בתשובה לצבי צוברי, 16/07/00 0:18
המלחמה האכזרית הבאה 6977
במקום להדרדר לפשעי מלחמה, מדוע לא לנצל את ההזדמנות הזו, ולפנות את אותן התנחלויות שאין ביכולתנו להגן עליהן (נצרים, גנים, כדים, יהודי חברון וכדומה), ולהמשיך להחזיק רק בהתנחלויות שניתן להגן עליהן, ובכך לצמצם את החיכוך עם הפלסטינים ??
המלחמה האכזרית הבאה 6983
כל התנחלות היא חיכוך מיותר. מדוע לא להסיר את כולן, או, לחילופין, לסגת ולהשאיר אותם להסתדר לבד עם הפלסטינים? זה לא הסכסוך שלנו, אחרי הכל.
המלחמה האכזרית הבאה 7043
אני ממליץ לפנות גם שכונות בירושלים שגובלות במדינה הפלסטינית- לטובתם. וחוץ מזה הם נטל ומכשול לשלום:
והרי הרשימה השחורה שלי:
נוה יעקב
פסגת זאב
רמות
הר הצופים- בית חולים ואוניברסיטה
צמרת הבירה
הגבעה הצרפתית
גבעת המבתר
שמואל הנביא
מוסררה
תלפיות מזרח
הר חומה
גילה
הרובע היהודי
ורבותי, לא שכחתי: הכותל המערבי.

אם תרצה נוסיף עוד עשרות מושבים וישובים שיושבים ממש על הקו הירוק...
המלחמה האכזרית הבאה 7017
אני שמח שאתה משוכנע שעל הבית שלך ניתן להגן. אני רק מקווה, שהוא מספיק בעומק המדינה ולא יקום בעוד שנתיים מאן דהוא שיסבור שלא ניתן להגן עליו.
המלחמה האכזרית הבאה 7025
עלי להבהיר יותר את כוונתי כאן.
ביקרתי ביו"ש יותר מפעם או פעמיים, כולל בהתנחלויות (חומש, שא-נור, אלון מורה, קרית ארבע, יישובי מערב השומרון, הבקעה וצפון ים המלח).
יש התנחלויות שמרחקן מהאוכלוסייה הפלסטינית הוא אפסי, והסתערות רבתי של פלסטינים עליהן לא ניתנת למניעה מוקדמת אלא רק תוך כדי שפיכות דמים רבה, שמעבר לכתם המוסרי עשוייה לגרור סנקציות בינ"ל על ישראל.
לדוגמה - פסגות, קרית-ארבע, נצרים.
כמו כן יש התנחלויות הנמצאות בין שטחי A, וההגנה עליהן קשה (בפרט ההגנה על דרכי הנסיעה מפיגועי מטענים, ירי, בקבוקי תבערה ועוד) - ומביקורי בחומש ובשא-נור, אין לי ספק שהן עונות להגדרה זו.
קיימת קבוצה שלישית, של התנחלויות שהחיכוך שלהן עם הפלסטינים אפסי, וכן כאלו היושבות במקבץ (לעיתים, גם עם יתרון טופוגרפי משמעותי על הכפרים הפלסטינים).
בקבוצה זו, בראש ובראשונה, אותם יישובים שהיו בקונצנסוס במשך שנים - בקעת הירדן ומדבר השומרון, וצפון ים המלח, וכן יישובי דרום הר-חברון, גוש עציון. במערב השומרון יש יותר חיכוך אולם היישובים היהודיים רבים ואין התנחלויות מבודדות, מעבר לכך שהכפרים באזור זה הם שטח B באחריות צה"ל.
לפיכך, כוונתי היא לפינוי התנחלויות העומק, ולהשאיר בידינו עד להסכם שלום את כל השאר. הערכות מחדש כזו תקל בהרבה את ההגנה על היישובים שיישארו בידינו, תצמצם סכנה לשפיכות דמים ותשפר את מצבנו הבינ"ל.
ונא לא לעשות השוואות עם מדינת ישראל - במדינה יש רוב יהודי מוחלט, אין למעשה יישובים מבודדים (אפילו יישובי קווי העימות - שכן יש להם עורף מבוסס , והם לא בסכנת כיתור וניתוק).
המלחמה האכזרית הבאה 7031
בהנחה שהפלשתינאים לא מתכוננים לחדול ממלחמתם ארוכת השנים, כפי שבא לידי ביטוי הדבר בהצהרותיהם הגלויות ובמעשיהם בשטח, התפקיד שממלאים אותם ישובים קטנים, הוא בכך שהם מושכים עליהם את כל האש, ועל ידי כך מאפשרים לישובים הגדולים את הקונצנזוס היחסי, ואת ההתפתחות השקטה.
היחס בין הישובים הקטנים ביש''ע לישובים הגדולים, הוא בדיוק היחס בין כלל ההתיישבות ביש''ע למדינה כולה. אם חס ושלום ינצחו אוייבינו בקרב פוליטי זה, הם יעברו לשלב הבא והוא זכות השיבה ותביעות בגליל והנגב. לכן עלינו להיות אסירי תודה לאותם אנשים שבמאמצים גדולים ותוך אי נוחות ברורה, מתנדבים לעמוד בחזית של כל הציונות והמדינה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים