בתשובה ליוסי, 01/07/12 7:18
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598726
אם הבנתי נכון - בוולמארט מבטחים גם את המנקה ואת סדרנית הסחורה.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598727
בשביל זה מכנים את הנוהג janitor insurance. או dead peasants insurance.
מי שיש לו חשבון באתר אמזון יכול להכנס ולקרוא את החומר בספר עצמו, אם רק יקיש janitor insurance במילות החיפוש.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598729
הטענה היא שוולמארט מבטחת כל עובד ועובד בביטוח חיים ושהיא הנהנית היחידה מכספי הביטוח אם וכאשר העובד מת?

אני לא מבין את ההגיון, מוסכם שביטוח אינו כלכלי, קרי שהמבוטח משלמ בממוצע יותר כסף לחברת הביטוח מאשר הוא מקבל ממנה (אחרת חברות הביטוח היו פושטות רגל), אז למה לוולמארט לבטח את כלל העובדים לא כהטבה סוציאלית, אלא כאשר וולמארט עצמה תהיה הנהנה במקרה של מוות? זה פשוט לא הגיוני, מישהו יכול להסביר את זה?
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598730
האמת, שבחיפוש מהיר אני גם בעיקר מוצא טענות נגד וולמארט על כך שהיא *לא* מספקת לעובדיה מספיק ביטוח (כזכור, בארה"ב מקובל שהמעביד עושה את זה):
רוב המקומות שמתייחסים לסיפור וול-מארט והביטוח נחסמים לי כרגע, אבל למיטב הבנתי הטיעון הוא שהשקעות בביטוח חיים מקנות הטבות מס לחברה, וזו נחשבת הוצאה מוכרת - וככה זה משתלם.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598734
כי מספיק שאחד מת, וזה כבר משתלם.
ואם לא תשקיע בבטיחות וגיהות, זה יקרה יותר. ואם תעסיק אנשים מבוגרים, למשל, זה גם יקרה יותר.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598751
לא יכול להיות, כי חברת הביטוח לא אידיוטית. היא תגלה מהר מאוד שהיא מפסידה על הלקוח הענק ששמו וולמארט. ההסבר שזו עוד תוצאה מגוחכת ומעוותת של הטבות מס נשמע הגיוני יותר - כי הממשלה כן אידיוטית ונוטה להסכים להסדרים שמיטיבים עם חברות ביטוח ובנקים.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598762
הטבות המס, להבנתי, שימושיות כשאתה מוציא עבור משהו שאתה חפץ בו, וזה נחשב לך כהוצאה מוכרת.
אם עצמאי קטן קונה מדפסת, אוטו, בגדים, מפריש לעצמו לקרן השתלמות ולפנסיה וזה עוד נחשב לו כהוצאה מוכרת לצרכי מס - זה שימושי ומשתלם.
אם עסק גדול משקיע בפרסום, שכר עובדים יותר גבוה מהמתחרים, משרדים מעוצבים וצי רכב וזה נחשב לו כהוצאה מוכרת לצרכי מס - זה גם שימושי ומשתלם.
אבל אם ההשקעה בביטוח חיים לעובדים כשהמוטבת היא החברה‏1 היא רק בשביל צרכי מס ולא בשביל להשתמש בה - למה זה טוב? באותה המידה יכלה החברה לתרום לאיזה ארגון הומניטרי.

1 הוצאה זהה, כשהמוטב הוא העובד, גם נחשבת לצרכי המס של החברה.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598763
נכון שהוצאה זהה, כשהמוטב הוא העובד, גם נחשבת לצרכי המס של החברה, אבל רק כשהמוטב הוא הרשת אזי ההוצאה (מהברוטו, שהרי היא מוכרת לצרכי מס) חוזרת (לפחות בחלקה, כי גם חברת הביטוח צריכה להתפרנס) כהכנסה נטו, לרשת.
אם החלק הממומן ע"י כלל האזרחים (ובעברית: הטבות המס) מכסה (ויותר) את חלקה של חברת הביטוח, אזי הרשת הרוויחה.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598764
כלומר, הוא שאמרתי. עושים את זה על מנת להשתמש בזה, לא בשביל הטבת המס.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598765
עושים את זה כדי להרוויח כסף.
ללא הטבת המס זה לא היה כדאי.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598767
אם לא הייתה הטבת מס, וולמארט הייתה מפסידה כסף על הביטוח, אם יש הטבת מס היא מרוויחה.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598769
ואיך היא מרוויחה? באמצעות זה שאם עובד מת, היא מקבלת כסף.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598770
נכון. אבל הפגם איננו פוליסת ביטוח החיים‏1, אלא ההסדר המעוות שבו משלמי המסים מממנים את וולמארט באמצעות הטבות המס.

1 פעם, הרעיון שאישה תרוויח כסף ממותו של בעלה נתפס כפגם מוסרי נורא. אבל בעיני, ביטוח חיים - משפחתי או ארגוני - איננו פגום לכשעצמו.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598771
אני חושב שהבנת מה אני אומר, ושאין לנו ויכוח, אבל בשביל הפורטוקול, מה שמאפשר לה להרוויח כסף זאת הטבת המס, אם לא הייתה הטבת המס, הביטוח היה לא כדאי. הטבת המס מאפשרת לוולמארט להנות ממותם של עובדיה, ואותה צריך לבטל. אגב, אם עובדים של וולמארט היו מתים יותר מ"אנשים רגילים" הפרמייה של וולמארט הייתה עולה בהתאם‏1.

1 למרות שאם הטבת המס טובה מספיק (אין לי כח להתעמק), ייתכן שעליית הפרמייה אפילו טובה לוולמארט עד גבול מסויים.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598775
לדעתי הבעיה לא טכנית. בארה"ב מקובל שמעביד דואג לביטוח רפואי ואחר לעובדים, ולתנאים סוציאליים כחלק מהותי מתנאי העבודה. זה חלק מהפשרה הלא-נוחה של החוזה החברתי האמריקאי כרגע, שהיתה מקובלת עד עכשיו איכשהו על ידי ליברלים ושמרנים כאחד: הממשלה לא ממש מעורבת, אבל אם אתה עובד יעיל ותורם, תוכל למצוא מקום עבודה טוב, ואז מקום העבודה דואג לך.

העניין הוא שוולמארט, בניגוד לזה, דווקא ידועה בתנאים הגרועים שהיא נותנת לעובדיה, ועל כך שהיא מנצלת כל פרצה וטריק כדי להימנע מלספק להם זכויות סוציאליות‏1. ודאי שעל ביטוח אין מה לדבר. עד כאן זה זה רע מספיק, ומספק הרבה חומר בערה לדיון ציבורי ער. אבל מתברר שלמרות שוולמארט קמצנית מכדי לבטח את עובדיה לטובתם, היא דווקא מרשה לעצמה יופי להשקיע כסף בלבטח אותם לטובת עצמה, כך שאם יקרה להם משהו היא תקבל את כסף בעוד שהם ומשפחותיהם ילכו לחפש אוכל ותרופות בזבל, או יסתמכו על רשתות הביטחון הממשלתיות (שזו כבר בעיה גם מבחינת השמרנים). זאת אומרת, וולמארט לא רק עושה צחוק מהחוזה החברתי האמריקאי אלא עוד מצלמת את זה ושמה ביוטיוב.

מנקודת מבט ישראלית זה לא נראה כל כך חמור כי אנחנו מצפים גם או בעיקר מהמדינה שתדאג לעובד ולמשפחתו. אבל מנקודת מבט אמריקאית מדובר בסימני התמוטטות של הסטטוס-קוו.

1 למשל, שעות עבודה שבועיות שמגיעות כמעט עד הגבול החוקי שמעליו העובד זכאי לזכויות מסוימות על פי חוק.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598778
1 במדינת ישראל, חברות מסויימות מצפות מעובדים להתנדב לעבודה בלי שום תשלום, אחרי שמגיעים לגבול החוקי שממנו העובד זכאי לזכויות מסוימות על פי חוק.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598779
הפתרון לזה הוא פשוט לשנות את התקנה, ''הטבת מס תינתן רק אם המוטב של הביטוח הוא המבוטח עצמו, קרוב משפחה, או ידוע בציבור'' וזהו. עורכי דין ורואי חשבון של החברות ימשיכו למצוא את החורים והתפקיד של הממשלה זה לסתום אותם. מהעיתונות הכלכלית אני מתרשם שבארה''ב הממשלה אפילו לא מנסה לסגור את החורים.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598780
אז זהו, שאיך שאני מבין את זה, בעית הביטוח הזו היא רק סימפטום, ולכן תקנה כזו לא תפתור אותה. הבעיה האמיתית היא קריסת החוזה החברתי. על רקע זה, הרבה תהליכים חברתיים ופוליטיים בארה''ב נעשים יותר ברורים.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598781
או עוד יותר פשוט - לבטל את הטבת המס.

דאגה לפרנסת חברות הביטוח איננה אחד התפקידים של מערכת המיסוי.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598785
אם רוצים לעודד חברות לתת לעובדים שלהן ביטוח רפואי‏1 הטבת מס זאת דרך לא רעה.

1 בגלל שהנסיון מראה שאי אפשר לסמוך על אנשים שיעשו ביטוח מרצונם החופשי מחד, ומאידך הציבור סבור שרצוי שיהיה לכמה שיותר אנשים ביטוח.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598788
____________________
ככלל אני סבורה שהשיטה שלנו כאן בארץ טובה, ושהשיטה האמריקאית שבה הביטוח הרפואי כפוף למקום העבודה גרועה למדי ומייצרת לא מעט רעות חולות. למשל, אם אתה חולה קשה ונאלץ להפסיק לעבוד, אין לך ביטוח רפואי.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598789
אני מסכים. אבל בהינתן השיטה וגו'
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598791
ביטח נורמלי הוא לא רק ביטוח חיים, אלא גם ביטוח בריאות וביטוח אובדן כושר עבודה. יש הרבה רעות חולות בשיטה האמריקאית (ויותר ממנה בזאת הישראלית) לא צריך להמציא חדשות.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598802
אני לא בטוחה שבשיטה שלנו יש יותר רעות חולות מבשיטה האמריקאית.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598853
השוואה בין מערכת הבריאות הישראלית והאמריקאית
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598861
זו לא מחמאה גדולה, לארה''ב יש מערכת בריאות ציבורית שראויה לעולם השלישי.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598852
_______
עכשיו בא לזה סוף, לאחר פסיקת ביהמ"ש העליון שאישר את חוקתיותו של חוק בריאות החובה שממשל אובמה העביר, ובמיוחד את סעיף "החובה האישית" שמאפשר ניתוק בין היכולת לרכוש ביטוח רפואי לבין העסקה. (להערכתי, למרות הצהרותו של המועמד הרפובליקני רומני התחייב לבטל את החוק "תוך יום" אם ייבחר, הוא לא ייעשה זאת, הוא לא יוכל להרשות לעצמו לעשות זאת, במיוחד לאור העובדה שכמושל הוא העביר חוק דומה במסצ'וסטס).
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598854
הטיעון של רומני הוא שחוק כזה צריך להיות החלטה של המדינות ולא חוק פדראלי. זה טיעון קביל ולגיטימי במערכת הפוליטית האמריקאית לאור העובדה שהחוקה וההיסטוריה האמריקאית מבוססות על שורה של פשרות בין המדינות למימשל הפדראלי.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598855
זה קביל עד שהנשיאות עומדת על הפרק, שנת 2000. זה היה הפרדוקס התמוה כשדווקא הרפובליקנים שאפו, והצליחו, לכפות התערבות פדרלית בנהלים הבחירות של המדינה (פלורידה). באופן כללי, ההבדל בין שני המקרים שב-‏2000 על הפרק עמדה הצלחתה של המפלגה בעוד שב-‏2012 המטרה היא הטבה עם כלל העם. בכל מקרה, לא רומני ולא אובמה המציאו את הצורך בביטוח בריאות ממלכתי, הרבה נשיאים ניסו ונכשלו לקדם את זה, כולל ניקסון שהציע חוק נוקשה יותר מזה שאובמה העביר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים