בתשובה לשוקי שמאל, 05/05/20 23:02
קיצור תולדות המגיפות 718712
לא קשור הנה אבל אין לי חשק לחפש מקום מתאים: אני הולך ומשתכנע שהוירוס כן נוצר במעבדה. מה שמוסיף נופך אירוני לזה הוא שאנתוני פאוצ'י, היועץ של טראמפ לענייני קורונה היה מעורב במימון מחקרים קשורים לזה בסין כשניהל את ה NIH, כך שהקביעות שלו בעניין חשודות ביותר. גם מדענים אחרים שמיהרו להודיע על הוכחות לכאורה שהוירוס לא הונדס קשורים למחקרים דומים, ולמעשה מתפרנסים מהם, כך שגם את הטענות שלהם צריך לקחת עם יותר מקורטוב של מלח.
מחקרים שבהם מהנדסים את הוירוסים כך שיוכלו להדביק בני אדם מתבצעים בפועל כבר שנים (במסגרת תחום מחקרי שנקרא gain of function), וקוביד 19 נראה בהחלט כמו וירוס מוכר של עטלף שנוספה לו קבוצה ידועה של 12 נוקלאוטידים שמגדילה בהרבה את יכולתו לחדור לתאי אדם - קבוצה שקיימת אצל וירוסי קורונה אחרים אבל רחוקים ממנו גנטית, כך שקשה להסביר את המעבר שלה אליו.

אני, כמובן, לא מומחה, אבל דווקא הנחרצוּת בקביעות של המומחים, שלפחות חלקן אינן נכונות בעליל, מעוררות אצלי חשד רציני. יחד עם בעיות הבטיחות שהתגלו ע"י האמריקאים במעבדה בווהאן בשנת 2018, אני שם את שבע האגורות שלי על וירוס מהונדס.
קיצור תולדות המגיפות 718718
למה אתה חושב כדאי למישהו להנדס וירוס עם תכונות של הקוביד 19? הוא נראה לי לא משהו בתור נשק ביולוגי.
קיצור תולדות המגיפות 718719
ייתכן שהוא הופץ בטעות. הנה סנריו אפשרי.

במסגרת מחקר רפואי על משפחת הוירוסים הזו, גידלו כמה זנים שלהם במעבדה. ייתכן ששינו בכוונה חלק מהתכונות הגנטיות שלהם. זה ניסוי שדומה מאד למה שעושים בחקלאות למשל (מנסים לצור זנים שונים של תירס וכו). ואז אחד הזנים האלו (מהונדס בכוונה או סתם מוטציה) הדביק מישהו בגלל מחדל.
קיצור תולדות המגיפות 718722
אני חושב שלקחו וירוס ממשפחת הקורונה והוסיפו לו רכיבים שמאפשרים להדביק בני אדם לא מתוך כוונת זדון אלא במסגרת מחקרית ומתוך כוונות שהן בעיקרן טובות (המתעניינים יכולים לחפש את הערך gain of function‏1). וירוסים מטיפוס SARS כבר דלפו ממעבדות בעבר וזאת מקריות קצת גדולה מדי לטעמי שבקירבת מוקד התפרצות המגפה נמצאת מעבדה בה בוצעו ניסויים בוירוסים ממשפחת הקורונה.
____________
1- למשל כאן עבור וירוסים של שפעת.
קיצור תולדות המגיפות 718727
לא קונה.
האנליזה שהחלק המבדיל בין הקורונה של העטלף לבין הקורונה האנושית, נמצא בשלמותו בקורונה של הפנגולין, נעשה הרבה לפני שטראמפ טען שמדובר בשפעת קלה שתיעלם באפריל ודוקא ע"י חוקר בריטי מקמברידג' ולא ע"י חוקר סיני.
נכון לעכשיו התחזיות בארה"ב מדברות על 130 אלף קורבנות קורונה לפני סמפטמבר, האופציה היחידה שנותרה לטראמפ היא לחרחר מדנים עם סין ולהאשים אותה בקורונה. ברור שהוא הפעיל את שירותי הביון של ארה"ב בניסיון לחפש לכלוך ולהפיץ פייק ניוז על הסינים. זה התחיל בדיווח שהסינים עיכבו את הדיווח על המגיפה בשישה ימים, כאשר כעבור שבועיים טפטפו שהם עשו זאת כדי לצבור ציוד למלחמה במגיפה (בזמן שטראמפ עיכב את הצעדים נגד הקורונה במשך שבועות והדבר העיקבי היחיד במעשיו הוא החבלה במאמצים לבלום את המגיפה).
היית עשוי לחשוב שמגיפות עשויות לדכא התפרצות של סכסוכים ומלחמות. ההיסטוריה מלמדת שבדיוק ההיפך הוא הנכון. מגיפות ומלחמות בד"כ באות יחדיו. נראה שאנו עומדים לחזות בדוגמה לכך בהאי עידנא.
אבל איך אומרים ההודים? הכל אפשרי. התשובה טמונה בחיק העתיד. אני דוקא מאמין שהקורונה היא חלק מהתופעה של התחממות גלובלית. כדוה"א שורץ וירוסים ופתוגנים רבים שעליית הטמפרטורה תעודד את האבולוציה וההפצה שלהם. הקורונה תהיה רק הסנונית המבשרת את האביב. הקיץ כבר כאן וצבא המגיפות כבר פרץ את החומה.
קיצור תולדות המגיפות 718730
אני מדבר אליך בחיטים, ואתה עונה לי בטראמפים. אם הובנתי אחרת, הריני להבהיר: אינני ממליץ על שתיית אקונומיקה.

גם בוירוס שנמצא בפנגולין חסרים אותם 12 נוקליאוטידים (CCT CGG CGG GCA) שמקלים על הנגיף לחדור לתאים של בני אדם. הקבוצה הזאת דווקא נמצאת אצל וירוסים אחרי במשפחה, אבל לא אצל אלה שקרובים גנטית לקוביד 19, כך שזה נראה כמו משהו שנגזר מוירוס אחד והודבק לוירוס אחר, או לפחות מעלה את האפשרות הזאת למקום שמחייב בדיקה מעמיקה. הוירולוגים המובילים מדברים מהפוזיציה כשהם טוענים אחרת.

הוירוסים בצבע הורוד-סגול בתמונה מכילים את הקבוצה הזאת, וכמו שאפשר לראות SARS-COV-2 שהוא הגיבור הרשע מוקף דווקא בבני משפחה צהובים, כלומר חסרי הקבוצה (המקרא בפינה בימנית העליונה מדבר על הורודים כ"containing furin specific cleavage sites" שזה בעברית פחות או יותר "מאפשר/מקל על חדירה לתאים אנושיים").
קיצור תולדות המגיפות 718733
העובדות שבידינו שונות.
ע''פ המאמר של אותו בחור אנגלי, בוירוס הפנגוליני נמצא בשלמותו כל ההפרש בין וירוס העטלף לוירוס האנושי. יתכן שהוא טעה.
אחפש יותר מאוחר את המאמר (הופיע בעיתון) וכאמור המאמר הופיע הרבה לפני שהתחיל מסע הוירוס הסיני של טראמפ (למען האמת גם השמועות על המעבדה הסינית).
קיצור תולדות המגיפות 718738
לא בשלמותו אלא משהו כמו 97% דמיון אאז"נ. 12 נוקלאוטידים מתוך כמה עשרות אלפים הם כלום.
קיצור תולדות המגיפות 718742
אתה טועה. הוירוס העטלפי זהה ב 96% לאנושי. הוירוס הפנגוליני רק ב 90%. אבל כל ה-‏4% שאינם בעטלף נמצאים בפנגולין.
רציתי להוסיף 2 דברים. מצד אחד למן ההתחלה היה מסתורין בנוגע למקור המחלה. הסינים עצמם פרסמו שלחולה מס' 1 (החולה הראשון בווהאן שנפטר מכשל ריאתי) לא היה קשר לשוק בעה"ח. מצד שני הזכרתי את טראמפ לא על דרך האסוציאציה. העניין הוא שיש מישהו בעל כוח עצום שיש לו אינטרס מובהק להפיץ את הסיפורים על הוירוס הסיני וגם זו מקריות שאי אפשר להתעלם ממנה. כל התקשורת האמריקאית מלאה בדיווחים של סוכנויות הביטחון האמריקאיות על מעללי הסינים.
כדי שההשערות על דליפת וירוס מעבדה "בטעות" יהפכו לעובדות צריך להגיע מידע מתוך סין ולא מסוכנויות בעלות עניין בארה"ב.
קיצור תולדות המגיפות 718745
את המאמר האנגלי שחפשתי לא מצאתי.
בינתיים יש מאמר סיני ואמריקני
מאמר סיני
מאמר אמריקאי
מן הזכרון, החוקר הבריטי כתב שהדיווח הסיני כביכול על התאמת 100% בין הוירוסים בפנגולין לאדם, יסודו בטעות. הסיני דבר על התאמות של קטעים בדנ"א. למעשה הדנ"א השלם של הוירוס בפנגולין תואם את האנושי רק ב-‏90% וקצת. הוירוס של עטלף הסוסים תואם ביותר מ-‏96%, אבל מה שחסר אצל העטלף נמצא במלואו אצל הפנגולין. מדפדוף במאמרים שצרפתי נראה שמדובר בדיוק בנוקליאוטידים שהזכרת.
קיצור תולדות המגיפות 718746

מקטע ACE

הנה גם כאן אותה מסקנה, אלא שכאן נאמר שההתאמה של קטע ה-ACE שדיברת עליו היא 99% ולא 100.
קיצור תולדות המגיפות 718753
כאן מאמר סיני קצת יותר מסודר וגרפי
עוד מאמר סיני
קיצור תולדות המגיפות 718795
אני מקווה שהעניין יתברר בעתיד הלא רחוק. כל מה שצריך בשביל זה הוא קבוצת מומחים נייטרליים (ה-WHO אינו כזה) שתבקר במעבדה הסינית ותבדוק את רישומי הניסויים שנעשו שם. אם הסינים יסרבו יהיה מעניין לשאול למה, הרי לא מדובר במעבדה צבאית.
קיצור תולדות המגיפות 718898
היה כבר המון זמן להחליף את הרישומים, לא?
קיצור תולדות המגיפות 718959
לא מספיק למחוק כל שריד וזכר למחקר שהתקיים, אם באמת התקיים, צריך גם לפברק מחקר או מחקרים פיקטיביים שיסבירו מה החוקרים במכון כן חקרו באותו זמן, ואם החוקרים עצמם ייפגשו עם החוקרים ודאי שהסיכון לאיזו תקלה שתסגיר את האמת הוא כזה שמוטב לא לאפשר את החקירה מלכתחילה, וזה, לדעתי, מה שיקרה. אני לא רואה את העולם המערבי מתאחד ומפעיל לחץ מספיק כבד על סין לאפשר חקירה כזאת, אלא אם היא תיערך בתנאים מאד מצומצמים שלא יאפשרו באמת לגלות את האמת.

הסיכוי הכי טוב לגלות את האמת, אם תיאוריית מון המחקר אמיתית, היא שמישהו מהחוקרים יצליח להדליף אותה איכשהו. אולי בדומה לרעיון שהעלה אפופידס כאן תגובה 713438 . אגב, לא שמעתי מסטטיסטיקאים מה דעתם על המקריות עליה הוא הצביע שם.
נואך 718962
"ואם החוקרים עצמם ייפגשו עם החוקרים" -> המדענים באותה מעבדה יפגשו עם הצוות הבודק.
"לא יאפשרו באמת לגלות את האמת" -> לא יאפשרו לגלות את האמת
"אם תיאוריית מון המחקר אמיתית" -> אם התיאוריה שהוירוס נוצר במעבדה אמיתית

אמכם הסליכה.
קיצור תולדות המגיפות 718734
מה ההסתברות שקבוצה כזו תעבור בין וירוסים שהשתכנו באותו התא (או איזושהי העברה אנכית דומה)?
קיצור תולדות המגיפות 718736
עכש''י העברה כזאת בין וירוסים היא נדירה עד לא קיימת (בניגוד חיידקים). הנקודה היא שגם אם זה אפשרי, אי אפשר לשלול את האפשרות השניה בלי חקירה של ממש, ובשביל זה צריך להפעיל לחץ רציני על סין.
קיצור תולדות המגיפות 718763
על פי הבנתי הדלה את המאמר הזה, וירוסי הקורונה דווקא יכולים לעשות את זה:

But coronaviruses have a special trick that gives them a deadly dynamism: they frequently recombine, swapping chunks of their RNA with other coronaviruses.

לעומת זאת, הווירוס הזה ניחן במנגנון תיקון שגיאות ב-RNA - מנגנון שמוריד משמעותית את קצב המוטציות שלו. זו בשורה חיובית מבחינת האפשרות להתחסן נגדו.
קיצור תולדות המגיפות 718796
אוקיי, תודה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים