פרטים נוספים על הנעשה בהונגריה 590852
החוקה החדשה של הונגריה נכנסה לתוקף בינואר 1, 2012. המפלגה השלטת, פידז, בראשות ויקטור אורבן שינתה את כללי המשחק הדמוקרטים והבטיחה את שלטונה למשך שנים רבות. חופש בתי המשפט, העיתונות והבנק המרכזי נלקחו, שיטת הבחירות שונתה, שיטת מס ההכנסה הפכה למס אחיד, מסים מוטלים על חברות בינלאומיות ובנקים נאלצים לשאת בהפסדים של משכנתאות פרטיות, שם המדינה שונה וניתנה זכות בחירה לכל בעלי עבר הונגרי באשר הם בעולם. מס חדש הוטל על בעלי כלבים כאשר בעלי כלבים מגזע הונגרי פטורים ממס. רדיו האופוזיציה היחיד שנשאר, קלוברדיו יסגר בפברואר. שופטים מקצועיים מוחלפים על ידי שופטים התומכים במפלגת השלטון. עובדי מוסדות ציבור ממונים על ידי מפלגת השלטון. חסרי בית הוצאו מחוץ לחוק ומי שנתפס מנמנם ברחוב נקנס ועקב אי יכולתו לשלם הקנס נאסר מייד. קרנות הפנסיה הפרטיות הולאמו. מובטלים (בעיקר רומאים) נאלצים לקבל עבודות יזומות ולקבל שכר הנמוך משכר המינימום. כדי לשמור על עובדים אלו, הוחזרו שוטרים שיצאו לפנסיה לעבודה ותפקידם לשמור על מחנות המובטלים העובדים.
חופש הדת נפגע, בהונגריה החדשה 14 דתות מוכרות כאשר הדת הראשית הינה הנצרות ומטרתה לשמור על האומה ההונגרית. חיי אדם מתחילים מרגע ההפריה דבר שיכול להוביל להגבלת הפלות ושימוש באמצעי מניעה. נישואין הינם איחוד בין גבר לאישה דבר שיפגע בזכויות הקהילה הגאה.
לצורך מעקב רצוף ומידע על הנעשה בהונגריה הצטרפו לקבוצת הפייסבוק: United for Democracy in Hungary
פרטים נוספים על הנעשה בהונגריה 590854
נזכיר רק שגם בישראל שונו כללי המשחק הדמוקרטיים ובמסגרתם שיטת הבחירות לראש הממשלה, וגם אז זה נעשה כדי ''להבטיח את שלטון המפלגה השלטת, המערך בראשות יצחק רבין''
(ועכשיו יקפוץ האידיוט התורן ויזכיר את יגאל עמיר שבגללו ''התקווה נכזבה''). ונזכיר גם שבישראל אין חופש בבתי המשפט, והשופטים מתמנים לא עקב מקצועיותם אלא על סמך האג'נדה שלהם (עד כדי כך שהוגשה עתירה שלא לקדם שופט לעליון) ושגם בישראל מוטלים מסים על חברות בינ''ל (ומס זה הועלה השנה בעקבות ה''מחאה החרטטית'') ושגם בארה''ב בנקים נאלצים לשאת בהפסדי משכנתאות פרטיות. ושהדברים הללו אין בהם כדי לפגוע בדמוקרטיה. יש כאן נסיון מצד האיחוד האירופאי לפגוע בריבונותה של הדמוקרטיה בהונגריה ולהכתיב להונגרים חוקים בניגוד לדעתם.
אם החוקה דורשת רוב של שני שליש לשינוייה, והקואליציה הצליחה להשיג כזה רוב - זכותם גם לשנות את החוקה, למרות שברור שהאופוזיציה תתנגד לכך (וזה תפקידה).
פרטים נוספים על הנעשה בהונגריה 590856
לא צריך להזכיר את יגאל עמיר. הוא לא שייך. אבל כדאי לדבוק בעובדות: כאשר בישראל שונו כללי המשחק הדמוקרטיים ובמסגרתם שיטת הבחירות לראש(ות) הממשלה, המפלגה השלטת לא היתה המערך בראשות יצחק רבין. אלא שהחוק, כפי שחוקק, קבע שהשנוי יכנס לתוקף לא במערכת הבחירות הקרובה (בעקבותיה, אכן, המפלגה אשר הקימה את הקואליציה היתה העבודה בראשות יצחק רבין) אלא בזאת שאחריה.
פרטים נוספים על הנעשה בהונגריה 590857
ראוי גם להזכיר שנתניהו תמך בשינוי שיטת הבחירות, סביר להניח מטעמים דומים לאלו שהובילו את תומכי רבין לתמוך בה.
פרטים נוספים על הנעשה בהונגריה 590875
אם כבר דבקים בעובדות, אז כדאי גם להזכיר שהחוק עבר בתמיכת השמאל ובהתנגדות הימין (למעט חברי כנסת מועטים מהליכוד כמו נתניהו ולין) מתוך ציפיה שהוא יעזור לשמאל וכן יפגע בכוחן של המפלגות הדתיות.
אבל האמת היא שזה בכלל לא רלבנטי, הכוונה שלי בתגובה היתה שמותר לשנות את כללי המשחק (למשל המעבר לבחירות ישירות) כל עוד כללי המשחק החדשים נשארים דמוקרטים, וכל עוד הם לא רטרואקטיביים.
מבחינה זו, החוק חוקק בתחילת הקדנציה כך שיש מספיק זמן לכל המפלגות להיערך אליו - למשל לבחור מנהיגים פופולריים יותר. לחכות רק לבחירות שאחרי הבאות משמע שהחוק ייכנס לתוקף רק עוד 7 שנים (בהנחה שהבחירות בהונגריה הן כל 4 שנים - אין לי מושג) - וזה לא סביר.
פרטים נוספים על הנעשה בהונגריה 590861
תעיין בתגובות:
תגובה 590855
תגובה 590848

נכון שחלק מהדברים עליהם מתלוננת האופוזיציה הם שטויות, שמותר לממשלה השלטת לעשות, אבל, בין עשרות הצעדים מתחבאים כמה רעים מאוד.

למשל:

A draconian set of media laws created a new media board – staffed only by Fidesz party loyalists with a chair who is appointed by the Prime Minister to a nine-year term. This board can review all public and private media for their compliance with a nebulous standard of political “balance” and has the power to bankrupt any news organization with large fines

זאת פגיעה קשה בחופש הביטוי. יש במאמר עוד נקודות קשות יותר ופחות...
590862
רומאים - רומאני, צוענים.
פרטים נוספים על הנעשה בהונגריה 590863
מכל הדברים פה, מס הכלבים נראה לי הכי ביזארי. לא הכי נורא, כמובן, אבל הכי ביזארי - זה יותר מתאים לטורקמניסטאן.
פרטים נוספים על הנעשה בהונגריה 590864
בישראל בעל כלב משלם אגרה לרשות המקומית (כולל חיסון וצ'יפ באוזן).
פרטים נוספים על הנעשה בהונגריה 590867
אבל אתה לא מקבל פטור מאגרה אם אתה מגדל כנעני
פרטים נוספים על הנעשה בהונגריה 590869
אגב כנעני, לקח לי קצת זמן להבין שכשמדברים על כלב כ־"קֵיניין" באנגלית לא מתכוונים לכלב כנעני.
פרטים נוספים על הנעשה בהונגריה 590878
לי לקח זמן לדעת שהאיים הקנריים הם ע''ש הכלבים ולא הציפורים.
פרטים נוספים על הנעשה בהונגריה 590877
וחבל, אבל אני חושב שיש שיקול ריווחי ולא דווקה לאומי בחוק ההונגרי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים