בתשובה לארז לנדוור, 26/12/09 16:43
הספרים הטובים של העשור החולף. 532675
נשמטו מזיכרוני כמה ספרים ששום רשימת "מיטב ספרי העשור החולף" לא תהיה שלמה בלעדיה:

סיפרו הקריא ביותר של ג'יימס ג'ויס, הדבלינאים, יצא במהדורה מחודשת. ג'ויס משרטט בצורה לירית ומינורית מצבים ודמויות בדאבלין של לפני מאה שנה. קלאסיקת חובה.
שני רומנים על ציירים: קנונית אפריך, ספרה של סוסנה פורטס על תעלומה האופפת ציור של קארווג'יו נראית אולי כעוד ספר בנוסח צופן דה-וינצ'י אך לא כך הוא. זהו ספר מתח מרתק המתרחש בפירנצה של ימי הרנסנס ושל ימינו אבל מתורגם מספרדית.
סיפרם של הבמאי מילוש פורמן (אמאדיאוס, שיער, קן הקוקייה, רגטיים) והתסריטאי ז'אן-קלוד קרייר, רוחות הרפאים של גויה, המתבסס על סירטם (המומלץ גם הוא) עוסק בספרד של תקופת נפוליאון על רקע ההתנגשות בין השמרנות הדתית וערכי המהפיכה הצרפתית ומזכיר את משפט הסיום הסיפור הפואנטה הקלאסי של אדגר אלן פו, הבור והמטוטלת.
הוצאה מחודשת לסיפרו הקלאסי של מריו פוזו, הסנדק, וכן ספר המשך מאת מרק ויינגרדנר, שובו של הסנדק. נכון שאין צורך בהמלצה? ספר ההמשך הנוסף, נקמתו של הסנדק, עדיין לא תורגם.
קליסטו מאת הסופר האלמוני טורסטן קרול הוא סאטירה על הפוליטיקה האמריקאית, ביחוד זו של הנשיא הקודם, אולי הגרוע ביותר בנשיאי ארה"ב.

חזי שלח (אבא של עופר) כתב ספר קולח ומרתק על מלחמת קרים. כפי ששלח כותב בהקדמתו, ויכוח על מפתחות אינה עילה מוצדקת למלחמה כשם שחטיפת חיילים אינה עילה מוצדקת למלחמה.
הביוגרפיה של ג'פרי בסט על צ'רצ'יל כתובה מנקודת מבט של מעריץ אבל אובייקטיבית ומאוזנת.
על קשר הגנרלים ועל נסיונות אחרים להתנקשות בהיטלר מספר לנו דני אורבך בסיפרו הממצה ואלקירי - ההתנגדות הגרמנית להיטלר. לראשונה בעברית מסופר על כל הנסיונות הכושלים והאמיצים הללו בספר מקיף אחד.
שני ספרים העוסקים בפאשיזם על כל היבטיו הם פאשיזם - מבוא מאת קווין פסמור והאנטומיה של פאשיזם מאת רוברט פאקסטון.
"טרילוגיה" של ספרים על ריגול וביון (נושא די דליל בעברית בשנים האחרונות) בהוצאת רסלינג הם הספרים מאה של מרגלים: ביון במאה ה-‏20 מאת ג'פרי ט. ריצ'לסון, FBI: היסטוריה של הבולשת הפדרלית בארצות הברית מאת רודרי ג'פריס-ג'ונס וCIA, מורשת של אפר: היסטוריה של סוכנות הביון האמריקאית מאת טים ויינר.
ספר המסע הקלאסי של ג'ון סטיינבק ברחבי ארה"ב, מסעותיי עם צ'ארלי, לראשונה בעברית.

קריאה נעימה.
ולסיום 535622
ספר שקראתי רק לאחרונה לאחר תום העשור: חמניות עיוורות מאת אלברטו מנדס מספר ארבעה סיפורים המשתלבים זה בזה על קורותיהם של אנשים לאחר תבוסת הרפובליקנים בקרב במלחמת האזרחים. הסגנון מאופק ולכן הספר מרגש פי כמה. ראוי לציין לשבח את המתרגם רמי סערי שמביא יצירות משפות אירופיות שונות ובין השאר מהמדינה והתרבות הים תיכונית המעניינת ביותר. עוד הוכחה לחשיבותה וחיוניותה של הסיפרות הספרדית בשנים האחרונות.

ולסיכום הרשימה:

ספר הפרוזה הטוב של העשור - מקור:
אמן הסיפור הקצר - מאיה ערד.
ספר הפרוזה הטוב של העשור - תרגום:
צילה של הרוח - קרלוס רואיס סאפון.
ספר העיון הטוב של העשור - מקור:
כסדום היינו - משה נגבי.
ספר העיון הטוב של העשור - תרגום:
יש אלוהים? - ריצ'ארד דוקינס.
ולסיום 547020
חוששתני שעם סאפון הגזמת קלות. ספר טוב, בהחלט, אבל לא יותר מזה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים