בתשובה ליוסי גורביץ, 06/06/00 20:14
הרבה יותר משני אנשים 5788
בהתבסס על רמזים שטופטפו ע"י אנשי הוועדה לאנרגיה אטומית, ניתן לשער שמהלך כזה מצריך אישור בפורום שהוא פחות ממליאת הממשלה אבל יותר מראש הממשלה ושר הבטחון - ככל הנראה קבינט או קבינט מצומצם. אולם מעבר לכך, נדמה לי שצריך להבהיר משהו כדי לפוגג מעט את ההילה ההוליוודית האופפת את הנושא: אין מערכת נשק (בדרגת תחכום גבוהה משל מקלע), הניתנת לחימוש והפעלה ע"י אדם בודד. צייתנותם של הדרגים המבצעים, החל ברמטכ"ל (תחת ההנחה הסבירה שצה"ל אמון על הפעלת המערכת) ודרך מפקד הבסיס והקצינים הכפופים לו, היא רחוקה מלהיות צייתנות עיוורת, כך שאצבע קלה מדי על ההדק לא תספיק כדי לחולל אסון. ציטוט רלוונטי-אולי: "Who gets the job of pushing the knob? That's one responsibility you draw straws for if you're mad enough"
הטפטוף הפך לזרימה 5833
הייתי רוצה להוסיף שבשנת 1996 כאשר הועבר השלטון משמעון פרס לבנימין נתניהו הודלף ע"י מקורבי פרס כי "הועברה המזוודה עם הקודים".
יתר על כן, זכורה האמירה של שמעון פרס "תנו שלום, קבלו גרעין" (והוא לא התכוון להתפרקות שלנו מנשק גרעיני).
פרס היה גם זה שהתנגד להפצצת הכור הגרעיני בעירק (אמנם מהאופוזיציה) בשנת 1981 אבל בגללו כמעט ובוטל המבצע עקב חשש לדליפת המידע.
מענין שמי שמסר לו את המידע היה אל"מ (דאז) עוזי אבן שלפני כשלושה חודשים קרא לסגירת הכור הגרעיני בדימונה. מקריאת הסבטקסט ניתן להבין שבעצם הוא דחף לקנייתו של כור גרעיני חדש במקום הכור הנוכחי (שכנראה מוציא את ימיו). ואכן, השר אלי סוויסה, שר האנרגיה, נסע לצרפת כדי להתעניין ברכישת כור גרעיני חדש - מי שרוצה מוזמן לעיין בגלובס. ככה זה, כל המידע החסוי כתוב בעיתונים כמו שאמר חיים הרצוג המנוח.

לא ציפיתי לאמירות אחרות מהאדם שכמעט במו ידיו בנה את הכור הגרעיני בדימונה ומציג אותה בפרק הראשון של ספרו "מזרח תיכון חדש" כמפתח לאוסלו. זה מזרח תיכון חדש זה?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים