בתשובה לאפופידס, 24/04/19 11:56
הצתה? 706005
הייתה מערכת אזעקה. היא פעלה, אבל האזעקה הובילה (בשל תקלה?) למיקום שגוי. הכבאים הוזעקו, חיפשו ולא מצאו. רק באיחור חיישן נוסף התריע וכבאים הוזעקו שוב, אבל האש יצאה מכלל שליטה. בסך הכל עברו ארבעים דקות מרגע האזעקה הראשונה עד שהכבאים החלו לעבוד שם.

וכן, צריך לזכור מה קורה לכנסיות בארץ. מי ששורף אותם זה לא הפנאטים המוסלמים אלא הפנאטים היהודים. וגם לרבנים שלהם קשה לגנות אותם (לפי אבינר זו מצווה לשרוף כנסיות, אבל הוא מגייס תירוצים כדי להסביר למה עדיף לא לעשות את זה. שואלים אותו האם להצטער על השריפה והוא פותח את התשובה בשאלה האם כדאי לשרוף).

אני מוכן להתערב שזו לא הייתה הצתה מכוונת.

מה שבכלל ברור שזו לא הייתה פעולת טרור. אחרת כבר היה מי שהיה לוקח עליה אחריות.
הצתה? 706007
שאלת "לקיחת האחריות" מעניינת אותי.
מה מונע ממני להוציא סרטון ביוטיוב שבו הארגון שלי לוקח אחריות על שריפת הנוטרדאם?
למיטב זכרוני הרעוע אף פעם אין שני ארגונים ש"לוקחים אחריות" על פיגוע. לפיכך אני חייב להסיק שכל "לקיחות האחריות" הן אמת.
מדוע אין "לקיחות אחריות" מזויפות?
הרי ארגונים יכולים להאדיר את שמם מ"לקיחות אחריות" מזויפות.
הם פושעים ורוצחים, אז איך זה שהם כל כך דוברי אמת?
הצתה? 706009
אני מניח שזה בעזרת הוכחה כלשהי.

במקרה של סרי־לנקה היה מדובר על סרט שהקליטו המבצעים מראש.
אפשר לשלוח למשטרה הודעה עם איזשהו פרט שקשור לפיגוע שלא פורסם בציבור הרחב.
הצתה? 706012
מה לא שמת לב, שההודעות של החמאס לא פחות אמינות מההודעות של דו"צ? לא שמת לב שהם לא מתאמצים במיוחד לדייק את פגיעות הטילים שלהם? לא שמת לב שהם עושים מאמץ עצום לחטוף חיילי צה"ל ואפילו את שרידיהם (מנהרות) ומאמץ ממש אפסי לחטוף ישראלים בהכל כלול בטורקיה/יוון/סיני? האם לא שמת לב שגם כשהם פוגעים באזרחים הם טוענים שמדובר במטרות צבאיות והתנחלויות?
פושעים ורוצחים זה הנאראטיב שלך. הנאראטיב שלהם הוא לוחמים ולכן הם משתדלים כל כך לדייק בהודעותיהם.
גם לי נראה שסיפורי נוטרדאם של הישראלים זה פתפותי ביצים. המלחמה בכפירה הנוצרית זה בנאראטיב שלהם (צריך הוכחה בימים אלו?). אם הם מעורבים, למה שיצטנעו? יחד עם זאת, דברים משונים יותר כבר קרו.
הצתה? 706085
אני מנצל את המשפט שלך "האם לא שמת לב שגם כשהם פוגעים באזרחים הם טוענים שמדובר במטרות צבאיות והתנחלויות?" לעניין קרוב, שמטריד אותי לא מעט.

כידוע, מבחינת כוחות הבטחון של ישראל, מהנדסי הטילים, המנהרות ושאר מרעין בישין של החמאס והחיזבאללה הם טרף לגיטימי. מאידך, כמה מחברי הטובים ביותר בבורגנות השבעה של הכרמל, הורים לחברים של הילד מבית הספר, אנשים נורמטיביים ואף נחמדים מאוד, הם מהנדסים ברפא"ל, לא טורחים לשמור את זה בסוד, וידוע איפה הם וילדיהם גרים. יש גם כמה מגיבים באייל בעיסוק דומה. (אם איני טועה באחת התגובות האחרונות שלך חשפת שגם אתה עובד בתעשייה בטחונית, אבל רק במקרה אני מגיב לך, אני לא דורש ממך דווקא איזושהי תגובה).

אזדרז ואומר שאני לא כותב את התגובה הזו כדי לטעון שלא מוסרי לעבוד בתעשיית הנשק בישראל, וגם לא כדי לטעון שלא מוסרי מצד כוחות הביטחון לפגוע במהנדסי הצד השני (למרות שאני מניח שיש כאן כאלה שיעוטו על נתחי הדיון העסיסיים האלה, ואני לא אפריע להם). אני לא רוצה לגזור גזירה שווה (וגם לא לטעון שהגזירה לא שווה). העניין שמטריד אותי הוא החשש שהם, ארגוני הטרור והצבאות-למחצה שאנחנו נלחמים נגדם, יגזרו גזרה שווה, ויבצעו סיכול ממוקד בחברים שלי כשהם מכוסים בשכפ"צ תעמולתי לפחות. למען האמת אני לא יודע למה הם לא עשו זאת עד כה. וזה מעורר בי חלחלה.

אולי, אם אני מנסה לבחון את הכליות והלב של עצמי, החלחלה שלי מתולדקת בכל זאת בחשש מוסרי, שמא הסימטריה-לכאורה לא עד כדי כך מופרכת. מי יכול להרגיע אותי, מהזווית הפרקטית או המוסרית?
הצתה? 706120
אני לא יכול להגיד ששתי השאלות שהעלית לא הטרידו אותי בעשרות השנים האחרונות.
מה שאני יכול לכתוב מבלי להסתבך יותר מדי הוא שגיליתי כי לפחות מבחינתי שתי השאלות (המוסריות של עבודה בתעשיית הנשק במקום כלשהו ושאלת הלגיטימיות של הפגיעה בעובדי התעשיות הצבאיות) קשורות זו לזו באופן ישיר.
מבחינת לגיטימיות הפגיעה בהם, אני מניח שמי שעובד בתעשיות הביטחוניות שם עצמו כחלק מן המערך המדיני-בטחוני של מדינת ישראל. בכך איננו שונים משוטרים ושאר אנשי כוחות הביטחון למשל.
מהבחינה הפרקטית השאלה החשובה היא כמה מאיתנו באמת שוים את הטרחה של לפגוע בנו כמטרות מיוחדות. אני מניח שלמעט בודדים ממש, כולנו ניתנים להחלפה.
גם מדינת ישראל לא ממש פצחה במערכה לחיסול כל טכנאי מערכת הביטחון באיראן או כל מהנדסי החשמל הפלשתינים. אאז''ן המחוסל האחרון היה מהנדס חשמל מעזה שהיה בעצם סוכן תושב בחו''ל שהיה אחראי על רכישת ציוד מתקדם עבור החמאס.
אני חושב שבעניין הלגיטימיות שנותנת ישראל לחיסול אזרחים, אפשר לפחות לעת עתה, להיות שקטים משני הצדדים.
אוייבנו הם, בואו נודה, מנוולים לא קטנים, והסיבה שהם לא פוצחים בחיסול מהנדסי רפאל ואלביט אינה שהם מחכים שישראל תיתן להם תירוץ, אלא מפני שהם טרוריסטים שזריית פחד ע''י פגיעה אקראית בכל מקום וזמן, היא במקום גבוה יותר אצלם.
מצד שני, ההתנהגות והחשבונאות המאוד זהירה של ישראל בפעולות כאלו, לא נותנת הרבה מקום לביקורת, אלא מצד אלו שלא צריכים סיבות לביקורת שלהם.
הצתה? 706124
אני תמה על דבריך.
נניח אפילו שמפעילי הטרור היו מכריזים שכל עובד בתעשיות הביטחוניות, אפילו עובד ניקיון שם, הוא חלק ממערך הלחימה של מדינת ישראל ומוצדק לפגוע בו‏1, ובעקבות הצהרתם היו ממקדים את פעילותם בכיוון הזה. קודם כל הייתי רואה בהם גופים מוסריים לאין ערוך ממה שהם היום, וגם הייתי מרוצה מכך, כי אז יכולתם לפגוע בנו פגיעות טרוריסטיות הייתה קטנה עשרות מונים, והיה יותר קל להתגונן. אבל אנו רחוקים ממצב כזה כרחוק מזרח ממערב. הם משתינים מהמקפצה. אבו מאזן, המתון שבהם, מממן משפחות של מחבלים שלא מהססים לרצוח סתם אזרח או אזרחית או משפחה מבלי לחפש תירוצים כאלה, ואף מתגאה בפעילותו זו וזוכה (בעניין הזה) לתמיכה נרחבת בקרב הציבור שלו.

1 בניגוד למדינת ישראל שעד כמה שאני מבין מנסה לפגוע בחוליות חשובות בתעשיות הביטחוניות של האויב לא כתרוץ של הצדקת פעילות טרוריסטית של הפחדה וכדומה, אלא באמת לצורך הגנה.
הצתה? 706147
ממשלת ישראל בראשות נתניהו עצמה משמשת צינור להעברת כספים לאירגון טירור (החמאס). נתניהו אומר שזה הדבר הנכון לעשותו וזוכה לתמיכה נרחבת בקרב הציבור שלו.
נתניהו. ימין. חלש.
הצתה? 706152
too lame, too late...
הצתה? 706157
But true...
הצתה? 706019
דעא״ש ידועה כמי שלוקחת אחריות כמעט כל פעם שמת מישהו לא מוסלמי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים