בתשובה לאייל מאנגליה, 21/11/15 16:19
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668069
אני רושם לעצמי שאני חייב לך תשובה על התגובה הזו, אבל לפני זה שאלה קצרה: האם לדעתך השיח הימני קיצוני [מדיני כמובן] "זולג" לימין המרכזי בישראל בשנים האחרונות? אם כן, מהן ההוכחות לכך?
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668073
בדיוק להיפך. יש סחיפה חזקה שמאלה. פוליטיקאי שיגיד היום ש"מדינה כזו ("פלסטינית") בגדה תהיה סרטן בלב המזה"ת."‏1 ייחשב מייד לימני קיצוני
---
1י. רבין בראיון לניוזויק
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668126
יש דעות מהשיח הימיני קיצוני שזולגות למרכז הימני בשנים האחרונות. ה''הוכחות'' שלי זה להצביע על דעה כזאת ולהראות איך היא היתה שייכת פעם לימין הקיצוני ועכשיו למרכז הימני. למשל, הקמת בית המקדש מחדש, רעיון שפעם היה נחלתם של אנשים כמו גרשון סלומון והיום שרת החוץ (בפועל) מטעם הליכוד מדברת על זה בגלוי.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668133
עד כמה שאני התרשמתי המקסימום שצפי חטובלי קראה לו הוא לאפשר ליהודים להתפלל בהר הבית, וזו בעיני דרישה מאד לגיטימית לפחות כמו לאפשר ליהודים להתפלל במערת המכפלה. לא שמעתי שהיא קוראת להקמת בית המקדש עם הקרבת הקרבנות וכדומה. אם תראה לי מקור שסותר אותי אשנה בצורה דרסטית את ייחסי לחוטובלי. אם לא, תהיה אתה בעיני סתם משמיץ ומפיץ שקרים. אבל איני אומר כרגע דבר, כי אולי ראית באמת דבר כזה.
אגב, ראיתי פעם מאמר של פייגלין ובו דיבר באמת על הקמת בית המקדש. וזה באמת שינה את ייחסי אליו, כי קודם לכן דווקא הערכתי אותו.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668138
אתה מתכוון למשהו כמו: "הקמת המקדש במקומו בהר הבית צריכה לסמל את הריבונות המתחדשת של עם ישראל בארצו"?
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668140
והמשך המשפט: "מובן שחזון זה אינו יכול להתממש במצב הקיים היום בהר הבית"
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668155
אמרתי: "למשל, הקמת בית המקדש מחדש, רעיון שפעם היה נחלתם של אנשים כמו גרשון סלומון והיום שרת החוץ (בפועל) מטעם הליכוד מדברת על זה בגלוי". חוטבלי אומרת: "הקמת המקדש במקומו בהר הבית צריכה לסמל את הריבונות המתחדשת של עם ישראל בארצו. מובן שחזון זה אינו יכול להתממש במצב הקיים היום בהר הבית – מצב אבסורדי בו מונעים מיהודים את חופש הפולחן דווקא במקום הקדוש להם ביותר. עלינו להעמיק את אחיזתנו בהר הבית כחלק מהעמקת אחיזתנו בארץ ישראל כולה, כהכנת כלי הקיבול לשינוי ההוויה המתבקש הזה". מש"ל.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668174
והסיום:״כהכנת כלי הקיבול לשינוי ההוויה המתבקש הזה.״ היא בכל זאת פוליטיקאית והשאירה דרכי מילוט.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668185
אני מסכים שזה די מוגזם‏1, אבל בניגוד לפייגלין שדיבר ממש על קורבן פסח או (חמור עוד יותר) אנשי המחתרת שזממו לפוצץ את אל אקצה, כוונתה של חוטובלי לא כל כך בהירה. אולי היא מדברת על איזה בית תפילה בצד המסגדים ולא במקומם, שזה פחות חמור, ואולי בתנאים מסוימים יוכל להתקבל גם ע"י המוסלמים, וייוצר איזה דו קיום כמו במערת המכפלה.

1 את הקישור הזה מצאתי קודם, אבל זה היה אחרי ששלחתי כבר את תגובתי. המהירות מהשטן . . .
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668142
זה אכן נחשב לגיטימי (בחוגי הימין) היום. זה לא היה כך לפני 25 או שלושים שנים. ר' כאן.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668144
השב לו כי לשנאת ישראל גילויים שונים. היהודים נאשמים על חמדנותם, ובה בעת על עליבותם. על דלותם. הם נאשמים על אוניברסליזם יהודי, ובה בעת על סגירותם. הם נאשמים על אי השתלבותם, ובה בעת מובלים אל הגיטאות. הנה עד לפני כך וכך שנים, הוחזקו היהודים בבחינת גזע אסיאתי, בבחינת פולש זר שהגיע לאירופה להרוס את הדמים של העמים האירופים. כיום מוחזקים היהודים בבחינת קולוניאליסטים אירופים שפלשו לאסיה. בל יבקש אדם היגיון בדברים. אין האירופים רוצים אותו חזרה. זו אינה שאלה של מקום. זו אינה שאלה של לאום. זו אינה שאלה של זמן. זוהי שאלה של אשמה נצחית. ליהודי, בעיני האירופים, אין מקום תחת השמש. היהודי הוא יהודי כמושג, כסטריאוטיפ, הוא יהודי נצחי. הוא אשם נצחי, והוא ''הנווד הנצחי'' נענש על הלעג שלעג לישו בגלגתא ונידון לפי אותה אמת מידה. להיות מגורש תמיד. לשאת ייסורי הצלב תמיד.

השב לו, לאייל האנגלי, איש מדע המדינה, כי זימנה לנו השעה לצפות מן הצד במבחן ''הערכים של השמאל האירופי''. נשב נא בשקט ונצפה מה יוציא מתוכו השמאל האירופי נוכח ההפצצות הרוסיות חסרות ההבחנה בסוריה. ללא הקש בגג. ללא שיחות טלפון מקדימות. ללא פלאיירים. ללא מסדרונות הומאניטריים. ללא הצנחת סיוע הומינאטרי. ללא משאיות נושאות ציוד הומאניטרי. פשוט הפצצות כבדות, בעוצמת אש שהיא תצוגת תכלית בפני עצמה, שמוחקת מעל פני האדמה בתים על יושביהם.

לבל תהיה טעות. לא נתייחס אל המוסדות הפוליטיים של האיחוד או של המדינות. מוכרחים אנו להניח שלאלה יש אינטרסים ריאליסטיים. אכזריים. אדישים. קרים כקרח. במדינות אחרות. לא באלה אנו מדברים, כי אם באותם אנשים ש''באמת מאמינים בזכויות האדם''. יספור עבורנו איש ההוכחות החותכות שיודע להפעיל רציונליזציה כבדה בכל מה שנוגע לכיבוש, יספור והוא יודע היטב להמציא מדדים של החברה האזרחית. כמה הפגנות למען הרוגי מרחץ הדמים ייערכו ביבשת ובאי. כמה קירות יכוסו גרפיטי למען קרבנות פוטין. כמה מהדורות חדשות תוקדשנה לנושא. כמה פטיציות יועלו לנציגי המפלגות כדי לפעול בצינורות המקובלים לעצור את הג'נוסייד. כמה פעמים ייעשה שימוש במילה ג'נוסייד. כמה פטיציות אזרחיות יועלו לדרוש הקמת ועדות חקירה בינ''ל. כמה פעמים יעלה טבח חסרי הישע בעיר ראקה לראש הטרנד של טוויטר.

נשב בצד ונראה במה יפה כוחם של ערכי האדם באשר הוא אדם. היכן מופעל הפאתוס הזה, והיכן הוא לא מופעל. ונדגיש. אנו מדברים על השמאל האירופי, אך לא על הממשלות. על האזרחים. על החברה האזרחית. אל ארגונים לא ממשלתיים. על המצפון האנושי. על הנאורות. על האנושיות. התשתית האזרחית קיימת. לא צריך להמציא אותה. ראינו אותה בפעולה נגד ישראל ולמען פלסטין. ככלות הכל מתי לאחרונה נתת להם תותים.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668198
יישר כוח.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים