ההיבט החברתי של הפיגוע 110645
הפיגוע בקניה שונה מהפיגועים בארץ בכך שהוא פגע בשכבה סוציואקונומית גבוהה יחסית -- אלה שיכולים להרשות לעצמם לנסוע לספארי. אף אחד מהרוגי הפיגוע בירושלים לא היה יכול. בכלל, לאדם בוגר מהמעמד הבינוני אין כמעט סכנה להיפגע מהטרור, כי אדם כזה מעביר את רוב זמנו במקום עבודה סגור, אליו הוא מגיע במכונית. לכן המיוחד בפיגוע הזה הוא שהוא פגע באנשים שבארץ הרבה יותר קשה לפגוע בהם. כמו כן, זו גם פגיעה מוראלית חזקה בקבוצה הזאת, כי חלק חשוב מההנאה מנסיעה לחו''ל הוא עוד לפני הנסיעה עצמה, רק מהמחשבה. עכשיו, במקום ליהנות ממחשבות על חופשה עתידית בארץ אקזוטית, הם יצטרכו לחשוב על סידורי האבטחה.
אוכלי גבינות ושותי יין 110657
1. כן, גם כל המעמד הבינוני קונה מכוניות לילדים כדי שלא יסעו באוטובוס, ובונה עוד חדר לקולנוע ביתי כדי שלא יצאו מהבית לקניון, ואם צריך קניות - שולחים את הפיליפיני ושתי הפיליפיניות.

2. המעמד הבינוני האלה, שכחו מה זה להיות ישראלים.

3. הרוסים לפחות מתו בדולפינריום, לא כמו המעמד הבינוני.

4. הכי טוב להיות עשיר ובריא, ואם לא זה - לפחות מעמד בינוני ולא להתפוצץ בפיגועים.

------

את הפיגועים לא עושים כדי לדלל אוכלוסיות, ומי שמבצע פיגוע לא בונה חתך סוציואקונומי מבוקש. ההפרדה שלך בין מעמד בינוני למעמד נמוך מלאכותית לגמרי, ואין לה ערך. אבל מה זה חשוב.
פופקורן 110661
שכחתי! בגלל שהבורגנים לא יוצאים מהבית, הם לא משכירים סרטים - ואז הם יושבים בקולנוע הביתי ורואים פיגועים בזמן שהם שותים יין ואוכלים גבינות. כמו שאומרים - אין סרטים, יש פיגועים, ואם פיגועים אז שיהיה בסראונד.

אבל הבורגנים המנוונים זה עוד כלום. הכי גרועים: הקיבוצניקים. כל היום נוסעים בטרקטור במקום להתפוצץ כמו כולם באוטובוס. מה יש, לא נאה להם?

טפו.
פופקורן 110693
והכי הכי גרועים אלה הקיבוצניקים שגם שמים זין על כולם ויורדים להולנד.

הלוואי עלי.
נו, מה יהיה? צריך עוד צומי? 110694
התגובה שמעלי כמובן שאינה שלי.
נו, מה יהיה? צריך עוד צומי? 110695
זה מיותר.
למי שעוקב אחרי האייל היה ברור שזה לא אתה (למרות שהוא למד לאיית).
''המלבן מוסר מטעמי מוסר'' 110697
במקרים בהם אתם יודעים בוודאות שמישהו מתחזה למישהו אחר, ההגיון, הצדק והמוסר אומרים שנכון להשמיד את ההודעה הסוררת.
מה הבעיה? 110815
לא טענתי חלילה שחשוב להיהרג בפיגוע כדי להיחשב ישראלי. עובדתית קרבנות הפיגועים זו לא קבוצה שנבחרת באקראי מכלל האוכלוסיה. אכן הסיכון ביישובים כפריים המרוחקים מהקו הירוק נמוך הרבה יותר מאשר בערים המרכזיות.

הנסיעה לקניון או לסופרמרקט במכונית בטוחה, כי אלה מקומות מאובטחים.
מה הבעיה? 110817
הקניונים מאובטחים אבל גם זה לא מנע ביצוע פיגועים בהם (נתניה, כפר סבא וכו').
דמגוגיה 110820
הפיגועים התבצעו בכניסות לקניונים, לפני הבדיקה הבטחונית, ובתגובה מעלה דובר על נסיעה במכונית, שלא כרוכה במעבר בכניסה הרגלית לקניון.
מה הקשר לדמגוגיה? 110823
התכוונתי להגיד שגם בקניון אין ביטחון מסכנת פיגועים ומטען שמתפוצץ בכניסה יכול לפגוע באנשים בפנים.
הבעיה: 110847
1. אני לא מבין למה אתה טורח לציין את הטענה הזו: למה יש משמעות מיוחדת לפגיעה במעמד הבינוני?

2. אם יש מתאם בין מעמד כלכלי לסיכוי למות בפיגוע הוא כנראה יהיה מאוד נמוך וינבע בעיקר מעובדות חיים טריוויאליות (למשל שיקולי עלות ותועלת כמו: קל ומשתלם לפוצץ אוטובוס מאשר עשר מכוניות). המחבלים לא מכוונים לחתך אוכלוסיה מסויים.

3. טרור לא משמש לחיסול אוכלוסיה אלא להשפעה על דעת קהל, ואופי הסיקור הנפוץ כלל לא מקדיש משמעות למעמד סוציואקונומי, מה שמקרב את רלוונטיות הטיעון שלך (בלי לדון בנכונותו או במשמעות שאתה מייחס לו) לאפס.

עוד סעיף וחצי, אולי מיותרים בדיון זה (קשה לי לייחס כוונות תועמלניות לטקסטים עם תפוצה נמוכה):

4. גם אם לא הייתה לך כוונה לרמוז לכך, מתקבלת מטענות כשלך (ושל עוזי לנדאו, למשל) התחושה שיש משהו "לא בסדר" בזה שמתים פחות עשירים.

4.ב. אוזניים פאראנואידיות (לא במקרה הזה אמנם, אבל מפיות אחרים דווקא כן) מבחינות ברחשים מאשימים ברקע, ונדמה להן שיש כאן ניסיון לתעל זעם אל אפיקים אחרים, פוליטיים פנימיים.
מה הבעיה? 110942
בתי קפה, קניונים (כפי שכבר צויין) ואפילו סתם דיזינגוף סנטר, שלא לדבר על הקפיטריה של האוניברסיטה העברית, הם מקומות בהם בורגנים מגעילים (טפו!) מבלים את זמנם הדקדנטי, וגם הם נמנים על יעדי המרצחים, למיטב זכרוני.
יאללה יאללה.
ההיבט החברתי של הפיגוע 110727
"יכולים להרשות לעצמם לנסוע לספארי"? אני חוששת שיש לך טעות. הישראלים שנוסעים למלונות דירות באפריקה הם אותם אנשים שנענים להזמנות ל"ערב בידור" שבו באים להגריל דירת נופש בתורכיה, אפריקה או היכן שהוא. מי שבא, לגם יין, אכל קרקרים ובכל זאת לא מעוניין בדירת נופש, הולך הביתה עם שי - שרשרת "יוקרתית" עשויה מזהב מלאכותי. משרכשו דירה במלון דירות בקניה, הנסיעה לשם מתבצעת בחבילות נופש. עניין של 600-700 דולר. זה לא נופש לעניים, אבל לגמרי זעיר בורגני ישראלי. זה על אותה סקאלה של סוף שבוע בקפריסין.

הישראלים מהשכבות הגבוהות יותר, אלה שבאמת יש להם כסף לנסוע לספארי "כמו שצריך", לא משתכנים במלונות צפופים כאלה - הם שוכרים דירה בהילטון או חדר "אותנטי" ליד אחת השמורות. לפעמים הם אפילו מקבלים חדר בחינם, כי הם בנו שם מבני תיירות.
ההיבט החברתי של הפיגוע 110812
"זעיר בורגנות" מבחינתי הם חלק מהמעמד הבינוני, "המעמד הבינוני הנמוך" אם תרצי. יש המון אנשים שאין להם 600-700 דולר להוציא על נופש, ובעיקר האנשים האלה בדיוק נוסעים באוטובוס.

עד כמה את נוסעת באוטובוסים עירוניים?
נפלת בפח 110933
תגובה 105266
תגובה 101360
נפלת בפח 110973
הו, תודה לך. טוב שלא לינקקת למאמר על נהגי המוניות, שם כיכבתי כאליטיסטית שדורכת על מעמד הנהגים כולו (אבל אני נוסעת במוניות בגלל עצלות ונטייה כרונית לאיחורים, ולא בגלל עודף מזומנים).
המאמר המוסגר שלך 110977
מזכיר לי את מארי אנטואנט, עם הלחם והעוגות..
עצלנים עניים לא נוסעים במוניות, ולא חשוב עד כמה אנושה וכרונית עצלנותם.
המאמר המוסגר שלך 110978
מעולם לא טענתי שאני ענייה.
ברור 110981
איזה עני אוכל אחת עשרה לביבות? להיפך, אחד עשר עניים אוכלים לביבה אחת.
ברור 110982
עכשיו הגזמת - אני עושה פירה עם הקליפות.
לביבה?! 110984
כל עוד שהם לא מכינים 11 כוסות תה משקיק אחד, ואז תולים אותו ליבוש במטבח, הם לא באמת עניים :)
נכון. 110983
התבלבלתי עם מ(י)שהו אחר.
ההיבט החברתי של הפיגוע 110813
את צודקת בהחלט שזו לא שכבה עשירה ביותר.

נדמה לי שהפיגוע היחיד שפגע באנשים יחסית עשירים היה הפגיעה במגדלי התאומים.
ההיבט החברתי של הפיגוע 110945
עוד מעט תגיד שהמרצחים הם אויבי הפרולטריון ומשתפי פעולה עם הקפיטליסטים המדכאים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים