חדשה מרעישה 697333
כמי שמודאג מהתחזקות כוחם של התאגידים מול הממשל ומשקי הבית בשני הדורות האחרונים, ומהתדרדרות המוסר של העובדים הבכירים בשירות התאגיד, אני מאוד מעודד מהקריאה הזו, ומקווה שהיא לא תהיה קריאה באפלה.
כאשר תאגידים מחוייבים רק לשורה התחתונה בדוחות הכספיים העובדים שלהם מפנימים את סולם הערכים הזה ועוברים עבירות מוסריות מבלי להיענש.
לדוגמה- הפרקטיקות של הבנקים ובנקי ההשקעות האמריקאיים ערב המשבר ב 2007 היו כאלו שאם אדם פרטי היה מבצע אותן הוא היה נכנס להרבה שנים בכלא. בכל זאת אף בנקאי לא נענש באופן אישי וכל התאגידים חילצו את עצמם ואת בכיריהם באמצעות תשלום קנסות בעשרות מיליארדים.
גם כשזה הגיע לדיני נפשות - הפיצוץ על אסדת הקידוח דיפווטר הורייזן שגרם לא רק לאסון הסביבתי הגדול ביותר בהיסטוריה אלא גם למותם של 11 אנשי צוות באסדה- החברה שילמה קנסות, הגדולים בהיסטוריה בהתאמה, אבל איש מהאחראים לא הורשע בדבר.
חדשה מרעישה 697477
"הפיצוץ על אסדת הקידוח דיפווטר הורייזן שגרם לא רק לאסון הסביבתי הגדול ביותר בהיסטוריה אלא גם למותם של 11 אנשי צוות באסדה - החברה שילמה קנסות, הגדולים בהיסטוריה בהתאמה, אבל איש מהאחראים לא הורשע בדבר."

אני לא חושב שענישה על אסונות היא רעיון טוב. היא אולי צודקת, בוודאי משרתת את חוש הצדק, אבל כנראה לא מביאה לשיפור ולא תורמת למניעת האסון הבא. למניעת אסונות, מה שחשוב הוא הפקת לקחים. כדי להפיק לקחים היטב, מה שדרוש הוא שקיפות, ושהאנשים שעשו טעויות יוכלו לדבר בפתיחות על הטעויות. אם לנגד עיניהם יעמוד איום העונש, הם יעשו הכל כדי להסתיר את הטעויות.

תרבות של אי-האשמה ומתן ביטחון בהודאה על טעויות היא אחד הדברים הטובים בתאגיד שבו אני עובד, ולפי דברים שקראתי גם בחיל האוויר הישראלי, ובקרב ארגוני טייסים בכלל - וזו אחת הסיבות שטיסות הן כל כך בטוחות. אחד הדברים שמעיבים על הניסיון להרבות בטיחות בעולם הרפואה הוא תביעות הרשלנות‏1.

זה לפעמים מאוד קשה, ולפעמים בלתי אפשרי. כשחיים נהרסו בגלל רשלנות של מישהו, חוש הצדק שלנו תובע שהוא ייענש. אבל צריך לדעת שאנחנו משלמים על הצדק מחיר כבד; למעשה מחיר של חיים עתידיים שיהרסו.

1 אם כי אני מניח שהעובדה שחברות ביטוח מתווכות בין הצדדים מקלה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים