המלחמה האכזרית הבאה 6966
אחד התרחישים הצפויים במקרה של כשלון ועידת (או ועידות) קמפ דיויד הוא התנגשויות בין הפלסטינים לישראלים.
אחד התרחישים הצפויים במקרה של עימות עם הפלסטינים (בעקבות לקחי לבנון) הוא מצעד של מאות/ אלפי נשים וילדים פלסטינים עם או בלי עלי זית, לעבר ישובים או שכונות ישראליים, בליווי של שוטרים פלסטינים חמושים, או ללא ליווי. למעשה תרחיש זה אפשרי גם במקרה של הסכם, אם יאורגן ע"י ארגוני הסירוב הפלסטיניים.

מה אמורה להיות תגובתנו?

יש לי תשובה נכונה באופן ברור (ובדוק), אבל היא מעבירה בי חלחלה. הלואי שלא נגיע לזה. נצליח לבצע אותה רק עם שינוי התפיסות להם התרגלנו באינטיפאדה. אבל אם לא נגיב באופן כזה יהיה בנו טבח. פוגרום. ואין ברירה, בהגנה עצמית בקו האחרון פועלים בכל דרך והעיקר להגן על חיי משפחותינו, על חיי היהודים להם זה ביתם- מקלטם האחרון.

כאשר מצעד כזה מגיע למרחק של 150-200 מ' מישוב יהודי, ואין די אמצעים לבלום אותם בקו זה, צריך מיידית וללא היסוס לפתוח באש חיה.
מכוונת.
ולהרוג.
גם על נשים וילדים לא חמושים.
מי שיעבור את הקו האדום ימות.

האם לכם הקוראים יש פתרונות נכונים יותר לקו הגנה אחרון?

(לכל מי שמכיר אותי- אל תדאגו, אני אותו אדם שקול ורגיש שאתם מכירים. ודוקא משום כך...)
המלחמה ה(פחות) אכזרית הבאה 6968
אני מוכן לנסות ולערער על הקביעה האחרונה ולתהות על המקרה המוגבל הבא.

מה קורה בתרחיש ה"מצומצם" - מאות פלשתינים (נשים וילדים) עולים על אחת ההתנחלויות *עם עלי זית בלבד*. אני מדגיש שמדובר באוכלוסיה שהיא מטבעה לאו דוקא לוחמת - נשים, ילדים ואולי גם זקנים. מה יקרה אם אותם אנשים יכנסו לישוב - האם הם יגרמו להרס או שדווקא יפגינו מחאה על ידי נסיונות שתילת עצי זית למשל? האם הם באמת מסכנים את חיי התושבים היהודים? כן, אני יודע שגם אבנים הורגות אבל יש כאן הבדל - למתיישבים יש את יתרון המקומיות. אני בטוח שצה"ל יערך למקרים כאלו עם מספיק גז מדמיע, חצציות, כבאיות וכדורי גומי (שאגב, גם הורגים, אך רצוי שלא).
אני רק מפחד מאותם חיילים עם אצבע קלה על ההדק, ולצערי ראיתי מספיק כאלו...

אגב, מה קרה לכל הניסויים האמריקאים בנשק מעכב - קצף מתקשה, רובה רשתות ואפילו זכורה לי כתבה מלפני שבוע על נסיונות ליצור stun-guns - כלי נשק שיהממו את התוקף במכת חשמל/קרן כלשהי/קרינה א"מ ?
המלחמה ה(פחות) אכזרית הבאה 7040
כמובן שעדיף היה להתארגן עם כוחות ואמצעים שאינם הורגים למניעת מעבר התהלוכה.
אבל צריך לזכור שהיום מדובר בעימות בין שתי מדינות, גם אם נסרב להכיר במדינה פלסטינית. יש להם עצמאות, כולל צבא חמוש ומאומן היטב. והרבה מוטיבציה. כנראה שלא הפנמנו עדיין את המצב החדש, וכדאי שנעשה זאת, כי אחר כך יהיה מאוחר.
המלחמה ה(פחות) אכזרית הבאה 7060
אתה בוחר להתייחס לסיפא של דברי (שהוספה כהערת אגב) ולא לרישא. אני התכוונתי למלחמת דעת הקהל שתיווצר בין ישראל לפלשתינים - האם אתה מעדיף עשרות פלשתינים הרוגים על הגבעות או מאות פלשתינים יושבים על הדשא?
המלחמה ה(פחות) אכזרית הבאה 7070
לא הבנתי.
אודה לך אם תסביר את עצמך שנית.
המלחמה ה(פחות) אכזרית הבאה 7071
התכוונתי למקרה שבו אכן עולים מאות פלשתינאים עם ענפי זית (באקט תעמולתי) על ההתנחלויות. ברור שירי יגרום לנזק תעמולתי עצום ולדרדור מהיר של המצב למלחמה כוללת, בה יהרגו לא מעט אנשים משני הצדדים. השאלה היא האם לא עדיף דווקא לתת להם להכנס, שישבו קצת על הדשא, יקבלו קפה ועוגיות כדי שמדינת ישראל לא תפסיד בקרב על דעת הקהל העולמית ולא נדרדר את המצב למצב אחר ממנו אין כבר חזרה.
אנשים כבר שכחו כאן (כי כולם עסוקים בלהקשיב לעצמם ולא להקשיב לאחרים) אבל יש גם מה שנקרא דיון. אם אתה חושב ש"אין מה לדבר עם הערבים" אזי בזאת תם הוויכוח ביני ובינך - הנחות היסוד שלנו שונות ולא ניתנות לגישור. אם אתה חושב שיוכלו ראשי הישובים להידבר עם אותם פלשתינאים שיעלו אל השטח אזי המצב לא צריך להתדרדר לאלימות. הוא יכול להשאר בגדר אי-ציות - civil disobedience - מצב בו אוכלוסיה אזרחית מפרה את הוראות השלטון אך לא מתנהגת באלימות.

מי יודע, אולי יצמחו שם קשרי ידידות טובים בין שכנים סוף-סוף?
המלחמה ה(פחות) אכזרית הבאה 7078
ואולי ידידות כזו כבר קיימת? במבט של אתמול דובר על שיתוף פעולה תיירותי בין תושבי אריאל ועוד התנחלות אחת ששכחתי, לתושבי שכם (שכם? נראה לי שזה היה שכם...). שיתופי פעולה כאלה אינם נדירים כפי שהם נשמעים, ושמעתי על פעילויות וסיוע הדדי בין מתנחלים לפלסטינאים פעמים רבות בעבר. רק חבל שהקרבה האישית הזאת אינה מספיקה לשם התקרבות אידאולוגית.
המלחמה ה(פחות) אכזרית הבאה 7081
לא ראיתי את מבט אתמול, אבל זה רק מדגים את מה שאני בדרך כלל טוען: עזוב אידאולוגיה, מסתבר שכאשר יש אינטרסים משותפים, המחלוקות לפעמים נשארות בצד. אם זה הספות שקונים בבידיה, נסיעות לקזינו ביריחו, או מתנחלים שמבריחים פלשתינאים לישראל תמורת כסף.
המלחמה ה(פחות) אכזרית הבאה 7085
גם אני לא ראיתי מבט אתמול, אבל כתוב ב''הארץ'' היום על פתיחתו הרשמית של האתר הארכיאולוגי בהר גריזים - בין שכם והתנחלות ברכה.
כנראה שלזה הכוונה.
הצדקה 6970
לפי דעתי אתה צודק במעט האחוזים.היש עוד מדינה(בעתיד...),שיום אבל אצלה הוא יום העצמאות של שכנתה?!
ברור שלא!!!
אנו הישראלים חלשים מאוד.אנחנו יכולים לעמוד ולנצח במילחמה סדירה(שתיהיה...) נגד מצריים או ירדן או סוריה,אך נגד כוחות "צבא" של אספסוף ערבי אנו נפסיד(ראה דוגמאות העבר-אינתיפדה,לבנון,מנהרה,וכו...).
בגלל גורמים משמאל(מרצ,מפלגות ערביות) ומימין(שס,מולדת) אנו נאלצים לוותר בירושלים,לתת מים(שאין לנו),ולשלם פיצויים למאות אלפי פלשתינים(שהתמקמו יפה בארצות המארחות),ולסבול מיעוט קולני ושונא ישראל.
לדעתי אים לא מחסלים אותם ב"צעידה" להתנחלויות,אז אנא המשיכו עם האפרטהייד.
הצדקה 6978
1. לפי ההגדרה שלך כל צבא הוא חלש מאוד אפילו הצבא האמריקאי (ויטנאם) והרוסי (אפגניסטן).
2. בעניין המים, קראתי השבוע בעיתון שבעוד שהישראלי הממוצע משתמש ביותר מ 300 ליטר מים בחודש, הפלסטיני הממוצע משתמש רק ב 70 אז למי באזור אין ולמי באזור יש מים?
3. בעניין הפיצויים. אין קשר בין איך הפליט הסתדר לבין כמה פיצויים מגיעם לו. הרבה יהודים ניצולי שואה מקבלים פיצויים למרות שרובם הסתדרו מבחינה כלכלית טוב יותר מרוב הפליטים הפלסטיניים.
אני מזועזע 6972
נכון.
"לפתוח באש חיה"
"מכוונת"
"ולהרוג"

שימוש באמצעים אחרים .. לפיזור המוני בני אדם,
חס וחלילה

הם ערבים , אז כשהם צועדים ומפגינים בצורה בלתי חוקית אותם צריך להרוג
אבל כשקבוצת מתנחלים צועדת על קרקע לא לה במטרה לתקוע בה בית שימוש אז הכל בסדר נכון?

אולי פשוט תלך ותירה בכולם כבר עכשיו?
כדי שההמון המשולהב החמוש והמסוכן הזה לא ינסה ולא יחשוב אפילו לנסות לעלות על ההתנחלויות.

שלוש מילים.

פאשיזם פאשיזם פאשיזם.
אני מזועזע 7041
שיכנעת אותי לבחור בדרך הנאורה בה חיינו ומתנו בגלות...
עוד כמה גיבורים כמוך ולא יהיה מקום בבתי הקברות.
דרך אגב, אתה הראשון שצריך להתנגד להחזרת גוש קטיף. כי אם אתה בוחר בקבורה- שיהיה מכובד- בלי תולעים!
אני מזועזע 7083
נכון, כל ילד יודע שהיהודים בגולה ספגו פוגרומים ופרעות שונות מכיוון של הרגו מספיק גויים. אם היו רק מחסלים כמה ילדים פולניים או רוסיים, הפוגרומים היו נמנעים. אם היו ב 39 יורים בכמה פשיסטים, השואה הייתה נמנעת. מה לא?

מישהו פה מאמין שבגוש קטיף באמת אין תולעים?
אני מזועזע 7252
הוא רמז לירקות הגדלים בגוש קטיף, בטכניקת גידול שלא מאפשרת לחרקים להגיע לירק (חממות עשויות רשתות דקות, ומצע קרקעי אם זה ממש מעניין אותך).
וכן, תתפלא החרקים נשארים בחוץ... אחוז גבוה יחסית מן היבול נבדק על ידי מכונים שונים ואם בטעות מגלים אפילו תולעת קטנה ביבול, הוא נמכר כיבול רגיל דבר בעל משמעות כספית עצומה לחקלאי.
המלחמה האכזרית הבאה 6977
במקום להדרדר לפשעי מלחמה, מדוע לא לנצל את ההזדמנות הזו, ולפנות את אותן התנחלויות שאין ביכולתנו להגן עליהן (נצרים, גנים, כדים, יהודי חברון וכדומה), ולהמשיך להחזיק רק בהתנחלויות שניתן להגן עליהן, ובכך לצמצם את החיכוך עם הפלסטינים ??
המלחמה האכזרית הבאה 6983
כל התנחלות היא חיכוך מיותר. מדוע לא להסיר את כולן, או, לחילופין, לסגת ולהשאיר אותם להסתדר לבד עם הפלסטינים? זה לא הסכסוך שלנו, אחרי הכל.
המלחמה האכזרית הבאה 7043
אני ממליץ לפנות גם שכונות בירושלים שגובלות במדינה הפלסטינית- לטובתם. וחוץ מזה הם נטל ומכשול לשלום:
והרי הרשימה השחורה שלי:
נוה יעקב
פסגת זאב
רמות
הר הצופים- בית חולים ואוניברסיטה
צמרת הבירה
הגבעה הצרפתית
גבעת המבתר
שמואל הנביא
מוסררה
תלפיות מזרח
הר חומה
גילה
הרובע היהודי
ורבותי, לא שכחתי: הכותל המערבי.

אם תרצה נוסיף עוד עשרות מושבים וישובים שיושבים ממש על הקו הירוק...
המלחמה האכזרית הבאה 7017
אני שמח שאתה משוכנע שעל הבית שלך ניתן להגן. אני רק מקווה, שהוא מספיק בעומק המדינה ולא יקום בעוד שנתיים מאן דהוא שיסבור שלא ניתן להגן עליו.
המלחמה האכזרית הבאה 7025
עלי להבהיר יותר את כוונתי כאן.
ביקרתי ביו"ש יותר מפעם או פעמיים, כולל בהתנחלויות (חומש, שא-נור, אלון מורה, קרית ארבע, יישובי מערב השומרון, הבקעה וצפון ים המלח).
יש התנחלויות שמרחקן מהאוכלוסייה הפלסטינית הוא אפסי, והסתערות רבתי של פלסטינים עליהן לא ניתנת למניעה מוקדמת אלא רק תוך כדי שפיכות דמים רבה, שמעבר לכתם המוסרי עשוייה לגרור סנקציות בינ"ל על ישראל.
לדוגמה - פסגות, קרית-ארבע, נצרים.
כמו כן יש התנחלויות הנמצאות בין שטחי A, וההגנה עליהן קשה (בפרט ההגנה על דרכי הנסיעה מפיגועי מטענים, ירי, בקבוקי תבערה ועוד) - ומביקורי בחומש ובשא-נור, אין לי ספק שהן עונות להגדרה זו.
קיימת קבוצה שלישית, של התנחלויות שהחיכוך שלהן עם הפלסטינים אפסי, וכן כאלו היושבות במקבץ (לעיתים, גם עם יתרון טופוגרפי משמעותי על הכפרים הפלסטינים).
בקבוצה זו, בראש ובראשונה, אותם יישובים שהיו בקונצנסוס במשך שנים - בקעת הירדן ומדבר השומרון, וצפון ים המלח, וכן יישובי דרום הר-חברון, גוש עציון. במערב השומרון יש יותר חיכוך אולם היישובים היהודיים רבים ואין התנחלויות מבודדות, מעבר לכך שהכפרים באזור זה הם שטח B באחריות צה"ל.
לפיכך, כוונתי היא לפינוי התנחלויות העומק, ולהשאיר בידינו עד להסכם שלום את כל השאר. הערכות מחדש כזו תקל בהרבה את ההגנה על היישובים שיישארו בידינו, תצמצם סכנה לשפיכות דמים ותשפר את מצבנו הבינ"ל.
ונא לא לעשות השוואות עם מדינת ישראל - במדינה יש רוב יהודי מוחלט, אין למעשה יישובים מבודדים (אפילו יישובי קווי העימות - שכן יש להם עורף מבוסס , והם לא בסכנת כיתור וניתוק).
המלחמה האכזרית הבאה 7031
בהנחה שהפלשתינאים לא מתכוננים לחדול ממלחמתם ארוכת השנים, כפי שבא לידי ביטוי הדבר בהצהרותיהם הגלויות ובמעשיהם בשטח, התפקיד שממלאים אותם ישובים קטנים, הוא בכך שהם מושכים עליהם את כל האש, ועל ידי כך מאפשרים לישובים הגדולים את הקונצנזוס היחסי, ואת ההתפתחות השקטה.
היחס בין הישובים הקטנים ביש''ע לישובים הגדולים, הוא בדיוק היחס בין כלל ההתיישבות ביש''ע למדינה כולה. אם חס ושלום ינצחו אוייבינו בקרב פוליטי זה, הם יעברו לשלב הבא והוא זכות השיבה ותביעות בגליל והנגב. לכן עלינו להיות אסירי תודה לאותם אנשים שבמאמצים גדולים ותוך אי נוחות ברורה, מתנדבים לעמוד בחזית של כל הציונות והמדינה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים