בתשובה לראובן, 23/09/08 15:04
גם אתה צודק 491184
היות ובית ספר איננו מקום דתי או קדוש, אני לא רואה שום סיבה שבעולם שבה המנהל יוכל *לכפות* על עובדת משרד החינוך ללבוש חולצה ארוכה, או שאל, או צעיף, או רעלה או חיג'אב. הוא יכול היה לבקש, הוא יכול היה לגרום לה למספיק אי נעימות ומבוכה כדי שתסכים לכופף את הערכים שלה מפני הערכים שלו, הוא לא יכול להכריח אותה או לכפות עליה את זה.
גם אתה צודק 491188
והוא באמת לא עשה זאת.
גם אתה צודק 491191
כן, אבל הוא גם לא יכול היה ''להתריע מראש שיש להגיע באופן צנוע'' וגם אם היה משכיל ''לדאוג לחולצה ארוכה ומכוערת כמיטב האופנה החרדית עבור מבקרות'' לא בטוח שזה היה משנה (נו, על מי אני עובדת. מרב הסיכויים שהמפקחת הייתה רוטנת ולובשת את החולצה המטופשת אם היו דוחפים לה אחת כזו).
גם אתה צודק 491198
לא אתפלא אם אי שם במסמכי משרד החינוך יתגלה חוזר או נוהל שמבקש בדיוק את זה. משרד החינוך היה בשליטה של מפלגות דתיות הרבה מאוד שנים.
גם אתה צודק 491268
אז הוא היה צריך להכין לה גם חצאית, כי כנראה גם העובדה שהלכה במכנסיים הציקה לו.
גם אתה צודק 491199
גם הבית שלי הוא לא מקום קדוש, אבל מותר לי להתריע בפנייך שאסור לך להגיע עם סיגריה, נכון?
אל תמתח את החבל. 491200
במקומך הייתי מסתפק במה שנותנים לך
? 491204
? 491212
מגיעה אליו בחורה והוא מתחיל עם פרינציפים? עוד מעט גם ישאל אם היא בדלנית או משתלבת.
491214
צב"ר על "בדלנית או משתלבת" :-)
491206
זו הייתה דוגמה היפותטית. בניגוד לחרדים, אני פתוח למשא ומתן.
גם אתה צודק 491202
הבית שלך הוא מקום פרטי. בית הספר, גם אם הוא בית ספר פרטי, הוא מרחב ציבורי לעניינים מסוימים. מעבר לכך, אם אני אינסטלטורית שבאה לתקן לך את הנזילה באמבטיה, ואתה מסרב להכניס אותי יחד עם סיגי, אל תתלונן שהצינור לא הוחלף.
גם אתה צודק 491209
אני מסכים לגמרי שהאשמה לכך שהתלמידות לא זוכות לבגרות נופלת על המנהל בלבד. אם המנהל היה מציע לבודקת חולצה ארוכה, והיא הייתה מסרבת, הייתי מצדיע לה‏1. אני רק אומר שלדעתי יש לו את הזכות המלאה למנוע ממנה כניסה לשטח הפרטי שתחת ניהולו, בגין כל סיבה שבעולם. היא לא שוטרת. בית הספר הוא ציבורי לעניינים מסויימים, אבל לא לענייננו. לא סתם יש גדר ושומר, גם בבתי הספר החילוניים. לא כל אחד מוזמן להכנס, וזה לגיטימי לגמרי.

---
1 להם יש עקרונות, ויופי להם. גם לי יש.
491217
כלומר, אנחנו מסכימים שהוא לא יכול להתלונן ובטח לא לטעון להתעמרות. יופי.

רק הערה, ובאמת שאין לי רצון מיוחד להכנס לדיון בדבר "גבולות השטח הפרטי והאפלייה", אני לא בטוחה אם יש לו את הזכות המלאה למנוע ממנה כניסה לשטח הפרטי שתחת ניהולו *בגלל לבושה*. זו אפליה על בסיס השקפה דתית.
גם אתה צודק 491222
בית הספר הוא לא שטחו הפרטי של מנהלו. מכיוון שמדובר בתיכון שמבצע בחינות בגרות, אני מניח שהוא גם ממומן לפחות חלקית על ידי משרד החינוך, ולכן הוא רכוש ציבורי, ולמדינה על נציגיה יש כל זכות שבעולם להכנס לשם ולהיות לבושים בכל צורה שאינה נוגדת את חוקי המדינה.
גם אתה צודק 491250
מנהל בית הספר הוא בא כוחו של הבעלים של בית הספר. אם בית הספר פרטי, זכותו המלאה של המנהל למנוע כניסת גורמים שאינם המשטרה לשם. אם בית הספר איננו פרטי, אלא ממומן מכספי ציבור, יש שתי אפשרויות - א. לבטל את המימון בעקבות הניהול הלא מקובל על המממן (נגיד אם מממן רק אחוז סמלי). ב. לפטר את המנהל, אם זה בסמכותו של המממן (נגיד, אחד שמממן 100%).
גם אתה צודק 491343
אם בית הספר פרטי לחלוטין,מבחינתי הוא יכול לאסור על כניסת כושים.
אבל אין חיה כזאת ''פרטי לחלוטין'' בארץ (מלבד אולי מוסדות ''נטורי קרתא'' ושאר בתי ספר לא מוכרים). וגם אם היו,במקרה שאותו מקום מבקש שירות מגורם חיצוני (תעודות בגרות רשמיות ממשרד החינוך) המהווה מונופול בתחומו,הוא לא ממש במצב להציב תנאים.
גם אתה צודק 491351
מבחינתך הוא אולי יכול, אבל מבחינת החוק‏1 הוא לא.

1חוק איסור אפליה במוצרים ושירותים.
גם אתה צודק 491422
ביום בו מנהלי ביתי ספר יראו עצמם כנותני שירות מצב החינוך בארץ ישתפר פלאים.
כרגע,חוק או לא חוק , בחינוך החרדי יש אפרטהייד.

אם כך נראה שהחוק לא נאכף (התביעה המדוברת הינה יוצא מן הכלל המעיד על הכלל. מנסיון אישי,הנומרוס קלאוזוס חי ובועט במגזר החרדי), נשארת שאלת היא לגבי מוסריות העניין.
מכיוון שלתרבות החרדית העכשווית יש קשר קלוש בלבד עם ההלכה היהודית ודברים שהיו מוסכמות גרידא בעבר הפכו לחוק בל יעבור בהווה,ניתן לתהות אם אפליית בני המזרח איננה חלק אינטגרלי מהתרבות החרדית ואין לכפות עליהם לקבל תלמיד שצבע עורו שונה ממש כפי שאין לכפות עליהם תלמיד שאיננו מהול ממשפחת עדי יהוה.
אני חושש שלי אישית קשה להבדיל בין גזענות ו"מניעת התבוללות".

חוקים באופן כללי זה דבר ממש מצחיק. מישהו פעם אפילו סיפר לי שיש איזה חוק נגד עישון חשיש כשברי לי שאם היה חוק שכזה לא הייתי רואה לפחות פעמיים בשבוע אנשים שמעשנים סמים במקומות ציבוריים למהדרין.
גם אתה צודק 491358
לא במצב להציב תנאים, ולכן לא קיבלו התייחסות לבחינת הבגרות.
גם אתה צודק 493200
איזו תמימות דעים מחממת לב, שכחתם כבר את אהבתכם לשנוא גוף כמו משרד החינוך? כמה טוב שיש סיפור פיקנטי עם כל המרכיבים המחממים: חרדים, וניסיון לכפיה והצורך שאנחנו נראה להם מי פה בעל הבית.
המפקחת הנכבדה הגיעה ליום עבודה ללא שרוול (בניגוד ל"שרוולים הקצרים מאוד" שעליהם קראתי פה)נכון זו היתה יכולה להיות חולצה נחמדה או סקסית או סתם בצבעים שהולמים את פניה. אבל חולצה כזאת אינה הולמת שעות עבודה אליבא דמפקחת במשרד החינוך, בטח לא ביום בו מכתיב לה יומנה ביקור בבי"ס חרדי. למפקחי משרד החינוך מותרת אינטליגנציה בסיסית כמו זו שתאפשר להם להבין כללים חברתיים מינימליים וקודים אתיים פשוטים. אלא אם כן את מפקחת משועממת בגיל הזהב שלעזאזל כמהה למעט אקשן ופרסום, ואולי שמישהו סוף סוף יתייחס באיזשהו אופן גם קצת לנשיותך, מה יש?! רק לתיכוניסטיות מותר? טוב שאת יכולה להראות להן את הכיוון. ולהרוויח עוד אהדה באותה הזדמנות בקרב הציבור המנומנם.
גם אתה צודק 494634
מה שאתה כותב בציניות, אני חותם עליו בלב זך וטהור. לא שיש לי לב כזה, אבל בימינו ימי שלטון הספקולנטים, אני אשיג.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים