בתשובה לדב אנשלוביץ, 03/04/21 12:46
רל״ב 735159
נגד שרון לא הוגש אף פעם כתב אישום. אבל כזכור שרון הודח פעם עקב פעולות שנעשו בעקבות לחץ ציבורי שהגיע מהפגנות.
רל״ב 735161
אם אתה מתכוון להדחתו בעקבות אירועי סברה ושתילה, הדבר קרה עקב החלטת ועדת כהן. בגין היה אז ראש ממשלה ולא היו שום הפגנות להדיחו ללא בחירות.
רל״ב 735165
התכוונתי לשרון. ועדת כהן הוקמה בעקבות המחאות שפרצו בעקבות טבח סברה ושתילה.

(ועשור קודם לכן, ועדת אגרנט לא המליצה על פיטוריה של גולדה, אבל בעקבות לחץ ציבורי היא נאלצה להתפטר. למרות שרק כמה חודשים קודם לכן זכתה לאמון הבוחרים)
רל״ב 735175
אני מסכים אתך שהתפטרותה של גולדה מאיר וגם הקמת ועדת שמגר וועדת כהן באו גם בגלל לחץ ציבורי. אני גם מוכן להסכים שחלק ניכר מהמוטיבציה ללחץ הזה בא מחוגי האופוזיציה כחלק ממאבק פוליטי להחלפת השלטון. אבל בכל זאת יש הבדל בין ההפגנות ההן והפגנות הדגלים השחורים היום. ההבדל הוא שאז הבסיס לאותו לחץ ציבורי היה אירוע טראומטי גדול: מחדל מלחמת יום הכיפורים במקרה של גולדה, ואירועי סברה ושתילה במקרה של שרון ובגין. מה שקורה היום הוא משהו אחר לחלוטין. הוקמה כחול לבן והיה נדמה שאפשר להחליף את שלטון הליכוד, נערכו בחירות שתוצאתן אי הכרעה ברורה, ואז, די במפתיע, הצליח נתניהו להקים ממשלה. עד לרגע זה לא שמענו על שום מחאה ושום הפגנות. הרגע הזה שבו הסתבר שהליכוד מצליח להקים ממשלה ולהמשיך לשלוט היה בדיוק הרגע שבו בבת אחת החלו ההפגנות. היה זה תוצאה של תסכול על אי הצלחה להחליף את הממשלה, ולא איזו התעוררות מוסרית פתאומית.
רל״ב 735176
בתור מי שמפגין כבר יותר משלוש שנים: בטח שהיו הפגנות. שהחלו בגלל פרשת הצוללות ואי חקירתה. לגל הנוכחי של ההפגנות לקח זמן להצטבר (גם היינו בסגר. בשיא הסגר הראשון היינו פחות מחמישה אנשים בהפגנה המקומית שלנו). מאהל המחאה בבלפור קיים מדצמבר 2019. ההפגנות של הדגלים השחורים החלה במרץ 2020 (כלומר: לפני הקמת הממשלה). בכל מקרה, גם הפרת האמון של הגנצים (של לדבר על עריקת הלוי) הייתה סיבה רצינית למחאה. מה פתאום מישהו מתנהג ככה ומצפה שזה יתקבל בשוויון נפש?
רל״ב 735179
אני זוכר היטב את רגע היווצרות הפגנות הדגלים השחורים, והוא רגע מאד מוגדר. חזרתי מאיזה שהוא מקום הביתה וראיתי באיזו קבוצת ווטסאפ משפחתית התכתבות על אותם דגלים שחורים וקריאה לתלות אותם גם במרפסות הבתים, ולא הבנתי מה קרה. רק לאחר מכן שמעתי לפתע שנתניהו עומד להקים ממשלה עם גנץ, והתעלומה נפתרה.
רל״ב 735180
להפגנות שלכם יש תרומה משמעותית לכך שרוב האזרחים היום מסכימים לוותר על שירותיו של נתניהו. לצערי, נראה לי שההפגנות עדיין נחוצות ויהיו כך גם בעתיד הקרוב.
רק חבל שלא הפסקתם את ההפגנות בזמן הסגרים. המארגנים נפלו שם לפח שטמן להם נתניהו.
רל״ב 735181
אם ההפגנות היו מפסיקות הן לא היו ממשיכות. מתי בדיוק נגמר הסגר?
רל״ב 735201
את זה המארגנים יכלו להחליט בעצמם שהרי לא היה איסור להפגין. נתניהו לא פוליטיקאי מתוחכם במיוחד. הוא (או הצוות שלו) זורקים כל דבר שנקלע לידיהם על היריב ומקווים שהוא ידבק. הוא ניסה ליצור איזשהו שיווי משקל בין ההתנהגות המופקרת של החרדים לבין ההפגנות בבלפור וכפי שאתה יכול לראות חסידיו לקחו את זה והולכים עם זה הלאה. הטריק הזה לא הביא למחנה נתניהו דיוידנדים גדולים, מפני שלמרבה המזל אסיפות המוניות באויר הפתוח כאשר אנשים חובשים מסיכות, כנראה אינם מוקד הפצה ראשי. מתברר שמסיכות הן יעילות למדי בחוץ.
דעתי היא שאם המארגנים היו מתאפקים ולא מנצלים את הזכות להפגין בזמן ש''עמישראל'' היה בסגר רשמי, זה לא היה פוגע השתתפות בהפגנות אלא להיפך. אני גם חושב שהיה אפשר להמשיך להפגין בלי ההתכנסויות בבלפור וההתנגשויות עם המשטרה. מטרת ההפגנות היא לומר אנו פה ואנו רבים. את זה צריך לומר לאורך זמן, אבל לא כל הזמן.
רל״ב 735202
אני באותה תקופה אכן הפסקתי להגיע לבלפור (בימי שישי). אבל הפגנות 1000 המטרים היו לדעתי הצלחה לא רעה בגיוס דעת קהל.
רל״ב 735204
אני מסכים. לפחות אותי הם הרשימו יותר ממה שקרה בבלפור.
רל״ב 735207
בעיתון כותבים שבג''ץ פסל את הגבלת הקילומטר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים