בתשובה לדב אנשלוביץ, 09/01/21 9:33
רגע של פחד 730878
תהיתי למה טרחת להדגיש את אי ההקפדה על מסיכות. מסתבר שזה אשכרה הדבר הכי שלילי שאפשר לומר על המפגינים.
המפגינים בסרטון עוברים מחסום א' ועוצרים - מיוזמתם! - לפני מחסום ב'. הם אפילו לא מתקהלים ליד המחסום, אלא מתפזרים לאורך הרחוב שהם עברו הרגע.
לא פלא שאין לך עניין להיכנס לוויכוח על הדומה והשונה.
רגע של פחד 730892
אבל הם רצים!
רגע של פחד 730896
והם עוד רצים ביחד, בעוד שמותר רק ספורט יחידני!
רגע של פחד 730904
הסתובבתי בשבת בשכונה. אנשים רבים (כשליש) מסתובבים בחוץ בלי מסכות וגם על פי מה שראיתי אנשים פחות מקפידים על ריחוק חברתי.
מן אווירת סיום קורס שכזאת, כנראה בגלל האווירה שיש פתרון ושהחיסונים התחילו להגיע. זה מטומטם, אבל זה המצב.

אז אפשר לצלם מפגינים מסוימים שלא מקפידים על מסכות. סתם שטויות של פוזיציה. אלו אנשים מטומטמים גם בעיני, אבל זה לא אומר שום דבר על ההפגנות. מדובר באזרחים ישראלים נורמטיביים שמתנהגים בטמטום כמו שאר האוכלוסיה הישראלית הרגילה שבה אין חוסר בולט של אנשים טומטומים (וזה גם לא תופעה שמיוחדת לישראל).
רגע של פחד 730905
לדעתי התקנה של עטיית מסיכות בזמן שהיה בחוץ היא אידיוטית ואנשים מגיבים עליה בהתאם. אין שום ראיה שיש סכנת הידבקות מחוץ לבניין סגור כאשר אינך בקהל צפוף. מקסימום צריך בחוץ לשמור מרחק 2 מטר בין איש לאישה.

יותר מזה, אני עוטה מסיכה הדוקה מעל האף כאשר אני נכנס למבנה סגור ואחרי כחצי שעה עם מסיכה אני מרגיש הרגשת מחנק עד כדי כך שאני יוצא החוצה ונושם אויר צח לרבע שעה לפחות. להערכתי רוב האנשים ברחוב מסירים את המסיכה (בהיותם בחוץ ברחוב) מאותה סיבה.

כאשר כופים עטיית מסיכה מחוץ למבנה בעצם כופים על הציבור לצאת מהבית, וזו גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה.
הציבור מתקומם נגד תקנה דרקונית של כליאת אנשים בביתם ללא זכות יציאה החוצה לנשום אויר צח (חמצן לפחות).

חוץ מעניין הבריאותי יש פה התעלמות המצרכים החברתיים של בני האדם. האדם הוא חיה חברתית ויש לו צורך נפשי להתרועע עם אחרים פנים אל פנים, ממש כמו שכלבים מרגישים צורך לצאת מהבית לרבע שעה או יותר פעמיים ביום. בסביבת מגורי יש שדרה ובכל הסגרים ראיתי אנשים יושבים על ספסלים , אוכלים משהו ומפטפטים.

למה למנוע מהאנשים את הצורך להתרועע ? זה לא מזיק, זו סתם התעללות. יש אנשים שאינם מרגישים את הצורך להתרועע , יופי להם, אבל הם אינם מבינים את האנשים שלגביהם הצורך להתרועע פנים אל פנים הוא צורך חזק.
רגע של פחד 730906
**
מרחק 2 מטר בין *איש לאיש*.
רגע של פחד 731081
לא הבנתי את התיקון. תסביר?
רגע של פחד 731092
"איש לאיש" מתפרש בדרך כלל במשמעות person to person
(משמעות ללא מיגדר).

"איש לאישה" מתפרש תמיד במשמעות
man to woman (משמעות עם מיגדר).

יתכן שחכמי הלשון כאן יאמרו לי שאני טועה במשהו, אבל זה מספיק מדוייק לטעמי.
רגע של פחד 731183
תמיד? לא, לא תמיד (וגם אם כן, מה האסון הגדול)
רגע של פחד 731184
שאלה אסוציאטיבית בכיוון אחר:
האם מישהו כבר בדק אם יש הבדל בין נשים לגברים בשמירה על כללי הריחוק החברתי, מסיכות, 2 מטר וכאלה?
אני לא בטוח שממה שאני רואה בסביבתי יש הבדל משמעותי, אבל אפשר לנחש גורמים שכן ייצרו כזה.
רגע של פחד 730909
להסיר מסיכה כשאין בקירבה שלך אף אחד זה באמת לא נורא ואף אחד לא טוען אחרת. אבל אנשים כן מתקהלים, מדברים פנים אל פנים זה עם זה ומסירים מסיכות כשהם נמצאים בקירבת אנשים אחרים. ההערה שלי היא רק לגבי האנשים הללו ולגבי ההתנהגות הספציפית הזאת שיצא לי לראות במהלך סוף השבוע.

לעשות את זה עכשיו בגלל אווירת סוף קורס זאת התנהגות מטומטמת וההצדקות בסגנון של ״הצורך האנושי להתרועע עם אחרים פנים אל פנים״ לא הופך את ההתנהגות המטומטמת הזאת להתנהגות לא מטומטמת. הוירוס הוא לא ערפד שהופך מידית לאפר ואבק כי פגעה בו איזו קרן שמש. אם ההתנהגות המטומטמת הזאת נעשת תחת קיפת השמים או בבניין סגור זה ממש לא רלבנטי.
רגע של פחד 731093
לדעתי, כאשר נמצאים במקום פתוח ושומרים מרחק 2 מטר בין איש לאיש סיכויי ההידבקות זניחים אפילו אם לא עוטים מסיכות. מי שמקפיד על בריאותו ישמור מרחק 2 מטר בלי צורך של שיטור, אם הוא חושש מאוד לבריאותו הוא בכלל לא יצא מהבית ללא צורך שיטור. רוב מכריע של אנשים שראיתי בשדרה/פרקים/חוף-ים הם בגילאים צעירים שאפילו ידבקו ספק אם יגלו תסמינים לכן לא יעבירו הלאה את הווירוסים.

כאשר אנשים מתרועעים, ממש לא נוח לעטות מסיכה כי חלק מהדיבור זו שפת הבעות פנים. לדוגמא: איך אפשר לדעת אם אמירה היא רצינית או מבודחת או כעוסה כאשר הפנים מוסתרות?
רגע של פחד 731095
אין ספק שהמנהג הנפוץ לפיו מורידים את המסכה כאשר רוצים להגיד משהו, ועוד יותר אם רוצים לצעוק משהו, הוא הטמטום בהתגלמותו. חלק לא מבוטל מהאשמה נעוץ באולפני הטלוויזיה שמדגימים את הרעיון מדי יום ביומו (מתוך כוונות טובות, כמובן).
רגע של פחד 731100
מיותר לומר כנראה, אבל משיקולי אות לרעש‏1 זה דוקא שיקול סביר.

1 מהסוג שנפוץ כשאתה - כמו כאן - מנסה להפיק סיגנל אודיו.
רגע של פחד 731102
המסכה עוצרת יותר וירוסים מאשר גלי קול, כך שהחישוב שלך לא ברור לי. לא משונה לך לראות את כל המסובים באולפן שכל עוד הם שותקים הם מקפידים על מסכות למרות שהם מרוחקים אחד מהשני, אבל ברגע בו הם עומדים להגדיל בהרבה את כמות הוירוסים הנפלטים ע"י דיבור הם מסירים אותן? אני מתעצבן בכל פעם מחדש בגלל שהטקס הזה משריש את הנוהג המסוכן בציבור (בדומה, אגב, מעצבן אותי לראות איך רופאים וראשי מערכת הבריאות - כולל פרופ. גמזו - מטפלים במסכה שהם מסירים מפרצופם: הם ממוללים אותה, מקפלים אותה, משחקים איתה ורק אחרי שוידאו שכל ג'יפה שהצטברה עליה עברה לידיים שלהם דוחפים אותה לכיס).
רגע של פחד 731103
רק שאת הוירוסים אנחנו לא שומעים בזמן אמיתי.
החישוב הרציולי שלך ברור לי, אני רק ניסיתי לרמוז שהוא לא אינטואיטיבי. (או שברמה הפחות רציונלית של המח, יש סיבה לנהוג אחרת).

לגבי האולפנים - אכן משונה, אבל כנראה שאני פחות מתעצבן מזה כי זה מתגמד ליד רמת הפייק ניוז ודפי המסרים שהם מפיצים ומשרישים בציבור.
רגע של פחד 731105
בשבוע שעבר הבן שלי קיטר על מורה שצרחה עליו ועל חבר שלו על שהסירו לכאורה מסכה בהפסקה. כדי לצרוח כמו שצריחְ, היא כמובן הסירה את המסכה של עצמה.

(אני מניח שהיא יכולה לטעון לשיקול לפיו התוצאה הסופית תהיה פחות זמן מסכות מוסרות, אבל אם כבר, היא צריכה לשקלל גם גיל בסיכון.)
רגע של פחד 731111
מאחר והמסיכה בעיקר מגינה על הסביבה ולא על הלובש, והסיכון בהסרת המסיכה של המורה הוא עבור גילאים נמוכים ולכן נמוך, נשמע שזה לא עובד בכיוון שלך, שקלול הגיל.
רגע של פחד 731113
בסדר. אני אוסיף עכשיו את מה שחסכתי קודם מנפשותיכם העדינות, שהיא צרחה "אתה רוצה להרוג את הסבים שלך?". אז בצורחה כך, היא ניסתה להרוג את הסבים שלו, טיפ טיפה יותר באקפטיביות ממנו.
רגע של פחד 731131
רגע. המורה צרחה על ילד רך, שהוא גם הבן שלך "אתה רוצה להרוג את הסבים שלך?" ומה שמטריד אותך זה שהיא הסירה את המסכה? אני מקווה שהעמדת את המחנכת הדגולה על חומרת המעשה (ואני לא צוחק). כדאי גם שתצייד אותו בתשובה מוכנה אם המקרה יחזור; עליו לענות "כן, יש ירושה גדולה והבטיחו לי PS5".
רגע של פחד 731149
א. בהחלט, מה שהיא אמרה היה הרבה יותר חמור מהורדת המסכה. אבל הורדת המסכה היתה רלוונטית לפתיל הזה.
ב. לא עשיתי עם זה כלום, חוץ מלהחליף מבטי זעזוע עם אשתי, כי -
1. היא לא מורה של הבן שלי, רק מישהי שהיתה שם במקרה,
2. הביטחון שלי במה באמת קרה שם לא מלא,
3. מבחינת הבן שלי עצמו, הצעקה היתה קשה, אבל תוכן הדברים לא מאוד משמעותי,
4. כהורה טיפוסי לילד בבית ספר יסודי, אני מעדיף לבחור בפינצטה על מה אני מטלטל את הסירה,
5. אני עצלן ופחדן.
רגע של פחד 731151
אה, ובנוגע לתשובתו האפשית למורה: לא אציע לו את זה, כדי לא לטעת בו רעיונות מזיקים (לא מדבר על להרוג את הסבים, מדבר על PS5).
רגע של פחד 731157
אני מבין שאתה מעדיף נינטנדו. אין על זלדה.
רגע של פחד 731167
(אני מעדיף שימשוך עם ה-PS4 שלו כמה שאפשר, מספיק רע.)
רגע של פחד 731119
טוב, אני אגיד את המובן מאליו (שוכב עבורכם על הגדר). ההוראה רק מטומטמת כאשר הציבור אינו מטומטם. כמו שברור שבאמצע הלילה אפשר לעבור באור אדום כשהכביש פנוי. החוק נועד כדי שכל האונטר-חוכמים לא יגידו: "טוב, 2 מטר, מה יש, אז אני במטר שמונים, אל תהיה כבד אחי".
חוץ מזה מה זאת אומרת "ספק אם יגלו תסמינים לכן לא יעבירו הלאה את הווירוסים"? דווקא אלו מעבירים כי אינן יודעים שהם חולים.
רגע של פחד 731137
זה, כמובן, נכון, אבל בה בעת כדאי לא לשכוח גם את האפקט ההפוך: בגלל הנחיות מטומטמות ילקים נרחבים מהציבור נוטים לא לכבד גם הנחיות פחות מטומטמות. אגב, האם יש *תקנה* (בניגוד להמלצה) בעניין השימוש במעליות? זה המקום היחיד בו אני עלול לשאוף מה שמישהו אחר נשף לפני חצי דקה.
רגע של פחד 731139
חלקים. כל אלוזיה לאחד מגלגולי הארבה היא על אחריות הקורא.
רגע של פחד 731121
וואו פשוט וואו.

בואו נשים מסיכות אבל נסיר אותן רק לכמה רגעים כאשר אנו מדברים אחד עם השני כי... נו... תקשורת בין אישית והאדם הוא יצור חברתי.

אין לי מה להגיד או להוסיף על כך מעבר לאימוג׳י המתבקש.

🤦
רגע של פחד 731125
הבנתי שאתה לא מסכים איתי, עד לרמה של גיכוח על טיעוני בדבר הצרכים החברתיים של אנשים והצורה בה הם ממשים את הצרכים.

אם לזה התכוונת — תגובתי היא שאני לא מסכים איתך, אני מחזיק בדעתי.

אמנם יש אנשים שאצלהם אין צורך חברתי חזק להתרועע, לפטפט, לרכל ולצחוק, אבל הם מיעוט. ולראיה: רשתות חברתיות באינטרנט מגלגלות מיליארדים רק בגלל הצורך החזק של אנשים להתרועע (לא כולם מנתבים את ההתרועעות לאינטרנט).
רגע של פחד 731127
הדבר הכי חשוב שיש לי לומר:
איך שמים פה אימוג'ים?
רגע של פחד 731130
אמוג׳ים הם חלק מ-unicode. זה טקסט לכל דבר, אז קופי פייסט פשוט תמיד יעבוד.

אין לי מושג איך זה ב - Windows, אבל בטלפונים או ב - Mac OS, אתה פשוט יכול להשתמש במקלדת אימוג׳י. ב - Mac OS פשוט לוחצים על CTRL+COMMAND+SPACE בכל מקום בו ניתן לערוך טקסט עם המקלדת ומקבלים Popover של אימוג׳ים 💥.
רגע של פחד 731132
WIN+ץ בוינדוס 10.
רגע של פחד 731134
👌מעולה
רגע של פחד 731133
האם אנו עדים לתחילת פלישתם של הז̶ו̶מ̶ב̶י̶ם̶אימוג'ים לאייל?

(ברגע שגם הג'יפים הארורים יחצו את החומה הלך עלינו. ואני לא מתכוון לג'יפים האלה).
רגע של פחד 731122
אנשים ללא תסמינים יכולים להעביר הלאה את הוירוס. מאיפה הבאת את הטענה ההפוכה?
רגע של פחד 731124
הערה לגבי העברת ווירוסים ותסמינים.

לפי הבנתי הווירוסים של נשאים ניפלטים על ידי פליטת רסס מהפה של הנשאים. יש כמה דרכים עיקריות שבהם הם פולטים רסס בכמות גדולה ולמרחק גדול:

1) שיעול.

2) צעקות ממושכות.

3) התפרצויות צחוק.

3) שירה.

כאשר אני מדבר על בעלי תסמינים, אני מתכוון להפצה באמצעות שיעול , כלומר הדרך (1).

בזמן התרועעות באויר הפתוח. בדרך כלל משתתפים בהתרועעות כזו שנים שלושה אנשים ולא יותר. בהתרועעות באויר הפתוח צעקות, התפרצויות צחוק ושירה מעטים עד נדירים לכן זניחים מבחינת ההפצה.

בהשוואה: צעקות התפרצויות צחוק ושירה בזמן התרועעות נפוצים במקומות שאינם באויר הפתוח (למשל: מסיבות, ריקודים, אכילה בצוותא, שיחה בתוך קבוצה של שלושה אנשים ויותר).
רגע של פחד 731168
אולי די?

העברת המחלה ממישהו ללא תסמינים ללא שעול וללא איזה אירוע דרמטי של לירוק סמוכטות זה על זה זו עובדה מתועדת וידועה. המנגנונים בהם הוירוס עובר מאדם לאדם זה לא איזה סוד מסתורי ובלתי ידוע ומספיק לנשום על הזולת או לדבר איתו פנים מול פנים כדי שזה יהיה מספיק להדביקו. הדרישה לריחוק ומסכות זה לא סתם וזה לא רק כדי למנוע מצבים קיצוניים של מישהו מנוזל שמתעטש על מישהו אחר.
התסריט בו שיחה פנים אל פנים ללא מסכה תגרום להדבקה היא לא איזה תסריט פרינג׳ בלתי סביר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים