מה בין מוסר וערכים 5249
נראה לי שזו בכלל בעיה לא קטנה לדבר על "מוסר", מכיוון שזה לא מחייב אף אדם ספציפי. ניתן לדבר על הערכים "הממוצעים" של כלל בני האנוש, אבל דווקא המקרה הכללי כאן נראה לי משעמם הרבה יותר מהמקרה הפרטי - הערכים הסובייקטיווים (גם אם מושפעים ע"י גורמים מן החוץ) של אדם יחיד.
לגבי הערכים של אדם יחיד - הגם שהם משתנים פעמים רבות בחייו אף ללא כל קשר להתקדמות המדע או המוסר, לא נראה לי שהם "צריכים" להתעדכן לפי המדע, משום שערכים לעולם אינם "צריכים" להיות דבר מה. הם פשוט קיימים, ונראה לי שהם קיימים דווקא ללא תלות בעובדות של המציאות הקיימת.
ערכים אשר האדם מחזיק בהם מתוך מחשבה ורצון חופשי (ולא מתוך לחץ חברתי או משום ש"כולם עושים כך" - שהרי אם היה חי לבדו, לא היה עוד שומר על ערכים אלו) אינם משתנים ע"י התקדמות המדע. אם אדם באמת מחזיק בערך של "אין לקיים יחסי מין לפני הנישואים", במה משנה לו המצאת הגלולה? הרי גם לפניה יכול היה לקיים יחסי מין מחוץ לנישואים, וגם אחריה הוא יכול להימנע מכך. הגלולה איננה -מחייבת- אותו לדבר. מצד שני, אם ערכיו היו "אני אינני רוצה להוליד ילדים לאישה מחוץ לנישואים", הרי שאז הגלולה תשנה את התנהגותו - גם אם לא את ערכיו.
אלא ש.. 5258
יש הבדל אחד שהגלולה יצרה ושממנו לא ניתן להתעלם מההיבט המוסרי: לפני המצאת הגלולה, לא ניתן היה להמנע מהריון והאשה היתה מועדת לשלל פורענויות - שמה הטוב, בריאותה, חייה.. מאז המצאת הגלולה (ושאר המצאות שמקלות על עריכת הפלות ועוד כהנה וכהנה "שיפורים") הבעיות הללו נפתרו. מאחר וזה מוריד את כמות הילדים הלא רצויים, את הסיכונים לחיי נשים ולבריאותן, ולנישואי בוסר; מאחר וזה מגדיל את כמות האנשים שמקיימים יחסים לפני הנישואין ואת תחושת החופש בכיוון הזה, הרי שיש השפעה על המוסר. לטוב ולרע!
אלא ש.. 5279
על אישה שכזו הייתי אומר בפשטות שערכיה היו שמה הטוב, בריאותה, וחייה - ולא ''אי קיום יחסי מין לפני הנישואים''.
ועדיין 5343
מדובר עדיין בערכים מוסריים

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים