בתשובה לארז לנדוור, 11/10/19 13:13
ללמוד שיעור 710366
המרד הגדול?! טוב שלא הלכת עד קין והבל. כן, היו מלחמות בעולם, באירופה אפילו עד לא כל כך מזמן, זה נכון, אבל ירון לונדון מדבר על המצב כפי שהוא היום, והמצב הוא שכיום התרבות הערבית כולה נמצאת במצב קשה מאד של אלימות וזה לא בגלל הכיבוש, זה בגלל התרבות שלהם. אתה כנראה נלחם באיש קש שטוען שהאלימות הערבית היא גנטית - אף אחד לא טוען ככה.
ללמוד שיעור 710369
אם זה המצב החברתי ולא הגנטיקה אז אין הצדקה להכללה. כדי שתיווצר אלימות מספיק בקבוצה קטנה שתנקוט בה. ''פראי האדם'' של ירון לונדון הם מיעוט קטן והדוגמאות ההיסטוריות שהבאתי מראות שתרבויות מתגברות ומתבגרות על שלבים אלימים בתולדותיהן.
ללמוד שיעור 710375
אני לא מוצא שום הצדקה למשפט הראשון שלך, וודאי לא לוגית.
ברור ומובן גם לשומעיו של לונדון שכל הכללה איננה גורפת לכולם. כשמדובר על התיירים הישראלים שמתנהגים בגסות רוח ומדברים בקול רם, אני סמוך ובטוח שתמצא בקלות כאלה שזה לא תקף לגביהם. ועדיין אף אחד לא קם וצועק ''אל תכלילו'' כשעולה הביטוי הזה בתקשורת.
אני בטוח שגם אם תמצא שבט קניבלי באפריקה, אזי בין יושביו יהיו כאלה שמעדיפים לאכול קינואה. זה לא אמור למנוע אזהרות חמורות לתיירי האזור בשם הפגיעה של ''הכללה'' לא גורפת מספיק.
ללמוד שיעור 710378
אני מחכה לרגע שבו ישראלים יוגדרו כ''פראי אדם'' בגלל התנהגות חלק מהם בחו''ל ושזה יעורר הדים חיוביים בחברה גזענית מסוימת.
יִשְׁמָעֵאל . . . פֶּרֶא אָדָם--יָדוֹ בַכֹּל וְיַד כֹּל בּוֹ 710396
י
הם לא רוצחים שם את בנותיהם ואחיותיהם, אבל אם מישהו יקרא לנו פראי אדם, ויסביר זאת בהתנהגות גסה של חלק מאתנו בחו''ל, לא אעלב, ואסיק שיש אכן מקום לעבוד על תיקון, מה שאני עושה גם מבלי שמכנים אותנו כך.
ללמוד שיעור 710381
בוודאי שיש הצדקה להכללה. הכללות כאלה הן הבסיס של כל מדעי החברה. לונדון שגה בניסוח ואף התנצל על כך (וכן יש חשיבות גדולה לניסוח מדוייק בעניינים כאלה) אבל המהות של דבריו נכונה - התרבות הערבית, כתרבות, נמצאת במצב נוראי של אלימות גואה כבר תקופה ארוכה. גם אם מיעוט קטן מבצע את האלימות בפועל הרוב הגדול לא מציב התנגדות מספיק חזקה לאותה אלימות. רוב הגרמנים לא השתתפו בשואה - ועדיין גרמניה כולה כתרבות לקחה עליה אחריות. זה שתרבויות מתגברות על שלבים אלימים - נכון מאד ולא סותר במאום את דבריו של לונדון, הוא לא יחלוק על כך. אתה מנסה בכוונה להבין אותו לא נכון.
710565
נמחקה כאן תגובה שהעתיקה כמעט במלואו מאמר מ''הארץ''. הכותב מוזמן לנסח מחדש את תגובתו ולהסתפק בקישור למאמר יחד עם בתמצות עיקרי הדברים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים