בתשובה לדובי קננגיסר, 27/02/10 20:50
536947
את התופעה שציינת (הורדת מרכיב קריטי במודל שמאמצים) אפשר למצוא בשני דברים שהאוצר התייחס אליהם: הראשון הוא ביטוח הבריאות הממלכתי- קיצוץ המס המקביל. הדוגמא השניה היא מאמר שכתב אחד מכלכלני האוצר באתר המשרד. במאמר הוא מתייחס למודל הדני ומהרהר אולי כדאי לאמץ אותו. לא קשה להבין שמה שהוא מתכוון במודל הדני הוא הגמשה קיצונית של שוק העבודה. הוא כמובן אינו מעלה בדעתו לאמץ את כל מה שקשור לשוק העבודה ולמדינת הרווחה בדנמרק:גובה דמי האבטלה, תקופת תשלום דמי האבטלה, תכניות שיקום למפוטרים, רשת הבטחון וכד'. כנראה גם מה שקרוי תכנית ויסקונסין, עברה איזו תכנית "הבראה" של האוצר.
אם לא היתה אידאולוגיה מאחוריה כלכלני האוצר, הם היו פועלים להבריא את שרות התעסוקה ומנסים אולי לצרף לפעילותו כמה אלמנטים של תכנית ויסקונסין. לדעתי ההפרטה של הפעילות הזאת ייקרה אותה והכניסה אלמנטים שהפכו את שיקום האנשים בעבודה לדבר מישני (הרווח של החברות המיישמות הוא הדבר העיקרי).
536952
אני מסכים לגמרי. ההפרטה, ובעיקר מערך התמריצים הכלכליים שהובנה לתוכה, מנעו כל סיכוי להצלחת התוכנית. זו הפכה מתוכנית להפיכת מובטלים לאזרחים מועילים, לתוכנית לדמוניזציה של המובטל והפיכתו לפושע נרדף.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים