בתשובה ליואב, 21/01/13 9:40
לא קשור, אבל אין מקום אחר: 611501
אביע את דעתי בלבד:
1) אני מאוד לא מסכים עם שתי הקביעות שלך. ובכל מקרה לא ברור לי איך השוואת הנבלה לטריפה מועילה למשהו.
2) המודל השוודי (מה שזה לא יהיה) כולל גם אחוז גבוה של שוודים ומזג אוויר קר. האם זה אומר שצריך לחייב בחוק להפעיל מזגנים ולצבוע את השיער?
3) "קטנה יחסית" - שוב פעם, יחסית למה? (ואם יורשה לי, האם אפשר לבקש סימוכין לטענה כי עלה ירוק דורשת להעלות את שכר הלימוד באוניברסיטאות?)
4) סתם ניטפוק - קצב הגדילה של מדינות מתפתחות גבוה מאוד ביחס למפותחות. בערך מאותה סיבות שמניה של הסטרט-אפ "two-seek" יכולה לעלות באלפי אחוזים בתקופה קצרה ומניה של מיקרוסופט לא.
4) ונטפוק שני (קשור קצת להצהרה 2) - העובדה כי מדינה X צמחה ברמת סוציאליזם Y בתקופה מסוימת לא מוכיחה שלא היתה צומחת יותר ברמת סוציאליזם אחרת, או שזוהי הרמה הנכונה למדינה אחרת, או שזוהי הרמה האופטימלית גם לאחר חמישים שנה.
לעניות דעתי, הניהול הכלכלי של ישראל בימיה הראשונים על הפנקס השחור של ספיר, מכסי המגן, חלוקת המשאבים למקורבים לשלטון, והפנקס האדום היו אבני ריחיים כבדות על גבם של חבורת פליטים מוטרפים אך מוכשרים וחרוצים שהיו נחושים לבנות פה מדינה על אף כל הקשיים ובמחיר אישי כבד. זו היתה הזדמנות הסטורית חד פעמית - כשכמות עצומה של יזמים, מהנדסים ומדענים עתירי ניסיון השקיעות את חייהם בנוסף להשקעות כספיות לא מבוטלות כדי להקים בית ותעשיה במקום קטן אחד - ובתנאים האילו, אפשר בהחלט לטעון מה שנוצר כאן נוצר "למרות" ולא "בגלל".

בנוגע לסיפא של דבריך, נישאר חלוקים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים