בתשובה לגבור, 29/01/12 2:04
פרטים נוספים על הנעשה בהונגריה 590854
נזכיר רק שגם בישראל שונו כללי המשחק הדמוקרטיים ובמסגרתם שיטת הבחירות לראש הממשלה, וגם אז זה נעשה כדי ''להבטיח את שלטון המפלגה השלטת, המערך בראשות יצחק רבין''
(ועכשיו יקפוץ האידיוט התורן ויזכיר את יגאל עמיר שבגללו ''התקווה נכזבה''). ונזכיר גם שבישראל אין חופש בבתי המשפט, והשופטים מתמנים לא עקב מקצועיותם אלא על סמך האג'נדה שלהם (עד כדי כך שהוגשה עתירה שלא לקדם שופט לעליון) ושגם בישראל מוטלים מסים על חברות בינ''ל (ומס זה הועלה השנה בעקבות ה''מחאה החרטטית'') ושגם בארה''ב בנקים נאלצים לשאת בהפסדי משכנתאות פרטיות. ושהדברים הללו אין בהם כדי לפגוע בדמוקרטיה. יש כאן נסיון מצד האיחוד האירופאי לפגוע בריבונותה של הדמוקרטיה בהונגריה ולהכתיב להונגרים חוקים בניגוד לדעתם.
אם החוקה דורשת רוב של שני שליש לשינוייה, והקואליציה הצליחה להשיג כזה רוב - זכותם גם לשנות את החוקה, למרות שברור שהאופוזיציה תתנגד לכך (וזה תפקידה).
פרטים נוספים על הנעשה בהונגריה 590856
לא צריך להזכיר את יגאל עמיר. הוא לא שייך. אבל כדאי לדבוק בעובדות: כאשר בישראל שונו כללי המשחק הדמוקרטיים ובמסגרתם שיטת הבחירות לראש(ות) הממשלה, המפלגה השלטת לא היתה המערך בראשות יצחק רבין. אלא שהחוק, כפי שחוקק, קבע שהשנוי יכנס לתוקף לא במערכת הבחירות הקרובה (בעקבותיה, אכן, המפלגה אשר הקימה את הקואליציה היתה העבודה בראשות יצחק רבין) אלא בזאת שאחריה.
פרטים נוספים על הנעשה בהונגריה 590857
ראוי גם להזכיר שנתניהו תמך בשינוי שיטת הבחירות, סביר להניח מטעמים דומים לאלו שהובילו את תומכי רבין לתמוך בה.
פרטים נוספים על הנעשה בהונגריה 590875
אם כבר דבקים בעובדות, אז כדאי גם להזכיר שהחוק עבר בתמיכת השמאל ובהתנגדות הימין (למעט חברי כנסת מועטים מהליכוד כמו נתניהו ולין) מתוך ציפיה שהוא יעזור לשמאל וכן יפגע בכוחן של המפלגות הדתיות.
אבל האמת היא שזה בכלל לא רלבנטי, הכוונה שלי בתגובה היתה שמותר לשנות את כללי המשחק (למשל המעבר לבחירות ישירות) כל עוד כללי המשחק החדשים נשארים דמוקרטים, וכל עוד הם לא רטרואקטיביים.
מבחינה זו, החוק חוקק בתחילת הקדנציה כך שיש מספיק זמן לכל המפלגות להיערך אליו - למשל לבחור מנהיגים פופולריים יותר. לחכות רק לבחירות שאחרי הבאות משמע שהחוק ייכנס לתוקף רק עוד 7 שנים (בהנחה שהבחירות בהונגריה הן כל 4 שנים - אין לי מושג) - וזה לא סביר.
פרטים נוספים על הנעשה בהונגריה 590861
תעיין בתגובות:
תגובה 590855
תגובה 590848

נכון שחלק מהדברים עליהם מתלוננת האופוזיציה הם שטויות, שמותר לממשלה השלטת לעשות, אבל, בין עשרות הצעדים מתחבאים כמה רעים מאוד.

למשל:

A draconian set of media laws created a new media board – staffed only by Fidesz party loyalists with a chair who is appointed by the Prime Minister to a nine-year term. This board can review all public and private media for their compliance with a nebulous standard of political “balance” and has the power to bankrupt any news organization with large fines

זאת פגיעה קשה בחופש הביטוי. יש במאמר עוד נקודות קשות יותר ופחות...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים