926
באופן כללי, לא. אבל זה גם לא מטריד אותי במיוחד - היטלר ממילא כבר מת, ומוסכם על הכל שהוא לא היה טיפוס נחמד במיוחד. אך בנוגע למנהג עצמו - אתה צודק, כמובן. אם לא בגלל אלף סיבות אחרות, אז מהסיבה הפשוטה שזהו מנהג אינפנטילי במיוחד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים