בתשובה לאיציק ש., 27/02/10 14:14
536925
סביר להניח שלא (עברתי תהליך משמעותי שבמהלכו דעותי עברו מימין-כלכלי לסוציאל-דמוקרטיה), אבל מצד שני, גם אין לי שום אינפורמציה על תוכנית וויסקונסין ותוצאותיה.
אם להתבסס עם שברי דיווחים ששמעתי, עושה רושם שהתוכנית עושה את כל מה שאמרתי שצריך לקוות שהיא לא תעשה, כולל העובדה שבמקום להזרים כספים לחיזוק התשתיות שבונות הון אנושי, דווקא קיצצו בהשקעה בתשתיות הללו.
אז אני לא בטוח עד כמה אני הייתי מסכים עם עצמי של לפני עשור לגבי זה, אבל בין כה וכה גם מה שאני דאז אמרתי לא נעשה.
536928
חיפשתי במאמר ולא מצאתי, מה זה תשתיות שבונות הון אנושי?
536940
חינוך, בריאות, תשתית תחבורתית (בעיקר תחבורה ציבורית) שתאפשר נגישות גבוהה יותר לפריפריה.
536942
תודה על התשובה. בבריאות ותחבורה אני איתך , אבל אם להיות אופטימיים הממשלה אישרה לא מזמן את תכנית נתיבי ישראל
נקווה שהמצב ישתפר.
536951
התוכנית המקוצצת, יש לציין, שהדגש בה הוא על סלילת כבישים ולא פסי רכבת, ושלמיטב ידיעתי אינה כוללת את התקצוב הדרוש כדי שהרכבות גם תסענה על גבי הפסים הללו בתדירות מספקת.
536957
לא שלא הייתי שמח אם התכנית המקורית (או אפילו יותר גדולה) היתה מאושרת, עדיין זה צעד גדול קדימה. (חוץ מזה זה מראה כמה לאוצר אין ראיה קדימה, אבל לא כתבתי את זה כי אני רוצה להישאר אופטימי).
536947
את התופעה שציינת (הורדת מרכיב קריטי במודל שמאמצים) אפשר למצוא בשני דברים שהאוצר התייחס אליהם: הראשון הוא ביטוח הבריאות הממלכתי- קיצוץ המס המקביל. הדוגמא השניה היא מאמר שכתב אחד מכלכלני האוצר באתר המשרד. במאמר הוא מתייחס למודל הדני ומהרהר אולי כדאי לאמץ אותו. לא קשה להבין שמה שהוא מתכוון במודל הדני הוא הגמשה קיצונית של שוק העבודה. הוא כמובן אינו מעלה בדעתו לאמץ את כל מה שקשור לשוק העבודה ולמדינת הרווחה בדנמרק:גובה דמי האבטלה, תקופת תשלום דמי האבטלה, תכניות שיקום למפוטרים, רשת הבטחון וכד'. כנראה גם מה שקרוי תכנית ויסקונסין, עברה איזו תכנית "הבראה" של האוצר.
אם לא היתה אידאולוגיה מאחוריה כלכלני האוצר, הם היו פועלים להבריא את שרות התעסוקה ומנסים אולי לצרף לפעילותו כמה אלמנטים של תכנית ויסקונסין. לדעתי ההפרטה של הפעילות הזאת ייקרה אותה והכניסה אלמנטים שהפכו את שיקום האנשים בעבודה לדבר מישני (הרווח של החברות המיישמות הוא הדבר העיקרי).
536952
אני מסכים לגמרי. ההפרטה, ובעיקר מערך התמריצים הכלכליים שהובנה לתוכה, מנעו כל סיכוי להצלחת התוכנית. זו הפכה מתוכנית להפיכת מובטלים לאזרחים מועילים, לתוכנית לדמוניזציה של המובטל והפיכתו לפושע נרדף.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים