בתשובה לראובן, 30/06/09 17:33
הגאות מרימה את כל הספינות 514930
אני חושב שלא. קרנות כספיות ''ממסדיות'' לא אמורות להיות בנויות על עקרון הפירמידה (בלון המנפח את עצמו). אמור להיות שם מנגנון המבטיח איזון בין הכנסות להוצאות (גם כאשר האויר יוצא מן הבלון. מאזן אקטוארי וככה). כאשר קרנות כספיות נכנסות למסלול פירמידלי, זהו מצב של שערוריה ומחדל, גם אם הן ''ממסדיות'' ולא איזה ''ברני מיידוף''. השערוריה האמיתית היא שכאשר ''ברני מיידוף'' עושה זאת הוא יבלה את שארית חייו בכלא ואילו כאשר ה''ממלכה'' עושה זאת, הפושעים נותרים אלמונים, נמוגים לתוך פרישתם הנינוחה ויורשיהם המחפים עליהם נענשים במשרות דלות כמו רוה''מ ושר הבטחון.
הגאות מרימה את כל הספינות 514936
הערך של מניה עולה כאשר הרבה רוצים לקנות אותה. האם במידה מסויימת זה לא פירמידה? זה לא כל כך פשוט להבין מה הערך "האמיתי" של חברה, מה שישאר כאשר האויר יצא.מה היה הערך האמיתי של הבתים הממשוכנים כאשר הבועה קרסה?
הגאות מרימה את כל הספינות 514941
ערך המניה אמור לנסות לשקף את הׂערך העתידי של החברה. כלומר: הוא משקף את מה שאנשים מצפים שערך החברה יהיה.

אחד המדדים שמפרסמים שאתה יכול למצוא על מניות הוא ערך החברה לפי מהמניות הנסחרות בבורסה לעומת שווי השוק של החברה. אם היחס הזה גבוה מדי, משקיעים צריכים לדעת להזהר. אחת הבעיות מהמשבר האחרון היתה ששווי השוק שדווח הסתמך על מינופים שונים (או בניסוח גס יותר: אוויר).
הגאות מרימה את כל הספינות 514946
קראתי שהמצב הכלכלי חזר אחורה כעשור. אני לא יודע איך אפשר למדוד דבר כזה ( להסתכל על האינדקסים לא נראה לי מספיק טוב) אבל אם זה נכון האם זה אומר שבעשור האחרון הכלכלה לא יצרה כלל ערך?
הגאות מרימה את כל הספינות 514972
"ערך המניה אמור לנסות לשקף את הׂערך העתידי של החברה. כלומר: הוא משקף את מה שאנשים מצפים שערך החברה יהיה."

הערך העתידי מתי?
הגאות מרימה את כל הספינות 514973
ערך המניות הנסחרות בבורסה הוא שווי השוק של החברה. אתה מתכוון למאזן.
הגאות מרימה את כל הספינות 514977
מבלי להכנס לכלכלה של ממש, אני חושב שיש הבדל בין ערך מניה, ערך נכסים וכיוב' לבין נזילות. אני חושב שאף בנק לא יעמוד בפני מצב בו כל הלקוחות דורשים למשוך את השקעותיהם באופן מיידי. אין זה שקול למצב בו ערך נכסי הבנק אינו מכסה את התחייבותיו. בהונאות פירמידה ישנו רק האספקט של תזרים מזומנים (בד''כ ערך הנכסים הוא אפס). בקרנות כלכליות יש חשיבות לערך הנכסים וצבר ההתחייבויות, גם אם המאזן הזה אינו פשוט לחישוב או בלתי תלוי בנסיבות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים