בתשובה לקונשטוק, 13/11/11 0:19
מערכת האייל הקורא 587055
זו בדיוק הנקודה - העלאת גובה הסעד בצורה משמעותית כל כך לא תגן על ''האזרח הקטן'' (שככל שימשיך לתבוע, ימשיך לתבוע בסכומים נמוכים שכרוכים באגרה בגובה סביר) מול ''העיתונות הגדולה והמרושעת'' אלא על גופי ענק שיוכלו להרשות לעצמם לדרוש פיצויים בסכומים עצומים גם במחיר תשלום אגרה גבוהה. בתקופה האחרונה יצא לי להתקל ביותר ויותר תביעות סלאפ (מול העיתונות ומול בלוגרים). מיותר לציין שזו מגמה שלילית בעיני. במקום לנסות להתמודד איתה, מציעים כאן תיקון שרק יחזק אותה.
מערכת האייל הקורא 587073
המטרה של התיקון היא לא "להגן" אלא לעודד תביעות של אנשים שכיום לא טורחים לתבוע

כפי שאת בעצמך אומרת גופי ענק מגישים תביעות הטרדה כבר עכשיו ומכיוון שכסף הוא לא השיקול העיקרי של אותם גופי ענק בתביעות כאלו אז שינוי התמריץ הכספי לא רלוונטי מבחינתם

זה לא שלגוף ענק X שמנסה להשתיק את האזרח הקטן א' באמת איכפת מגובה הפיצוי

ותשאלי עו"ד אבל אני חושב שבתביעה ללא טענת נזק האגרה היא קבועה
אחרון ראשון. 587074
נדמה לי שאתה טועה וסכום האגרה נגזר מגובה הסעד המבוקש (2.5%, בעקרון), לא מהשאלה איך מגיעים אליו.

לגוף ענק שמנסה להשתיק לא אכפת מגובה הפיצוי, אבל כן אכפת לו מהאפקטיביות של נסיון ההשתקה. אם בעקבות תגובה שפרסמתי באייל תוגש נגדי תביעה על סך 3,000 שקל או על סך 30,000 שקל או על סך 300,000 שקל, השיקולים שלי כיצד לפעול יהיו שונים.

אני לא רואה איזה אינטרס יש למדינה, כמערכת, *לעודד* אנשים לתבוע. גם ככה בתי המשפט מוצפים. אם כבר אז להפך - המגמה היום היא לנסות ולהציב מחסומים (לצד עידוד חלופות כמו הליכי גישור ובוררות) בפני תביעות.
אחרון ראשון. 587099
המטרה היא למנוע תביעות שכל מטרתן להפחיד. היום משפחת עופר מגישה תביעה ומושכת אותה חזרה. מטרת התיקון שמשפחת עופר תגיש תביעה, גם תזכה בה וגם תקבור את הנתבע.
אחרון ראשון. 587116
איך היא תזכה בה? אין שופטים בירושלים?
אחרון ראשון. 587123
לא צריך להוכיח נזק.
אחרון ראשון. 587132
אבל צריך להוכיח שהיתה לשון הרע.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים