שאלה אחת לי 11830
רק שאלה אחת לי עליכם חברי וחברות יקרים
מהי ההצדקה לקיומו של העם היהודי בארץ ישראל ,מדינת ישראל או WHAT EVER
????
והכוונה פה היא להסתלקותנו מכל מקום שיש בו איזשהי הכרה כיהודי - קבר רחל . קבר יוסף . הר הבית ועוד ועוד.
אודה לכל תשובה .
תודה וביי
והתשובה... 11876
פ.ט.א.י. יקירי, הטעות שלך היא שהעם היהודי והדת היהודית חד הם.

זכות קיום העם בארץ ישראל היא על רקע קושאן היסטורי. נכון שהתפתח כאן דיון מעניין מאד, שעיקרו היה שאולי חלק מהנתונים שהפקנו מהתנ"ך הם שגויים, אך אין זה משנה. הן היהודים והן הלא יהודים מקבלים את עדות התנ"ך לכך שהיתה כאן ישות פוליטית יהודית שפוזרה בכח הזרוע על ידי הקיסרות הרומית. למעשה, גם אלה השוללים את התנ"ך כמקור היסטורי מקבלים עובדה זו. הדעות נחלקות רק באשר לתהליך שקדם להיווצרות העם היהודי בארץ ישראל.

בנוסף לכך, קיים גם קוריוז היסטורי, שאתה מייחס לו חשיבות גדולה: הדת שבה האמין העם היהודי נותרה על כנה גם בשנות הגלות. כאשר העם חזר להקים מחדש את הישות הפוליטית-פיזית שלו, אתה דורש ממנו לאמץ גם את החלק הדתי-פולחני.

וכאן טעותך: "הסתלקות ממקום שיש בו הכרה כיהודי." אינני זקוק להכרה שלך או של העולם בריבונות כלשהי בכדי להיות יהודי. אני יהודי גם אם הדבר אינו מוצא חן בעיני. גם אם אמיר את דתי, אשאר יהודי. יהדות היא שם כפול. היא מציינת לאום והיא מציינת דת.

הרוב המכריע של היהודים משתייכים הן ללאום והן לדת. הדת אינה מגדירה את הצרכים הלאומיים והפוליטיים. אתה יכול להישאר יהודי דתי גם אם הכותל המערבי ייחרב, וגם אם מדינת ישראל תושמד. הלאומיות היהודית שלי נמצאת בסכנה הרבה יותר גדולה אם יתרחש משהו בסדר גודל כזה.
והתשובה... 11895
תשובה מרתקת ופילוסופית משהו נתת לי יובל וניסיתי להבין אותה עד לעומקה.
מה שאתה אומר בעצם ואתה מוכיח זאת בכך שהיינו 2000 שנה בגלות שדתנו לא מבוססת על פולחנים ועל מקומות קדושים מסוג זה או אחר.
או קיי זה טיעול יפה ובעל חשיבות.
מה שלא אמרת או שכחת לציין זה שכל תפילה גם כיום ובעיקר בגולה מתפללים על ירושלים ועל המקומות הקדושים וזה אחד הדברים שהחזיק את העם הזה קשור ביחד לשאר חלקיו ולדתו.
המחשבה שבוא יבוא היום ותהיה גאולה והוא יחזור לארצו ולמקומות אותם הבטיח לו אלוהים - ושכל יהודי מאמין בחו"ל קורא 3 פעמים לפחות ביום.
אז נכון שהרבה אנשים אומרים שהמעבר של הרבה יהודים חזרה לארצם גורם בהכרח לשינוי מהפכני בהשקעתם בדת שלהם - ויש כאלו קיתצונים יותר האומרים שלולא היינו חוזרים לארץ לא היו מתרחשות תרומות כה משמעותיות ביחסנו לדת היהודית.
אבל לדעתי לכל עם מגיע מקום משלו - אל תתפוס אותי פה על המילה - הפלסטינאים מבחינתי הם לא עם! נקודה.
אז ככה - כל המצאותנו פה בין אם אנשים משאר העמים והדתות מאמינם לתנ"ך או לא היא ההוכחה שאנו העם היהודי - ברגע שלא נוכל להוכיח שאנו העם היהודי כל הקושאן שדיברת בו יהיה בטל ומבוטל.
ולמה אני מתכוון - אסביר לך - כבר היום ואפילו לא היום אלא מזה זמן רב - הערבים והמוסלמים בעיקר מנסים להשמיד כל ראיה לאוטנטיות שלנו כעם היהודי זה שקשור בעבותות לתנ"ך - אז נכון שלא רק שהם לא מתכחשים לתנ"ך אלא אפילו כל הקוראן שלהם מבוסס רובו ככולו על התנ"ך.
הם טוענים כל מיני טענות שונות ומשונות שאנו אימצנו דת ושם של עם שהוא לא אנחנו.
וכל יום שאני שומע בטלוויזיה שאומרים שקבר יוסם הוא קבר שיח - או שקבר רחל הוא קבר רחב.
ושהכותל הו סתם קיר שבנה הורדוס.
זה עושה לי לא רק רע ובא לי להקיא . - זה עושה לי דבר נוסף - אז אתה יודע מה נניח שזה נכון - בלי שאני אסכים לכך - אז מה מה אכפת לך או לכל אדם יהודי אחר שלא מאמין בסמלים ומקומות קדושים שמישהו אחר כן מאמין בזה והוא מדתך?
הרי להרוס מסגד או כנסיה אנשים כמוך - אתה פה רק לצורך הדוגמה זה מחוץ לתחום כי זה מקודש למוסלמים או לנוצרים . אבל הרס בית כנסת בשביל אנשים כמוך הוא דבר של מה בכך..
אז אני מבקש הסבר לכך...
ואני מנסה להוכיח פה שהוויה של עם או דת במקרה הזה נבנית על סמלים יותר מאשר על אמונה - אבל אין מה לעשות זוהי מלחמה דתית - לאומית והדת היא חלק בלתי נפרד ממנה.
ושלא ינסו למכור בממשלה שיש כאן עניינים כלכליים או אחרים.
זהו להיום
לילה טוב ויום טוב.
והתשובה... 11900
להיפך.

הדת היהודית בהחלט מתבססת על פולחן. יתכן שאתה צודק בכך שהתפילה היא זו שהחזיקה את העם "קשור ביחד לשאר חלקיו ולדתו".

א. עליך עדיין להוכיח שזהו תהליך חיובי. כלומר: אם היינו מתבוללים בגויים - איזה אסון היה נגרם?

ב. אפילו אם עברת את המשוכה הזו - מדוע עלינו עדיין להחזיק בדבק הלא רלוונטי הזה? כעת אנו עם יהודי עם ישות לאומית. גם אם כל בני ישראל יהיו חילונים כמוני, הישות הפוליטית של העם היהודי תוסיף להתקיים.

"להרוס מסגד או כנסיה" שקול בעיני להריסת בית כנסת. לא יותר, לא פחות. האמת היא שבנקודה זו אינני מבין כלל את הדתיים מכל הדתות. אתם באמת סבורים שקיימת איזושהי קדושה אובייקטיבית באבנים עצמן? בית כנסת הוא מקום קדוש, לשיטתך, משום שיהודים מאמינים באים לשפוך את ליבם בפני הקב"ה, שהוא אוניברסלי. אם הוא נטוש, ואם התפילה עוברת למקום אחר בשל פגעים שהזמן גרמם, הרי שהקדושה מסתלקת משם.

הסיבה שאינני רוצה בהרס הכותל המערבי היא רגשית, ולא משום שהשכינה נמצאת בין האבנים. כאשר נהרס מבנה שגדלתי בצילו, זה צובט בלב. אם ייהרס מבנה שהיה חשוב לי ולאבותי אלפי שנים - הכאב יהיה גדול פי כמה, אך לא בגלל שאלוהים שוכן בו.

המלחמה כאן היא אמנם דתית, כמו כל המלחמות בהיסטוריה. אם כל הפלשתינאים וכל היהודים היו חילונים - מזמן היה כאן שלום.
והתשובה... 11941
יובל ידידי
א. לגבי שאלתך הראשונה - אם תקרא היטב את מה שכתבת לפני כן תגלה שלא ניתן לברוח מהיהדות - וגם מאות ואולי אלפי שנים לאחר שיהודים מתבוללים הם עדיין מזוהים כיהודים.
זה קרה עם האנוסים ועם קבוצות אחרות של יהודים.
לדוגמה - רק לפני כחודש נשרף בצרפת ביתו של אדם בשם בלום - שהוא נוצרי בכלל רק בשל שם משפחתו שנשמע כשם יהודי.
ב.עלינו להחזיק - כהגדרתך - לדעתי זה לא החזקה כי אין אדם יכול לחיות ללא גב רוחני - בדבק שנקרא יהדות כי כשאנו בורחים ממנו הדבר חוזר לנו כבומרנג - וזה אולי יראה לך מצחיק שולי ואנכרוניסטי או אולי דתי - אבל אני כלל וכלל לא דתי ואני מתחיל להאמין בכך שכל פעם שבני ישראל בורחים מדתם מתחוללת איזה שהיא רוח סערה ששוטפת ומערת אותם לכמה שנים טובות עד לפעם הבאה בה הם חוזרים למולדתם.
ואם תרצה בפעם הבאה ארחיב על כך את הדיון - כי זה דיון אחר כבר.
מה שאני בא להגיד פה זה - שאנחנו ואת זה כבר אמרת עם ולאום מאוד מיוחדים - יש בינינו לבין עצמנו הרבה והמון הבדלים אבל כולנו אותו דבר בסה''כ וזוהי הארץ היחידה שבה אנו חופשיים באמת ושולטים בגורלנו ולא נתונים לחסדי הגויים.
תחשוב על כך.
ככל שנברח מדתנו שהיא היא הדבק המאחד אותנו - כן יגבר כוחם של הערבים או של כל אוייב אחר שתקח מההסטוריה וישמיד אותנו מוראלית ולאחר מכן גם פיזית.
ביי יובל ויום טוב.
איש באמונתו יחיה .
אל תחשוב חלילה שאני מנסה להחזיר אותך כל אדם אחר בתשובה.
פשוט חשבתי על כך ארוכות וזוהי אחת המסקנות המתבקשות.
ואני חוזר ומדגיש שאני עצמי חילוני .
וה(חזרה ב)תשובה... 11942
אז למה בעצם *אתה* לא דתי? מטעמי נוחות?
וה(חזרה ב)תשובה... 11967
ערן כל הכבוד.
במשפט אחד שאלת את השאלה הכי חשובה.
למה אני לא דתי...?
או קיי
א. אני משתדל ללכת כל שישי לבית הכנסת ואני אוכל כשר.
מה עוד?
חגים קידוש כל ערב שבת.
עכשו אנחנו משפחה פתוחה ופלורליסטית שלא מחייבת אף אחד לכלום
אני לא מרגיש שאני צריך להצטדק בפניך אבל שאלת שאלה וראוי שאני אענה עליה לעומק.
לדעתי להיות יהודי מאמין זה מעבר ללהיות פנאט דתי סטייל ש"ס והיתר
כי אני לא רואה בזה את מרכיב האמונה.
אני לא חושב שסוג הכיפה או אדיקות המצוות שאתה עושה היא החשובה
בעיניי שמירה על ערכי מוסר ושמירה על מצפון נקי .
שמירה על ארצנו שניתנה לנו כנראה על ידי אלוהים.
תאמין או לא.
לדעתי עזרה ליהודי בצרה חשובה מאוד.
אתה בטח תעשה מטעמים מהתשובה שלי אבל זה לא משנה לי כרגע ערן...
עוכר ישראל שכמותך 11984
מה זאת אומרת "ארצנו שניתנה לנו כנראה על ידי אלוהים", מה "הכנראה" הזה עושה שם אצלך? זה בטוח שאלוהים נתן לנו את הארץ! יש לך ספק בזה? תתבייש לך.
וה(חזרה ב)תשובה... 12000
אז באיזה מובן אתה "לא דתי"?

אתה דתי. אולי חשוב לך לא להיות מקוטלג כך, אך היות ונושא הקיטלוג כבר נדון באייל בהרחבה, מה באמת מפריע לך בכך?
כיפה לי, כיפה לי... 12004
ואז אתה מגיע לשאלה הבאה, האם עזרה ליהודי אחד עדיפה על עזרה לכמה נוכרים? משהו בסגנון "עניי עירך קודמים"? אם כן, המוסר היהודי אינו הומניסטי (כפי שכבר ישעיהו ליבוביץ' עמד על כך) בניגוד ל"מוסר האתאיסטי". ראה "מחה תמחה את זכר עמלק" וכו'.

ואגב, גם אני לא חושב לרגע שגודל הכיפה עושה את ההבדל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים