בתשובה לאריק, 13/02/20 14:57
עוד מוקדם להגיד 713470
חדשות הקורונה:
גם אתמול רק 18 מקרים חדשים מחוץ לסין, ומתוכם רק שניים מחוץ למזרח הרחוק. שוב סינגפור מובילה עם 8 מקרים חדשים. בסינגפור גם היחס של המקרים הקשים מתוך סך המקרים (8 מ 58) הכי קרוב ליחס בסין. אחריה הונג קונג מתוך 53 מקרים מאומתים 6 הם קשים, ואילו במדינות אחרות השיעור נמוך בהרבה (תאילנד 1/33, דרום קוריאה 0/28). בגלל הקשר של חומרת המקרה לכמות החשיפה הנתון הזה מחזק לדעתי את הנתון הכללי של המקרים, ומצביע על כך שסינגפור והונג קונג הן המוקדים החזקים של התפשטות הוירוס מחוץ לסין. אני אסתכן בניחוש שבסוף השבוע מספר המקרים החדשים ליום בסינגפור יוכפל, ואולי אף ישולש. מחוץ לסינגפור והונג קונג המצב נראה מעודד, רק 7 מקרים חדשים ביממה בכל שאר העולם.
עוד מוקדם להגיד 713472
שמעתי השערה לפיה יש לבעלי מוצא מזרח-אסייתי שוני גנטי שמקטין את העמידות בפני הוירוס.
עוד מוקדם להגיד 713475
זכורה לי "השערה" של משה נוסבאום לאחר תאונה שהיא נעשתה במכוון ע"י ערבים. הוא הקפיד לסייג את עצמו ולהדגיש שזה לא מוכח או בעל סבירות עדיין. זה כמובן התברר כעורבא פרח אבל הפריטה על מיתרי הגזענות עשתה את שלה ולא הזיקה לרייטינג של הערוץ המשדר.

במילים אחרות, האם לרב סמל שמועתי שלך יש עובדות מסוימות שהוא מסתמך עליהן או שזו עוד הפרחה לאוויר של דעות קדומות?
עוד מוקדם להגיד 713476
יכול להיות שזו אחת התגובות הכי מוזרות בתולדות האייל.

אתה רומז שיש איזשהו בדל של קשר בין גזענות לבין הרעיון (כלומר, העובדה) שקיינת שונות גנטית בין אוכלוסיות שונות? או לכך שהיא עשויה להיות קשורה לחסינות טבעית למחלות מסויימות? או שאיכשהו רק ההשערה הספציפית הזו, לפיה הסינים פגיעים יותר ל-COVID-19 היא איכשהו גזענית?
עוד מוקדם להגיד 713480
בוא לא ניתמם. בוודאי שקיימת שונות גנטית בין אוכלוסיות שונות. גם ידוע היטב שעל השונות הזאת נבנו ונבנות לא מעט תיאוריות גזעניות. ה"השערה" שהגבתי לה מריחה ככזאת מכיוון שהיא רומזת שכל המזרח-אסייתים (שבקרבם קיימות אוכלוסיות שונות) פגיעות יותר למחלות ולפיכך חלשות יותר מאוכלוסיות אחרות (כשהכוונה היא לא לאוכלוסיות אפריקאיות למשל אלא לאוכלוסיות לבנות ומערביות) מצד אחד ותורמות (כמובן שלא בכוונה אבל מעצם נחיתותן המובנית) להפצת המחלה וכל זה ללא בדל של עובדה מסייעת.
עוד מוקדם להגיד 713481
I'm speechless.
עוד מוקדם להגיד 713483
מה אתה ממהר להגיב על הודעות שנשלחות אלי וגורם לי להיראות אהבל?
עוד מוקדם להגיד 713482
אני לא יודע על מה אותה השערה מבוססת, ואם אתה מעדיף לקרוא לזה "ניחוש פרוע" לא נתווכח. אבל התגובה הרפלקסיבית שמכניסה "דעות קדומות" לסיפור רק בגלל נטייה לראות גזענות מתחת לכל עץ רענן ממש מעצבנת. לא צריך להיות גזען כדי לדעת שיש הבדלים גנטיים בין אנשים ממוצא מזרח אסייתי לבין לבנים/שחורים/לטינים. האלטרנטיבה היא לטעון שעיניים מלוכסנות ומחסור בלקטאז בגיל המבוגר הם עניינים חברתיים-סביבתיים, כמו הומוסקסואליות למשל (לא! אני לא אוסיף אמוטיקון!).

אני לא יודע על איזו השערה של משה נוסבאום אתה מדבר, אבל בתקופה בה פלשתינאים ביצעו פיגועי דריסה רבים גם ההשערה ההיא לא נראית לי שייכת לתחום הדעות הקדומות אלא לתחום ההסתברותי. אפשר להתרעם על אמירות כאלה בגלל האפקט הפוליטי-חברתי שלהן, אבל המילה "כמובן" במשפט "זה כמובן התברר כעורבא פרח" גרועה יותר מהאמירה המקורית אם מתייחסים לגופו של עניין (ציבורית השטויות שלך לא נקראות ע"י רבים כך שנזקן מועט - ואני מדבר על הנזק שהן גורמות לשמאל, אם צריך להסביר).
עוד מוקדם להגיד 713486
כמי שהתייחס לא פעם לכך שנקיטת עמדה בסוגייה מסוימת נובעת מאישוש השקפת העולם הפרטית אתה צריך להיות מודע לכך שהשערה כמו זו שהעלית יכולה לנבוע ממניעים לא טהורים ולפיכך רצוי שיהיה סימוכין כלשהו, אפילו כזה שניתן להתווכח איתו אמפירית ועקרונית.

לשיטתך, כאשר לא ידוע מקורה של תאונה או כל תופעה פלילית ניתן להעלות השערה לא מבוססת שהסיבה היא פיגוע לאומני מכיוון שזה ''יכול להיות'' וסביר מבחינה הסתברותית. כמו שאומר שיש הסתברות לכך שאחותך זונה ואני כמובן לא קובע שום עובדה ואומר זאת בשיא הזהירות. ה''כמובן'' בתגובתי התייחס למקרה עצמו שהובא כדוגמא קונקרטית בדיוק לעניין הזה ולא לחוסר האפשרות הכללי. אם אכן אני עושה בכך נזק לשמאל, הוא בטל בשישים לעומת הנזק שעושים המנהיגים שגוש המרכז-שמאל החליט לאמץ לעצמו האצים-רצים לספח שטחים כבושים בלהיטות שאינה פחותה מזו של הליכוד ומחנה הימין ומתרעמים על נקיטת אמצעים בינלאומית נגד הכיבוש.
עוד מוקדם להגיד 713478
יכול להיות. אני יותר נוטה לחשוב שתנועת האנשים בין סין לה.ק. וסינגפור היא ערה יותר, והקשר שלהם עם האוכלוסיה המקומית קרוב יותר, כך שהחשיפה לנשאים תהיה גדולה יותר.
נראה לי שהסבירות שתייר סיני יתעטש על צרפתי בלובר נמוכה יותר מאשר שהוא יתעטש על בן משפחתו בהונג קונג.
עוד מוקדם להגיד 713484
בהחלט ייתכן, אבל נדמה לי שלפי ההערכות המוקדמות, גם באייל, היינו צפויים לראות התפשטות מהירה יותר בחלקים אחרים של העולם.
עוד מוקדם להגיד 713485
בדרום קוריאה היו עד כה 28 מקרים, אף אחד מהם לא קשה, ו 7 מהם כבר החלימו.
בתאילנד היו 33 מקרים, אחד מהם קשה, ו 13 כבר החלימו.
בטאיוואן (סינים לכל דבר וענין) 18 מקרים, אף אחד מהם לא קשה, ו 1 מהם כבר החלים.

בסינגפור וה.ק. התמונה שונה. גם ביפן, למרות שאני לא יכול לחלץ את נתון החולים הקשים שאינם מהאניה בהסגר. זה לא תומך בהשערה הגנטית.

דיברתי על האפשרות להרעה בסינגפור- והנתון מהבוקר הוא על 9 חולים חדשים, שמביא את הס"ה ל 67 מקרים, מהם 8 קשים ו 17 כבר החלימו.
עוד מוקדם להגיד 713493
כדאי רק לזכור שלפחות לפי הפירסומים הסיניים שיעור התמותה הוא רק 2%, כך שאין עדיין נתונים המאפשרים להעריך קשר אפשרי בין גזע לבין רגישות למחלה.
עוד מוקדם להגיד 713495
הנתון של 2% מטעה. בערך 19% מהמקרים בסין הם קשים, מתוכם רבים מסתיימים במוות. שיעור תמותה של 5.7% יהיה יותר קרוב למציאות (תגובה 713400), אבל אלו נתונים שרובם מווהן עצמה, שם החשיפה היתה גבוהה והובילה למקרים קשים יותר.
כאשר החשיפה נמוכה יותר שיעור המקרים הקשים כנראה יהיה נמוך יותר, וכך גם שיעור התמותה. וזה המצב בשאר העולם.
עוד מוקדם להגיד 713498
more risk for smokers
עוד מוקדם להגיד 713635
אם אתה רוצה תאוריית קונספירציה, אז לוירוס הזה יש את כל התכונות של נשק ביולוגי:
- מדביק בשושו בזמן שהנשא לא מראה סימפטומים מיוחדים.
- זמן דגירה ארוך במיוחד, כדי לגרום פיזור מה שיותר גדול לפני שמתגלים סימפטומים.
- מספר הדבקה גבוה
- לא קטלני במיוחד, אבל שיעור גבוה (עד 20%) של מקרים חמורים. כדי לזרוע עומס על תשתיות והרס כלכלי הרבה יותר משתלם לפצוע מאשר להרוג.
עוד מוקדם להגיד 713510
כמה חדשות מדאיגות שמראות כמה נגיף הקורונה הוא ערמומי.
- אבחון של חולה חדש מהיום בהונג קונג, בן 54 וללא היסטוריה של סיכון מבחינת קשרים, נסיעות, מקצוע או מקום עבודה. הוא התחיל לקבל את הסימפטומים לפני יותר משבוע, הלך לרופא ב 7/2, הלך לבית חולים ב 10/2, ובשני המקרים לא אובחן, בגלל שלא היה טיפוסי, וצילום הריאות שלו היה נקי. רק אתמול 15/2, אחרי שהלך שוב לבית חולים, נבדק לנגיף ונמצא חיובי. הבעיה היא שעברו לפחות 8 ימים בהם הוא היה עם סימפטומים ומן הסתם מדבק, ולא היה בבידוד.
- אבחון של חולה אתמול במלזיה- אזרח ארה"ב שהיה על האניה שסורבה כניסה במספר מדינות ועגנה לבסוף בקמבודיה. האניה הזו היתה מסוגרת במשך שבועיים, כשסורבה כניסה ובעצם היתה מדגרה לוירוס, כמו האניה שבהסגר ליד חופי יפן. השד יודע כמה נשאים יצאו ממנה לקמבודיה. באניה בהסגר ביפן התגלו עד היום 355 מקרים שנדבקו בנגיף מתוך 1219 שנבדקו- 29%.
- אבחון ראשון במצרים ביום ששי. החשש הגדול הוא שהוירוס יתחיל להתפשט במדינות עולם שלישי, שם תשתית הרפואה ירודה ולא תהיה בקרה על ההתפשטות שלו. מצרים היא לדעתי מדינה כזו.
- קצב ההתפשטות בסינגפור לא מתגבר כפי שחששתי, אבל גם לא דועך- 14 מקרים חדשים ביומיים.
- האשה שנפטרה ביפן ב 13/2 אובחנה כנשאית רק אחרי המוות. היא חמותו של נהג המונית שאובחן ב 11/2. היא אושפזה ב 1/2 ולך תדע אם הדביקה אחרים בזמן שהיתה מאושפזת ולפני שחתנה אובחן כנשא.

בקיצור- אני מתחיל לחשוש.
הנגיף מידבק ביותר. תקופת הדגירה הארוכה של הוירוס מאפשרת לנשאים להסתובב ולהפיץ אותו כשאת תוצאות ההדבקה מגלים מאוחר יותר, מאוחר מדי. יוצא שגם הניטור ההדוק במדינות מתקדמות לא מונע מהוירוס לחמוק מהרשת ולהמשיך להדביק, והנתונים על מקרים חדשים מגיעים בפיגור גדול לעומת הנשאים בפועל.
שיעור ההדבקה (R0) הגבוה מאפשר לוירוס להמשיך ולהתפשט גם ממקרים בודדים.
אמנם הניטור במדינות המערביות הוא הדוק, ומערכות הבריאות בהן בודקת קשרים קרובים של נשאים כדי שהמחלה לא תתפשט, אבל במקרים לא מעטים החולים מאובחנים מאוחר, אחרי שיכלו להדביק את סביבתם במשך תקופה ארוכה.
במדינות עולם שלישי הוירוס יכול להתפשט בלי בקרה, ויתכן שיש בהן כבר נשאים לא ידועים. החולה שהגיע מקמבודיה למלזיה יכול היה להדביק רבים בדרך.

אני חושש שההערכות של ה R0 של הנגיף החדש נמוכות מדי. אני משוכנע שההערכה המוקדמת של ארגון הבריאות העולמי מ 23/1 של R0 בין 1.4-2.5 נמוכה מדי. ה R0 של SARS מ 2003 (גם הוא נגיף קורונה שהגיע מעטלפים) הוערך ב 2-4, וההתפשטות של הנגיף החדש גדולה יותר.
אמצעי הבידוד הקטינו את התפשטות ה SARS של 2003 במהירות. בינתיים נראה שההתפשטות של הנגיף הנוכחי בסין מתחילה להבלם, גם במחוז הובאי וגם מחוצה לו (166 מקרים חדשים מחוץ למחוז הובאי ב 15/2 לעומת 193 מקרים חדשים ביום הקודם), אבל קשה עדיין לדעת מה המגמה של ההתפשטות שלו מחוץ לסין.

מהצד האופטימי- אני מתחזק בדעתי שהקשר בין רמת החשיפה לבין חומרת המחלה הוא חזק. במחוז הובאי שיעור המקרים הקשים+ מקרי מוות מסך כל המקרים המאובחנים הוא כ 20%. לעומת זאת מבין 234 המקרים המאובחנים בעולם שאינם במוקדים העיקריים- סין, יפן, הונג קונג וסינגפור - רק 5 הם מקרים קשים ושלשה הסתיימו במוות, ביחד רק כ 3%. השיעור בעולם עלול לגדול, כי ההידבקות מחוץ לסין התחילה מאוחר יותר, ויתכן שמקרים קלים יהפכו לחמורים, אבל נראה לי שהפער גדול מכדי להסגר.
ספינת הארורים 713513
תודה על המידע המפורט!
אגב, האם היית מחזיר בשלב זה את הישראלים שעל הספינת ביפן?
ספינת הארורים 713517
רק אם היחידים שיהיו איתם במטוס הם צוות רפואי, והמטוס יחוטא אחר כך.
האניה הזו היא מדגרה רצינית. חבל שלא בדקו את כולם מהר והורידו את כל מי שאין לו את הנגיף לבידוד בחוף. יש חוקים בינלאומיים להסגר לאניות אז יכול להיות שלא היו יכולים טכנית לעשות את זה, אבל מוזר לי שעדיין לא בדקו לפחות את כולם.
ספינת הארורים 713518
וכמובן רק אחרי שייבדקו שהם לא נשאים.
ספינת הארורים 713544
<מצטער על הטוקבקיזם, ואין לי ספק שטיקבקו את זה קודם, לפני, כן משנה, אבל אני חייב להוציא מהסיסטם>

כן, אני מצפה שהם יוחזרו כפי שהוחזרה הישראלית הקודמת שהיתה בשבי הגויים, באותו מטוס ועם אותו ליווי ממלכתי.
עוד מוקדם להגיד 713530
חדשות הקורונה:
454 מתוך 1723 נוסעים ואנשי צוות על האניה דיאמונד פרינסס שנבדקו לנגיף קיבלו תוצאה חיובית- כ 26%. מתוך בעלי התוצאה החיובית כ 30% מראים סימפטומים. אני חושב שזה מראה על מידת העוצמה של הוירוס. מתוך הנשאים חלקם יכולים עדיין להיות בשלב הדגירה, והשיעור הסופי של מפתחי הסימפטומים יהיה כנראה גבוה יותר.
מהאניה יש 19 מקרים קשים, ואם אני מחלץ את מספר המקרים הסימפטומטיים כ 136, אז המקרים הקשים הם 14% מסך המקרים הסימפטומטיים, וזה שיעור שמתקרב לזה שבהובאי, ועל פי ההשערה שלי ששיעור המקרים הקשים תלוי ברמת החשיפה, מתחזקת ההשערה שלי שהאניה היא מדגרה רצינית.
בסין מספר המקרים החדשים מחוץ להובאי הולך ויורד בקצב נאה. אתמול נרשמו רק 115 מקרים חדשים, לעומת 166 שלשום. בהובאי עצמה הבלימה עדיין אטית- 1933 מקרים חדשים אתמול. העיר השניה במספר המקרים אחרי ווהן הכריזה תכל'ס על עוצר מלא.

ביפן מתחילה דאגה בגלל מקרים שלא היה להם קשר לסינים, כלומר הדבקה שניונית בתוך יפן.
עוד מוקדם להגיד 713531
מעניין אם בין נוסעי האניה יש הבדל בשיעור ההדבקה ו/או בחומרתה בין נוסעים ממוצא אסייתי לאחרים (לפי הנוסעים הישראליים שאובחנו כנראה התשובה שלילית לפחות לגבי ההדבקה עצמה, אבל המדגם קטן מאד).

(ארז מתבקש לא להגיב, כבר הוספתי לעצמי עוד נקודה אדומה ועכשיו אנשים חושבים שיש לי חצבת)
עוד מוקדם להגיד 713535
כן. לענין זה יעזור אם יהיה פירוט של 19 המקרים הקשים.
עוד מוקדם להגיד 713532
נקמת הסינים בזוועות שעשו להם היפנים בשנות ה30?
עוד מוקדם להגיד 713534
על פי פרופ' ברבש (טמקא) מקדם ההדבקה (R0) של הנגיף הנוכחי הוא 2-6. זה כבר מספר שמסתדר עם האינטואיציה שלי.
פרופ' ברבש מונה הבדלים בין הקורונה הנוכחי לבין ה SARS והם תורמים להתפשטות גדולה יותר של המחלה הנוכחית:
- היה קל יותר לבודד את חולי ה SARS כי הסימנים הקליניים שלהן היו מאוד ברורים. בקורונה החדש חולים רבים מפגינים סימפטומים מינימליים וקשה לבודד אותם.
- הנגיף החדש מדביק גם כאשר הסימפטומים מינימליים, לעומת ה SARS שהדביק רק כשהנשא היה ממש חולה.
- שיעור ההדבקה שלו גבוה יותר.

פרופ' ברבש גם מצטרף להערכה שיקח שנה לפתח חיסון נגד הקורונה החדש, ומציע להזהר מאוד עם החזרת הנוסעים שעל הדאימונד פרינסס לישראל.
עוד מוקדם להגיד 713578
הסינים מצליחים לבלום את ההתפשטות מחוץ להובאי - רק 79 מקרים חדשים אתמול (115 שלשום, 166 בשבת).

מאידך במחוז הובאי עצמו הקצב של 1800-1900 מקרים חדשים ביום נותר ללא שינוי בימים האחרונים. אולי הם פשוט לא יכולים לאבחן מהר יותר. יש כ 42,000 איש מאושפזים בהובאי, מהם כ 9000 מקרים קשים וכ 1800 נוספים במצב קריטי. לפי מספר המקרים הקריטיים נראה שמספר הנפטרים היומי לא עומד לרדת בימים הקרובים.

ה CDC הסיני הוציא דיווח על שיעור התמותה לפי גיל והקשר הוא חזק מאוד:
ילדים 0-9 - לא היו מקרי מוות כלל
10-39 שיעור תמותה של 0.2%
40-49 שיעור תמותה של 0.4%
50-59 שיעור תמותה של 1.3%
60-69 שיעור תמותה של 3.6%
70-79 שיעור תמותה של 8.0%
80+ שיעור תמותה של 14.8%
עוד מוקדם להגיד 713581
עוד 681 אנשים על הדאימונד פרינסס נבדקו אתמול, מהם 88 נמצאו חיוביים (13%). 65 מתוך ה 88 ללא סימפטומים (74%).
אלה נתונים טובים יותר מאשר הקודמים. כנראה הם בדקו קודם את אלה שיש חשש לגביהם. מאידך נוסף מקרה קשה אחד. יש להניח שהוא מקרה קיים שהפך לקשה כי לא הגיוני שלא היו בודקים מי שנראה כבעל סימפטומים.

בסך הכל נבדקו כבר 2404 מבין כ 3700 נוסעים ואנשי צוות, מהם 542 נמצאו חיוביים (22.5% מהנבדקים) ובס"ה 20 מקרים קשים (פחות מ 4% מהנשאים, אבל כ 12% מבעלי הסימפטומים)

לכל מי שחשש מאיכות הנתונים הסיניים, אני חושב שהנתונים מהאניה מאשררים את היחס בין מקרים קלים וקשים של הנתונים הסיניים. לא שהיתה לי סיבה לפקפק בהם קודם, אבל היחס לנתונים סיניים בעולם הוא חשדני.
עוד מוקדם להגיד 713540
קצב התווספות מקרים חדשים מחוץ לסין (ולאניה ביפן) נשאר קבוע בשבוע האחרון בממוצע של 18-19 מקרים ליום, רובם ככולם במזרח הרחוק. תיקו בין הנגיף למאמצי מערכות הבריאות. במדינות המערב שקט, כבר יומיים שלא היה בהן מקרה חדש.
עוד מוקדם להגיד 713593
חדשות הקורונה:
רק 56 מקרים חדשים התגלו אתמול בסין מחוץ להובאי, אבל עדיין כמעט 1700 בהובאי עצמו.
ממשיך להיות שקט במערב, כבר 4 ימים בלי אף מקרה חדש.

בקוריאה התגלו היום 20 מקרים חדשים, 11 מהם כנראה נדבקו מאשה אחת, שאובחנה אתמול, ולא היתה בסין. ההדבקה כנראה אירעה בארועים דתיים בכנסיה. האישה סירבה תחילה להיבדק לנגיף כשפנתה לבית החולים לראשונה.
מקרה מוות שני בהונג קונג אתמול. מפרטי המקרה שוב עולה תקופת דגירה ארוכה (11 יום)

שני פריטי המידע האלה מאשרים שוב את התכונות הערמומיות של הוירוס- סימפטומים כלליים ולא ברורים, תקופת דגירה ארוכה, הדבקה מחולים שלא מראים סימפטומים קשים ומספר הדבקה גבוה. כל אלה מחזקים את הכותרת של הפתיל. עד היום אובחנו בקוריאה 31 מקרים, ומחציתם כבר החלימו, ואילו היום המספר קפץ ל 51.
עוד מוקדם להגיד 713599
שני מקרים חדשים לראשונה באיראן.
בסך הכל כבר 37 מקרים מאומתים מחוץ לסין (והאניה) היום. שיא יומי חדש אאל"ט.
עוד מוקדם להגיד 713600
https://t.me/NatiMediaOnline/6543

use the telegram application to watch free this SciFI movie about flu in space

TELEGRAM is now the ultimate DARK NET
עוד מוקדם להגיד 713601
ותוך כמה שעות מהדיווח על המקרים החדשים באיראן הם כבר מתו.
סימן שכבר הגיעו לבי''ח במצב קשה, וכבר הספיקו להדביק את כל העולם ואחותו.
עוד מוקדם להגיד 713604
בהינתן המצב הכלכלי הקשה באיראן וחוסר האמון בשלטונות, הניחוש שלך מאוד מפחיד. נקווה שרואי הוורוד וורוד - אלא שטענו שהווירוס יתפוגג עם בוא האביב - צדקו.

אל-גזירה אומר שאלו שני קשישים מ"קום, מזרח טהרן". אני לא מבין גדול באיראן אבל זה נראה במפה כמו איזור צפוף עם פוטנציאל הדבקה גדול.
עוד מוקדם להגיד 713607
אכן, שני חולים נוספים אובחנו היום בקום, ושלישי בעראק (135 ק"מ מקום), אבל הוא רופא שמתגורר בקום. בקום יש מקומות קדושים שעולים אליהם לרגל, כך שפוטנציאל הפיזור גדול. הממשל האיראני עדיין לא הגביל את התנועה למקומות הקדושים.
עוד מוקדם להגיד 713619
באראק? אז השלב הבא הוא שיזהו את הווירוס גם בנתאנז ובפורדו?
עוד מוקדם להגיד 713626
עוד מזימה של האויב הציוני :)
עוד מוקדם להגיד 713627
first israeli sick 713628
came from the Japanese ship which was in quarantine
first israeli sick 713630
אני רואה בסה"כ רק 4 מקרי מוות מדווחים באיראן.שניים מהיום דווחו לפני חצי שעה. מצאתי שהאתר הזה מתעדכן מהר ומדייק.
עוד מוקדם להגיד 713620
at least 9 new in Iran
מקום לדאגה 713606
53 מקרים חדשים דווחו היום בקוריאה, שהכפילו ביום אחד את מספר המקרים במדינה והפכו אותה למוקד הגדול ביותר מחוץ לסין. ייתכן שנפרץ הסף והמגיפה התחילה כבר להתפשט בעולם. בכל מקרה נראה לי שתהיה פגיעה משמעותית בכלכלה העולמית, ולו בגלל צעדי המנע שילכו ויחמירו עם אותות ההתפשטות של המחלה- ענפי התעופה והתיירות יסבלו ראשונים, אבל לפי התפשטות המחלה עלולות להתנתק שרשראות אספקה בענפים רבים.
שוב ושוב אני קורא סיפורי מקרה של אנשים שנדבקו בוירוס, התחילו להראות סימפטומים, אבל אובחנו בטעות כחולי שפעת ונשלחו הביתה, ורק בפעם השניה או השלישית שהם הגיעו לבית החולים הם אובחנו כנפגעי הקורונה. בינתיים במשך ימים רבים הם היו מידבקים ביותר, ורק בעוד שבוע-שבועיים נדע עד כמה.

בסך הכל דווחו כבר 558 מקרים מחוץ לסין (ולאניה ביפן). במדינות המערב ממשיך להיות שקט, אבל ההתפרצות בקוריאה, וההתפשטות למדינות חדשות (איראן דיווחה היום על 3 אבחונים חדשים, נוסף על השניים מאתמול) הם סימנים מדאיגים שגורמים לי לשנות את כותרת הפתיל.
מקום לדאגה 713629
נפרץ הסכר:
93 מקרים חדשים בקוריאה היום. סך הכל 204 מקרים, פי 4 מאשר שלשום.
13 מקרים חדשים באיראן. מהם 7 בקום, 4 בטהרן, 2 בראשט. ו 2 מקרי מוות. שוב זה אומר שאנשים הגיעו לבי"ח במצב קריטי, אחרי שהדביקו את סביבתם במשך ימים.
גרוע מזה- מקרה חדש בקנדה של אשה שחזרה לאחרונה מאיראן. נראה שהוירוס משתולל באיראן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים