בתשובה להיא, 29/12/19 20:25
בא לקלל ונמצא מברך? 712167
העליתי את זה כשאלה מענינת לדיון בדיוק בגלל המורכבות שאת מתארת. הרי ברור שאילו היה מדובר במשהו נייטרלי-יחסית כמו גלולה לשינוי העדפתך במזון מחומוס למג'דרה או אפילו לכך שאדם יימשך מינית לג'ינג'ים במקום לחומי שיער זה לא היה מטריד אותך או אף אחד אחר.

מצד שני, זה גם לא כל-כך חד וחלק. ברור שאילו מישהו היה מציע טיפול כזה לגל אוחובסקי הוא היה דוחה אותו בבוז וזעזוע, כיוון שהנטיה המינית שלו היא גם אחד היסודות העיקריים שמַבְנים את אישיותו. אבל לא אצל כל אחד זה המצב. ניקח דוגמה מנטיה אחרת. יש אנשים שמה שמושך אותם הוא בתחום ה-BDSM. זה כמובן לגיטימי לגמרי כל עוד מה שמתרחש הוא בהסכמה. עכשיו, יש אנשים שטוב להם מאד עם זה. אחד הוא מארגן מסיבות בתחום, דמות ידועה בסצינה, זה אולי לא הדבר הראשון שהוא מספר על עצמו בראיונות עבודה אבל הוא נהנה מאד מהריגוש עצמו ומהחברה של אנשים ששותפים לנטיה שלו ומעריכים אותה. אחת היא מלכה ידועה שגברים מתחרים זה בזה על הזכות להיקשר על ידיה, לקבל ממנה פקודות והצלפות ולנשק את כפות רגליה. אבל יש גם כאלה שחשים פחות בנוח עם זה. אחד אולי נהנה מזה כשהיה צעיר, גם אשתו הסכימה לשתף פעולה, אבל בשנים האחרונות היא הבהירה לו שזה לא עושה לה את זה, התלבושות וכל המשחק הזה רק דוחים אותה, היא לא אותה נערה הרפתקנית שהיתה פעם והיא תשמח ליהנות מיחסים אתו בלי כל הטררם הזה. הוא, מצדו, כשהיה צעיר והליבידו היה חזק הוא היה מסוגל למצוא ריגוש גם בלי זה - אבל עכשיו זה קשה לו. הוא נקרע בין הנאמנות לאשתו לבין הרצון למין מספק ומרגש. אחד אחר הוא צעיר יותר, בתחילת דרכו כבוגר. אולי הוא חונך על ערכים דתיים שרואים ביחסים מחוץ לתנוחה המיסיונרית דבר פסול, או על ערכים שמרניים שבהם גבר שנותן לאשה לקשור אותו ולחלק לו פקודות מאבד מהגבריות שלו; המשיכה שהוא חש אל המועדונים, הסרטונים שבהם הוא צופה - אלה ממלאים אותו בבושה. יתכן שבחברה שבה הוא חי אין לו שום אפשרות לבדוק, אפילו ברמז, האם בת-זוג פוטנציאלית תהיה מוכנה לשתף פעולה עם קינקיות כלשהי; לפי הסטטיסטיקה סביר להניח שלא. הנטיה לא נתפשת בעיניו כדבר שמבנה את אישיותו אלא כליקוי שהתגנב אליה והוא לא מצליח להתגבר עליו. האם, לדעתך, אנשים כמו אלה שתארתי לא היו שמחים להימשך לחיי מין "רגילים"? האם הם היו רואים בשינוי כזה קריעה של אישיותם, או הצלה מקריעה כזו?

אגב, אין ספק שאנחנו כיהודים שגדלו בישראל נמצאים עמוק בתוך הזהות היהודית (גם אלה בינינו שמערכת היחסים שלנו איתה היא שלילית). לא ניתן לשנות זאת ללא שינוי דרמטי באישיותנו. אבל יש בהחלט יהודים שגדלו באיזו עיר ברוסיה או בעיירה קטנה בנברסקה, ועבורם עובדת היהדות שלהם לא יותר משמעותית מהשאלה אם סבא שלי היה גר ברחובות או בראשון לציון. אם מסיבה כלשהי העובדה הזו מסיבה לאותו יהודי סבל, גלולה לביטול היהדות היתה עשויה להיות פתרון לא רע עבורו.
בא לקלל ונמצא מברך? 712257
בתור התחלה, כמה מחברי הטובים ביותר הומוסקסואלים... לא, באמת, אני מבלה את חיי בחברת הרבה הומוסקסואלים. לא צריך להיות גל אוחובסקי כדי שזה יהיה חלק מהותי מחייו של בן אדם. זה משפיע על איפה שאדם חי, האנשים שאיתם הוא מסתובב, האדם שבו הוא מתאהב ואיתו הוא חולק את חייו, הידע שהוא רוכש בהיסטוריה, באמנות, בפוליטיקה עולמית... כמו יהדות בערך.

לגבי הדוגמא שנתת - אדם עם נטיות סדיסטיות או מזוכיסטיות שנכנס לזוגיות עם אדם שהוא לא נפש תאומה, או שמערכת היחסים שבנה לא עומדת במבחן הזמן, כדאי שילך לטיפול לברר את העניין עם עצמו. הייתי גם ממליצה טיפול זוגי. הוריאציה סכרינית של מה שאני אומרת: "היה הגרסה הטובה ביותר של עצמך!"

לי יש הרגשה שאני יודעת בדיוק על מה אתה מדבר. כאמור יש לי הרבה חברים הומוסקסואלים, וזה אומר שאני גם הייתי עדה להרבה יציאות מהארון. והוריאציה הכי כואבת זה כשאחד ההורים אינו מסוגל לקבל את הזהות המינית של הבן/בת. וכפי שאני ראיתי, זה נוגע בנימיו העמוקים ביותר של האדם. הוא נושא את הדחייה הזאת בתוכו ויש לכך השלכות נרחבות. מאוד מפתה בנסיבות הללו לפנטז על איזו גלולה שתמחק את התכונה שאינה רצויה להורים. אבל האמת היא, שהבעיה היא לא הנטייה, הבעיה היא הדחייה.

בקשר ליהודים מרוסיה או נברסקה: ההבדל ביניהם ליהודים בישראל זה שהם צריכים לעבוד יותר קשה כדי לתחזק את היהדות שלהם: שומרים קשר עם הקהילה; מציינים מועדים שאינם מסונכנרנים עם ימי החופשה השנתית; מתמודדים עם "שונותם" והשתייכותם לקבוצת מיעוט. אם אתה גם אורתודוס, זה אפילו עוד יותר מסובך. למען האמת, על מנת "לבטל" את הזהות היהודית בחו"ל לא צריך גלולה, צריך קצת נחישות.
בא לקלל ונמצא מברך? 712284
הבאתי את גל אוחובסקי כדוגמה לפרסונה ציבורית שהנטיה שלה היא לא רק ענין של זהותה האישית אלא חלק מהותי גם מהפרסונה הציבורית שלה. אפשר היה להביא הרבה שמות אחרים שאני מסכים שהנטיה היא מרכזית בזהותם האישית גם בלי שהם מביאים את הענין לידי בטוי צבורי... כמו למשל חלק מאלה שאוחובסקי הוציא מהארון. אני חושב שאלה היו פחות שמחים אם הייתי מביא אותם כדוגמאות.

מבחינתך, כמי שמסתכלת מבחוץ, הבעיה של מי שלא מקבלים אותו היא לא הנטיה אלא הדחיה. אבל, קודם כל, לעתים קרובות האדם עצמו הפנים את הערכים של החברה שבה הוא גדל וחי עד שהוא עצמו לא יכול לקבל את עצמו. זה יכול להיות מקור לסבל עצום, וספק אם יש דרך לשנות את התפישה הזו. מבחינת אדם כזה הנטיה היא הבעיה. ואפילו אם אפשר לשנות את התפישה שלו, זה לא יעזור לו מול החברה השמרנית. אם הוא חי במאה שערים, ברמאללה או בניגריה אז כדי לצאת מהארון הוא יצטרך להתנתק ממשפחתו המצומצמת והמורחבת ומכל מה שהוא מכיר ואוהב; בחלק מהמקומות האלה חייו יהיו בסכנה. אני חושב שאנשים כאלה היו מוכנים לשלם הרבה כדי לשנות את הנטיה שלהם, לו זה היה אפשרי. אין לנו פתרון לסבל שלהם.
בא לקלל ונמצא מברך? 712391
עניין ההפנמה מאוד מוכר לי. אבל לא תמצא אף פסיכולוג בן ימינו שיכריז שזה בריא לנסות לעקור ולסלק את מה שהפנמת לשנוא.
מסגרות אוטוקרטיות ושמרניות אכן יוצרות הרבה כאב. כשאתה רואה את הכדור, אתה רואה בו פתרון לסבל, כמו סירוס לכלב שממילא סובל מאימפוטנציה. ואני מבינה למה אתה מתכוון, באמת. אבל אני רואה חברה שמאמינה בכפיה, ואמצעי להשתת אותה כפיה. כי בוא נהיה כנים, ברגע שכדור כזה יהיה קיים, הוא לא יתגלגל רק לידיהם של אינדיבידואלים ברי החלטה, אלא גם לידי מי שלא יכבד את זכות ההחלטה.
בא לקלל ונמצא מברך? 712404
ולהמשיך את הנקודה האחרונה - ברגע שיש כדורים כאלה, מה מונע מהמפלגה השלטת לחייב את האוכלוסיה (או למהול אותם במים‏1) לקחת אותם ולהפוך לאוהדים אדוקים שלה? שטיפת מוח נוסח 1984 זה לחלשים, תחי הגלולה!

1 את הכדורים, לא את האוכלוסיה.
בא לקלל ונמצא מברך? 712416
בא לקלל ונמצא מברך? 712427
שמחה לפגוש עוד מישהו שראה את הסרט ההוא...
בא לקלל ונמצא מברך? 712485
ועוד, הייתי ביסודי כשפשטה שמועה בחברה שמחפשים ניצבים לסרט, עמדנו עם שלטים בטור ליד איצטדיון הכדורסל ביד אליהו וחיכינו להוראות, קטטה רצינית בין נערים מבוגרים לבין עצמם הפכה את הסביבה למסוכנת והסתלקנו מהאיזור, כסף לא קיבלנו והצילומים לא הוכנסו לסרט.
וכך לא הפכתי לכוכב קולנוע.
בא לקלל ונמצא מברך? 712426
באמת חשבתי על ''גלולת אסד'' כשכתבתי את זה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים