582658
סליחה על הבורות, אבל הוקינג לא אמר לפני גמה שנים שיש חלקיקים שמסוגלים לברוח מחור שחור משום שמהירותם גבוהה ממהירות האור?
582659
אמנם רוב מה שהוקינג אמר הסתבר כלא נכון, אבל את זה הוא פשוט לא אמר.
582669
מתי ואיך זה הסתבר?
582711
אולי התכוונת לטענה שבהינתן מספיק זמן, חור שחור יקרין החוצה את המסה שלו?
אם כן, לא מדובר בחלקיקים מתוך החור השחור - אלא בחלקיקים וירטואלים באיזור סף האירוע (הגבול שמעבר לו מהירות הבריחה גבוהה ממהירות האור).
582720
מהם חלקיקים וירטואליים? מהו איזור סף האירוע?
582729
(אם יש פיזיקאי אמיתי בקהל, אשמח לתיקוני טעויות)

סף האירוע (Event horizon) -
מעצם ההגדרה, קיים מרחק מהחור השחור שבו מהירות הבריחה גדולה ממהירות האור. במרחק גדול יותר (כלשהו), מהירות הבריחה קטנה ממהירות האור. סף האירוע הוא הגבול בינהם.

חלקיקים וירטואלים (Virtual particle) -
זוגות של חלקיק ואנטי חלקיק, שנוצרים ספוטנית, נעים במרחב ובזמן, עד שנפגשים ומתאיינים (לא בהכרח אחד עם השני). רק כאנדקוטה -החלקיקים נעים גם אחורה והצידה בזמן, ולכן מהירותם אינה מוגבלת למהירות האור (אך לא ידוע על דרך להעביר דרכם איפורמציה).

הטענה שחור שחור מקרין את המסה שלו היא בערך ככה:
לחלק האנטי חומר של זוג הוירטואלי שנוצר על סף האירוע יש סיכוי גבוה יותר להילכד בחור השחור, ואז הוא מאיין חומר בתוך החור בזמן שאחיו התאום חופשי. מדובר בתהליך איטי והקרינה המתקבלת קטנה יותר מקרינת הרקע של היקום (נכון לעכשיו), אך בהינתן מספיק זמן חור שחור יקרין את מסתו החוצה. כמדובר בחור שחור בעל מסה זעירה (מהסוג שנוצר במאיץ חלקיקים), גם שבריר שניה הוא 'מספיק זמן'.
582737
נדמה לי שאתה מדייק - למעט אולי הטענה שלאנטי-חלקיק סיכוי גבוה יותר להלכד ואיון החומר בתוך החור השחור.
582839
תודה על התיקון. האם תסכים להרחיב קצת?
No hair theorem 582844
בהחלט: מאחר ולחור שחור אין שיער, אין הוא מבדיל בין חומר לאנטי-חומר, הן בהרכבו והן בהשפעתו על סביבתו. חלקיק שנבלע בחור שחור מאבד את זהותו, בפרט את עצם חומריותו/אנטי-חומריותו - כמו טיפה הנופלת לים, לצורתה הקודמת אין ערך. משום כך עניין ההתאיינות אינו תופס כאן.

אגב, מעניין אם זה יכול להסביר את חוזר האיזון בין חומר לאנטי-חומר ביקום: באיזושהי פלקטואציה נוצר במקרה דווקא ריכוז של אנטי חומר שקרס כבידתית לכדי חור שחור גדול (ולכן קרינתו זניחה ביחס למסתו) שאותו רגע פלט חלקיקים ואנטי חלקיקים במידה שווה, אל תוך חוסר השיוויון הקוסמי שהוא יצר.
No hair theorem 582845
שמאותו רגע
No hair theorem 582876
מעניין, הכרתי את מושג חוסר השיער אבל מסתבר שלא הבנתי את ההשלכות שלו. וכנראה שגם בלבלתי בין אנטי חלקיק לסתם אנטי.
מתוך http://www.astronomyhints.com/blackholes.html (אני מקווה שזה מקור אמין):
Since the escaping photon appears to the outside universe has having positive energy, the photon getting absorbed by the black hole has negative energy. The black hole absorbing the negative energy photon has its mass reduced by the energy amount of the photon.

No hair theorem 582879
זה דומה לתיאור שאני מכיר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים