בתשובה לאסף נחמיאס, 31/05/00 19:54
קשקושים! 5403
אסף, אין טעם להיכנס לדוגמאות הספציפיות שהבאתי. ייתכן שלדעתך הן לא טובות, לדעתי הן טובות אבל זה לא מה שחשוב.

באשר למה שחשבת שאני טוען במובלע, אומר זאת בגלוי: אם היינו מצליחים להגיע לתיאוריה מוסרית כללית, הייתי (נגיד שאני ראש הממשלה) חוסם תיקצוב ממשלתי למחקרים שהם בלתי חוקיים בעליל.

סתימת פיות ? דיקטטורה ? כן, אבל כל חברה ודמוקרטיה מטילות כללים ומגבלות על ההתנהגויות של האזרחים. אין סיבה שהמדע ייהנה מפטור. אם בהפגנה אסור לצעוק "מוות לראש הממשלה" גם למדען אסור לעשות דברים מסויימים.

כמובן, כמו כל דבר בחיים יש למצוא את האיזונים הנכונים, אבל המדע אינו יותר קדוש משום תחום אחר ואני כמדינה רשאי להפעיל לחץ נגד כוונים לא ראויים.
קשקושים! 5435
ועל פי אילו קריטריונים היית מגדיר "מחקרים בלתי חוקיים בעליל"?
קשקושים! 5447
אין טעם להיכנס לדוגמאות הספציפיות? הרי עליהן בנוי כמעט כל המאמר שלך. בוא והסבר לי מדוע לדעתך אני טועה. נסה לדבר קצת בתכל'ס במקום למרוח אותי.

כנ"ל לגבי הטיעון ה- "מוסרי" שלך. לא הצלחת להביא דוגמה אחת למחקר מדעי (ואפילו דמיוני!) שהיית אוסר אותו. במקום לדבר איתי על תיאוריות מוסריות בגרוש - בוא ותגיד לי חד וחלק, איזה מחקר מדעי היית פוסל? (ואני מדגיש: מחקר מדעי אמיתי, לא מחקר על השפעות הכאב שיש לעקירת ציפורניים מאנשים וכד').

קשקושים מסוג אלו (וסלח נא לי על ההתקוממות) נשמעו ונשמעים מאז ומתמיד מידי מיני שמרנים, פעילים ירוקים מוזרים למינהם, אנשי דת וכל מיני אחרים שלו היו הדברים תלויים בהם, היינו עדיין רותמים את הגמלים שלנו בדרך מת"א לירושלים.
קשקושים! 5472
אין טעם להכנס לדוגמאות ספציפיות בגלל שאנחנו אף פעם לא שומעים על מחקר שדנים בביצועו אלא תמיד על כזה שנעשה.

אגב, במאמר של ירדן ניר הבאתי מחקר דמיוני שהייתי אוסר אותו.
גם את חקר 'מימד הזמן' הייתי אוסר.
קשקושים! 5497
אני מצטער אך אינני זוכר את הנאמר. בוא והאר את עיני בנוגע למהו מחקר אסור בעיניך. ובפרט, לאיזה מחקר אתה מתכוון בדיוק באומרך "חקר מימד הזמן" ומדוע היית אוסר אותו?
קשקושים! 5519
האם אתה מתכוון למחקר בנושא אנטי חומר?
אם לא אז אני מתנצל על שהעליתי את העניין. אם כן,
א. האם לדעתך יש לסגור את רפא"ל, תע"ש התעשייה האווירית וכל שאר הגורמים המפתחים מערכות נשק מתקדמות בארץ?
בעולם אידיאלי אולי לא היה צורך בתעשייה צבאית אבל בעולם הממשי, כל עוד יש צבאות, מלחמות וכוחות עוינים, אני מעדיף שהצבא של המדינה שלי יהיה מצויד בנשק הטוב והמתקדם ביותר.
ב. פצצת האטום מתבססת על תורת היחסות והמשואה המפורסמת e=mc^2. האם היית אוסר על אינשטיין לפרסם את התורה שלו מכיוון שהיא עלולה להביא גורמים צבאיים לנסות להניח ידיהם על האנרגיה העצומה הזו?
הדרישה להגביל את המחקר בנושא אנטי חומר (שהוא תיאורטי כולו) דומה לדרישה הזו.
ג. מה כוונתך כשאתה אומר להגביל את המחקר בנושא מרחב הזמן? המחקר התיאורטי הרי לא זקוק לאישור של אף אחד אין צורך בציוד מיוחד לניסויים, מספיק שכל והרבה נייר. האם אתה מתיימר להגביל חשיבה או העברת מידע בין אנשים?
קשקושים! 5526
אם לעלות לרמת ה-מטא של סעיף ב' של תשובתו של דורון. האם יש כלל ביכולתנו לחזות מראש את ההשלכות המוסריות של מחקרים מדעיים? האם מניסוח תורת היחסות נובע שיש לה השלכות צבאיות?
לכן, האם יש בכלל טעם להגביל את המחקר מתוך ידיעה שאין ביכולתנו לחזות את העתיד ולדעת את כל ההשלכות של מחקר או תגלית מדעית?
קשקושים! 5569
א. שאלת המוסר היחסי היא שאלה מאוד קשה.
אם קרן אנטי חומר כן, למה עינוי חיות לא?
עינוי חיות כן? אז איפה הגבול?
נראה לי ששאלות כאלה לא נועדו להיות היפותטיות אלא נועדו לתשובה במצב קיים.
תע"ש, למיטב ידיעתי, מתמקדת בטכנולוגיה ולא במחקר - הנשק שהם מפתחים לא נוצר בעקבות תגליות אלא יעול של הידע הקיים. כיום אין ספק שיעול כזה הוא הכרחי.

ב. פצצת אטום מול אחת התגליות החשובות ביותר בתולדות האנושות.
האם אתה יודע בברור מה יתן מחקר של קרן אנטי חומר? כרגע זה נראה לי אסון שלעולם לא נתאושש ממנו.

ג. האם אתה מסכים שזה לא מוסרי לרצות את היכולת לנסוע בזמן?
באשר לעיסוק בתאוריה, אין לי תשובה חד משמעית.
אני חושב שהייתי אוסר משהו רשמי - הרצאה באונ' למשל.
תנו לחיות 5578
עינוי חיות הוא שונה. כאן הבעיה המוסרית אינה בתוצאות הפוטנציאליות של המחקר, אלא בעצם המחקר עצמו.
קשקושים! 5587
א. אני לא ממש יודע הרבה על אנטי חומר ואני משער שגם הידע שלך בנושא מתמצא בזה שהוא מתקזז עם חומר. הבנה טובה של היקום מן הסתם תערב הבנה של המושג הזה איסור על התייחסות מחקרית לאנטי חומר פירושה הגבלה מאוד קיצונית על חקר היקום.
אני לא יודע מה יהיו תוצאות מחקר של שימושים טכנולוגיים לאינטראקצית חומר אנטי חומר. יתכן שבעזרת האינטראקציה הזו נוכל להיפטר מפסולת רעילה בלי לגרום נזק לסביבה (היישום הזה ניראה לי ריאלי לא פחות מרובי אנטי חומר למרות שהוא קצת פחות אקזוטי). יתכן שיש לאסור יצור של כלי נשק מסוימים כפי שמנסים גורמים בינלאומיים שונים (ללא הצלחה) להביא לפירוק הנשק הגרעיני אבל איסור גורף על מחקר הוא לא מעשי ולא מוסרי.
ההשוואה לניסויים בחיות אינה רלוונטית כלל.
ג. אני לא רואה חוסר מוסריות בלרצות משהו. יכול להיות סיכון מסוים בנסיעה לאחור בזמן אבל מכיוון שכיום המחקר מתמקד (למיטב ידיעתי) בהעברת חלקיקים או מידע, לפרקי זמן של חלקיקי שניות, אני לא מוצא בזה סכנה לעולם. אם התנועה בזמן תיתן לנו הבנה טובה יותר של היקום אז מה טוב. יתכן שהצצות אחורנית בזמן גן יתנו לנו מידע על אירועים היסטוריים שזה לא דבר רע בכלל.
קשקושים! 5601
א. אנא התייחס לדוגמת הא"ח כדוגמה דמיונית לחלוטין. כיום המצב הוא שזה רק בגדר השערה שבאה להסביר תופעות.
כשמשווים את האפשרות של העלמות מוחלטת של בני אדם למול עינוי חיות, עינוי החיות לא גרוע יותר ולא פחות מוסרי.
ובאשר לידע, עדיף להיות 'חשוך' מאשר לא קיים.

ג.
חקר הזמן כיום לא מסוכן ואני אישית לא מאמין שיהיה אפשר לנסוע בזמן ובכל זאת צריך לעצור את הדברים כבר עכשיו או שיהיה מאוחר מדי.
אל תתפוס ראש קטן בהתיחסותך לנסיעה בזמן.
הנה דוגמה קצרה שתמחיש את הקטסטרופה:
טרוריסטים מבצעים פגוע, המוסד חוזר בזמן ומחסל אותם, להם יש חבר שחוזר בזמן ומזהיר אותם והמוסד שוב בדרך למכונת הזמן...
קשקושים! 5610
א. בעזרת מכונית ניתן לדרוס בני אדם. בעזרת רובה ניתן להרוג די בקלות. אם תיתן לי את האופציה למות במעיכה תחת משאית, בניקוב ע"י כדורי רובה או בהעלמות כתוצאה מאינטראקצית חומר אנטי חומר, אני לא חושב שהייתה לי העדפה מסוימת. מכיוון שהטכנולוגיה המודרנית נתנה לנו כבר כלי הרג יעילים זולים ונוחים לשימוש. לא תהיה משמעות לכלי נוסף שמבוסס על טכנולוגיה כל כך מתקדמת (ולכן יהיה יקר בהרבה מה m-16a הישן והטוב). בכל אופן, ניתן להרוג בני אדם באמצעות מכוניות (וזה קורה בתדירות גבוהה יותר מאשר ע"י כלי נשק ייעודיים) האם היית מעלים את תעשיית הרכב? באמצעות זרם חשמלי ניתן להרוג או לענות אנשים האם היית מוותר על השימוש בחשמל כדי למנוע שימושים פושעים בו?
השימוש בטכנולוגיה הוא דבר נפרד מהטכנולוגיה עצמה. כמעט לכל דבר ניתן למצוא שימושים לא מוסריים.
ב. גם בעניין המסע בזמן, אני חושב שהרבה לפני שנוכל לשלוח אנשים אחורנית בזמן, יתרכז המחקר הניסיונות לקלוט חלקיקים שקפצו פיקו שניות אחורנית בזמן. המסע אחורה הוא כלי טכנולוגי שראוי שלא יפותח. התיאוריה המדעית שמאפשרת אותו (כפי שהועלתה במאמר שפורסם כאן בעבר) ראויה גם ראויה ולו רק מכיוון שהיא שופכת אור חדש על טיבעו של אותו הזמן.
תאר לך מצב שבו יוכל היסטוריון להציץ בחלון אל ימי הביניים ולראות את האירועים שאותם הוא חוקר כפי שהתרחשו במציאות. אני חושב שזהו כלי מרתק שיכול לתרום רבות לעולם שלנו.
קשקושים! 5814
ישנם גם חסרונות... אם היסטוריון יכול להציץ בחלון ולראות אירועים מימי הביניים, אולי הוא גם יכול להציץ אל המקלחת של השכנה ולראות אירועים מלפני שעתיים?

(מקור הרעיון: אסימוב, בספר "גדול ורחב הוא העולם" אם אני זוכר נכון).
זה רעיון. 5828
אתה צודק. יש להוציא איסור גורף על אמצעים שמאפשרים לבני אדם לראות דברים. נתחיל בטלסקופים ומשקפות ואז כשנסיים עם האמצעים האופטיים נחסל את מחקר הזמן.
קשקושים! 8698
סליחה על (א) חוסר הרלוונטיות ו(ב) העיכוב בתשובה.

את "גדול ורחב הוא העולם" אף פעם לא הצלחתי למצוא, למרות שאני כמעט בטוח שראיתי שהוא קיים בעברית. אני זוכר נכון? הוא קיים? אם כן, יש לך מושג איפה אפשר למצוא אותו?
קשקושים! 8813
א. קיים בעברית, בוודאות.

ב. העותק היחיד שראיתי מיימי שכן בספרית בית-הספר היסודי "בן-גוריון" בנתניה, לפני יותר מ- 17 שנה.

ג. נסה את "חנות הספרים של איתמר", במושב צרופה...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים