כתבה במעריב של רופא ששירת בג'נין במהלך המבצע 112004
ד"ר דוד צנגן / מעריב

בסרט "ג'נין ג'נין" של מוחמד בכרי צפיתי בפורום מצומצם, עם מנהלת סינמטק ירושלים, ליה ון ליר, וכמה עיתונאים. בסוף ההקרנה הפרטית הגבתי והצבעתי אחד לאחד על השקרים וחוסר האמיתות. אחת מהנוכחות בהקרנה הגיבה בזעם, "אם אתה לא מקבל את העובדות בסרט, אתה כנראה לא מבין שום דבר, ואיך אתה בכלל יכול להיות רופא?". לרגע שכחתי שאני הייתי בג'נין באפריל האחרון, אז שירתתי כרופא החטיבה המרחבית, ואותה צופה מכובדת ניזונה לכל היותר משמועות. בכרי אורג יחד שקרים וחצאי אמיתות ביד מיומנת כל כך, עד שקשה מאוד שלא להתפתות לתמונה המעוותת שהוא יוצר.

לא הצלחתי לשכנע את הנהלת הסינמטק לבטל את ההקרנה. נאמר לי שתמונות הבתים ההרוסים אותנטיות ולכן יש אמת בסרט, וממילא, הסרט יוקרן ברחבי העולם.

הוזמנתי בכל זאת להקרנת הבכורה הירושלמית, והגעתי כדי שאוכל להסביר לקהל את עמדתי. להלן כמה מן הנקודות שרציתי להעלות בפני הקהל.

1. מנהל בית החולים של ג'נין, דוקטור אבו ראלי, טוען בסרט כי האגף המערבי של בית החולים הופגז ונהרס וכי צה"ל פגע במתכוון באספקת המים והחשמל של בית החולים. ובכן, אין ולא היה אגף כזה, וממילא שום חלק של בית החולים לא הופגז ולא הופצץ. חיילי צה"ל הקפידו אף שלא להיכנס למתחם, אף שידענו שהוא משמש מקלט לכמה מבוקשים. שמרנו על אספקת מים, חשמל וחמצן לבית החולים לכל אורך הלחימה, וסייענו בהקמת גנרטור חירום לאחר שמערכת החשמל בעיר נפגעה. בכרי עצמו נראה בסרט משוטט במסדרונות השמורים והנקיים של בית החולים, אך לא באגף המופצץ. פגשתי אותו מחוץ לאולם ושאלתי אם ביקר באגף המערבי. תחילה אמר לא, ומיד תיקן, "רגע אתה זוכר זכוכית שנשברה בסרט - זה משם". חשוב לציין שאבו ראלי זה משמש אחד ה"מקורות המוסמכים" לביסוס טענת ה"טבח". בתחילת המבצע התראיין בתחנת הטלוויזיה אל-ג'זירה ודיבר על "אלפי חללים".

2. עוד קטע מרשים בסרט הוא ראיון עם תושב ג'נין בן 75, הממרר בבכי ומספר כי הוצא ממיטתו באישון לילה, נורה בידו, ולאחר שלא הצליח לציית לפקודת החיילים לקום, נורה שוב ברגלו. את אותו זקן פגשתי כשהובא אליי לאחר מבצע לטיהור אחד הבתים של חוליות החמאס במחנה הפליטים. הוא אכן נפגע קלות בידו, וסבל משריטה קלה ברגל (בוודאי לא פגיעת כדור). חיילי צה"ל העבירו אותו לתחנה מאובטחת לטיפול בפצועים ושם טופל, בין השאר, על י די. אחד הרופאים הצבאיים זיהה אצלו אי ספיקת לב. הצענו מיד להעביר אותו לטיפול בבית חולים העמק בעפולה. הוא ביקש להיות מטופל בבית החולים בג'נין, מאחר שאינו שולט בעברית. לאחר שבית החולים סירב לקבל אותו, העברנו אותו לעפולה והוא שהה שלושה ימים במחלקה פנימית לטיפול בבעיית הלב ובאנמיה שממנה סבל כתוצאה ממחלה כרונית אחרת.

3. מרואיין אחר מספר על תינוק שכדור רובה פגע בחזהו, עבר דרך גופו ופער חור בגבו. על פי הסרט התינוק נפטר לאחר שחיילים מנעו את פינויו לבית החולים. גופתו של תינוק כזה לא נמצאה מעולם. יתר על כן, אם באמת היתה פציעה כזאת, ודאי שהיתה קטלנית ופינוי לבית החולים לא היה מציל את חייו. מה שמו של התינוק הזה? לאן נעלמה גופתו?

4.אותו מרואיין מספר גם שבעזרת אצבעו "פתח" לילד דרך נשימה בצוואר לאחר שנפגע. שוב, בדיה מוחלטת. לא ניתן לבצע פעולה כזאת בעזרת אצבע. עוד מספר ה"עד" הזה שטנקים דרסו אנשים חיים שוב ושוב עד למעיכתם המוחלטת - לא היה ולא נברא.

5. הסרט מזכיר קברי אחים שכרה צה"ל להרוגים הפלסטינים. כל הארגונים הבין-לאומיים שחקרו בעניין מסכימים שבג'נין היו 52 הרוגים פלסטינים וכל הגופות נמסרו לפלסטינים לקבורה. בכרי לא טורח אף להציג את מיקומם של אותם קברים לכאורה.

6. בסרט מוזכרים מטוסים ישראליים שהפציצו כביכול את העיר. לא היו כאלה. כדי למנוע נפגעים אזרחיים נעשה שימוש רק באש ממוקדת ממסוקים.

7. עוד יצוין שבכרי לא נוכח בג'נין בעת המבצע והגיע אליה רק שבועיים לאחר סיומו. בתמונות שצילם מוצג מתחם מרכז העיר ההרוס באופן כזה שהוא נדמה גדול בהרבה ממה שהוא באמת, ומקירות הבתים נעלמו תמונות השאהידים וססמאות הג'יהאד שמילאו אותם בעת המבצע. הסרט עושה שוב ושוב שימוש מניפולטיבי בתמונות טנקים שצולמו במקומות אחרים ומצמיד אותן באופן מלאכותי לתמונות ילדים פלסטינים.
ככלל, מדובר במניפולציה גסה, גם אם עשויה היטב.

בסוף ההקרנה מאות הצופים חלקו לבכרי ולעורך הסרט מחיאות כפיים רמות. בכרי פנה לקהל ושאל אם יש שאלות. הצגתי את עצמי, עליתי לבמה והחלתי למנות באופן ססטמטי את השקרים ואי הדיוקים שבסרט. תחילה היה רחש בקהל ובהמשך הופיעו קריאות בוז וכוניתי "רוצח", "פושע מלחמה" ועוד. טרם הצלחתי לסיים את הנקודה השנייה ואדם מהקהל עלה באגרסיביות על הבמה וניסה לחטוף לי את המיקרופון מהיד. החלטתי שלא להיגרר לאלימות. הנחתי לו לקחת את המיקרופון וירדתי מהבמה. הופתעתי שרק מעטים בקהל קמו להגנת חופש הדיבור וחופש הבעת הדעה. נדהמתי לראות שהקהל לא היה מוכן לשמוע את העובדות ממי שהיה פיזית במקום.

קשה היה לי כאדם, כאב וכרופא לשמוע קריאות של "רוצח" מצד בני עמי. אמרתי שלא רצחתי אף אחד, אך הקריאות התלהטו, שנאה עצומה כוונה לעברי. ליוותה אותי תחושה קשה שלא מרפה ממני. אני לא מצטער שבאתי באותו ערב לסינמטק . אני בטוח שהיו כמה אנשים שבכל זאת שמעו את תמיהותיי והדבר שינה מעט את הרגשתם כלפי ה"עובדות" שבהן צפו. אני בטוח שהיו אנשים אחרים שנדהמו מחוסר הסובלנות שהפגין הקהל, ובכל זאת, קשה לי שאלה היו במיעוט דומם.

הרשו לי אם כן לומר את מה שלא הצלחתי לומר לאחוזי השנאה באותו ערב. אני גאה שהייתי חלק מהכוחות המעולים והמוסריים שפעלו בג'נין, חיילי סדיר ומילואים עם מוטיבציה ורוח לחימה שיצאו להרוס את תשתית הטרור בבירתו. מג'נין הגיעו רבים מהמתאבדים שרצחו ברחובות ערינו זקנים, נשים וילדים. אני גאה שהיינו שם ונלחמנו וגאה גם במוסר הלחימה. המחנה לא הופצץ מהאוויר כדי למנוע פגיעות באזרחים חפים מפשע, ולא נעשה שימוש בארטילריה אף שידענו על אזורים ממוקדים במחנה שבהם מתבצרים המחבלים. החיילים נלחמו במחבלים ובהם בלבד. לפני הריסת בית שממנו נורתה אש תופת לעבר חיילינו, ניתנו כמהאזהרות וניתנה כל אפשרות לצאת ללא פגע. הצוות הרפואי נתן סיוע רפואי לכל פצוע, גם אם היו לו קעקועים של החמאס על ידיו. בשום שלב לא נמנע מאיש סיוע רפואי.

לחימה זו, ההירואית מחד והמוסרית מאידך, גבתה מאיתנו מחיר יקר מאוד של טובי לוחמינו. לא מגיע לנו - אנו שהיינו שם, לחללים שנפלו שם, למשפחותיהם ולצה"ל, שמוחמד בכרי יסית את העולם לרצח ושנאה על גבינו.

* הערה - מוחמד באכרי (השחקן), שייך לחמולת באכרי מהכפר ביינע שליד כרמיאל , שכמה מבני משפחתו הקרובה השתתפו באירגון ובסיוע בפיגוע התאבדות באוטובוס ליד מירון. ביניהם גם אותה בחורה שישבה עם המתאבד באוטובוס, ושירדה תחנה לפני הפיצוץ, ולא הזהירה אף אחד מהנוסעים וגם לא התקשרה למשטרה (אגב היא היחידה שלא הודתה, וטענה שלא ידעה ולא הבינה כלום). כל החשודים האחרים בסיוע לפיגוע הודו במעשיהם בחקירת המשטרה. הסיוע כלל לינה הסעה וליווי למפגע , מחבוא חגורת הנפץ, "פתיחת ציר" לפניו (נוסעים באוטו נוסף לפניו ומדוחים שאין מחסומים), ועוד. כבר למחרת המעצר כל החשודים לסיוע שיחזרו את פרטי אירגון וביצוע הפיגוע לעיני מצלמות המשטרה. מוחמד באכרי בדרכו המוסרית מגונן על העצורים וטוען לצדקתם.
כתבה במעריב של רופא ששירת בג'נין במהלך המבצע 112006
זכויות היוצרים על הכתבה שייכות, מן הסתם, למעריב. להבא, אנא ספק קישור למאמר המקורי. הייתי מבקש את זה באופן פרטי באימייל, אבל לא השארת כתובת.
כתבה במעריב של רופא ששירת בג'נין במהלך המבצע 112007
צודק. ניסיתי כמובן לחפש לינק לכתבה במעריב, וחיפשתי גם בארכיון שלהם, אלא שלא מצאתי כזה. לכן העתקתי את הכתבה ממקור אחר. אילו היה בידי לינק, בוודאי שהייתי מביא אותו.
כתבה במעריב של רופא ששירת בג'נין במהלך המבצע 112597
הנה הקישור, באדיבות ניר מ"עין הדג":
תודה 112695
למען ההגינות 113682
תגובתו של מוחמד בכרי לדברי ד"ר צנגן:
הקישור באדיבות רפי גטניו מהפא"צ.
למען ההגינות 113690
קשה לומר שהוא מגיב לגוף הדברים.
כתבה במעריב של רופא ששירת בג'נין במהלך המבצע 129608
האתר של מעריב דוקא לא נגיש לי ובגלל הפירסום באייל כן יכולתי ליקרוא אותה אני מבין את בעית זכויות היוצרים בעניין
אבל אני רק נההנתי מהטעות
ועכשיו לעניין 112008
אין לי בעיה עם דוקטור צנגן, ואני נוטה להאמין שהדוקטור דובר אמת ובכרי הוא זה שמציג בסרט שקרים רבים. עם זאת, לא ברור לי מדוע צריך להפעיל צנזורה על שקרים. אפשר להוכיח את השקרים, כמו שעושה הדוקטור ואני תומך בו במאת האחוזים, ואפשר גם לצנזר אותם, מה שעלול דווקא, לדעתי, לתת נופך של ''הסתרת האמת'' לצנזורה, ולפעול כבומרנג. הציבור, אמר המשורר, הוא מטומטם, אבל לא דביל מוחלט - תן לו את המידע ותן לו לשפוט.
ועכשיו לעניין 112011
חלקית, אני מסכים עם הדברים. נכון היה אילו הסרט היה מוצג כאשר מיד לאחריו מתקיים דיון שבו מקבלים ד"ר צנגן ואחרים הזדמנות להפריך את ההסתה שבו, וכאשר קיומו של דיון כזה לאחר הסרט מודגש היטב בטרם הצגתו ואף במהלכה (ע"י הערות הרצות בשולי המרקע). מוטב אף היה אילו קטעים מדיון כזה, שהיו כוללים מן הסתם הצגה של קטעים מהסרט תוך כדי השמעת דבריהם של המתדיינים ברקע, מצוטטים בתכניות ויומני האקטואליה השונים.

אפשר גם לשאול איפה עובר הגבול, ומהו הגבול הסביר שבו יש להתיר שקר והטעייה מכוונת של הציבור בשם חופש הביטוי. האם בשם חופש הביטוי היה זה סביר לתבוע את הקרנת הסדרה האנטישמית "פרש ללא סוס" המשודרת כעת במצרים, אצלנו? סביר בוודאי שיש טעם להקרין קטעים ממנה על מנת שנבין במה מדובר ואת עומק השנאה וההסתה, אולם לא בשם חופש הביטוי, אלא בשם חופש המידע (כמובן, כאשר המשמעות של 'חופש מידע' היא שונה מזאת הניתנת לסרטי תעמולה והסתה מסוג זה על ידי יוצריהם).
ועכשיו לעניין 112017
אני חושב שאין טעם בדיון לאחר הסרט - אני לא תומך במשרד ההסברה המנוח וברעיונות של "חינוך הציבור והכוונתו". אף אחד לא בא לראות את הסרט כדי לשנות את דעתו, ואף אחד לא רואה אותו כדי לגבש דיעה על מה שקרה בג'נין. אין לי בעיה עם זה שד"ר צנגן קם ונשא את דברו אחרי הסרט (והושתק) כל עוד הוא לא פוגע פגיעה חמורה מדי בסדר הציבורי. עם זאת אני הייתי ממליץ גם להקים דוכן ברחבת הסינימטק (כמו הדוכנים של אירגונים שונים ששוכנים שם מדי פעם) בו יחולקו עלונים המפרטים את גרסתו של ד"ר צנגן ומוכיחים את השקרים שבסרט. הייתי ממליץ גם על הפקת סרט תגובה, אולי בתמיכת דובר צה"ל, אבל אולי גם באופן עצמאי, שיציג את אותם שקרים.

איפה עובר הגבול? כמה שיותר רחוק, לטעמי, רק בפרסומים שיש חשש שיגרמו לפגיעה ממשית. מותר להעליב, מותר לפגוע, מותר גם לשקר, ואפילו במצח נחושה - כי תמיד הצד השני יכול להוכיח שדבריו של הצד הראשון הם שקר. עם זאת, אני לא פוסל את מושג "הוצאת הדיבה" כעבירה - מי שמשקר, שישלם על זה.
ועכשיו לעניין 112026
אז תחליט כבר. מי שישקר שישלם על זה, או שמותר לשקר להעליב ולפגוע (כל עוד אין פגיעה ממשית כמובן, כשכבר פוגעים) במיוחד כשמדובר בסכסוך דמים שבו המדיה משמשת כנשק שיכול להשפיע ואף משפיע על חיי כולנו.

תסלח לי, אני לא רוצה לפגוע בך חס וחלילה למרות שברור לי שלא תיפגע ''ממשית'' (אלוהים יודע למה התכוונת) אבל אתה מלא בשטויות.
ועכשיו לעניין 112136
מי שמשקר ישלם על זה, אבל אני לא אמנע ממנו לשקר. לא ברור לי איך המדיה משמשת כנשק. אף אחד עדיין לא נהרג ממצלמה. המדיה משמשת אולי כנשק במלחמה על דעת הקהל. אם כך - שפר את ההתנהלות של מדינת ישראל עם המדיה. חשוף שקרים פלסטינים.

אני מלא בשטויות? עכשיו אני מבין מה זה העשרים קילו המיותרים האלו שאני מנסה להפטר מהם.
ועכשיו לעניין 112028
שתי הערות:

1. העובדה שד"ר צנגן הושתק דווקא כן מפריעה לי. מאוד, אפילו.

2. עניין הדיבה מעניין: האם מדינת ישראל יכולה לתבוע את בכרי – לא בבית-דין ישראלי, אלא בחו"ל – על הוצאת דיבה?
ועכשיו לעניין 112138
הובנתי לא נכון. רק ציינתי את העובדה שהושתק. לא תמכתי בהשתקתו, כל עוד הוא לא פוגע פגיעה ממשית בסדר הציבורי, ולא נראה שזה היה המקרה.

עניין תביעת הדיבה הוא בהחלט מעניין ואולי שווה בדיקה. יש עורכי-דין בקהל?
ועכשיו לעניין 112172
מאוד מאוד לא סביר. הדבר הזה כל כך חוסה בתחום חופש הביטוי הקלאסי (כולה מה? ביטוי שקרי המהווה ביקורת פוליטית מובהקת על מדינה) שקשה לדמיין מדינה שתתיר תביעת פיצויים בגינו. הדין בישראל לא היה מתיר למדינה זרה לתבוע.
ועכשיו לעניין 112188
ומה לגבי החיילים ששירתו בג'נין? האם הם יכולים לתבוע את בכרי על הוצאת דיבה?
ועכשיו לעניין 112252
אם לא הוזכרו שמות מפורשים של חיילים בסרט (ונראה שלא הוזכרו), נראה שלא.
ועכשיו לעניין 112470
לא מכיר ניסיון כזה בפסיקה, וסביר למדי שבישראל הוא היה נכשל, כניסיון לעקוף הוראת חוק ברורה‏1. אני לא יודע מה המצב בעולם, אני מניח שהאיסור על הוצאת דיבה לא מיועד להגן על יחיד שנפגע רק כחלק מקולקטיב. עם זאת, מתישהו קולקטיב הוא מצומצם מאוד ואז כבר כן עשויה להיות עילה לפרטים שבו (דוגמה אפשרית: חיילי פלוגה X ביצעו טבח בכפר Y).

1 "לשון הרע על חבר בני אדם או על ציבור כלשהו שאינם תאגיד, דינה כדין לשון הרע על תאגיד, אלא שאין בה עילה לתובענה אזרחית או לקובלנה ולא יוגש כתב אישום בשל עבירה לפי סעיף זה אלא על ידי היועץ המשפטי לממשלה או בהסכמתו."
ועכשיו לעניין 112484
זהו החוק *הישראלי*. בהתחשב בעובדה שהחוק הבלגי, למשל, מאפשר שפיטה על פשעים שאין להם ולא כלום על בלגיה, שטחה של בלגיה, ואזרחיה של בלגיה, אולי באחת המדינות בהן מוקרן הסרט מסחרית יש מקום לתביעה שכזו - בין אם ע"י המדינה, ע"י צה"ל, או ע"י אחד החיילים.
ועכשיו לעניין 112648
אמרתי שזהו החוק הישראלי. החוק הבלגי של סמכות אוניברסלית, כדרכם של דיני סמכות אוניברסלית, מתייחס לאותן עבירות פליליות שהעולם כולו אוסר עליהן מלחמה: שודדי ים (בעבר היותר רחוק), טרור בינלאומי של חטיפות מטוסים (בעבר היותר קרוב), פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה (יותר ויותר). הדבר מזכיר את החוק שלנו לעשיית דין בנאצים ובעוזריהם.

זה לא דומה למצב שלפנינו: הגם שאינני מכיר את חוקי העולם, אמרתי בתגובה קודמת שהסיכוי למצוא מדינה שתאפשר תביעת דיבה על הסרט הוא נמוך. אני אומר את זה לא מניתוח של טקסטים של חוקים, אלא בגלל איך שאני מבין את הרעיון של חופש הביטוי: נראה לי שהסרט, ממה שתואר אודותיו, נכנס לגרעין הקשה של חופש הביטוי, אותו גרעין שבו נלחמים בביטוי שקרי באמצעות ביטוי נגדי, ב"שוק הרעיונות והדעות", ולא באמצעות הצנזורה, הדין הפלילי והמשפט האזרחי. תאורטית ישראל הרי יכולה להעמיד את בכרי לדין פלילי על פרסום לשון הרע על המדינה ועל חיילי צה"ל בכוונה לפגוע בהם‏1. האפשרות קיימת גם אם סביר שהמדינה תפסיד במשפט. במדינה דמוקרטית אנשים אומרים על השלטון דברים קשים, וגם שקרים, והשלטון מתחרה בהם במגרש הביטוי הנגדי, ולא במגרש הכוח השלטוני.

1 אם כי אני לא בטוח שאפשר לייחס לבכרי את ה"כוונה לפגוע". אני לא מכיר מספיק את המאטריה הפלילית של לשון הרע.
ועכשיו לעניין 112653
החוק לעשיית דין בנאצים ובעוזריהם, במקור, נוצר בעיקר כנגד אזרחי ישראל - כלומר, הוא רטרואקטיבי ואקס-טריטוריאלי, אבל ההנחה בזמן החקיקה הייתה שמי שיזכה לכתב אישום הוא מיני קאפואים ויודנראטים שבאו לישראל אחרי המלחמה (וזכור במיוחד מקרה שבו בית המשפט קבע שאינו יכול למצוא את הנאשמת אשמה - מדובר בצעירה שבזמן המלחמה הייתה נערה בת 18 שמונתה לקאפו ועשתה ככל יכולתה כדי להציל כמה שיותר נפשות, גם במחיר "שיתוף פעולה" עם הנאצים בדמות מיפקדים ליליים ושאר התעללויות מוכרות). רעיונות כמו חטיפת נאצים לשעבר והבאתם למשפט עלו רק עשור לאחר מכן, ולחלוטין אינם עולים בקנה אחד עם רוח החוק או עם הדיון שסבב אותו בכנסת.
סתם, שתדעו.
ועכשיו לעניין 113385
האם מדינת ישראל תוכל לתבוע בבלגיה, על הוצאת הדיבה שנגרמת מההקרנות בבלגיה?
ובבמדינות אחרות, כנ"ל?
ועכשיו לעניין 113663
עניתי במלבן הקודם: לא מכיר דין זר, אבל הסיכוי נמוך.
ועכשיו לעניין 112171
1. באף כנס אף אחד לא אוהב אנשים שבשעת שאלת השאלות קמים ומבלי שהוזמנו לכך מתחילים לנאום תיזה הפוכה לתיזת המרצה במסווה של שאלה. בלי שהייתי בסינמטק, עולה מהמעשה של צנגן גם מידה מסוימת של חוסר נימוס.
אווווו!!! 112329
חוסר נימוס!
אף אחד לא אוהב את זה!
מה שמעניין אותי הוא למה אף אחד מהמנומסים שם, לא הצליחו לא לאהוב את סרט התעמולה!
אווווו!!! 112335
תוסיף עוד כמה ''ו'' ל''אווווו..''
הוא לא אמר ''חוסר נימוס'', הוא אמר ''מידה מסויימת של חוסר נימוס''...
אוווווווווו!!! 112338
(מנפנפף בידיים בתנועות אוי ויי היסטריות) 112339
ועכשיו לעניין 112059
מי בדיוק אתה דואג שיחשוב שמדובר באמיתות? הישראלים? קשה לי להאמין. עמי העולם? הצנזורה שלנו לא ממש משפיעה עליהם, נכון? הערבים? הם לא צריכים את בכרי בשביל זה. אז על מי אנחנו מגינים פה, בדיוק?
ועכשיו לעניין 112063
כן, הישראלים. צא וראה את השמאל הישראלי, גם הציוני, הבולע כיום בשקיקה תעמולת רפש אנטישמית מהסוג הנחות ביותר ומקבל הסתה פלסטינית משולחת רסן כאינפורמציה אמינה ובסיסית על המצב. ד''ר צנגן דיבר בעצמו במאמרו על מקרה פרטי של התופעות האלה במאמרו. מדובר על קבוצות באוכלוסיה שאין להן ענין בשמיעה של עובדות ממקור ראשון, אלא אך ורק בתעמולה של הצד השני, ובכלל זה הסתה נוטפת ארס ככל שתהיה. אני שותף מלא לתדהמה שמביע ד''ר צנגן מול התופעות הסוריאליסטיות הללו, של תהומות עצומים של שנאה עצמית וניתוק מלא, גמור ומוחלט מהמציאות וממהלך ההיסטוריה.
ועכשיו לעניין 112079
והחלטה זו של הצנזור מועילה באיזה אופן?

מי שחושב שהוא יכול לחסום תעמולה של הצד השני בעידן האינטרנט עושה מעצמו צחוק. אפילו לפני האינטרנט זה לא היה עניין פשוט.
ועכשיו לעניין 112086
אני חושב שכבר הבעתי את דעתי בנוגע לשאלה האם היה ראוי להקרין את הסרט או לא - היה ראוי להקרין, תוך כדי הפרכה של השקרים, וזאת כמובן מסיבות תועלתניות לחלוטין, הן כדי לסייע לצופים התמימים יותר (שאגב, לא כולם בהכרח משתייכים באופן מובהק לשמאל בצורה כזאת או אחרת, וזאת בעיקר מכיוון שמתקבל הרושם שהשקרים בסרט הם שונים ומגוונים ואין להם מאפיינים אחידים) שלא ליפול בפח, וגם כדי לתת לכל צופה את היכולת לתת מענה הולם לאזכור של השקרים הללו במסגרת אזכור שלהם בויכוחים פוליטיים עם בני לאומים זרים. אכן במקרים מסוג זה קיים צורך לקבל החלטה מעט יותר מורכבת מאשר 'אפשר להציג' או 'אסור להציג'.
ועכשיו לעניין 112097
אבל אין לך את האופציה הזאת. המדינה לא רשאית לכפות על אדם לומר דבר מה. היא יכולה להגיד שמותר לו להגיד משהו, או שאסור לו להגיד משהו. היא לא יכולה להגיד לו - "אתה חייב להגיד ככה וככה", אלא אם אמירה שכזו היא תנאי כדי לקבל משהו מהמדינה (את הזכות להיות חבר כנסת, למשל, או ה"זכות" להיות חייל צה"ל‏1). זה לא יכול להיות תנאי כדי לקבל את ה"זכות" להגיד משהו. הזכות הזאת היא טבעית, ואינה מוקנית על ידי המדינה, אלא מתוך המוסר הליברלי שהוא ה-raison d'etre של המדינה.
להרשות את הקרנת הסרט רק אם בצמוד אליו יוקרן סרט הסברה של המדינה שיפריך את השקרים (כן או לא, לא מעניין אותי כרגע) אחד לאחד, זה למעשה לעקר את חופש הביטוי, ולהפוך בכוח את הסרט של בכרי לסרט תעמולה ישראלי.

1 בהשבעה שלי אני אמרתי "אינני" במקום "הנני". חשבתי שאני מאוד חכם. לא עזר לי...
ועכשיו לעניין 112109
כפי שדמוקרטיה צריכה להגן על עצמה, וחייבת לחסום שימוש בכלים הדמוקרטיים על מנת לקרוא ולפעול ולהשמדתם, כך גם חופש הביטוי צריך להיות מתוחם בצורה כזאת או אחרת, כדי שיהיו קריטריונים כלשהם שניתן לשפוט על פיהם האם התבטאות מסוימת היא לגיטימית. חוקי המדינה מגדירים 'הסתה' כסוג של התבטאות אסורה, ואף אוסרים על הוצאת דיבה. במקרה של סרט התעמולה של בכרי מתקיימים שני התנאים: הסרט משמש הלכה למעשה כאמצעי הסתה נגד ישראל וצה"ל (אפילו אם תוכנו, כשלעצמו, מכיל הסתה שכזו רק במרומז ובעקיפין), ומוציא רעה את דיבתם של מדינת ישראל, צה"ל, וחיילים שהשתתפו בפעילות בג'נין. אם ידוע שמן הבחינה העובדתית סרט מכיל שקרים והוצאת דיבה ומשמש ביודעין כחומר הסתה, האם זה ראוי להציג אותו, בשם חופש הביטוי? לדעתי לא.

במקרה הספציפי הזה, אני דווקא חושב שכן ראוי להציג את הסרט לא במסגרת חופש הביטוי, אלא במסגרת חופש המידע וזכות הציבור לדעת. לדעת, אילו שקרים מפיץ הצד שכנגד, כיצד הוא עושה זאת, באילו כלים הוא משתמש, וכיצד להפריך שקרים ספציפיים המופיעים בחומר הסתה ספציפי שלו.
ועכשיו לעניין 112191
הסרט אינו משמש להסתה. אף שקר אינו יכול להיות הסתה בפני עצמו. הסתה היא קריאה לפעולה. כאיש ימין, אני בטוח שאינני צריך להסביר לך את הסכנה שבהרחבת יתר של המושג ''הסתה''.
כפי שש''ק ריש אמר, מדינה אינה יכולה לתבוע דיבה במקרה כזה. יתכן שהחיילים בג'נין דווקא כן יכולים, ואם כן - עליהם לעשות כן (ובראשם אותו צנגן), ובכך להוכיח בבית המשפט את טענותיהם. מרגע שבית המשפט יקבע כי מדובר בשקרים, הוא יוכל לקבוע תנאים להקרנת הסרט (כמו הקרנת שקופית בתחילתו שתקבע כי הדברים האמורים בו הוכחו כשקריים), אבל גם הוא, אני מאמין, ימנע מלאסור את הקרנתו של הסרט.

חופש הביטוי אינו צריך להיות מוגבל בשום אופן. לא צריכים להיות קריטריונים של מה לגיטימי ומה לא - הכל לגיטימי, כל עוד לא הוכחה פגיעה ממשית (ולא סתם ב''רגשות הציבור'') בבני אדם. החיילים בג'נין יכולים לטעון לפגיעה בשמם הטוב, ולכן לדעתי יש להם קייס לתביעה. המדינה, מה לעשות, אינה אדם.
ועכשיו לעניין 112255
קריאה לפעולה כשלעצמה איננה אפקטיבית אם אינה מתבססת על טיעונים כלשהם. טיעונים כאלה משמשים בסיס להסתה כאשר הם שקריים, מעוותים ומגמתיים בצורה שמהווה סילוף מכוון של המציאות. האם יש לך ספק שהסרט ישמש כחומר תעמולה בידי חוגים אנטישמים הקוראים להשמדת ישראל ולהשמדת עם, הן במדינות ערב והן באירופה?
ועכשיו לעניין 112369
כל דבר יכול לשמש לתעמולה כלשהי בידי מישהו. האם תדרוש גם לצנזר עבודות אקדמיות שיוכיחו דברים שעשויים לשמש כתעמולה בידי אויבינו?

ושוב - ההחלטה של ועדת הצנזורה אינה משפיעה על הפצת הסרט בקרב אויבינו, אלא רק בקרבנו אנו. לפיכך, לטיעונים שלך אין כל קשר להחלטה עצמה.
ועכשיו לעניין 112375
זוהי התעלמות מהמציאות, היתממות והצטעצעות. עבודות אקדמאיות הן דבר אחד; סרט שנועד מראש לשמש כחומר תעמולה, כבסיס להסתה, לספק עילה והצדקה לשפיכות דמים - בדיוק אותה שפיכות דמים שהולידה את 'חומת מגן' והפעילות בג'נין - ראוי בהחלט שיתייחסו אליו ככזה.

אוסיף ואחזור עוד פעם נוספת על דבריי: לא הצעתי לצנזר את הסרט אלא להראות את השקרים שבו ולתת בידי כל אדם בישראל שיהיה מעוניין בכך כלים להשיב למי שיוסת על ידי הסרט ויעלה טיעונים המבוססים על תוכנו - כולל ערבים ישראלים ושמאלנים קיצונים שמן הסתם יוסתו על ידיו באופן אוטומטי, על אף שפרטים רבים וחשובים בו שקריים ואינם נכונים מן הבחינה העובדתית ('מטוסים וארטילריה הפציצו את המחנה'), ועל אף שחלק מן המשתתפים בו שיקרו ביודעין תוך כדי המבצע ואפילו ארגון אמנסטי בכבודו ובעצמו הגיע למסקנות שמהן נובע כי שיקרו.
ועכשיו לעניין 171579
בג"צ צירף את צנגן וחבריו כצד בסיפור פסילת הסרט להקרנה.
עוד בהרחבה על מה שקורה עם הסיפור של "ג'נין ג'נין" נכון להיום - http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...

(כיביתי והדלקתי את המחשב והפלא ופלא אתר "הארץ" עולה לי אחרי שעשה בעיות כל היום).
ועכשיו לעניין 180396
ההסתה היא כנגד מדינת ישראל וצה''ל, ולא כנגד חייל כזה או אחר.
כשבכרי מראה צילום של טנק נוסע, ובנפרד פלשתינים שוכבים על הכביש (כמו שבאירוע מותו של הילד מוחמד דורה צולמו הילד והאביו, ואחר כך צילום של חייל ישראלי יורה, שנלקח מאירוע אחר), פניו של נהג הטנק לא נראים, ואיש לא יכול להגיש תביעת דיבה אישית.
בכרי לא צילם את פניו של איש מהחיילים כי הוא לא היה במקום בזמן הקרב.
ובכל זאת הסרט כולו הוא הסתה והוצאת דיבה עלינו ועל צה''ל, כשם שאותו מטיף שנעצר אתמול על הסתה לא כיוון (כנראה) אד דבריו למישהו פרטי.
סכויה של תביעה כזאת בבתי המשפט אצלנו, תלויים, כמובן בעמדתם האישית של השופטים יותר מאשר באיזו חשיבה אובייקטיבית שלהם על משמעות החוק.
בעליון, תיפול, לכן, כל תביעה כזאת, כי שם יושבים אנשי מרץ. אין שום סיכוי שיהיה רוב בהרכב, לשופטים בעלי עמדה אחרת, משום שברק הוא זה שקובע את ההרכב.
ועכשיו לעניין 180409
יש לי הסגות לדבריך:
לפי החוק הישראלי, חוק לשון הרע תקף לא רק על אדם פרטי, אלא במידה שווה על תאגיד ועל "חבר בני אדם" או "ציבור כלשהוא" (במקרה של חבר בני אדם או ציבור, יש החמרות מסוימות, העיקרית שבהן היא צורך באישור היועץ המשפטי לממשלה).
מעבר לעניין הזה, לדעתי כמעט תמיד לשון הרע היא פגיעה ברגשות ואף פעם לא מדובר בפגיעה "ממשית" (לא ברור לי מה זה) - לכל היותר בפגיעה עקיפה עקב פגיעה בשם הטוב.
כמו כן, יש מדינות שבהן חובת ההוכחה היא על הנתבע (כלומר הוא זה שצריך להוכיח את נכונות הפרסום).

בת'כלס, אני מניח ששופטי בג"ץ מבינים את החוקים האלו הרבה יותר טוב ממני ומן הסתם החליטו החלטה נכונה ועניינית, אני לא רואה סיבה כלשהיא לפקפק בכך.
יתר על כן, לדעתי לא כל עוול או אי-הסכמה צריכים להגיע לבית-משפט ובפרט במקרה האמור (ומי שלא מסכים אותי, יכול לתבוע :) ).
ועכשיו לעניין 112090
*אי אפשר לעצור את כל המחבלים המתאבדים אז בוא ניתן לכולם להיכנס באופן חופשי ולפרק את עצמם לחתיכות יחד איתנו

*פשע תמיד היה קיים ולעולם לא ייפסק אז מדוע לנסות למנוע אותו

*הטרור לא יפסיק אז מדוע להילחם בו ולנסות לגרום לו לדעוך ולצמצם את מימדיו

*אי אפשר לעצור מידע מודיעיני בעידן האינטרנט אז מדוע לא לפרסם באתר מידע רגיש

*אי אפשר לעצור תעמולת אויב בעידן האינטרנט אז מדוע לא להקרין אותה באופן חופשי ומסודר בתוך בתינו

יש לי חדשות בשבילך. אפשר למנוע כניסת מחבלים ועושים זאת ומצילים חיים. אפשר לצמצם פשיעה ובכך להשליט סדר ונוחות בחיינו וזה המצב במדינות רבות. אפשר למגר טרור עד לרמה שכולנו נוכל שוב לנשום לרווחה ועשינו זאת כבר בעבר. אפשר למנוע מידע מודיעיני רגיש מהפצה באינטרנט וגם זה נעשה רק לפני זמן קצר באתר ISAYERET, שהעלתה מידע רגיש. מידע שלא היה זמין, כי חיילים ישראלים לא יודעים לסתום את הפה שלהם.

וכן, אפשר גם למנוע ולצמצם פירסום של תעמולה פלסטינית. במיוחד אם מדובר בשטח הבית שלך. ועובדה שאיזו מועצה לביקורת סרטים כבר הצליחה לגרום לפחות צופים בעתיד להיחשף לסרט מסוים. וזאת רק על ידי חסימתו בכמה ערוצי מדיה שונים כמו קולנוע או טלוויזיה ישראלית.

אז אל תגיד נואש. תגיד שפשוט לא אכפת לך משידור הסרט...כי זו בעצם הסיבה האמיתית לכל אלה שמביאים את הטיעון הנדוש הזה.
ועכשיו לעניין 112100
צר לי, אבל ההחלטה לא מונעת בגרוש הפצה של תעמולה פלסטינית. היא מונעת חשיפה של ישראלים (ואפילו אוסיף ואומר - ישראלים יהודים) לחומר שאינו יכול להזיק להם כלל, כפי שכבר צויין כאן במקום אחר: לשמאל הרדיקלי זה לא יחדש כלום, ושאר הישראלים די חסינים לתעמולה כזו. הם נחשפים למספיק תעמולה ישראלית כדי שלא להאמין לשקרים (כן או לא) של בכרי.

לגבי יתר ה"טענות" שלך - נו, שויין. תהנה לדבר עם עצמך.
ועכשיו לעניין 112113
עכשיו תסביר לי בבקשה איך מניעת חשיפה של חומר תעמולתי לישראלים לא מונע בגרוש הפצת אותה תעמולה לישראלים?

וכפי שצוין כאן כבר במקום אחר, רוב הישראלים אינם חסינים לתעמולה מעין זו אלא רובם אף מרגישים פגועים ממנה. וכפי שצוין בעוד מקום אחר כאן (במקומות אחרים עסקינן) אף אחד אינו חסין מפני שקרים ועיוות המציאות. השמאל הרדיקלי ישתמש בחידושים שימצא מתעמולה זו ובטיעוניה לניגוח הימין. והימין, שמאלנים ואנשי מרכז, ימצאו עצמם מול כלי נשק נוספים במלחמת הטיעונים (וכמובן יקללו את הסרט כפי שאמרתי...במקום אחר כאן).

סרט שתורם לאינטרסים לאומיים פלסטיניים אין לו מקום בישראל. ואני באמת לא מבין מה אני מתווכח איתך בנושא כל כך ברור. למזלי אתה בדעת המיעוט כיום וכולי תקווה שתישאר כך גם בעתיד המאוד רחוק.
ועכשיו לעניין 113331
אני מסכים. איננו דיקטטורה אורוולית המסננת מידע לא רצוי מהאזרחים.
חשוב שמידע יזרום.אני לא הייתי צופה לא ב''יהודי זיס''של בכרי ולא בפרש.אבל מי שם את הצנזור לדעת מה טוב בשבילי.
אם כבר צנזורה -שתתקיים רק על יסוד טוב טעם(פורנוגרפיה פרועה ביותר,תורת הגזע וכו')
הלצה. נא לצחוק. 113338
אני הייתי מסייג את המשפט השני שלך ב''עדיין.''
לא מצחיק. 113348
לא כל שטות שעולה במוחך צריכה להתממש בדמות תגובה באייל.
אתה שומע את הזמזום הזה? 113350
זו האירוניה, חולפת בחטף ליד אוזנך.
ועכשיו לעניין 112013
אני לא חושב שצינזור הסרט יגרום לציבור להאמין שהמתואר בו הוא אמת. להיפך. כבר היום ישנה התנגדות די גורפת בציבור לסרט, דווקא משום שלא הציגו אותו ברבים. ע"י טכניקות תקשורתיות וקולנועיות מסויימות יכול היוצר לשכנע וליצור הזדהות עם דעתו, ובקלות די רבה. קח למשל את יצירת-המופת הקולנועית-תעמולתית של ש"ס בזמנו "אני מאשים", שהצליחה ליצור אצל הצופה רגשי הזדהות מאוד עזים עם אריה דרעי, למרות שרוב מה שהוצג בסרט היה שקרי ומגמתי בעליל.

אני מסכים, עם זאת, שהסרט יוקרן ולפניו תוקרן השקופית: "כל המוצג בסרט זה, לרבות הדמויות, ההתרחשויות, והעובדות-לכאורה, הינו בדיוני בהחלט וכל קשר בינו לבין המציאות מקרי לחלוטין, ואף הפוך לגמרי".

אני פשוט בספק אם בכרי יסכים לשקופית שכזו.
מי ישלם? 112019
כשהייתי בכיתה י"ב לקחו אותנו למכון למחקרי תעמולה בהרצליה ליום סמינר בו הראו לנו סוגים שונים של טכניקות שמשמשות כדי להשפיע על הצופה. צפינו בקטעים מכתבות חדשות, סרטי תעמולה וכו' ולמדנו להבחין באותן טכניקות בהן משתמשים כדי להשפיע: זוויות צילום, חיתוכי טקסט על ידי צילום פרט אחר כדי שלא תהיה קפיצה בתמונה, תרגום לעומת שפה לא-מושלמת של מישהו שאינו דובר את שפת הכתבה וכו'.

מה שאתה מציע זו גישת פטרנליסטית: "הציבור מטומטם" - בואו נגן על הציבור מפני טפשותו ואי-יכולתו להתמודד עם רטוריקה ועבודת מצלמה מתוחכמת. למה שלא ננקוט בגישה ההפוכה? נחנך את ילדינו לחשיבה ביקורתית כדי שיושפעו כמה שפחות מתעמולה ויפעילו את הצירים החלודים בקופסה הקטנה שם במוח.
מי ישלם? 112027
אמרתי: אין לי שום בעיה עם הקרנה מונחית. אם בכרי מתחייב להקרין שיקופית מתאימה ברוח זו שהצעתי, ומתחייב לערוך הפסקות בסרט למטרת הבהרת האמת ו/או לחלק עלונים עם גרסת הצד הנגדי המפריכים את העובדות מהסרט - אין לי שום בעיה עם ההקרנה שלו.

רטוריקה טובה וטכניקת מצלמה מתוחכמת נועדו כדי להטעות את הצופה. אין לזה קשר לרמת השכלתו. אני מבטיח לך שגם אתה וגם אני עלולים ליפול למן פח תעמולתי שכזה, מבלי שנהיה מודעים לכך. לכן המטרה כאן היא בפירוש להגן על הציבור מפני הטעיה מכוונת. כשמציגים לצופה פריט מידע שקרי מסויים כעובדה ולא מציגים בפניו צד אחר או איזושהי עובדה סותרת - מאיפה הוא אמור להסיק שה"עובדה" הזו היא שקר?
בנון ישלם! 112141
אם כך, שתפיק המדינה סרט קצר בו היא מפריכה את טענותיו של בכרי (בכיכובו של ד''ר צנגן) ותגיש אותו לסינימטק. הצעתי גם דוכנים בכניסה לסינימטק ואני בטוח שאפשר להעלות רעיונות נוספים. אני לא חושב שאפשר לכפות על בכרי לשנות את סרטו או להציג אותו בפורמט שונה, אבל אני חושב שאפשר לתת לו ''תגובה ציונית הולמת'' במקום לפעול בדרך שרק תפגע במדינה. דווקא לצנזורה על הסרט, לדעתי, יש חסרונות. ושלא יהיו אשליות - אני משוכנע שלהחלטה יהיו הדים בתקשורת העולמית תוך כמה זמן - ''הציונים מסתירים את מה שקרה בג'נין, הנה, צנזרו את הסרט של בכרי, הם מפחדים להראות לאוכלוסיה שלהם דעה שונה. ממש אירן''.
מי ישלם? 112031
ובינתיים עד שכל ילדי ישראל יגדלו להיות אינטלקטואלים יודעי כל, חסיני סוגסטיה ותעמולה. ובמאי סרטים מדופלמים כמיודענו ערן בליניסקי נמשיך לתת לעם ישראל לראות ולהיפגע משקרים ותעמולה פלסטינית בטלוויזיה ישראלית. ונמשיך לתת לנשק תקשורתי פלסטיני להיות "משוגר" נגד ישראל מאמצעי תקשורת ישראלים ולירות לעצמנו ברגליים.

וכל זה למה?
כי חלילה וחס שאיזו מועצה ישראלית במדינת ישראל לביקורת סרטים תיראה כפטרונליסטית על ישראלים!

אני חושב שאני אסתכן בלקיחת גישה פטרונליסטית...אני כמעט בטוח שאף אחד חוץ ממך לא יאשים את המועצה לביקורת סרטים בקריאה לציבור הישראלי מטומטם. ההפך, למעשה אני חושב שהיום יש כבר הרבה יותר שקוראים לישראלים מטומטמים כי הם ממשיכים לשדר תעמולת אויב ישר לסלון הביתי של כל אב בית בישראל
אמרתי, בנון ישלם! 112142
עדיין לא הבנתי את הפגיעה משקרים ותעמולה פלסטינית. כמו שעניתי לליאור - תשקיע המדינה מאמץ קטן ותפיק סרט הסותר את טיעוניו של בכרי. תקים דוכנים ברחבת הסינימטק. תחלק עלונים. אולי אפשר אפילו לארגן הפגנות בכיכר הסינימטק לפני ובזמן ההקרנות. אני מעדיף התמודדות עם שקרים מאשר ניסונות להשתקתם - כיוון שאז הם יצוצו ממקומות אחרים. הנה אנלוגיה: במקום כל פעם לסתום חור אחר בסכר, אולי כדאי פשוט לשפץ לגמרי את הסכר.

וזה בילינסקי, לא בליניסקי.
אמרתי, בנון ישלם! 112160
לא ברור לי למה כשמוחמד בכרי הוא זה שאחראי לשקרים והטעיית הציבור, אתה מצפה שהמדינה תהיה אחראית ליידע את הציבור על שקריו או על האמת כפי שהיא התרחשה. זוהי אחריותו שלו וחובתו שלו לעשות זאת.

דבר שני - לא ברור לי מה מונע ממשפחות החיילים ההרוגים להגיש בקשה לצו איסור שידור לסרט הזה, ללא קשר לצנזורה. הסרט הוא בפירוש פגיעה בזכרם של הנופלים וחילול כבודם, שלא לדבר ריקוד על דמם.
מזכיר לי עבודה שקרית שמומנה ע''י הרשות הפלסטינאית בנושא טבח לכאורה שנערך בטנטורה.
אמרתי, בנון ישלם! 112163
מדוע המדינה? כי היא (דרך צה"ל) היא הנפגעת. באותה מידה, אם אני אפיק סרט שטוען כי משטרת ההגירה מתעללת בעובדים זרים אצפה מהמדינה שתכחיש זאת באמצעים העומדים לרשותה, ולא על ידי השתקתי מכוח צנזורה.

אני שב וחוזר על אנלוגיית הסכר שהצעתי קודם - צנזורה על סרטו של בכרי כמוה כסתימת החור בסכר באצבע. עדיף לשפץ את הסכר ולסתור את טענותיו של בכרי אחת לאחת, ואין כמו אור השמש או אורה של מצלמת קולנוע מהצד השני כדי להשיג מטרה זו.

זה ישמע אולי חריג, אבל כמו שאמרתי - אני ממש נגד מניעת חופש הביטוי אלא במקרים קיצוניים. מותר לשקר (ולהיות חשוף לתביעת דיבה), כמו שכנראה בכרי ומרואייניו עושים, ומותר לדעתי גם לפגוע בזכרם של נופלים. זו, אגב, גסות רוח משוועת והתנהגות נלוזה וראויה לגינוי חריף ביותר, אבל אני לא חושב שיש צורך למנוע זאת. אגב, אני גם חושב שכתב האישום נגד טטיאנה סוסקין והסעיף בו הואשמה (פגיעה ברגשות דתיים אא"ט) הוא מיותר.
אמרתי, בנון ישלם! 112193
אגב, שמעתי ממישהו שסוסקין למעשה לא הורשעה על הסעיף הזה, אלא על סעיף השתייכות לארגון טרור (כך). מישהו יכול לברר את זה?
אמרתי, בנון ישלם! 112234
טטיאנה סוסקין הורשעה במעשה גזענות, בנסיון להשחתת פני מקרקעין, בנסיון פגיעה ברגשי דת, בתמיכה בארגון טרוריסטי ובסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה.
אמרתי, בנון ישלם! 112337
אם אתה לא מבין אני לא הולך להסביר. אני לא מאמין שאתה אדם חסר כל מוסר, חינוך או יכולת הבנה של ילד. לכן אני נאלץ להסיק שאתה פשוט מתעלם בכוונה מכך ששקרים במזיד הם דבר שיש למנוע הפצתו...

...ביליניסיקי. ואם זה מפריע לך אתה יכול להשקיע מאמץ קטן ולכתוב מאמר נגד כולל הבאת הוכחות ועובדות הסותר את עיוות שמך. כי בעצם אני לא חושב שאתה מבין את הפגיעה בכינוייך או בשם משפחתך, ולכן אני יכול לעוות אותו עד כדי גיחוך רק כדי לצחוק עליך ולפגוע בך.
ודייק 112258
פטרנליסטית = אבהית (מ - pater).

פטרונליסטית = (לא קיים) (מ- patron).
ובאמת 112036
למה לא אסרו בזמנו את הפצת יצירת המופת ההיא של ש"ס?
אם כבר, היא יותר מסוכנת כי לה יש השפעה אמיתית על חלק מהעם בישראל, מה שאין כן, בימים אלה לפחות, לגבי סרט שערבים עשו.
והנה קצת תעמולת אנטיש''ס לקירוב הלבבות של כולנו 112077
טוב, זו לא ממש תעמולה...
ובאמת 112221
ההערכה שלי?

כי היא לא יצאה לאקרנים באופן מסחרי, אלא חולקה ברחוב חינם.
חברון חברון 112014
איני סבור שהאיסור יפעל כבומרנג, אבל גם אם כן אין זה שיקול ראוי לפסילת (או אי-פסילת) הסרט. אילו כהנא חי היו מוציאים את "חברון חברון" המתעד את כל האמת על הטבח בחברון בחודש שעבר, האם גם זה היה קביל? ואם היו מספרים שכל בכירי הרשות ירו מן החלונות והופעלו מטעני קלע סעודיים נגד כוחותינו, גם זה הולך?
כיוון ששקר סימטרי מן הימין צריך להיפסל, גם השקר הזה צריך להיפסל.
אבל אני לא מבין 112035
למה מה שמותר לד"ר דוד צנגן או לאדון חרדון אסור לאיל הראשון או לכל בנאדם אינטיליגנטי אחר — לצפות בסרט ולהחליט?
העם הימני ברובו ממילא לא ילך לצפות בסרט כזה.
אבל אני לא מבין 112047
אתה יכול לצפות בסרט ולהחליט בעצמך (מה להחליט?). רק שאתה תצטרך לעשות זאת בכוחות עצמך דרך הוידאו או הדויד האישי שלך. בערוץ טלויזיה ישראלי אין סיבה לשידור תעמולה ערבית.
אבל אני לא מבין 112049
מי מדבר על טלויזיה?
הסרט נאסר להקרנה בקולנוע.
אוי לעזאזל! 112054
חשבתי שאסרו אותו להקרנה בערוץ 8 בכבלים!
אני מניח שאני חוזר לטלפון להודיע לYES שאני עובר אליהם....שוב...
אוי לעזאזל! 112058
אסרו אותו להקרנה מסחרית בישראל. זה אומר - כל הקרנה למטרות רווח. אני חושב שזה כולל את ערוץ 8. מעניין אם זה גם כולל "הקרנות צדקה" בחינם בסינמטק (במימון גופים בעלי אינטרסים בהקרנת הסרט, נגיד).
אוי לעזאזל! 112071
אולי כדאי שאני אברר את העניין לפני שאני זורק את הממיר...
אוי לעזאזל! 112144
ארגון אינדימדיה לתקשורת אלטרנטיבית תכנן לשדר את הסרט בתוכנית שלו בערוץ הקהילתי, אולם נדחה על ידי "ערוצי זהב", שאחראים כנראה על שידורי הערוץ.

התוכניות לשידור:
הפסילה לשידור:
כן. זה זה 112342
אוי לעזאזל! 112173
אני לא בטוח. נדמה לי שסמכות המועצה משתרעת רק על בתי קולנוע.
מי זה דויד? 112051
להחליט אם זה סרט כזה עוכר ישראל או לא. בעצם השאלה שלך שבסוגריים יש משהו פטרנליסטי ימני אופייני. מה להחליט? מי אתה שיש לו זכות בכלל להחליט? וכו' וכו'.
אולי זה לא נכון מה שאומרים על הסרט? ואולי לא נכון שיוסי ביילין הוא פושע אוסלו? ואולי לא נכון עוד הרבה דברים. המועצה נטלה לעצמה את התפקיד כי אנשים אינטיליגנטים שחושבים יותר מדי ומסוגלים להחליט אחרת ממה שרצוי לכל מיני פה, זה מסוכן.
ונ.ב. 112052
לא ראיתי שבכלל ההחלטה התייחסה לטלויזיה אלא להקרנה בכלל.
ונ.ב. 112055
ערוץ 8 הולך להקרין את ג'נין ג'נין, או לפחות כך הבנתי. חשבתי שמדובר בעניין הזה
דויד? 112069
דויד זה המכשיר הזה שעושה קולות של DVD

וכפי שכבר אמרתי לערן בליניסקי- עדיף להיקרא פטרונליסט על ידי קומץ שמאלנים קיצונים, שחושבים שזה טיעון טוב נגד כעס של אנשים על תעמולה פלסטינית. מאשר לתת לאותה תעמולה להיות מוקרנת או משודרת בתוך ישראל ועל ידי ישראלים ובזמן מלחמה. הטענות נגד הסרט הועלו בצורה מנומקת ומשכנעת לדעתי על ידי המועצה הנ"ל ואם אלו הן סיבות שמעידות על פטרונליזם אז אני מוכן ממחר לעזוב את מחנה הימין ולהיות פטרונליסט גאה.

וחוץ מזה, דעתי היא שאותה מועצה לביקורת סרטים קלעה בול לדעת הקהל הרווחת בארץ שאינו מעוניין בהקרנת הסרט הזה. לא מכיוון שהוא חושש שהסרט יהפנט אותו ויגרום להם להאמין שהוא אמת, אלא פשוט משום שהם לא מעוניינים לכעוס ולהתעצבן. רוב האנשים בציבור בלאו הכי לא ישנו דיעותיהם מצפייה בסרט. האנטי ציוני יהלל אותו לפני שראה אותו והציוני הימני יקלל את הסרט גם לפני וגם אחרי שיצפה. כך שאתה כבר עכשיו יכול להעיף את הפטרונליזם שלך מחוץ לחלון.
אתה לא צריך לעזוב את מחנה הימין 112073
בשביל להיקרא פטרונליסט. זה כמו להגיד שאתה צריך לעזוב את מחנה הימין כדי לדבר בצורת הדיבור שאתה מדבר. מקומך בימין תואם הן את הפטרנליזם שלך והן את צורת הדיבור.
וגם את ההשקפה שלך ש"אם משהו מעצבן את הציבור אז לא צריך להקרין אותו", שאיתה אפשר ללכת עד אין קץ, ולהחיל את זה על כל דעות חריגות, שכן דעות חריגות בדרך כלל מעצבנות את הציבור.
אך אין דבר, אתה יכול עכשיו להצביע גם בעד מפלגת העבודה, שזרקה את "פושע אוסלו" הלא הוא "המעצבן" יוסי ביילין מחוץ לחלון.
מי שסרט מעצבן אותו — שלא ילך לראות. יש מספיק עיסוקים אחרים ואם הייתי יורד לרמה שלך גם הייתי מציע לך כמה עסיסיים מאד. הועדה תפקידה "לא לקלוע לטעם הציבור" כי אם זה היה כך, למען האמת, ערוצי הפורנו לא היו יורדים.
ערוצי הפורנו ירדו?? 112078
זהו עכשיו אני באמת עובר ל YES!
אבל עכשיו ברצינות 112081
זה לא הצפייה שתפגע בי או באחרים ורבים בישראל. זוהי עצם ההקרנה והידיעה שתעמולה פלסטינית שקרית מהזן הנחות ביותר (אם אתה רוצה אוסיף תעמולה שקרית פסלטינית מהזן הנמוך ביותר ל*דעתי*) תשודר תוקרן בישראל.

ולי יש זכות למחות גם בלי להיות פטרונליסטי
דויד? 112083
הבנתי. אז אולי נבקש מהועדה גם לצנזר כל מיני סרטים שוודיים משעממים? הרי דעת הקהל הרווחת בארץ היא שהם אינם מעוניינים לראות אותם. הפלצנים חובבי הסרטים הזרים‏1 יהללו אותם לפני שיראו אותם, והעמך פשוט לא ישלמו 33 שקלים בשביל החרופ הזה.

לא רוצה לראות? אל תראה. מי אתה שתקבע לאחרים מה להקרין ומה לראות? ובאותה מידה - מי זאת הוועדה הזאת שתקבע זאת עבורנו?

1 בארץ "סרטים זרים" זה אומר כל דבר שאינו דובר אנגלית. כולל סרטים דוברי עברית, לרוב.
ממתי סרט שוודי משעמם פוגע ברגשות הציבור? 112091
ממתי סרט שוודי משעמם פוגע ברגשות הציבור? 112101
ממתי עניינו אותי רגשות הציבור? אנחנו דיברנו על האם דעת הקהל הרווחת בישראל כן או לא מעוניינת בהקרנת הסרטים. התשובה, לגבי סרטים שוודיים משעממים, היא לא.
ממתי סרט שוודי משעמם פוגע ברגשות הציבור? 112115
אנחנו דיברנו על הרבה דברים

אבל שיהיה...התשובה היא כן!
כלומר כן דעת הקהל הרווחת בציבור היא בהקרנת סרטים והרבה. הציבור בישראל אוהב סרטים, והרבה מכל מין וסוג כמעט. וזה אומר גם סרטים שוודים משעממים.
ממתי סרט שוודי משעמם פוגע ברגשות הציבור? 112194
א. איכשהו נראה לי ש''דעת הציבור הרווחת'' שלך אינה כוללת את האוכלוסיה הערבית בישראל.

ב. ויותר חשוב - נראה לי שהרבה יותר אנשים יהיו מעוניינים לצפות בסרטו של בכרי מאשר בסרט השוודי.
ממתי סרט שוודי משעמם פוגע ברגשות הציבור? 112318
''נראה לי'' שיש אנשים (והרוב כאלה) שיכעסו על הצגתו במדיה ישראלית ויפגעו ממנו. ולעומת זאת ישארו אדישים לחלוטין למראה סרט שוודי, במיוחד אם הוא משעמם. ועכשיו עם זה אתה יכול להתווכח עד מחר, אבל תמיד תישאר טועה.

בעניין הציבור הערבי בישראל אני בטוח שהוא יוכל להתחשב באזרחי המדינה היהודים שרגשותיהם ועצביהם נמרטים אל מול הסרט, רק בפעם הזו בלבד. ובכלל, אם הוא ציבור שככלל תומך בתעמולה ואינטרסים לאומיים פלסטינים. אז אני מוכן להתעלם ממנו כבר מהיום ובלי טיפה אחת של בושה.
ממתי סרט שוודי משעמם פוגע ברגשות הציבור? 112372
טוב, אם אני תמיד אשאר טועה, אז כנראה שאין באמת טעם להתווכח.

אתה יודע שיש אנשים שמאוד כועסים על מה שטומי לפיד אומר, ועל מה שהמפלגה שהוא מנהיג (לדעתם) מייצגת? אולי נאסור גם על קיומה של שינוי, מפאת הרגזת הציבור?

הציבור לעיתים קרובות גם מתעצבן כשמספרים לו את האמת, אגב.
האם התבטאות פוליטיקאי על מוסיקה מזרחית היא תעמולה פלסטינית? 112626
אתה משווה בין סרט שוודי משעמם לסרט פלסטיני שמשמש ככלי ניגוח בישראל במאבק הפלסטיני.

אחר כך אתה משווה בין התבטאויות פופוליסטיות לבין תעמולה פלסטינאית.

אני חושב שאתה טועה בכך שאתה כל פעם נסוג ומתייחס למילה אחת או משפט בדבריי ובורח מתגובה על שאר הדברים שכתבתי שהופכים את הסרט לפוגע יותר משימעום מול הטלוויזיה (השוודים), פוגע יותר מהתבטאות בגנות ש''ס (טומי לפיד), ופוגע במדינה עצמה ולא רק ברגשות של סקטורים נרחבים בציבור.
האם התבטאות פוליטיקאי על מוסיקה מזרחית היא תעמולה פלסטינית? 112634
זה כי אתה משנה את התירוץ שלך לפסילה כל פעם. פעם זה כי אנשים לא רוצים שהוא יוצג - אז הם גם לא רוצים את הסרט השוודי. פעם זה כי הם יתרגזו - הם גם מתרגזים מלפיד. עכשיו זה גם פוגע במדינה. איך, בדיוק, פוגעת הקרנת הסרט בתחומי ישראל, במדינה?
האם התבטאות פוליטיקאי על מוסיקה מזרחית היא תעמולה פלסטינית? 112642
יותר ישראלים יחשפו לסרט. דיברנו על זה אני חושב.

למקרה שלא אז הנה הקישור לתגובתי לאסתי:תגובה 112314
האם התבטאות פוליטיקאי על מוסיקה מזרחית היא תעמולה פלסטינית? 112656
ואיך זה פוגע במדינה, שישראלים נחשפים לסרט?

(שאר התגובה שלי בסדר, אני מבין?)
עלילת דם 112692
אם אתה באמת לא מבין אז אסביר לך:

כבר ציינתי בתגובה קודמת שגם אם נניח שישראלים יהודים יביטו על הסרט בעיניים ביקורתיות, הרי שבקרב יותר ממיליון ישראלים ערבים יהיו רבים שהסרט ידבר אליהם כפשוטו, שכן הקרקע לכך בקרב הערבים פוריה יותר.

הסרט אינו מציג את כאבי המלחמה גרידא אלא מפנה אצבע מאשימה אל צה"ל כצבא קלגסי ורצחני במיוחד. דוגמא שתוארה בעיתון הארץ ודומני שעדיין לא הובאה בדיון זה: באחת הסצנות בסרט מספר פלסטינים שוכבים על כביש וחוסמים אותו בפני טנקים לאות מחאה. המצלמה מצלמת את הטנקים המתקרבים והנראים כמתכוונים לדרוס את הפלסטינים...קאט..צילומי פצועים בבית חולים. העריכה הזו יוצרת בבירור את הרושם שהפצועים נפגעו מדריסת הטנקים, אך זה לא היה ולא נברא. שום טנק לא דרס שם שום פלסטיני.

הסרט מתאר איפוא את צה"ל באופן מכוון כצבא רצחני, ומתעלל (עדויות שיקריות) ובכך מגייס את כאב לגיטימי לשם ליבוי יצרים נגד החיילים המתעללים והרוצחים כביכול אזרחים בדם קר. זו הסתה מהסוג הגרוע ביותר. אין ספק שהיא תלבה יצרים נגד האויב המרושע, שבכרי עשה לו דמוניזציה ברמה של עלילת דם מהסוג הגרוע ביותר.

אתה שואל איך זה פוגע? תגיד לי השקרים שבסרט מועילים למרקם היחסים בין ערבים ויהודים במדינה, הם יובילו לדו-קיום והבנה? והאין זה סביר שהדברים, כפי שהם מוצגים בסרט, יניעו חלק מקרב הצופים הערבים לשתף פעולה עם ארגוני החבלה הפלסטינים כדי להילחם בשטן הציוני שמעולל כאלה דברים איומים. וזה לא יפגע במדינה ובאזרחיה? צריך להסביר עוד?
עלילת דם 112696
תפקידה של המדינה הוא לנהל הסברה שתגרום לאנשים להבין שהיא אינה מתעללת בפלסטינאים. אין זה תפקידה למנוע הצגת עמדות מנוגדות - אפילו שקריות.
האם הם מועילים, השקרים הללו? לא, סביר להניח שלא. האם הם מזיקים? חובת ההוכחה היא עליך, ועדיין לא הוכחת לי שהסרט יגרום לנזק. אנשים לא רואים סרט ואז יוצאים לרחובות להרוג יהודים.
עלילת דם 112704
הם דווקא כן: ההסתה הפלסטינית אכן גורמת לפלסטינים להסתנן לרחובות ישראל ולהרוג יהודים.

ההסתה הפלסטינית אכן מעודדת ילדים פלסטינים לצאת מביתם וללכת מרחק מה ברגל כדי להגיע למקומות בהם נמצאים כוחות צבא ישראלים על מנת להתעמת איתם ואף להקריב את חייהם במסגרת עימות שכזה, לטובת התעמולה הפלסטינית. בטלויזיה הפלסטינית הוצגו משדרים מפורשים שכאלה, מעין קליפים, שבהם מושמע שיר הירואי מפיו של ילד פלסטיני שיוצא להקריב את חייו מול האויב האכזר ומבקש מאמא שלו לא לבכות, ומוצג כשהוא יוצא להילחם בקלגסים הציונים - וזאת מתוך מטרה ברורה להסית ילדים פלסטינים לעשות זאת הלכה למעשה, כדי להשתמש בדמם למטרות תעמולה.

האם באמת נראה לך הגיוני שאחרי שטיפת מוח והסתה שנמשכת 7 שנים וכוללת סרטים רבים מהסוג הזה, ייתכן ברצינות שלא לעשות את הקישור בין מעשיהם של פלסטינים היוצאים לרצוח יהודים ברחובותיהם לבין חשיפתם לחוסר הסתה שכזה?

אנשים *כן* רואים סרט ואז יוצאים לרחובות להרוג יהודים.
עלילת דם 112705
אנחנו לא מדברים על פלסטינים. אני לא חושב שלועדת הצנזורה הישראלית יש הרבה השפעה על אי אילו בתי קולנוע שנותרו שלמים בשטחי הרשות. אנחנו מדברים על הישראלים, ובכללם ערביי ישראל, שהם היחידים שיושפעו מההחלטה הנ''ל.
עלילת דם 112710
ערבים ישראלים אכן מסייעים לטרור, וכבר היו מקרים של ערבים ישראלים שנטלו חלק פעיל בפעולות הטרור עצמן.

האם לא ניתן לומר שמניעת חשיפתם לחומר הסתה, או איזון חשיפתם לחומר כזה עם חשיפה לצד השני של התמונה וחשיפה להקצנה ולשקרים שבחומר ההסתה, היא בגדר פיקוח נפש?

האם פיקוח נפש אינו דוחה את החופש להפיץ שקרים?
עלילת דם 112720
אתה לא יכול למנוע צפיה של ערביי ישראל (או כל אדם, בעצם)בסרט הזה. יש קלטות, יש אינטרנט, והעובדה שסרט נאסר להקרנה רק מוסיפה לו הילה של אמת שהשלטון מנסה להשתיק, והופך את עצם הצפיה לכיף של ''אני מורד נועז בעצם זה שאני צופה בסרט''.

אני הייתי עושה את ההפך- מקרינה את הסרט של בכרי בערוץ אחד, בליווי הסברים לכל האורך על השקרים השונים, בין אם שקרים של העדים הג'נינאים, או של עריכה שיוצרת רושם מוטעה, כמו בדוגמה למעלה עם הטנקים. מעין תוכנית-לימודית על ''איך עושים סרט תעמולה''. דבר כזה יחסל את הסרט לגמרי.
עלילת דם 112722
מה ההבדל המהותי בין מה שאת מציעה לבין מה שאני הצעתי לעשות במספר רב של תגובות בדיון הזה? מדוע זה "ההפך"?
עלילת דם 112728
כנראה שנתפסתי יותר לקטע של ''למנוע את חשיפתם לתעמולה'' ופחות לקטע של ''או לפחות לאזן''. איתך הסליחה.
העניין הוא, שאני עדיין חושבת שהאיזון צריך להיות לא רק ע''י עדויות נגד, אלא גם בדרך שהצעתי כאן, אחרת כל אחד מאמין לסט העדים שנוח לו. הערבים, במקרה זה, יאמינו לסרט של בכרי ולא לעשרה סרטים של גורם צבאי או ממשלתי ישראלי.
אני באמת חושבת שצריך, אחת ולתמיד, לפקוח לאנשים את העיניים לגבי כתבות טלוויזיה, וסרטים דוקומנטריים כביכול, ע''י הצבעה על כל שיטות השקר הגלויות והסמויות שבהם. והסרט של בכרי יכול להיות מקום טוב להתחיל בו.
  עלילת דם • אדון חרדון
  עלילת דם • אסתי
  עלילת דם • דובי קננגיסר
  עלילת דם • אדון חרדון
  צ''ל 'אי קיום הדיון', ולא 'כפיית' • אדון חרדון
  צ''ל 'אי קיום הדיון', ולא 'כפיית' • לוגי גרסקו
  עלילת דם • דובי קננגיסר
  עלילת דם • ערן בילינסקי
  עלילת דם • אדון חרדון
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  בנסיבות האלה • אסתי
  תעמולה • רון בן-יעקב
  תעמולה • דובי קננגיסר
  תעמולה • ברקת
  תעמולה • דובי קננגיסר
  תעמולה • ברקת
  תעמולה • האייל המתלמד(אביב י.).
  תעמולה • ברקת
  אבל אני לא מבין • אדון חרדון
  אני לא מבין • לוגי גרסקו
  אני לא מבין • אדון חרדון
  אני לא מבין • לוגי גרסקו
  אני לא מבין • אדון חרדון
  אני לא מבין • לוגי גרסקו
  אני לא מבין • אדון חרדון
  אני לא מבין • לוגי גרסקו
  אני לא מבין • אדון חרדון
  אני לא מבין • לוגי גרסקו
  אני לא מבין • אדון חרדון
  גם אני • ערן בילינסקי
  גם אני • אדון חרדון
  אני לא מבין • לוגי גרסקו
  אני לא מבין • אדון חרדון
  אני לא מבין • לוגי גרסקו
  אני לא מבין • אדון חרדון
  אני לא מבין • לוגי גרסקו
  אני לא מבין • אדון חרדון
  אני לא מבין • לוגי גרסקו
  אני לא מבין • אדון חרדון
  אני לא מבין • עמית מנדלסון
  אני לא מבין • אדון חרדון
  קצת עובדות הסטוריות • הקריבו המקוטב
  קצת עובדות הסטוריות • אדון חרדון
  ישנו ויכוח בין החוקרים • לוגי גרסקו
  לחידוד הנקודה • שוטה הכפר הגלובלי
  לחידוד הנקודה • ערן בילינסקי
  לחידוד הנקודה • שוטה הכפר הגלובלי
  גם לאתיופים יש קייס • ערן בילינסקי
  בראשית ברא אלוהים • רון בן-יעקב
  בראשית ברא האדם את האלוהים, כדי לכסתח את עצמו. • אבירי
  לחידוד הנקודה • האייל האלמוני
  לחידוד הנקודה • האייל האלמוני והארסי
  לחידוד הנקודה • ארז לנדוור
  ישנו ויכוח בין החוקרים • אדון חרדון
  אני לא מבין • דובי קננגיסר
  הגבולות הנזילים של ה''אנטי'' • אסתי
  הגבולות הנזילים של ה''אנטי'' • אבירי
  הגבולות הנזילים של ה''אנטי'' • אסתי
  הגבולות הנזילים של ה''אנטי'' • לוגי גרסקו
  הגבולות הנזילים של ה''אנטי'' • אסתי
  הגבולות הנזילים של ה''אנטי'' • דובי קננגיסר
  הגבולות הנזילים של ה''אנטי'' • אסתי
  כשתגדל תבין • האייל היפאני
  אני כבר מספיק גדול. • לוגי גרסקו
  אני כבר מספיק גדול. • האייל היפאני
  ומכאן • שוטה הכפר הגלובלי
  אני לא מבין • אמיר קורן
  אני לא מבין • לוגי גרסקו
  אני לא מבין • אדון חרדון
  ''הגיון עקבי'' • האייל האלמוני
  ''הגיון עקבי'' • אדון חרדון
  ''הגיון עקבי'' • האייל האלמוני
  ''הגיון עקבי'' • אדון חרדון
  ''הגיון עקבי'' • דובי קננגיסר
  ''הגיון עקבי'' • אדון חרדון
  ''הגיון עקבי'' • דובי קננגיסר
  ''הגיון עקבי'' • האייל מאולטינט
  ''הגיון עקבי'' • דובי קננגיסר
  ''הגיון עקבי'' • כליל החורש נאורי
  ''הגיון עקבי'' • מיץ פטל
  ''הגיון עקבי'' • כליל החורש נאורי
  ''הגיון עקבי'' • יהונתן אורן
  ''הגיון עקבי'' • כליל החורש נאורי
  ''הגיון עקבי'' • דובי קננגיסר
  ''הגיון עקבי'' • יהונתן אורן
  ''הגיון עקבי'' • דובי קננגיסר
  ''הגיון עקבי'' • אמיר קורן
  ''הגיון עקבי'' • דובי קננגיסר
  ''הגיון עקבי'' • האייל האלמוני
  ''הגיון עקבי'' • אדון חרדון
  ''הגיון עקבי'' • האייל האלמוני
  ''הגיון עקבי'' • אדון חרדון
  ''הגיון עקבי'' • מיץ פטל
  ceci n'est pas une pipe • ערן בילינסקי
  ceci n'est pas une pipe • נגה
  החופש לשקר • ניצה
  החופש לשקר • ערן בילינסקי
  החופש לשקר • טל כהן
  החופש לשקר • ערן בילינסקי
  החופש לשקר • טל כהן
  החופש לשקר • ערן בילינסקי
  לא קולנוען • אבירי
  בואנה ויסטה קלאב • האייל האלמוני והארסי
  החופש לשקר • נגה (נשואה לקולנוען)
  שטויות • אמיר קורן
  החופש לשקר • ערן בילינסקי
  החופש לשקר • האייל האלמוני
  החופש לשקר • ערן בילינסקי
  החופש לשקר • ניצה
  החופש לשקר • ערן בילינסקי
  החופש לשקר • ניצה
  החופש לשקר • ערן בילינסקי
  החופש לשקר • האייל האלמוני
  החופש לשקר • טל כהן
  בכרי על הסרט: • לוגי גרסקו
  ''הגיון עקבי'' • דובי קננגיסר
  ''הגיון עקבי'' • אדון חרדון
  ''חוסר סובלנות'' • האייל האלמוני
  ''חוסר סובלנות'' • אדון חרדון
  ''הגיון עקבי'' • אמיר קורן
  איזה הבחנה דקה. • האייל האלמוני
  אני סומך את ידי על מה שכתבת כעת. • לוגי גרסקו
  והערה נוספת • לוגי גרסקו
  כי אני אומר לו • ב/דובי כורדי
  והערה נוספת • אמיר קורן
  למה הנחת היסוד שלך היא שהערבים משקרים? • לוגי גרסקו
  והערה נוספת • אדון חרדון
  הסרט הוא סרט תעודה. • לוגי גרסקו
  'סרט תעודה' הוא סרט המתעד מציאות עובדתית. • אדון חרדון
  אתה מסרב להקשיב. • לוגי גרסקו
  האם אתה עושה את הקישור בין תשובותיי לשאלותיך? • אדון חרדון
  הסרט הוא סרט תעודה, וההאשמות הן האשמות שווא • האייל האלמוני
  כעת הייתי מצפה ממנו להתנער מהם. • לוגי גרסקו
  ציפיה נעימה • שוטה הכפר הגלובלי
  ציפיה נעימה • יובל
  בכרי מגיב • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  איפה? • אסתי
  אתמול זה היה שם • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  הסרט הוא סרט תעודה, וההאשמות הן האשמות שווא • דב אנשלוביץ
  הלינק • האייל האלמוני
  לא הגזמנו? • סמילי
  לא הגזמנו? • אדון חרדון
  לא הגזמנו? • סמילי
  לא הגזמנו? • כליל החורש נאורי
  לא הגזמנו? • סמילי
  לא הגזמנו? • אדון חרדון
  הגזמנו • הקריבו המקוטב
  הגזמת • אדון חרדון
  הגזמת • הקריבו המקוטב
  הגזמת • אדון חרדון
  לא הגזמנו? • סמילי
  לא הגזמנו? • האייל האלמוני
  לא, גם זו הגזמה. • סמילי
  שאננות אל מול זאב חושף ניבים ומסריח מהפה • אדון חרדון
  מרוב זאבים, לא נראה את הזאב האמיתי • סמילי
  לזאבים יש שיניים, והן אמיתיות, לא מפלסטיק • אדון חרדון
  לזאבים יש שיניים, והן אמיתיות, לא מפלסטיק • הקריבו המקוטב
  לזאבים יש שיניים, והן אמיתיות, לא מפלסטיק • אדון חרדון
  לזאבים יש שיניים, והן אמיתיות, לא מפלסטיק • הקריבו המקוטב
  לזאבים יש שיניים, והן אמיתיות, לא מפלסטיק • אדון חרדון
  לזאבים יש שיניים, והן אמיתיות, לא מפלסטיק • הקריבו המקוטב
  לזאבים יש שיניים, והן אמיתיות, לא מפלסטיק • אדון חרדון
  לזאבים יש שיניים, והן אמיתיות, לא מפלסטיק • הקריבו המקוטב
  לזאבים יש שיניים, והן אמיתיות, לא מפלסטיק • אדון חרדון
  לזאבים יש שיניים, והן אמיתיות, לא מפלסטיק • הקריבו המקוטב
  לזאבים יש שיניים, והן אמיתיות, לא מפלסטיק • אדון חרדון
  לזאבים יש שיניים, והן אמיתיות, לא מפלסטיק • הקריבו המקוטב
  לזאבים יש שיניים, והן אמיתיות, לא מפלסטיק • אסתי
  לזאבים יש שיניים, והן אמיתיות, לא מפלסטיק • הקריבו המקוטב
  משהו של אהוד יערי • אסתי
  משהו של אהוד יערי • הקריבו המקוטב
  משהו של אהוד יערי • אסתי
  כה לחי • אדון חרדון
  משהו של אהוד יערי • הקריבו המקוטב
  קריקטורות בעיתונות הערבית • אסתי
  וידיאוקליפ מהTV של הרש"פ • אסתי
  שיר ידוע ואהוב של בית''ר • דובי קננגיסר
  שיר ידוע ואהוב של בית''ר • ליאור חיימוביץ'
  שיר ידוע ואהוב של בית''ר • דובי קננגיסר
  שיר ידוע ואהוב של בית''ר • ליאור חיימוביץ'
  אז משהו יותר עדכני • מיכל מלול
  אז משהו יותר עדכני • ליאור חיימוביץ'
  אתר תנועת הליכוד • רון בן-יעקב
  אתר תנועת הליכוד • ליאור חיימוביץ'
  כשאני הייתי בתיכון (לפני כעשר שנים) • מיכל מלול
  כשאני הייתי בתיכון (לפני כעשר שנים) • ליאור חיימוביץ'
  מתי נתתי לויצמן מפה כזאת? • לורד בלפור.
  מתי נתתי לויצמן מפה כזאת? • ליאור חיימוביץ'
  מתי נתתי לויצמן מפה כזאת? • עדי סתיו
  כשאני הייתי בתיכון (לפני כעשר שנים) • כליל החורש נאורי
  כשאני הייתי בתיכון (לפני כעשר שנים) • ליאור חיימוביץ'
  כשאני הייתי בתיכון (לפני כעשר שנים) • כליל החורש נאורי
  פעם אחרונה: • מיכל מלול
  כשאני הייתי בתיכון (לפני כעשר שנים) • דובי קננגיסר
  כשאני הייתי בתיכון (לפני כעשר שנים) • ליאור חיימוביץ'
  תכבוש ! יאללה... תכבוש ! • אבירי
  כשאני הייתי בתיכון (לפני כעשר שנים) • כליל החורש נאורי
  כשאני הייתי בתיכון (לפני כעשר שנים) • ליאור חיימוביץ'
  כשאני הייתי בתיכון (לפני כעשר שנים) • כליל החורש נאורי
  כשאני הייתי בתיכון (לפני כעשר שנים) • ליאור חיימוביץ'
  כשאני הייתי בתיכון (לפני כעשר שנים) • עדי סתיו
  כשאני הייתי בתיכון (לפני כעשר שנים) • ליאור חיימוביץ'
  גברת או אדון? • האייל האלמוני
  אתה מתעקש לא לקרוא • סמילי
  אתה מתעקש לא לקרוא • אדון חרדון
  אתה מתעקש לא לקרוא • סמילי
  אתה עיקש כפרד • אדון חרדון
  תודה (?) • סמילי
  בבקשה (?) • אדון חרדון
  טוב, נתקדם? • סמילי
  טוב, נתקדם? • אדון חרדון
  טוב, נתקדם? • סמילי
  טוב, נתקדם? • אדון חרדון
  טוב, נתקדם? • סמילי
  טוב, נתקדם? • אדון חרדון
  טוב, נתקדם? • סמילי
  טוב, נתקדם? • אדון חרדון
  אתה רציני? • סמילי
  אתה רציני? • אדון חרדון
  אה, כן, אתה לא צוחק • סמילי
  אה, כן, אתה לא צוחק • דב אנשלוביץ
  אה, כן, אתה לא צוחק • דובי קננגיסר
  אה, כן, אתה לא צוחק • דב אנשלוביץ
  אה, כן, אתה לא צוחק • דובי קננגיסר
  אה, כן, אתה לא צוחק • דב אנשלוביץ
  ''החיים יפים'' • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  אה, כן, אתה לא צוחק • כליל החורש נאורי
  אנקדוטה הסטורית • האייל היפאני
  אנקדוטה הסטורית • טל כהן
  אנקדוטה הסטורית • האייל היפאני
  אנקדוטה הסטורית • דב אנשלוביץ
  ואני חשבתי ששנחאי נמצאת בסין • ליאור גולגר
  ואני חשבתי ששנחאי נמצאת בסין • דב אנשלוביץ
  דווקא בסיעיפים • סמילי
  דווקא בסיעיפים • דב אנשלוביץ
  נאום היטלר • גרושו
  נאום היטלר • דב אנשלוביץ
  ב/סמילי • אסתי
  ושוב, בסעיפים • סמילי
  ושוב, בסעיפים • דב אנשלוביץ
  ועדיין, בסעיפים • סמילי
  רק לגבי הדיון באותה אסמכתא שכנאה לא הובן. • דב אנשלוביץ
  למשל • סמילי
  למשל • כליל החורש נאורי
  למשל • סמילי
  למשל • האייל האלמוני
  לאט לאט • סמילי
  לאט לאט • האייל האלמוני
  לוגיקה שנה א' • סמילי
  לוגיקה שנה א' • האייל האלמוני
  הבנת הנקרא כתה ג' • סמילי
  הבנת הנקרא כתה ג' • האייל האלמוני
  ברוכים הבאים לגן הילדים • סמילי
  ברוכים הבאים לגן הילדים • האייל האלמוני
  ברוכים הבאים לגן הילדים • סמילי
  ברוכים הבאים לגן הילדים • האייל האלמוני
  ברוכים הבאים לגן הילדים • האייל האלמוני
  אני לא סחבתי לאביבה בשיער! • א. הראשון
  הבהרה חשובה, למרות האיחור: • א. הראשון
  אני לא סחבתי לאביבה בשיער! • האייל האלמוני
  ברוכים הבאים לגן הילדים • האייל האלמוני
  ברוכים הבאים לגן הילדים • סמילי
  ברוכים הבאים לגן הילדים • האייל האלמוני
  ברוכים הבאים לגן ברכה • האייל המשועשע
  ברוכים הבאים לגן ברכה • האייל האלמוני
  ברוכים הבאים לגן ברכה • סמילי
  ואת העיקר שכחתי, • סמילי
  ברוכים הבאים לגן ברכה • האייל האלמוני
  ודייקו • ברקת
  וזה ממי שרצה ללמד אותי לוגיקה? • סמילי
  תתפלא • האייל האלמוני
  אני באמת מתפלא • סמילי
  אני באמת מתפלא • האייל האלמוני
  שאלה לקוראי האייל • סמילי
  שאלה לקוראי האייל • האייל האלמוני
  איך הגעת לתשובה כזו? • סמילי
  איך הגעת לתשובה כזו? • האייל האלמוני
  איך הגעת לתשובה כזו? • סמילי
  איך הגעת לתשובה כזו? • האייל האלמוני
  ולחלק הראשון בתגובתך • סמילי
  ולחלק הראשון בתגובתך • האייל האלמוני
  ולחלק הראשון בתגובתך • סמילי
  בסעיפים • אלמוני חדש
  בניגוד לעצת פרקליטי • סמילי
  בניגוד לעצת פרקליטי • אלמוני חדש
  בניגוד לעצת פרקליטי • סמילי
  בניגוד לעצת פרקליטי • אלמוני חדש
  בניגוד לעצת פרקליטי • סמילי
  בניגוד לעצת פרקליטי • אלמוני חדש
  בניגוד לעצת פרקליטי • האייל האלמוני והארסי
  בניגוד לעצת פרקליטי • אלמוני חדש
  הערה אחת: • לוגי גרסקו
  אמרו • אלמוני חדש
  הערה אחת: • דב אנשלוביץ
  יש לך קישור לקטע הטלוויזיה או לתמליל שלו? • לוגי גרסקו
  יש לך קישור לקטע הטלוויזיה או לתמליל שלו? • דב אנשלוביץ
  לא, זה לא מעניין • לוגי גרסקו
  לא, זה לא מעניין • אלמוני חדש
  לא, זה לא מעניין • דב אנשלוביץ
  לא שקרנים. • לוגי גרסקו
  אתה צודק, כמובן • שוטה הכפר הגלובלי
  לא מדויק. • לוגי גרסקו
  לא מדויק. • דב אנשלוביץ
  לא מדויק. • אדון חרדון
  לא מדויק. • לוגי גרסקו
  קצת באיחור • סמילי
  קצת באיחור • אלמוני חדש
  חבל • סמילי
  שאלה לקוראי האייל • אלמוני אחר
  שאלה לקוראי האייל • סמילי
  אתה טרחן בלתי נלאה, וחבל • האייל האלמוני
  somebody have to say this to you: • א. הראשון
  somebody have to say this to you: • האייל האלמוני
  somebody have to say this to you: • א. הראשון
  somebody have to say this to you: • האייל האלמוני
  somebody have to say this to you: • האייל האלמוני
  somebody have to say this to you: • א. הראשון
  somebody have to say this to you: • האייל האלמוני
  somebody have to say this to you: • א. הראשון
  אתה טרחן בלתי נלאה, וחבל • סמילי
  בצחוק וברצינות • דב אנשלוביץ
  את עצמי שאלתי, והתשובות: • סמילי
  את עצמי שאלתי, והתשובות: • דב אנשלוביץ
  טוב, הבנתי, סליחה. • סמילי
  מה אני קשור לעניין? • שוטה הכפר הגלובלי
  אתה סתם איש קש • סמילי
  אתה סתם איש קש • אדון חרדון
  אני משמיץ אותך? • סמילי
  מה, לא? • שרלטן חסר יושר אינטלקטואלי
  מה, לא? • הקריבו המקוטב
  מה, לא? • אדון חרדון
  מה, לא? • הקריבו המקוטב
  מה, לא? • אדון חרדון
  מה, לא? • הקריבו המקוטב
  מה, לא? • אדון חרדון
  מה, לא? • הקריבו המקוטב
  מה, לא? • אדון חרדון
  התמכרות לטרור • הקריבו המקוטב
  כלל לא. • סמילי
  הנה, דווקא כן. • אדון חרדון
  איפה בדיוק? • סמילי
  ''חדל לך מהתנבאויות'' • אלמוני חדש
  הוצא מהקשרו? • סמילי
  הוצא מהקשרו? • אלמוני חדש
  אני מקווה, • סמילי
  בעיה: • אלמוני חדש
  ''חדל לך מהתנבאויות'' • האייל האלמוני והארסי
  טוב, הבנתי, סליחה. • דב אנשלוביץ
  טוב, הבנתי, סליחה. • סמילי
  ברוכים הבאים לגן ברכה • האייל היפאני
  צודק, • סמילי
  ברוכים הבאים לגן הילדים • סמילי
  בראוו היטלר (חיוך עגום) • שני
  לא הבנתי, • סמילי
  למשל • דב אנשלוביץ
  למשל • סמילי
  למשל • דב אנשלוביץ
  למשל • סמילי
  למשל • דב אנשלוביץ
  חבל • סמילי
  במקום תשובה יפהפיה משהו שנתקלתי בו במקרה • דב אנשלוביץ
  במקום תשובה יפהפיה משהו שנתקלתי בו במקרה • סמילי
  במקום תשובה יפהפיה משהו שנתקלתי בו במקרה • דב אנשלוביץ
  היהודים כחזירים וקופים- דוגמה מייצגת • אסתי
  היהודים כקופים • רון בן-יעקב
  והערבים, לעומת זאת, הם נחשים. או ג'וקים מסוממים. ‏1 • ד''ר רם טוקלינדר
  תשתיקו אותו! • רפול
  תצא בחוץ! • הרב עובדיה
  אני אצא, אני אצא. • ד''ר רם טוקלינדר
  לקרוא לעצמך מיכאל שרון, כמובן • האייל האלמוני
  ובקריאה שניה של הלינק • ד''ר רם טוקלינדר
  ובקריאה שניה של הלינק • דב אנשלוביץ
  תגיד, המושג 'דין רודף' מזכיר לך משהו? • ד''ר רם טוקלינדר
  תגיד, המושג 'דין רודף' מזכיר לך משהו? • דב אנשלוביץ
  תגיד, המושג 'דין רודף' מזכיר לך משהו? • ארז לנדוור
  תגיד, המושג 'דין רודף' מזכיר לך משהו? • דב אנשלוביץ
  תגיד, המושג 'דין רודף' מזכיר לך משהו? • ארז לנדוור
  לי הוא מזכיר שימוש במקורות כדי להסית לרצח. • אוליפנט
  ''שימוש במקורות'' כדי להסית לרצח. • האייל האלמוני
  לי הוא מזכיר שימוש במקורות כדי להסית לרצח. • דב אנשלוביץ
  אם אני לא טועה • ערן בילינסקי
  לי הוא מזכיר שימוש במקורות כדי להסית לרצח. • דב אנשלוביץ
  והנה, שלל הסעיפים שיורדים עליך עכשיו • סמילי
  לא מתווכח. רק מבהיר דבר אחד ומתקן עובדה אחת • דב אנשלוביץ
  נו באמת, אתה דון קישוט? • סמילי
  נו באמת, אתה דון קישוט? • דב אנשלוביץ
  נו באמת, אתה דון קישוט? • סמילי
  נו באמת, אתה דון קישוט? • דב אנשלוביץ
  נו באמת, אתה דון קישוט? • סמילי
  לא הבנתי ממה נעלבת • אסתי
  לא נעלבתי, אני ילד גדול • סמילי
  לא נעלבתי, אני ילד גדול • אסתי
  לאחר בדיקה קצרה • סמילי
  לאחר בדיקה קצרה • שוטה הכפר הגלובלי
  לא בהכרח • סמילי
  חבל • דב אנשלוביץ
  ''אלפי סעיפים לא ישכנעוני'' • סמילי
  ''אלפי סעיפים לא ישכנעוני'' • ערן בילינסקי
  ''אלפי סעיפים לא ישכנעוני'' • דב אנשלוביץ
  ''אלפי סעיפים לא ישכנעוני'' • דב אנשלוביץ
  אתה רציני? • דובי קננגיסר
  אתה רציני? • סמילי
  אתה רציני? • דובי קננגיסר
  או קיי • סמילי
  טוב, נתקדם? • ערן בילינסקי
  טוב, נתקדם? • אדון חרדון
  טוב, נתקדם? • ערן בילינסקי
  טוב, נתקדם? • אבירי
  טוב, נתקדם? • סמילי
  זכרו את דובי כורדי! • עומר אורי
  אל תשכחו את ''השרוף'' ואת אריק מרינר • האייל האלמוני
  אל תשכחו שאף גורם רשמי לא הכחיש • עומר אורי
  מה יש להכחיש במסמך ההוא? • ליאור חיימוביץ'
  שהדובי אינו מתחזה • עומר אורי
  זה לא ברור? • ליאור חיימוביץ'
  לאייל האלמוני זה לא היה ברור • עומר אורי
  אל תשכחו את ''השרוף'' ואת אריק מרינר • האייל האלמוני
  זכרו את 23 חללי ג'נין • אדון חרדון
  זכרו את דובי כורדי! • אמיר קורן
  ''הוא היה מוסרי בדיוק כמו ד''ר צנגן'' • עומר אורי
  שקרים • שוטה הכפר הגלובלי
  ''הוא היה מוסרי בדיוק כמו ד''ר צנגן'' • אמיר קורן
  ''הוא היה מוסרי בדיוק כמו ד''ר צנגן'' • דובי קננגיסר
  כתבה במעריב של רופא ששירת בג'נין במהלך המבצע • הקריבו המקוטב
  צה''ל הוא אכן אחד הצבאות המוסריים בעולם. • אדון חרדון
  צה''ל הוא אכן אחד הצבאות המוסריים בעולם. • ערן בילינסקי
  צה''ל הוא אכן אחד הצבאות המוסריים בעולם. • אדון חרדון
  צה''ל הוא אכן אחד הצבאות המוסריים בעולם. • ערן בילינסקי
  צה''ל הוא אכן אחד הצבאות המוסריים בעולם. • אדון חרדון
  איזון קדוש • ערן בילינסקי
  איזון קדוש • אדון חרדון
  איזון קדוש • ערן בילינסקי
  איזון קדוש • אדון חרדון
  איזון קדוש • ערן בילינסקי
  תפקיד הסינמטק בפרשה • יובל
  ואני יכול להבטיח לך • לוגי גרסקו
  ''''ג'נין ג'נין'' סרט עם תקווה'' • י. ל.
  צה''ל הוא אכן אחד הצבאות המוסריים בעולם. • הקריבו המקוטב
  צה''ל הוא אכן אחד הצבאות המוסריים בעולם. • אדון חרדון
  צה''ל הוא אכן אחד הצבאות המוסריים בעולם. • הקריבו המקוטב

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים