ראש הממשלה ושר הבטחון 5631
זה משנה *מאד* אם יש צורך בשני אנשים כדי להפעיל את הפצצה, ולא באחד. יש כאן מנגנון בקרה נוסף, שמונע - להלכה - את התרחיש שציירת על ראש ממשלה אפוקליפטי.

לכן הנוהג הרווח בקרב מנהיגים - תמיד אנשי מפא"י\עבודה - לשמש בשני התפקידים כאחד הוא פסול, שכן אדם המשמש כראש הממשלה ושר הבטחון כאחד מנטרל את מנגנון הבקרה של האדם השני. הגיע הזמן שהנושא הזה יעלה לדיון.

אני מאד מקווה, אגב, שאכן מתחזקים את הנשק האטומי ואת מנגנון ההפעלה שלו. אני לא אתפלא אם, בבואו להפעיל אותו, יגלה ראש הממשלה העתידי שמאז גולדה לא החליפו את הבטריות ואף אחד לא יודע, בעצם, את הסיסמה... הפרטאץ' לא נעצר בגשרים טרומיים.

אה, כן: ברית המועצות אכן הייתה אימפריית רשע. אמנם, העובדה שנשיא ארה"ב מזכיר זאת איננה מנומסת, אבל זה לא הופך את טענתו ללא נכונה או לא אמיתית.
בפעם הבאה - דורסל 5695
הרשה לי להבטיחך, ע"פ ידע אישי: הבטריות מוחלפות.
הרבה יותר משני אנשים 5788
בהתבסס על רמזים שטופטפו ע"י אנשי הוועדה לאנרגיה אטומית, ניתן לשער שמהלך כזה מצריך אישור בפורום שהוא פחות ממליאת הממשלה אבל יותר מראש הממשלה ושר הבטחון - ככל הנראה קבינט או קבינט מצומצם. אולם מעבר לכך, נדמה לי שצריך להבהיר משהו כדי לפוגג מעט את ההילה ההוליוודית האופפת את הנושא: אין מערכת נשק (בדרגת תחכום גבוהה משל מקלע), הניתנת לחימוש והפעלה ע"י אדם בודד. צייתנותם של הדרגים המבצעים, החל ברמטכ"ל (תחת ההנחה הסבירה שצה"ל אמון על הפעלת המערכת) ודרך מפקד הבסיס והקצינים הכפופים לו, היא רחוקה מלהיות צייתנות עיוורת, כך שאצבע קלה מדי על ההדק לא תספיק כדי לחולל אסון. ציטוט רלוונטי-אולי: "Who gets the job of pushing the knob? That's one responsibility you draw straws for if you're mad enough"
הטפטוף הפך לזרימה 5833
הייתי רוצה להוסיף שבשנת 1996 כאשר הועבר השלטון משמעון פרס לבנימין נתניהו הודלף ע"י מקורבי פרס כי "הועברה המזוודה עם הקודים".
יתר על כן, זכורה האמירה של שמעון פרס "תנו שלום, קבלו גרעין" (והוא לא התכוון להתפרקות שלנו מנשק גרעיני).
פרס היה גם זה שהתנגד להפצצת הכור הגרעיני בעירק (אמנם מהאופוזיציה) בשנת 1981 אבל בגללו כמעט ובוטל המבצע עקב חשש לדליפת המידע.
מענין שמי שמסר לו את המידע היה אל"מ (דאז) עוזי אבן שלפני כשלושה חודשים קרא לסגירת הכור הגרעיני בדימונה. מקריאת הסבטקסט ניתן להבין שבעצם הוא דחף לקנייתו של כור גרעיני חדש במקום הכור הנוכחי (שכנראה מוציא את ימיו). ואכן, השר אלי סוויסה, שר האנרגיה, נסע לצרפת כדי להתעניין ברכישת כור גרעיני חדש - מי שרוצה מוזמן לעיין בגלובס. ככה זה, כל המידע החסוי כתוב בעיתונים כמו שאמר חיים הרצוג המנוח.

לא ציפיתי לאמירות אחרות מהאדם שכמעט במו ידיו בנה את הכור הגרעיני בדימונה ומציג אותה בפרק הראשון של ספרו "מזרח תיכון חדש" כמפתח לאוסלו. זה מזרח תיכון חדש זה?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים