תום שגב היסטוריון? או מוקיון? מעלים עובדות שהן המהות. 590895
תום שגב, בספרו על מלחמת ששת הימים. מעלה כביכול את האמת החדשה "הפוסט מודרנית" (מונח מגוחך לכשעצמו-הבא לבטל את כל ההיסטוריונים הישנים, כולל יוסף בן מתיתיהו?-יוספוס האם הוא רלוונטי לפוסט מודרניזם?)מדוע אם כן מר שגב הדגול מתעלם מנוסח התעמולה ששודרה מפי קרייני ושדרני מדינות ערב אל הציבור היושב בציון? אצטט בעבורו: "נשחט אתכם נשמיד אתכם עד דק" דוגמא קטנה מאוד מרדיו רמאללה. עשרות אלפי המפגינים שמילאו את רחובות קהיר, בצעקות השמדה טוטלית של האוייב הציוני. היחס המספרי והאיכותי בכמויות הנשק שהיה ברשות צה"ל אל מול הכמויות והאיכויות של הנשק הסובייטי, שבזמנו היה הרבה יותר טוב וחדיש מזה של מצה"ל.
הן בחילות האוויר בשיריון אלטילריה ובכח האדם.
טי 62 אל מול שרמן מאולתר ומיושן? מאות מטוסי מיג חדישים? התרחיש הצבאי היה שצה"ל לא יוכל הפעם לעמוד אל מול הכמויות והבדלי האיכויות, ואם תרצה אכנס לדקויות ולפרטי פרטים. אפילו ברמת הפרט, הנשק האישי, העוזי אל מול הקלשניקוב? והדף צר מלהכיל את מידת חובבנותו של "ההיסטוריון החדש והדגול" איפה נאצר בכל הסיפור? מיצרי טיראן? ועוד ועוד...?? האם מר שגב מבין את משמעותו של מבצע מוקד בבוקרו של ה 4 ביוני 67 ? ובכן מר שגב ככל הנראה לא היה יכול לכתוב את הגיגיו אילמלא כמה מהדברים שהוא בכוונה מתעלם מהם. את מה שהוא כותב ומתבל בשפה יפה. הייתי מסכם כך: הישראלים חלאות האדם התוקפניים, פתחו במתקפה על שכנותהן מדינות ערב, אשר כל רצונן היה שלום בבוקרו של ה-‏4 ביוני 1967 ומאז יש כיבוש וכל הצרות במזה"ת.
תום שגב היסטוריון? או מוקיון? מעלים עובדות שהן המהות. 590897
אתה בטוח שקראת את הספר או שאתה מייחס לתום שגב את האמירה ה"מתאימה" לו להשקפתך (גישה אופיינית להרבה ימנים)? כי מה שאתה מייחס לו זה בהחלט לא מה שכתוב בספר.
תום שגב היסטוריון? או מוקיון? מעלים עובדות שהן המהות. 590900
עכש"ז, טנקי המערכה המצרים היו t55 ו- t34, לצה"ל היו פטון, סנטוריון ושרמן (שהיה רק כמחצית הסד"כ). הנשק האישי היה רוס"ר אפ.אן. ותמ"ק עוזי ליחידות שונות.
תום שגב היסטוריון? או מוקיון? מעלים עובדות שהן המהות. 590904
אתה זוכר נכון, פחות או יותר. למצרים היו כמה וכמה סוגים: T-34, T-54, T55 וגם סטאלין 3, ווגם כמה שרמנים (למשל בעזה, אצל כח הצש"פ) וצנטוריונים מהתקופה בה בריטניה וצרפת* סיפקו להם נשק, אבל לא זכור לי שהם הופיעו בסיני במלחמה. היו גם כמה PT-76 אמפיביים קלים, ששימשו אחר-כך את יחידה 88 של צה"ל ('דב לבן'). בסיני היו להם כ-‏1000 טנקים, לנו פחות אבל אני לא זוכר כמה פחות. מבחינת חלוקה לדגמים, בערך 150 טי-‏55, 350 טי-‏54, ו-‏100+ סטאלין 3; אצלנו (סה"כ, לא רק בחזית המצרית) כ-‏1100 טנקים, מתוכם בערך 300 צנטוריונים, 150 פטונים (מהם, אם אני זוכר נכון, 15 משודרגים ל'מגח', עם תותח טוב יותר מה-‏90 מ"מ המקורי), ועוד כמאה AMX-13. השאר שרמנים מערב-רב של ורסיות, מיעוט מהם משודרג ל-M-50 עם תותח 105 מ"מ.**

*צריח של AMX-13 על תובה של שרמן.
**הטנק בגבעת התחמושת לא באמת השתתף בקרב.
תום שגב היסטוריון? או מוקיון? מעלים עובדות שהן המהות. 590914
האף.אן. לא היה רוס''ר כי אם רובה.
תום שגב היסטוריון? או מוקיון? מעלים עובדות שהן המהות. 590915
רוס"ר: רובה סער (להשוואה: תוס"ר: תופני סער). לפי FN FAL [Wikipedia] הוא בקטגוריה של Assult rifles.
תום שגב היסטוריון? או מוקיון? מעלים עובדות שהן המהות. 590916
אני חושב שההבדל בין רוס''ר לרובה הוא בהיות הראשון אוטומטי והשני יורה בבודדת, בזמנו למג''ב היו אוטומטיים עם קנה מעובה, לצבא היו מקלעונים עם קנה מעובה ודורגלים, ורובים רגילים לירי בבודדת.
תום שגב היסטוריון? או מוקיון? מעלים עובדות שהן המהות. 590917
כמה תמונות.
תום שגב היסטוריון? או מוקיון? מעלים עובדות שהן המהות. 590918
חצי נכון.
גם לרומ"ט, שזה היה הרובה "הרגיל", היתה אפשרות לירות באוטומט, אלא שבצה"ל ריתכו מין תוספת לניצרה, כדי שלא יהיה ניתן (מכנית) להעביר לאוטומט‏1. כל זה כי בירי אוטומטי של מספר לא גדול של מחסניות הרובה היה שופך קנה.

____
1 היתה דרך להתחכם לזה.
תום שגב היסטוריון? או מוקיון? מעלים עובדות שהן המהות. 590927
רומ"ט! ידעתי שחייבים להיות ראשי תיבות, לא זכרתי.
תום שגב היסטוריון? או מוקיון? מעלים עובדות שהן המהות. 590929
כמובן שרומ"ט.
רובה מונע טרמפים.
תום שגב היסטוריון? או מוקיון? מעלים עובדות שהן המהות. 590937
חלק מהטירונות שלי היה עם מאוזר, זה מונע טרמפים.
תום שגב היסטוריון? או מוקיון? מעלים עובדות שהן המהות. 590906
ברצוני להוסיף כאן שתי הערות שאינן קשורות לנושא הפתיל ואני עושה זאת בהמשך לתגובתך, אפרופו "גישה אופיינית להרבה ימנים". אמצתי לעצמי את הגישה שליותר מדי ימנים צריך ליחס את אזהרת חז"ל "אין מביאים ראיה מן השוטים". לכן לפני שפוצחים בדיון עם דוברי הימין, מותר ואף רצוי לנו להטיל על הצד השני את חובת ההוכחה שהם אנשים האומרים דברי טעם.

א. יוסף בן מתיתיהו הוא דוקא דוגמה טובה מאד לפוסט-מודרניסטים הרוצים להדגיש את החשיבות של הצגת נאראטיבים מתחרים ואת הקשר בין הנאראטיב לאג'נדה של ההיסטוריונים המדוברים. אי אפשר להבין לעומקם את דבריו של יוסף בן מתיתיהו (על כל דברי ההבל והשקרים הגסים שאפשר למצוא בהם) מבלי להבין את היחס בין יב"מ לבין עמיתו-שונאו ההיסטוריון ניקולאוס מדמשק, שהיה יועצם המשפטי ודוברם של קליאופטרה ושל הורדוס הגדול. בתוקף תפקידיו היה ניקולאוס בזמנו ככל הנראה היסטוריון חשוב מיוסף בן מתיתיהו, אשר ככל הנראה ציטט בהרחבה מספריו הגם שעשה זאת בעיקר מתוך רצון להפריך את דברי השטנה שהלה כתב עליו. לרוע המזל, כתביו של ניקולאוס לא נשמרו ואנו יודעים עליהם רק מהיסטוריונים אחרים שציטטו אותם ובעיקר מיב"מ עצמו. יב"מ היה בן לענף של המשפחה החשמונאית שנרדפה ע"י הורדוס ותומכיו מצד אחד ומאידך נרדפה גם ע"י הקנאים למיניהם. באופן כזה, על אף מעמדו של יב"מ כקליינט של הקיסרים הפלאביינים, הוא היה מצוי בין המחנות השונים וככל הנראה הביא תאור הוגן למדי של כל הצדדים (למעט כמובן הרומאים שאלהם כיוון כקוראים ומובן שמיעט במתיחת ביקורת עליהם).

ב. הדיון כאן על ארועי מלחמת 67, הזכיר לי את סופו של הספר 1948/בני מוריס אשר מזכיר לנו שלקראת סופה של מלחמת תש"ח צה"ל כבש את את כל האתרים בסיני שם התרחשו אח"כ הקרבות הגדולים של ששת הימים (אבו-עגילה, ביר-לחפן, שה"ת ליד אל עריש ששמו פרח מזכרוני ועוד) ואף את רצועת עזה כולה. סיפור היחסים בין בן גוריון לבין מפקדי צה"ל (בפועל הפלמ"ח) דאז, יגאל אלון ורבין, הוא אנלוגיה מעניינת לסיפור היחסים בין בגין לבין שרון במלחמת לבנון הראשונה. בן גוריון קורץ כמובן מחומר אחר לגמרי מאשר מנחם בגין (ולעניין זה גם לוי אשכול) ולכן בסופו של דבר קבע הוא את מהלך הארועים ולא נסחף אחר ההצלחות המרשימות של צה"ל מול המצרים בסוף המלחמה.
תום שגב היסטוריון? או מוקיון? מעלים עובדות שהן המהות. 590907
ב. ניטפוק: אני מניח שגם בני מוריס לא כותב שבמלחמת השחרור צה"ל כבש את עזה. בסיום מבצע חורב [ויקיפדיה] צה"ל כבש את אל־עריש ומוצבים באיזור רפיח, וניתק את כוחות הצבא המצרי שברצועת עזה, ועצר בסופו של דבר ונאלץ לסגת בהוראת הדרג המדיני (מכיוון שבשלב זה הבריטים נעמדו על רגליהם האחוריות).
תום שגב היסטוריון? או מוקיון? מעלים עובדות שהן המהות. 590934
כתבתי ע"פ הזכרון ואני לא זוכר אם צה"ל נכנס ממש לעיר עזה או עצר בפאתיה, אבל הנקודה היא שהכוחות המצריים שהיו ברצועת עזה נכנעו או נסוגו (כוחות מצריים היו או נצורים בכיס פאלוג'ה או מדרום לחברון). הרצועה הוקפה ונותקה ממצריים, צה"ל היה עמוק בתוך מדבר סיני ולא היתה שום מניעה צבאית מלהשתלט על הרצועה.
כפי שאמרת המצב הזה לא עלה בקנה אחד עם תכניות הבריטים שהחזיקו כוח גדול על תעלת סואץ. הרוגז הבריטי גרם או אולי רק הועצם ע"י הפלת 5 מטוסי קרב בריטיים ע"י חה"א הישראלי בשמי הנגב. בכל אופן ברור שבן גוריון לא איפשר בשום אופן את התופעה שנפוצה אחריו: תופעת הזנב המקשקש בכלב. הוא הבין שמדיניותו צריכה לקבוע את הישגי צה"ל ולא להיפך.
תום שגב היסטוריון? או מוקיון? מעלים עובדות שהן המהות. 590909
אתה מתבלבל בין ניקולאוס מדמשק לבין יוסטוס מטבריה. הראשון חי לפני זמנו של יוספוס שהסתמך עליו בכתיבה על הורדוס ואילו השני היה יריבו כפי שתיארת.
תום שגב היסטוריון? או מוקיון? מעלים עובדות שהן המהות. 590919
ובנוסף, יוסטוס מטבריה היה מאנשיו של אגריפס השני שהיה גם ידידו של יוספוס שבהחלט לא נרדף ע''י הורדוס (שחי לפני זמנו) או מישהו מבני ביתו. על הקנאים הוא בהחלט היה שנוא כפי ששנוא כיום על צאצאיהם הרוחניים כל מי שיוצא כנגד דרכם ההרסנית.
תום שגב היסטוריון? או מוקיון? מעלים עובדות שהן המהות. 590925
אני מקבל בהכנעה את כל תיקוניך למעט אחד. במשפחה החשמונאית בתקופת הורדוס היו כמה ענפים. למשל היה הענף של מתיתיהו אנטיגונוס הפרו-פרתי לעומת הענף של יוחנן הורקנוס הפרו-רומי. אנטיפטרוס האדומי (אביו של הורדוס) ובניו היו משרתיהם ובעלי בריתם של הענף הפרו-רומי (זהו ההסבר לנישואי הורדוס עם מרים החשמונאית שהשתייכה לענף שלישי אך מקורב ליוחנן הורקנוס) ואויביהם המושבעים של אנשי אנטיגונוס. יוסף בן מתיתיהו דרך אביו, השתייך לענף של אנטיגונוס (צאצאיו של המלך אלכסנדר ינאי), מה שעשה אותו אוטומטית לאוייבם של ההרודיאנים. מה שמבלבל את כל התמונה היה שהורדוס הגדול היה פרנואיד ופסיכופת שבסופו של דבר רדף והשמיד את בית חשמונאי על כל ענפיו, כולל צאצאיו שלו (וכן אף את יוחנן הורקנוס הקשיש עצמו). ידידות אפשרית בין יב''מ לבין אגריפס השני אינה בבחינת סתירה שכן אגריפס היה לא רק צאצא של הורדוס, אלא גם חשמונאי (נכדה של מרים החשמונאית) כמו יב''מ. סימן הספק שהוספתי לידידות שציינת נובע בעיקר מכך שהיא נסמכת בעיקר על תיאוריו של יב''מ עצמו, שלעיתים קרובות נוטה לא לדייק בפרט כאשר הדברים נוגעים בו עצמו (למשל אאז''ן יב''מ מספר במלחמות היהודים שנשא דברים באזני מורדי ירושליים בשם המלך אגריפס בעוד שנושאי הדברים היו כנראה שני שליחים אחרים של אגריפס).
יב''מ אולי לא נרדף באופן אישי ע''י הורדוס הגדול, אך התיאור שלו את הורדוס הוא מאוזן למדי (משמע לא ממש חיובי) ויסודם באיזון (ככל הנראה לכיוון האמת) של כתביו של ניקולאוס שהיה ידיד וסניגור של הורדוס הגדול.
תום שגב היסטוריון? או מוקיון? מעלים עובדות שהן המהות. 590913
אולי אתה מתכוון לספרו של שמואל שגב:סדין אדום?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים