בתשובה לברמנית לפני משמרת, 10/09/08 16:47
כוחה של הסטטיסטיקה. 489700
בדרך כלל אני ממש לא מסמפט את החוכמה "There are three types of lies - lies, damn lies, and statistics" אבל במקרה שלך היא דוקא מתאימה. הקטגוריה הגסה "משפחות חד הוריות" כוללת משפחות של גרושים/גרושות בחלק גדול מהן הצאצאים לא זכו למשפחה בריאה בשום שלב מחייהם, משפחות חד-הוריות של בנות טיפש-עשרה ממעמד סוציואקונומי נמוך‏1 וגם משפחות של נשים משכילות ממעמד כלכלי סביר ועם תמיכה סביבתית שמאפשרת להן להיות אמהות *מתוך בחירה*‏2. מאחר ומה שמעניין אותנו הוא הקטגוריה השלישית, חושבני שמצבן העגום של בנות הגטו בברונקס לא שופך אור על הבעיה אלא מעוות אותה עד לבלי הכר. אם יש לך הפניה למחקרים שתומכים ב"...לא מדובר בשכבות הנמוכות דווקא אלא גם בעשירונים העליונים" נא הביאיה.
_________
1- יענו, כושיות בארה"ב, אבל לא נעים לי להגיד את זה מפורשות.

2- השערה: זה גורם חשוב יותר משאלת החד-הוריות. תימוכין: ידע אנקדוטלי - גם לי יש דודה בחדרה!
כוחה של הסטטיסטיקה. 489702
למה רק ל"לא מדובר בשכבות..."? למה שלא נתחיל עם הפניה ל-‏70%? שמתי לב שהשיטה האיילית הישנה והאמינה של הבאת הוכחות בצורת לינקים לטיעונים הולכת ונעלמת, ובמקומה נפוץ הרגל חדש - כל מי שבא לו מתקתק את מילת הקסם "מחקר", זורק איזשהו אחוז שבא לו באותה שניה, לפעמים נכון, לפעמים לא נכון ולפעמים מופרך לגמרי - ומאותו רגע מתייחסים כאילו דבריו באים מפי הגבורה.
כוחה של הסטטיסטיקה. 489703
המקור שלה הוא ב"Review 2001/2002: Building on Success, Youth Justice Board, London: The Stationery Office (July 2002)" http://www.civitas.org.uk/pubs/experiments.php
כוחה של הסטטיסטיקה. 489714
הביטוי הנאות הוא "מאותגרות צבע".
ואגב, שכחת אלמנים/ות.
כוחה של הסטטיסטיקה. 489733
1 לי נראה דווקא שמאוד נעים לך. פיכסה עליך.
כוחה של הסטטיסטיקה. 489734
1 אבל גם בנות ה- white trash החביבות.

את אלה, מכל הצבעים, אפשר לפגוש בתועפות בתוכנית של ריקי לייק למשל ("יש לה 3 ילדים מ-‏3 אבות שונים, והסבתא מגדלת אותם בזמן שהיא יוצאת למועדונים בלילות לפגוש עוד גברים! והכי גרוע, החצאית שלה תיכף מתפוצצת עליה!").
כוחה של הסטטיסטיקה. 489766
1- ודאי, גם מקומן של אלו לא נפקד ואולי חבל שלא השמטתי את הערת הרגל ההיא. אין לי רצון להעביר את הדיון לשאלה אם אני גזען מתועב או סתם אידיוט, ולכן לא אביא כאן סטטיסטיקות לגבי שיעורן היחסי.
כוחה של הסטטיסטיקה. 489748
בדרך כלל אני לא ממש מסמפטת פילוח סטטיסטיקות לפי נטיית לב מוקדמת לממצאים, וכך הדבר גם במקרה שלך.

"ומה שמעניין אותנו הוא הקטגוריה השלישית" >>> אכן כן. ברם אולם, הרבה מהגרושות, המהוות את חלק הארי ממשפחות חד הוריות, "בוחרות" במודע לנתק את ילדיהן מאביהם הביולוגי. גם אם הן מבוססות כלכלית כדוגמת הנשים המשכילות שאותן הזכרת, או לאו.

בבריטניה, 40% מכלל הגברים מאבדים קשר עם ילדיהם ביוזמת האימהות. ובבריטניה (וגם בארה"ב) אחוז הגירושין גבוה מאוד. בנוסף לקבוצה הולכת וגדלה של זוגות עם ילדים ללא חופה וקידושין. תופעה נפוצה בעיקר בשכבות ליברליות ובעלות הכנסה גבוהה. וזו אינה נכללת בסטטיסטיקת הגרושים/גרושות, אבל פרודותיה עוברות למשבצת החד-הורית בעת שבירת הקשר הזוגי.

בקיצור, אם באמת רוצים לבצע חתך משמעותי בסטטיסטיקות, צריך לבדוק את "הקטגוריה השלישית" במלואה מול משפחות דו-הוריות מאותה סביבה סוציו-אקונומית. יש בכלל ספק שחסך בדמות-אב, ויתר מכשלות העומדות בפני ילדי יחידניות, משפיעים לרעה על חייהם ועתידם?

מזכיר קצת את הבדיחות על יתרונותיו של טרומפלדור כגידם.
כוחה של הסטטיסטיקה. 489770
"בקיצור, אם באמת רוצים לבצע חתך משמעותי בסטטיסטיקות, צריך לבדוק את "הקטגוריה השלישית" במלואה מול משפחות דו-הוריות מאותה סביבה סוציו-אקונומית."

בקיצור, הסטטיסטיקה שהבאת לא מלמדת כלום, ואפשר עכשיו לפנות לדיון תיאורטי בשאלה אם "יש בכלל ספק שחסך בדמות-אב, ויתר מכשלות העומדות בפני ילדי יחידניות, משפיעים לרעה על חייהם ועתידם". אין לי מושג מה התשובה על השאלה הזאת, אבל רק בשביל העניין הנה השערה הפוכה: אמהות יחידניות מבחירה הן בד"כ בעלות מוטיבציה גדולה ומקדישות לילדיהן יותר משאבים ואהבה מזוג קונבנציונלי ממוצע. הן גם יותר מבוגרות מהאם הנשואה והקדישו הרבה יותר אנרגיה לבחינת נושא האמהות חפני שעשו את הצעד, וכך נחסכות מילדיהן שגיאות של פרגית חרדה בת 21 שעשתה ילד כי ההורים לחצו.

אם היו מכריחים אותי, הייתי מנחש שבממוצע טובת הילד מדורגת כך:

1. משפחה דו הורית מתפקדת היטב.
2. משפחה חד הורית מבחירה.
3. משפחה חד הורית בכפיה (גרושין, אלמנות).
4. משפחה דו-הורית לא מתפקדת (הורים מסוכסכים).
5. משפחת אדאמס.
כוחה של הסטטיסטיקה. 489801
הדירוג שלי שונה במעט:

1. משפחה דו-הורית רגילה.
2. משפחה דו-הורית גרושים בהבנה כששניהם נשארים מחויבים לזיקה ההדדית לטובת הילדים.
3. הסופראנוס.
4. משפחה חד-הורית מהעשירונים העליונים.
5. משפחה דו הורית מהעשירונים הנמוכים כשההורים מסוכסכים.
6. הסימפסונים.
7. משפחה חד-הורית מהעשירונים התחתונים (מבחירה, בכפיה, מאונס).
8. משפחה הכוללת רק יתומים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים