על החלטות בית המשפט העליון בקשר לפייגלין בישארה וטיבי 119590
בעניינו של אחמד טיבי:
ונניח שלא היועץ של ערפאת היה נושא הדיון אלא ערפאת עצמו. (נניח שהיה תושב מזרח ירושלים כמו חוסייני, והייתה לו תעודת זהות כחולה).
האם היה מקום לפסול אותו ? מה הוא בסך הכל עשה ? את הפיגועים הוא כידוע מגנה. אז הוא לא עושה מאה אחוז מאמץ. בשביל זה לפסול ?
בעניינו של בישארה:
בישארה קורא בפרוש ובאופן ישיר לרצוח יהודים. אבל יש הרבה כאלה. למה שלא ישב בכנסת ?
בעניינו של פייגלין:
פייגלין עשה דבר איום ונורא. הוא ניסה להתנגד להסכמי אוסלו שהביא עלינו יותר מאוחר את אסון ההווה, ע"י חסימת כבישים ושיבוש התחבורה. רק לפני ימים מספר עשו זאת נהגי משאיות במאבק על כיסם הפרטי. הם לא נידונו בשל כך לחצי שנת עבודות שרות, לא צברו שום קלון ואיש לא יעלה על דעתו את פסילתם לכנסת.
כנראה שמאבק למען הכלל באותם האמצעים שנוקטים אחרים למען כיסם, יש בו קלון.

אני חושב שאת כל בית המשפט הזה צריך להפוך לבית משפט פנימי של מר"ץ, ולבית המשפט העליון של כולנו צריך למנות שופטים אחרים.
ו...... 119716
אתה לא חושב שבשביל האינטגריטי של ההודעה שלך, היה עדיף שהיית כותב איך מרזל משתלב בתיאוריה שלך
ו...... 119720
התיאוריה שלי היא לא תיאוריה במתמטיקה.
ויש שם פליאה עוד יותר גדולה בעיניי, שהיא איך זה שטירקל (ועכשיו לאחר שאני יודע מי זה אדמונד לוי, גם הוא) הצביע בעד השארת טיבי. לדעתי השארת טיבי, יועצו של ערפאת, בכנסת היא ממש זעקה. פשוט איני יכול להבין איך זה יכול להתקבל על דעתו של כל מי שיש בו טיפת היגיון.
אני לא אומר שכל השופטים הם לא ישרים, ובכוונה הם מטים כל הזמן את הכף לטובת הדעות הפוליטיות שלהם.
אני רק טוען שבעניינים כאלה (והעניין שלפנינו הוא בדיוק הדוגמה) יש נטיה טבעית של האדם לראות את האמת והצדק באופן שבו הוא גם חושב פוליטית, ולכן יש נטיה של פסק הדין לכוון הזה.
הדבר הזה משפיע להטית הממוצע בסטטיסטיקה, ואי אפשר להסיק לפי מקרה בודד.
ברור לי שאם לכל השופטים היו דעות פוליטיות כמו לטירקל ואדמונד לוי התוצאה הייתה לגמרי אחרת. צריך להבין שגם השפעה הדדית קיימת, ושופט שנמצא בהרכב שרוב מכריע שלו מתנגד לדעתו, מרגיש שלא בנוח.
והמסקנה שלי היא לשנות את שיטת בחירת השופטים (חבר מביא חבר). יש לנו נטיה להמציא המצאות. הבה נעשה מה שרבי ניסיון מאתנו עושים וזה עובד . . .
ו...... 119724
אני לא יודע מה איתך, אבל לא הייתי מרגיש נוח במיוחד להיות נאשם או תובע במשפט, בו השופט נבחר על ידי הציבור, ולכן ההחלטה שלו במקרה שלי תונע על ידי הרבה מאד מניעים פופוליסטיים, במיוחד אם התקשורת החליטה שאני אשם, או שהנאשם זכאי על לא עוול בכפו.
ו...... 119735
החסרונות שמנית נמצאים גם אצל שופטים שנבחרו לפי השיטה הקיימת. אף הם בני אדם.
ו...... 119737
החסרונות האלה הרבה יותר משמעותים כאשר השופטים יודעים שלא רק שהם יאלצו לשמוע מחאות פופוליסטיות, הם גם עלולים לאבד את מקומם בביהמ''ש בגללן.
מסמרים בלי ראש 119793
בלי להביע דעה על שיטת הבחירה עצמה, סביר לקבוע שלאחר ששופט נבחר (ולא חשוב איך), לא ניתן לפטר אותו. ודאי שלא בגלל שהוא ''לא נענה לרחשי לב הציבור''.
מסמרים בלי ראש 119864
אתה מציע בחירה לכל החיים?

נדמה לי שיש מדינות בארה"ב בהן שופטים, כמו גם הפרקליט הראשי, נבחרים ע"י הציבור. אם לשפוט עפ"י הספרות הזולה שאני קורא לפעמים, זאת לא שיטה אידיאלית‏1.
__
1- אני יודע שזה לא ממש נימוק חזק, נא להתייחס לזה כאל הערה לא מחייבת.
מסמרים בלי ראש 120453
מה לא אידאלי - בחירת שופטים לכל החיים (או עד גיל הפרישה, מה שבא קודם), או בחירתם על-ידי הציבור?
כפי שמציין אליהו בדודה של התגובה הזו (תגובה 119942) בחירה לכל החיים היא הנוהג המקובל (וזה נראה לי מאד סביר).
מסמרים בלי ראש 120502
כיוונתי לבחירתם ע"י הציבור.

בחירה לכל החיים ע"י הציבור נראית לי עוד יותר בעייתית. יש לכך איזו דוגמא?
מסמרים בלי ראש 120738
ארה"ב?
מסמרים בלי ראש 120749
אה, לא ידעתי שהבחירה שם היא לכל החיים. תודה.
מסמרים בלי ראש 120556
לגבי בחירה ע"י הציבור לכל החיים:

זה אמור לפתור את בעיית מרמורו של הציבור לגבי הזהות הפוליטית של שופטיו, איך בדיוק? זה עלול אפילו להחמיר את הבעיה. כך רק נגביר את הזהוי של שופט מסוים כשייך לציבור מסוים (הציבור שבחר בו).

במערכת בחירות מסוימת, שבה באופן מקרי לשמאל יש יותר כח, יבחר לו שופט ססמולני לבית המשפט העליון, לכל החיים. לאחר חילופי השלטון או לאחר שינוי בדעת הקהל, הציבור שוב יצעק בקול - הוציאו את הסמולני מבית המשפט, איננו מעוניינים שהוא ישב שם. הציבור שדורש בחירות לבתי המשפט, ידרוש גם כהונה מוגבלת זמן, בסופו של דבר.

הפעם הם יודעים לבטח והם צודקים לחלוטין, שבחירתו נבעה מתוך שיקולים פוליטיים לא מקצועיים. הרי הציבור הוא זה ששם אותו שם מתוך שיקולים פוליטיים. הצבעה של ציבור לבטח לא יכולה להיות מקצועית ובלתי פוליטית, אז איך בדיוק פתרנו כאן בעיה?

אם יש בעיה ברמת המקצועיות של השופטים, שיעלו את הדרישות ושישפרו את תהליך הסינון וההשמה. לא צריך להפוך את בית המשפט לכנסת-‏2.
מסמרים בלי ראש 120735
הקביעה ששופט, לאחר שנבחר, לא ניתן לפטר אלא בנסיבות מיוחדות, חשובה בעיני עוד יותר מדרך הבחירה שלו. אני לא תומך בבחירת שופטים על-ידי הציבור בבחירות (כמו בארה''ב), אבל אפילו במקרה הזה עדיף בעיני שופט ש''ירוץ'' למשרה פעם אחת, ולא יהיה מחוייב לבוחריו אחרי שנבחר, מאשר שופט שצריך לעמוד לבחירה מחודשת כל כמה שנים (כי אז ודאי שפסקי הדין שלו יושפעו מהכורח הזה).
מסכים 120746
מסכים, אך בחירה ע''י הציבור, לכל החיים, נראת לי כמו רעיון שלא יעמוד במבחן המציאות לאורך זמן, משום שהציבור ידרוש בחירת שופטים לתקופה מוגבלת, מן הסיבות שהראתי מעלה.

גם לכל החיים וגם לא ע''י בחירת הציבור - ''יותר עדיף''.
מסמרים בלי ראש - סקירה קצרה ולא ממצה 119942
זה המצב הפרקטי כיום. על פי החוק ניתן להדיח שופט מכהונתו, באמצעות הועדה לבחירת שופטים או באמצעות בית הדין המשמעתי. באופן פרקטי מעטים, אם בכלל ‏1 השופטים שהודחו מכהונתם. בדרך כלל וגם זה במקרים ספורים זה נסגר בהתפטרות השופט אחרי שמסבירים לו את העניין.

הבעיה מתחילה לא עם שופטים שלא שמעו לרחשי לב הציבור. בעניין הזה בית המשפט ‏2 נתפס כבית משפט מקצועי. הבעיה היא מה קורה עם ששופטים שנתקעים במערכת והם אינם מקצועיים.
עיקר הביקורת המקצועית שמופנת איפוא כלפי המערכת, מקורה במערכת בחירת השופטים. בשנה האחרונה היו מספר כתבות ‏3 על הועדה לבחירת שופטים והוטחה ביקורת רבה על כך שהשיטה כיום היא שיטת "חבר מביא חבר", על כך שאין מספיק מידע על המועמדים, ובעיקר שדיוני הועדה חסויים ואף ספק אם מנוהל שם פקוטוקול מלא, אם בכלל.
בשעתו ביילין שהיה שר משפטים ניסה להעביר רפורמה כך שהבחירה תתבסס על הערכה מקצועית רבה יותר, מבדקי אישיות והעיקר, כי אחרי שנתיים ייבדק תפקוד השופט פעם נוספת לפני שייכנס למערכת באופן סופי.
מטעמים שונים ומשונים הרפורמה לא עברה ולמעשה הועדה לבחירת שופטים ממשיכה בהתמנהלות חסויה תחת מעטה רב של חשאיות.

אם תשאל אותי‏4 יש טעם רב בדבריך כך שלאחר שהשופט נבחר לא יהיה ניתן להוציא אותו מכהונתו ואולם עדיין יש להשאיר מספר מקרים בהם כן יהא ניתן להדיחו מכהונתנו כפי שגם כיום ניתן. המקרים הם:(א) נהג שלא כהלכה במילוי תפקידו (ב) התנהגות שאיננה הולמת שופט (3) הרשעה בעבירה שיש עימה קלון (4) השגת מינוי שלא כדין.

הבעייתי כמובן הינו מקרה (א) שבו קיים חשש מוצדק כי ניתן יהא לראות בסעיף זה פנים שלא יפורשו כראוי, כגון הדחה על רקע פוליטי. אלא שכאן יש להוסיף שתי הערות שלדעתי יקהו את עוקצו של זה:
האחת - בית הדין המשמעתי מורכב מרוב של שופטי עליון. ויתר חבריו ממונים על ידי נשיא בית המשפט העליון דהיינו מדובר בועדה מקרב השופטים. גם בהדחה על פי הועדה לבחירת שופטים יש צורך ברוב של שבעה מתוך תשעה כאשר שלושה חברי הועדה הם שופטים -שוב מנגנון שיגרום לנטרול להדחה על רקע פוליטי.
השניה ולדעתי היא העיקר. למעשה עיקר הביקורת המקצועית כאמור הועלתה בעיקר כי בית הדין המשמעתי לא פעל. כמובן שעונש ההדחה הוא החמור והאחרון שבין העונשים המשמעתיים שניתן להטיל ‏5. למעשה הביקורת נובעת מכשל שוק של המערכת. ביקורת פנימית טובה יותר של המערכת הייתה מונעת ביקורת חיצונית ונסיונות התערבות חיצוניים תוך השפעות פוליטיות-מקצועיות על אופן בחירת השופטים.

_________
1 אינני בטוח ולכן ההסתייגות
2 עד לפני מספר שנים בודדות המערכת המשפטית נתפסה בעיני רוב הציבור כמקצועית ואמינה. בשנים האחרונות חל כרסום במעמדו של בית המשפט העליון, בעיקר בחוגים הדתיים והחרדיים. דומני כי לא אטעה אם אומר כי עדיין רוב הציבור נותן אמון בבית המשפט, בוודאי בערכאות הנמוכות (מחוזי ושלום).
3 סדרת הכתבות המופרסמת ביותר הייתה בעיתון "העיר" אך דומני כי גם בגלובס היו מספרת כתבות בעניין זה כמו גם במספר בבטאונים מקצועיים.
4 רק למען הנימוס, בכל מקרה הייתי כותב.
5 העונשים (מהקל לחמור):הערה, התראה, נזיפה, העברה למקום כהונה אחר, העברה מין הכהונה - בין בקצבה ובין בהעדרה.
137865
1 אז אם אני מבין נכון אתה מציע לשקף בבית המשפט העליון את מגוון הדעות הפוליטיות? אפשר באופן פשוט להפוך את הכנסת לבית המשפט העליון ולהוסיף נציגים (לפי כמות) למי שהחרים את הבחירות?
2 א) מה אמורים לעשות אם שופט לא מרגיש בנוח? ב) והאם אתה מאמין שהדבר מהווה בעיה כל שהיא?
איני מציע להמציא את הגלגל 137896
1. אצלנו נהוגה שיטה ייחודית שאינה קיימת בשום מדינה. מה שאתה מציע בשמי הוא שיטה ייחודית עוד יותר משונה, קיצונית לכוון השני, וכמובן זה לא מה שאני מציע.
אני מציע בסך הכל שיטה בדומה למקובל בעולם הדמוקרטי. השופטים צריכים להיות כמובן משפטנים מקצועיים, אבל לא טוב שייבחרו בשיטת "חבר מביא חבר".
2. לא כל כך הבנתי את שתי השאלות. אם יש בהן התייחסות למלים "חש שלא בנוח" בתגובה שלי, כוונתי הייתה לכך שדעה רווחת בקרב שופטים משפיעה גם על המיעוט שאינו חושב כך, שעלול להסס לפסוק לפי דעתו האמיתית, ולכן, למען הצדק, רצוי שבקרב השופטים יהיו כל מיני דעות, ולא רק דעה אחת.
137898
2 התייחסתי למילים בתגובתך
א) מדוע שהמיעוט יושפע? השופטים אמורים להיות מעל לחצים חברתיים (והכוונה בלחצים חברתיים: "כל השופטים המגניבים פוסקים שמאלה אל תהיה חנון")
ב) איך אתה מתכוון לארגן את בה"מ העליון כך שייצג מגוון דעות?
ג)A) מה הדעות השונות שאתה מתכוון לדאוג לייצגן B) ובאילו פרפורציות?
ד) מי יחליט בעתיד על הוספת או הסרת דעות הכרחיות לייצוג?
ה)A) איך תיקבע ההגדרה הדעתית ‏1 של שופט B) ובידי מי?

1 חידשתי מילה
137905
הרי אופציה: הכנסת תרכיב ועדה על בסיס מפלגתי, בראשות שר המשפטים(?). הוועדה תבחר את השופטים מתוך רשימה שתקבע ע"י שופטי בית המשפט העליון, שתמיד תכלול פי n מועמדים ממספר המקומות שיש לאייש. הוועדה יכולה לדחות את הרשימה כולה, ולדרוש הכנת רשימת מועמדים חדשים, אך הדבר יהיה חייב להיות מאושר ע"י ועדת חוק חוקה ומשפט (ככה קוראים לוועדה הזו, נכון?). אסור שתהיה חפיפה בין החברים בוועדת חוק חוקה ומשפט לבין ועדת בחירת השופטים.
אפשר להוסיף עוד סייגים, אם רוצים: הוועדה צריכה לאשר ברוב של שני שליש את הרשימה הסופית של השופטים שנבחרו, למשל, כדי למנוע השתלטות של רוב קטן על כל הרשימה.

(כדי להבהיר, אינני מתמצא בשיטות בחירת שופטים. אני לא מביא כאן שיטה שאני יודע שקיימת במדינות אחרות. אני סתם מגלגל רעיון)
137921
שיטה כזאת תביא להפיכת מינויי שופטים לעוד קלף מיקוח לכניסה לקואליציה והצבעה לחוקים וכו' לא בטוח שבאופן משמעותי כמו שרים אך בעל כוח מסוים.
מוקדם מכדי להיכנס לפרטי פרטים 137914
כפי שחזרתי ואמרתי כבר כמה פעמים המלצתי על אימוץ שיטה שנהוגה במדינות דמוקרטיות אחרות, כמו בארצות הברית למשל, שעמדה במבחן הזמן, ולא ספגה כל כך הרבה ביקורת ועצבנה כל כך הרבה אנשים כמו השיטה שנהוגה אצלנו, שגם פסולה מבחינת השכל הישר.
איני חבר בועדה להמצאת עוד שיטה חדשה (דברתי דווקא על שיטות ישנות שהוכיחו את עצמן במרוצת הזמן במדינות ותיקות ולא על עוד המצאה שאחר כך יתגלו חסרנותיה), ולכן לא אתייחס לסעיפים וסעיפי הסעיפים, נוסח סמילי.
רק לגבי "השופטים אמורים להיות מעל . . .", זאת עובדה שהמערכות המשפטיות עצמן מנסות ליצור מנגנונים שיעזרו לשופטים להיות כאלה, חוקי הסוב יודיצה וכדומה, משום שאינך יכול לשנות את האופי האנושי ע"י זריקת מלים והוראות לשופטים: "תהיו מעל".
137923
עד כמה עמד בה"מ העליון לביקורת לפני הבחירות האחרונות? ועד כמה הביקורת הייתה חריפה בהשוואה לביקורת בארה"ב (ד"א אפשר גם בבחירות האחרונות שם)
כיום נהוגה שיטת וועדה בעלת 9 חברים: 3 שופטים מבה"מ העליון 2 מלישכת עו"ד 2 מהכנסת ועוד 2 פוליטים (לא ידוע) מה רע בה? יש רוב למשפטנים מה שמכוון לשיפוט (וועדה) על פי שיפוט (שופט) ולא על פי דעות פוליטיות. הצעתך לגרום למגוון דעות מכוונת לאפליה מתקנת.
כרצונך לא אכתוב אליך בעתיד בסעיפים על אף שהדבר מקל עלי. אשמח לתשובות מפורטות יותר או פחות.
הכוונה הייתה ש"להנחתי" השופטים לא מושפעים מלחצים חברתיים של "קהילת" השופטים
137951
לא הייתה בקשה לא לכתוב בסעיפים, אלא הסבר מנומק מדוע לא אתייחס לאמור בהם הפעם. כתוב איך שנוח לך.
חוץ מזה, וחוץ מתגובה ליהונתן אורן למטה (שאף היא חזרה על דברים שכבר אמרתי פעמים רבות) אין לי מה להוסף כרגע לעניין זה.
מוקדם מכדי להיכנס לפרטי פרטים 137924
אני חושב שאתה טועה ביחס לארצות-הברית, אבל יש משהו יותר בסיסי שאני לא מבין.

האם העמדה שלך היא ששופט לא יכול להפריד בין הדעות הפוליטיות שלו לבין ההכרעות השיפוטיות? ואם כך, מה לדעתך הרעיון בנתינת סמכות *כלשהי* לבית המשפט?
מוקדם מכדי להיכנס לפרטי פרטים 137950
זאת לא רק העמדה שלי. זאת הנחה שמקובלת גם במערכות המשפט, וברורה מאליה גם מבחינת ההיגיון.
למה יש סוב יודיצה ?
למה שופט לא יכול לשפוט בעניין שיש לו בו נגיעה אישית (למשל, אחד המתדינים בפניו הוא מורה של הבן שלו, דוגמא שנתקלתי בה לאחרונה.) ? הרי הוא מסוגל לעשות הפרדה . . .
מוקדם מכדי להיכנס לפרטי פרטים 137952
אני לא יודע מהן ההנחות המקובלות במערכת המשפט. מהמעט שאני מכיר, אני יכול לומר שנתקלתי בשני עקרונות לטובת בחירת שופטים ממקומות שונים באוכלוסיה.
הראשון, הרעיון שהמשפט קשור קשר הדוק (אולי אפילו קשר של תוצאה, עדיין לא חשבתי על זה) לתרבות שבתוכה שוכן בית-המשפט. באופן יותר עמוק, נדמה לי שהרעיון הוא שכדי לעשות משפט צדק השופט צריך "להבין" את עולם המושגים והחוויות של המתדיינים.
העיקרון השני, שמצא את מקומו בהמלצות של ועדת זמיר, הוא שהרכב בית-המשפט צריך "לשקף" (ולא לייצג) את הרכב האוכלוסייה כדי לא לגרום לניכור מצד חלקים ממנה. אם אני מבין נכון, הרעיון לא קשור לעשיית צדק, אלא לעקרון שצדק צריך גם להיראות.

אני גם לא בטוח שדעה פוליטית זהה למעורבות אישית – האנלוגיה נראית לי קצת גסה. אבל עדיין לא הסברת למה לשיטתך יש בכלל טעם או צדק בנתינת סמכות לבית-המשפט.
מוקדם מכדי להיכנס לפרטי פרטים 137957
איני יודע מדוע אתה מסרב להבין את מה שאני אומר.
"ההנחות המקובלות במערכות המשפט" אינן איזה שהם סודות שנודעו לי בבמקרה אלא דברים שכולנו יודעים עליהם והזכרתי שניים מהם בשמם המפורש. במערכת המשפט עושים פעולות שתכליתן אי השפעה על השופטים, למשל אוסרים על התקשורת לפרסם פרטים שקשורים במשפט כדי הכותבים לא ישפיעו על השופטים, כלומר ההנחה היא שהשופטים אכן יכולים להיות מושפעים.
והעניין השני הוא ששופט שמכיר מישהו מהמתדיינים פסול לדון, כלומר ישנה הנחה שהיותו מכר של אחד המתדיינים עלולה להשפיע על פסיקתו, למרות שהוא אמור להפריד.
האם דעה פוליטית של שופט לא יכולה להשפיע על פסיקתו כשנושא המשפט קשור בעניין הפוליטי שבו יש לו דעה ?
מה "גס" באנלוגיה הזאת ?
למשל, היה פעם דיון בבית המשפט העליון על זכותו של רבין לדון על הגולן לאחר שהבטיח לפני הבחירות לא לעשות זאת.
האם דעתו האישית של השופט בעניין הגולן לא יכולה להשפיע ?
למה קרבתו לאחד המתדיינים כן יכולה להשפיע ודעתו הפוליטית לא ?
שמחתי, (והאמת הופתעתי) להבין מדבריך שאיזו ועדה שבראשה יצחק זמיר, (מצביע מרץ אופייני. איך אני יודע ? הרי איני אמור לדעת. זאת הנקודה בדיוק.), חשבה שהרכב בית המשפט צריך לשקף את הרכב האוכלוסיה.
זה משהו קצת דומה למה שאני טוען, למרות שלדעתך הדבר קשור לא בצדק אלא "בראיית הצדק", ולכן הופתעתי מהכוון שממנו זה הגיע. אם בארזים נפלה שלהבת . . .
ואני מניח שזו הודעתי האחרונה בעניין זה, כאי אנחנו בעצם חוזרים על עצמנו ללא הרף, וחבל על האנרגיה.
על החלטות בית המשפט העליון בקשר לפייגלין בישארה וטיבי 119775
שופטים אחרים — כמובן, כדי שבית המשפט יהפוך לבית משפט פנימי של מפלגות הימין ושל "רצון העם". אז תשקוט ותנוח.
על החלטות בית המשפט העליון בקשר לפייגלין בישארה וטיבי 119794
אשקוט ואנוח כשבית המשפט העליון לא יהיה מורכב ממצביעי מרצ & חדש + שני אחרים לקישוט.
לא ארצה גם שחלקם של השופטים מצביעי הימין יהיה גדול מחלקם באוכלוסיה.
מה רע בכך ?
על החלטות בית המשפט העליון בקשר לפייגלין בישארה וטיבי 119797
טוב. אני חושב שאתה תשקוט ותנוח כשבית המשפט העליון יחליט החלטות לרוחך.
אני אשקוט ואנוח כשהעם יצביע הצבעות לרוחי. אבל זה אף פעם לא יקרה, כנראה, לפני ביאת הגואל, כלומר בגלגול הזה.
אז מה שנשאר לאזן את ההחלטות של שלטון-העם (להבדיל מדמוקרטיה) ולשמור על הדמוקרטיה, זה בית המשפט. וטוב שהוא כמו שהוא, גם אם תוכיח לי שמשקלה של מרצ (כפי שאתה טוען) גדול שם ממשקלה בקלפי.
בקלפי הקול של מרצ, שהוא הקול השפוי בעיני, לא מקבל את הראוי לו כי העם הזה מיוחם. נקודה. אם משקלו של הקול השפוי בבית המשפט יהיה כמשקלו ברחוב, אני לא יודע לאן נגיע (בעצם אני יודע, אבל פוחד לחשוב).
דמוקרטיה במיטבה 119844
אנחנו מדינה מיוחדת. הרוב ''מיוחם'' ו''בלתי שפוי'', ויש בה רק מיעוט שפוי ובלתי מיוחם. אתה שייך למיעוט השפוי והבלתי מיוחם, ולכן אתה מרוצה מבית המשפט הזה.
אני שייך לרוב המיוחם והבלתי שפוי ולכן איני מרוצה.
ובית המשפט הזה נשאר על כנו, כי דמוקרטיה אינה כידוע שלטון העם, אלא שלטון השפויים הבלתי מיוחמים . . .
ורק אני ואנוכי נורמלי מכולם. 119856
השלטון (הרשות המבצעת והרשות המחוקקת) מייצג את הרוב בעם (שהוא מיוחם). זו דמוקרטיה.

הרשות השופטת צריכה לפעול ככוח מאזן מול הרשויות האחרות.(מאחר ושתיהן מיוחמות היא נדרשת למאמץ מיוחד שלא בטובתה). זו דמוקרטיה.

מכאן שהרשות השופטת חייבת להיות מן המיעוט השפוי ולא מן הרוב המיוחם.
מה זה? 119863
הרשות השופטת לא חייבת להיות מן המיעוט השפוי, מן הרוב המיוחם או מן הג'ינג'ים המזוקנים. הרשות השופטת צריכה להיות מורכבת מאלה שהם בעלי הכישורים המשפטיים הטובים ביותר - וסליחה על האמירה הטריביאלית הזאת.

אפשר לדון - והאמת היא שזה דווקא די מעניין - אם זה מקרה בלבד ששופטי ביה''מ העליון הם שמאלנים ברובם (בהנחה שזה בכלל נכון), כפי שאפשר לדון באותה שאלה בקשר לעיתונאים, שדרנים וחוקרי שב''כ ( אליבא דניצה). אפשר לבחון אם האליטות האקדמיות בכלל הן שמאלניות ברובן, ולתמוה מה הסיבות לכך. אשמח לדעת אם למישהו יש סטטיסטיקות, ובפרט מעניינת אותי חלוקה עפ''י תחומי העיסוק (מדעי הרוח, החברה, החיים, מדעים מדוייקים) - אבל לקבוע את ההרכב של גופים מקצועיים עפ''י הדיעות הפוליטיות פירושו להתפשר על האיכות במקומות שיש לשאוף למצויינות אובייקטיבית. יש די והותר מינויים פוליטיים במשרד לשחיתות הסביבה, לא מוכרחים לזהם בהם גם את בית המשפט העליון.
מה זה? 119892
אם השופטים צריכים להיות בעלי הכישורים המשפטיים הגבוהים ביותר, שיעשו מבחן אובייקטיבי (רצוי בשיטה אמריקאית של בחירה מתוך ארבע תשובות), שהבוחנים לא יראו את שמות הנבחנים, ומקבלי הציונים הטובים ביותר ייבחרו.
אני לא חושב שהחברים של ברק(או אשתו) הם בהכרח בעלי הכישורים הגבוהים ביותר.
אגב, יצא לאחרונה ספר: "אהרון ברק ומנעמי שלטון החוק" שלפי מה שהבנתי מתאר לכאורה מעשים בלתי ראויים.
תגובת ברק (באמצעות דוברת בית המשפט) הייתה שהדברים אינם ראויים לתגובה.
האם מישהו קרא את הספר ? או שאפשר לסמוך על ברק בלנקו . . .
אה אז יש משרד לזה ? תמיד תהיתי. 119925
ורק אני ואנוכי נורמלי מכולם. 119888
אני מקווה שכתבת את תגובתך זו בעקבות אי הבנת תגובתי.
רמז: "מיעוט שפוי" ורוב "מיוחם" הם כינויים. בדוק במקור למי נתן המשורר את הכינויים האלה.
דמוקרטיה במיטבה 119906
או.קיי. בוא נעשה את זה ככה:
מעכשיו, נשים קלפי מחוץ לבית המשפט.
בכל נושא עקרוני ולא עקרוני, יטיל העם פתק.
השופט יפסוק לא על פי שיקוליו, אלא על פי החלטת רוב העם.
השופט ישמש רק כפקיד הקורא והמבצע את תוצאת רוב העם.
(תגיד, בארה"ב יש חבר מושבעים. אני כמובן לא בטוח שאנחנו מפסידים שאין לנו, אבל הצעתי המהפכנית מבטלת את הסיכוי שגם חבר המושבעים יהיה מורכב מאיזה "אליטה" שלא תמצא חן בעיניך, או שתוכל לטעון כך).
למה יש הפרדה בין הרשות המבצעת לרשויות אחרות? גם בגלל הכישורים כמו שנדמה לי שוטה כתב כאן, אלא גם בגלל ההבדל בין האופי של הרשויות. בגלל שצריך מנגנון בקרה, והאופי של עם, מה לעשות, אם נותנים רק לו להחליט, עלול לרמוס מנגנוני בקרה, כפי שקרה גם בהיסטוריה.
דמוקרטיה במיטבה 119928
אני רוצה להבהיר עוד, מה מפריע לי בשיטה הקיימת. ברור גם ששיטה אידיאלית בודאי אין, וצריך למצוא את השיטה האופטימאלית.
במערכת המשפט רוב המשפטים הם מסוג כזה שאין עליהם ויכוח ציבורי. לא אכפת לי שהשופטים שיושבים במשפט אונס ייבחרו כולם ע"י ברק (אלא אם כן יתברר שיש לו עניין אישי בנושא הזה: למשל בתו נאנסה בעבר, או לחילופין הוא עצמו היה עברין ידוע שטוף ר"ל בנגע הזה בנעוריו. . .)
אבל בבית המשפט העליון דנים הרבה בסוגיות שיש עליהן ויכוח ציבורי, ולפעמים גם דנים בגורלם של אנשי ציבור. השופט, חוץ מזה שהוא שופט הוא גם הולך לבחירות ויש לו דעה, ועובדה זו כבר עושה אותו משוחד בבואו לדון בסוגיות כאלה.
מה שאני רוצה הוא שהשופטים שדנים בסוגיות האלה יהיו אנשי מקצוע. אבל בנוסף לכך שההרכבים שלהם יהיו מאוזנים מבחינת הדעות האישיות. בארצות הברית (ונדמה לי גם באירופה) האזון הזה נעשה ע"י כך שממונים שופטים מקצועיים ע"י פוליטיקאים, ואז מתקיימים שני הגורמים האלה. אני מניח שיש לכך גם חסרונות. שום דבר אינו יכול להיות מושלם, אבל זאת עובדה ששם השיטה פועלת כך שנים ולא ידוע לי על ביקורת כה חמורה על בתי המשפט העליונים כפי שזה אצלנו.
אני מאמין במנגנונים שפועלים זמן רב מבלי שמתרוממים גלים.
אנחנו יודעים יותר טוב מאחרים ? אולי הביקורת הזאת היא בגלל בעיות שיש אצלנו בשיטה ?
וראה את העוות גם בדוגמה האחרונה. עובדה היא שטירקל ואדמונד לוי שידועים בדעות פוליטיות שונות מהרוב בבית המשפט (אבל לא שונות מהרוב בציבור), היו להם פסקי דין חריגים. האם זה לא מצביע על כך שיש בעיה במערכת הזאת ?
דמוקרטיה במיטבה 120087
אני לא יודע מה קורה בארה"ב ובאירופה, אבל אני חושב שכאן בארץ יש סכנה גדולה בכך ש"כל פוליטיקאי ימנה את השופט שלו" ובייחוד שמינוי השופטים יהיה כפוף לרוב הפוליטי השולט, ופסקי דין ייקבעו לפי הרוב השולט, בייחוד באווירה הפוליטית הקיימת, בה הרבה מבקשים לדכא פשוטו כמשמעו את המיעוט - השמאלני, הערבי או מה שזה יהיה. תקרא תגובות בכל פורום חדשותי מצוי באינטרנט, ותבין למה כוונתי. אני לא רוצה שנגיע למצב שבו אדם שלא מיושר עם הקונצנזוס לא יזכה לקייס משפטי. אני לא בטוח לגבי טענתך שהשופטים הם שמאלנים או מצביעי מרצ. פשוט לא ערכתי סטטיסטיקה, ואני לא יודע מאיפה אתה שואב את הבטחון והידיעה שלך. ואגב, מי ממנה את השופטים? משרד המשפטים קשור בזה, והוא לעולם על פי ידיעתי לא נשלט על ידי שר ממרצ.
נראה לי שאתה מזלזל בשופטים הישראלים כשאתה מבדיל בינם לבין אנשי מקצוע. מה הם לא אנשי מקצוע? הם אנשי מקצוע לכל דבר ודבר, והקשר בין פוליטיקאים לבין מינוי אנשי מקצוע (ראה צחי הנגבי) הוא אצלינו רופף ומפוקפק למדי.
דמוקרטיה במיטבה 120095
מדהים אותו כל פעם מחדש איך מיעוט ששולט בכלי התקשורת ובמערכת המשפט, משחק את האנדרדוג, ומפחד שהרוב ישתלט.
מצטער לאכזב אותך, אך בדמוקרטיה הרוב שולט. בנתיים אתם נהנים מהמצב הלא דמוקרטי שיש במדינה, אך כל פעם שנעשה צעד לעבר שלטון דמוקרטי אמיתי, כל השמאל מזדעק.
הכי מצחיק אותי לראות כותבי טורים כמו סילבי קשת, שעקב היותם שמאלנים קצת יותר קיצוניים, בטוחים כי כל התקשורת מגויסת לימין. (אגב זו עוד נקודה ראויה לציון - אנשי שמאל נוטים להגדיר את עצמם כמרכז, וכך להסיט את כל הציר ולגרום לדה-לגיטימציה של הימין;לא מזמן שמעתי את בורג טוען כי העבודה היא המרכז, מרצ היא השמאל, והליכוד הוא הימין "הקיצוני".)
דמוקרטיה במיטבה 120098
בוא נגדיר את המצב לדעתי:
מרצ היא מרכז.
העבודה והליכוד הם ימין מתון, נאור אלק.
יש כאלה שיגדירו גם את מרצ, אגב, כימין כלכלי. (מבחינת "חושבים בשמאל וחיים בימין").
מה שאותי מפתיע כל פעם מחדש, כיצד מתינות מחשבתית הנחשבת בכל מדינה מערבית כנורמליות בסיסית, מוגדרת בארצנו כ"שמאל" "קיצוני" ו"מחוץ לקונצנזוס", והציבור הדורש לקבור אותה "מחוץ לגדר" ובדרך שלא תתקבל בכל מדינה דמוקרטית מערבית, מוכתר כמלך. והתקשורת מתקרנפת ומתחנפת בדרך כלל לאותו ציבור (בעיקר ראה ערוץ 2) ולכן הגם שאיני חושב שהיא מגוייסת לימין, הייתי אומר שנכון לומר שהיא מתנדבת לרצות את האספסוף (לא מתנצל על המלה הזאת.)
משהו חולה במדינה הזאת, וצריך משהו כמו בית המשפט כפי שהוא כיום, כדי להגן על שמורות הטבע של הבריאות.
הבעיה שהסרטן הלאומני-האספסופניקי מתפשט, ורוצה לאכול גם את התאים הבריאים האלה שעוד נותרו.
וכמה פעמים אני צריך להזכיר לך, שגם היטלר נבחר באמצעות "רוב דמוקרטי אמיתי".
ונסיים במילותיו של שלום:
אם אתה עובר
אצלינו בשכונה
תראה שם על הקיר
כתובת ישנה
גם המציאות זקוקה להגנה
(ישמור אותי האל מפני האמונה).
דמוקרטיה במיטבה 120107
דבר ראשון לא ידוע לי כמה פעמים תצטרך להזכיר לי לגבי היטלר (בהתחשב בעובדה שמעולם לא הזכרת לי, ומעולם לא שכחתי).

נתעלם לרגע מהגדרות כלכליות (ונתעלם מהעובדה שמרצ מנסה להשיג את הבלתי אפשרי - שמאל חברתי ביחד עם ימין כלכלי) ונתרכז בהגדרות מדיניות. מפלגה שמוכנה לוותר על כל עקרונותיה על מנת לקדם תהליך שלום כושל אינה נחשבת מרכז, וגם אינה נחשבת שפויה (אם יורשה לי לשאול ממך ציטוט). כמו כן, מלפגה שמתיימרת לשאוף לשיוויון וכיבוד זכויות, אך בו בעת מתעלמת מזכותם של אנשים בעלי דעות שונות לדבוק באמונותיהם, גם היא אינה נחשבת שפויה. במילים אחרות, המצע של מרצ אומר ''שיוויון וזכויות לכל מי שחושב כמונו'', וזה נחשב במקרה הטוב חתירה לאולגירכיה.
דמוקרטיה במיטבה 120110
האמירה לא התכוונה אליך אישית, אלא לכלל אלה שצריך להזכיר להם את זה מפעם לפעם.

על איזה מעקרונותיה ויתרה מרצ על מנת לקדם "תהליך שלום כושל"? אם אתה מתכוון לקואליציה עם הדתיים — גם לי יש ביקורת על זה, אבל זה עדיין לא אומר ויתור מוחלט על העקרונות. בפוליטיקה מתפשרים לפעמים ומעמידים בראש סולם העדיפויות ערך אחד על פני ערך אחר.
עדיין לא מצאתי אצל כל חכמי הימין תחליף אמיתי לתהליך שלום בזמן כלשהו, חוץ מ"טרנספר לערבים" וכאלה. גם ליכודניקים מודים כיום בכך שיהיה צורך במדינה פלשתינית ונסיגה מרוב השטחים.
ואני לא דובר של מרצ, ולא אומר שמפלגה אין לה טעויות.אבל לצד "התעלמותה של מרצ מזכותם של אנשים בעלי דעות שונות לדבוק באמונותיהם וכו"'... בולטת מאד נכונותם של אנשי הימין להכיר בזכויות כאלה אצל אנשים בעלי דעות שונות משלהם.
דמוקרטיה במיטבה 120314
אם אתה כל כך בור בערכי הימין מדוע אתה מתעקש להגיב. לימין קשת רחבה של פתרונות הכוללת בין השאר אוטונומיה, הפרדה (קצת שונה מהסוג הקיים בשמאל), טרנספר ברצון, טרנספר שלא ברצון וכו', וגם לגבי יישום כל אחד מהפתרונות האלו יש אינספור רעיונות. לכל ימני יש את ההעדפות שלו לגבי הפתרון "הנכון" מבין הפתרונות האלו. כל זה לא יישנה את העובדה הבסיסית שהימין לא מאמין שהפתרון הוא פה מעבר לאופק כמו שמשיחי השמאל מנסים לשכנע אותנו. הסיבה שהשמאל כל כך קוסם להרבה אנשים, היא מפני שהוא ממשיך להגיד: "עוד קצת ואנחנו פה. רק ניתן את זה ויהיה שלום / רק נבנה גדר ויהיה ביטחון / רק נפנה התנחלויות וכל בעיות הכלכלה תיפתרנה", תוך התעלמות מוחלטת מהעובדה שאנחנו מתעסקים בבעיה בת מאה שנים ויותר, שלא תיפתר בחמש דקות. הימין ממשיך להגיד את האמת מה שגורם לו להישמע כנביא זעם מחרחר מלחמה.

לגבי נכונותם של אנשי ימין להכיר בזכויות של אנשים אחרים לדבוק בדיעותיהם, בניגוד לתפיסה המקובלת, הימין הרבה יותר ליברלי בנושא זה, אך עובדה זו מוסתרת בעזרת ההתעסקות הכללית באותם מקרים בהם הימין מנסה למנוע מאנשים בעלי דיעות שנוגדות את חוקי המדינה מלהיבחר לכנסת. מעולם לא פגשתי ימני שהגדיר דיעות של איש שמאל כלא לגיטימיות, או כבלתי שפויות, אך נתקלתי ברבים בשמאל שהגדירו את דיעות הימין ככאלו (כולל אותך, שמצביע למפלגה שאמורה לייצג את הדמוקרטיה במיטבה).
דוגמה מצוינת לכך היא ההכרזה של עמוס עוז כי במקרה של טרנספר לערבים השמאל "יפוצץ את הגשרים", בעוד מונעים מחבר כנסת מן הימין להיבחר מכיוון שהוא חסם כביש כמחאה בלתי אלימה על רצון לבצע טרנספר ביהודים.
דמוקרטיה במיטבה 120317
דווקא נתקלתי בימנים ששללו דעות שמאל או ראו אותן כלא שפויות. הביטוי "יפי נפש" מזכיר לך משהו ?
דמוקרטיה במיטבה 120320
אתה אמנם צודק, אך משום מה ביטוי זה נראה לי מערער פחות על דעותיהם מאשר ''בלתי שפויים'' או ''מיוחמים''.

בכל מקרה, הביטוי שציינת שגור לרוב בפי אנשי ימין שאכן ראויים לזלזול(ביחד עם קוראי ''מוות לערבים'', זורקי האבנים על מסגד חסן בק, חומסי הזיתים וכו'), והם רחוקים שנות אור מהימין האידיאולוגי שאליו אני מאמין שאני שייך.
אגב, עצם העובדה שאני מעביר ביקורת כה בוטה על אנשים שכביכול שותפים לי בדיעות, מבדילה אותי מן השמאל שלרוב אינו מסוגל לעשות זאת.
דמוקרטיה במיטבה 120322
טוב.

--
אבירי, שיצא לו לכנות מחזיק דעות שמאל או שניים "יפי נפש"... מה לעשות לפעמים הם חיים באגדה !
דמוקרטיה במיטבה 120324
אני לא בטוח שה''פתרון הוא מעבר לאופק'' ואף פעם לא הייתי בטוח בזה. מה שאני כן מאמין עדיין, שישנן דרכים לנסות לפתור לפחות חלקית את הדברים, והימין לשיטתו שם רגל לזה לא רק משום ש''הערבים רעים'' אלא מפני שמטרתו העליונה היא ארץ ישראל השלמה, וגם אם הפתרון לא נמצא בזה שמחר בבוקר ניתן את הכל, ההתנחלויות מרחיקות את הסיכוי לפתרון ולכך הן נועדו מלכתחילה.
הפלשתינים לא יסכימו שתשלוט עליהם כמו שאתה בדיוק לא תסכים שהם ישלטו עליך, ועוד יחסמו לך את הדרך בהתנחלויות ומאחזים.
ואגב, גם אם תטרנספר אותם, זה לא יביא לך לטווח רחוק את השקט שאתה רוצה. אבל אתה לא בעד טרנספר. או.קיי.
ויש קשר בין ההתנחלויות לכלכלה, כי הכסף שהולך לסלילת כביש להתנחלות מעלה זרח ג' הוא אותו כסף שיכול היה ללכת להרחבת שעות החינוך באיזה עיירת פיתוח, הקמת מעון לילדים בסיכון או אפילו הקמת מחלף נורמלי באיזה כביש במרכז הארץ. אז זאת לא משיחיות אלא ראיית קשר בין דברים.
אתה ממש יודע איזה מפלגה אני מצביע מעצם זה שאני מגן עליהם. אולי הביקורת שיש לי על מנהיגותו של יוסי שריד, דחיקתו של יוסי קריים למקום עוד יותר לא ריאלי תגרום לי עד יום הבחירות להצביע למפלגה אחרת.
ובקשר לטענה המדהימה שלך שמעולם לא פגשת איש ימין שהגדיר את השמאל וכו', רק נשאר לי לשאול בן כמה אתה.
דמוקרטיה במיטבה 120354
לגבי הטענה מדהימה שלי, אנא קרא את תגובתי לאבירי.

הטיעון הכלכלי כנגד ההתנחלויות הוא דמוגגי בעליל. אין מה לעשות ותקציבים באים אחד על חשבון השני, אבל באותה מידה אני יכול לטעון שאם נוותר על ספורט ותרבות (ואולי גם על תנועות נוער), נוכל להאכיל הרבה פיות רעבים.
לגבי העובדה שההתנחלויות מרחיקות את הסיכוי לפתרון, צר לי לומר לך שאתה הולך בעקבות אשליות השמאל. לפני הסכם אוסלו היו הרבה אנשי התנחלות שהיו ביחסים מצוינים עם שכניהם, הוזמנו לחתונות אחד של השני וכו'. מאז הסכמי אוסלו המצב הידרדר - פתאום חלה הבנה שמדובר בשני עמים יריבים, החלה חשדנות, כל פיגוע או הפרת הסכם גרמו לירידה באמון, והמחסומים (שהם תחלואה של אוסלו ולא של ההתנחלויות כמו שנהוג לחשוב) גרמו להמשך המגמה הזאת.
לפעמים חתירה מאומצת לשלום גורמת למלחמה. (וגם להיפך - קשה להאמין שהסכם שלום עם מצרים היה נחתם לולא מלחמת יוה"כ).
כאן הנקודה להזכיר שהעובדה שאני ימני אינה מונעת ממני לחתור להסכם שלום (רבים בשמאל שוכחים זאת). אנחנו פשוט חלוקים לגבי הדרך בה ניתן להגיע אליו.

לגבי מר"צ, ראוי גם שתהיה לך ביקורת על מקרה חוסניה ג'בארה, וגם על יעל "העבודה היא ביתי ואני נשארת בה ויהי מה!" דיין, אך זה לא העניין וגם לי יש ביקורת רחבה כלפי מפלגות בימין. מה שמשנה הוא שאתה, שמגדיר את עצמך כתומך (גם אם לא מצביע) במפלגה, שטוען שהיא היא המרכז השבוי, וזולת בלבדה, תוך דה לגיטימציה של עמדות שונות, כולל עמדתו של הרוב ה"מיוחם", שחושב שראוי שכל בג"ץ יהיה בעל דיעה פוליטית אחידה (הדיעה נכונה לדעתך) כדי לאזן את העם שאינו יודע מה טוב בשבילו, מתיימר להיות דמוקרט. זה מזכיר לי את תמר גוז'נסקי לפני ההצבעה על מה שנקרא "חוק ביבי", שלאחר נאום ארוך בגנות החוק הקודם וחשיבות החוק החדש והדמוקרטי יותר, הודיעה כי היא מתכוונת להצביע נגד התיקון כי "חייבים למנוע מנתניהו לרוץ בכל מחיר!"
ממש חגיגה לדמוקרטיה...
דמוקרטיה במיטבה 120367
חוץ מ"יפי נפש" יש גם "עוכרי ישראל", ומלבד השמאל קיימת שנאה לעוד ציבורים (הומואים ורפורמים למשל).
נכון, לא כל הימין כאלה.
אבל מי שנמצא בסכנה ברחוב הישראלי, אל מול ציבור שכבר הוכיח בימים שלפני רצח רבין (וגם אחריהם) מה דעתו על סססמולללנים, זה השמאל. כשאני מדבר על הרוב ה"מיוחם" אני לא מדבר על דן מרידור אלא על ציבור רחב ואחוז שנאה לאינטלקטואלים, וביחוד לאינטלקטואלים שמאלנים אשכנזים וחילונים, שאתה רק צריך לגלוש לפורומים באינטרנט או לשמוע את התגובות בתכניות רדיו כדי לחוש בפנאטיות שלו.
אני לא רוצה לחשוב מה יהיה כשדעתם של אלה תנהל את בית המשפט העליון. זה יהיה בדיוק לתת לחתולים את השמנת שהם באמת רוצים.
אני חושב שהמצב הנפשי של רוב הציבור הזה, ביחוד כשהוא מחובר בהמונים, הוא עובדה מצערת. אולי לא נוח לך כאיש ימין להתמודד עם זה.
אתה משווה ספורט ותרבות להתנחלויות, כאילו שבכל מדינה שלושת הדברים הם צורך בסיסי. אבל ספורט ותרבות הם צורך בסיסי בעוד שהתנחלויות הם תוצר של שיטה פוליטית, העושה, בעיקר בהיותה בשלטון, הכל כדי להגן עליהן. או שאולי אתה חושב שלא צריך ספורט ותרבות? לא, אתה לא מאלה המיוחמים שחושבים שתרבות זה של ססמולנים הומואים לפלפים בעלי משקפיים עגולות, אתה ימני אחר. לפעמים אני מרחם עליך אם כך, כי הסיכויים שהקול של מתון כמוך (אני מניח שאתה מתון לפי הדרך בה אתה מציג את עצמך) יישמע בקרב המחנה שלך הוא נמוך. שם מנצח לרוב הדמגוגי, האספסופי והמסית. ראה מקרה ביבי. ומרידור. אז זכותי כמי שמאויים על ידי הציבור הזה לא רק פוליטית אלא גם קיומית — אם יתנו לו לעשות את כל מה שהוא רוצה — להגן על עצמי ואני בהחלט מבין את דבריה של ת. גוז'נסקי כי אני זוכר איזה חוסר בטחון אישי הרגשתי בתקופתו לא מחשש הפלסטינים — אלא מחשש "אחי היהודים" שהאווירה שהוא יצר, שתקופתו יצרה עם כל הלחישות הפזיזות שלו לרב כדורי ועוד כאלה דברים, הסיתה אותם נגד כל מה שדומה לי.
לפחות אצל שרון, האווירה הזאת קצת פחות קיימת.

דבריך על היחסים בין המתנחלים לשכניהם פשוט הראו לי עד כמה אני בור בהיסטוריה. אני חשבתי שהיחסים האלה נפגעו כבר באינתיפאדה הראשונה, שהיתה רק שאלה של זמן עד שתפרוץ וחזה את זה גרוסמן ב"זמן הצהוב" שכתב שנה לפני, ובכל אופן, תאשים בעוד האשמות את אוסלו. עוד נגיע למסקנה שהם נסעו מאוסלו במכונת זמן כדי לרצוח את ארלוזורוב.
דמוקרטיה במיטבה 120380
הדיון הזה לא הולך לשום מקום אז הרשה לי רק להגיב על שני דברים:

1) העובדה שאני מחשיב את עצמי כשייך לימין האידיאולוגי ומתנכר לימין ה"אספסופי" לא בהכרח עושה אותי ליותר מתון לשיטתך. לא זכור לי שפירטתי את דיעותיי המדיניות, אלא רק את שייכותי הפוליטית. (אם אפרט אותן מתישהו, תוכל לשפוט אם אכן אני מתון יותר). אם התכוונת למתון מבחינה סגנונית, אני מסכים איתך.

2) קשה לי להאמין שאתה לא יודע את ההבדל בין רצועת עזה לבין יהודה ושומרון. אני מכיר את היחסים בין מתנחלים לערבים לפני הסכם אוסלו (ממקור ראשון), ומכיר אותם גם אחרי, וההבדל הוא עצום.
דמוקרטיה במיטבה 120407
2) האם שמת לב לאותו הבדל ממקור ראשון, יום לאחר החתימה על הסכם אוסלו (או אפילו חודש אחרי) או שההבדל העצום נבע ממספר גורמים נוספים שהתרחשו לאחר הסכם אוסלו?
דמוקרטיה במיטבה 120414
כמו שציינתי, אוסלו החל תהליך. מן הסתם זה לא קרה באותו יום וגם לא באותו חודש, אך זה קרה אך ורק בעקבות גורמים הקשורים לאוסלו.
דמוקרטיה במיטבה 120444
ההנחה שלך היא שהימין הישראלי איננו ''גורם הקשור לאוסלו''. מה לעשות שהימין, שהיה חלק בלתי נפרד ממנהלי ההחלטות לאורך גילגולי התהליך השונים, השפיע על מה שקרה וקורה כאן, לא פחות מן השמאל. הימין איננו קורבן הצופה מן הצד על התהליך, הוא היה חלק בלתי נפרד ממנו.
דמוקרטיה במיטבה 120590
1) אכן, כנראה התכוונתי מבחינת הסגנון.
2) עם מי שקורא לעצמו מקור ראשון קשה להתווכח.
עם זאת 120591
1)
א. בכפוף להערתי, שבמקרים רבים הסגנון הוא גם המהות (לא כולל את דעותיך שאינני מכירן, כפי שאמרת).
עם זאת 120597
אני תמיד טענתי שסגנון יותר חשוב ממהות. הנה הצעד הראשון שלנו לקראת הסכמה על משהו :)
דרך אגב 149489
הוזכר כאן דן מרידור.
מישהו ראה אותו לאחרונה? יכול להגיד איפה הוא?
דרך אגב 149490
מרידור הצטרף למכון הישראלי לדמוקרטיה, והוא הוזכר כמחליף אפשרי לאפרים הלוי בראשות המל''ל.
כשל לוגי 120430
המחסומים והכבישים העוקפים הם אכן תחלואה של אוסלו אבל לא נגזרו ממנו בהכרח. הם נועדו להגן על ההתנחלויות במקום לפנות אותן כמו שהיה צריך ולכן אוסלו לא הביא אותנו למצב שהיה צריך להביא.
You said it 120435
אוסלו לא הביא אתכם למצב שהיה צריך להביא, מכיוון שבמקום לפנות התנחלויות (כמו שהיה צריך), הוא הותיר אותן. צא וחשוב מדוע מנסחי ההסכם לא עשו מה שצריך ונכון.
You said it 120438
מכיוון שהשמאל הישראלי לא לחץ עליהם כפי שהיה צריך, מתוך ציפייה נאיבית שהדברים ייעשו מעצמם.
You said it 120443
עכשיו נותרת השאלה מי לידך יתקע שבפעם הבאה שביילין שותף לעיצוב מדיניות, השמאל הישראלי יהיה שם כדי ללחוץ עליו לעשות את הדבר הנכון...
You said it 120447
ההנחה שלכם היא שהשמאל הישראלי הוא גדול וחזק מספיק כדי שמישהו יתרגש מהלחץ שהוא מפעיל. לדעתי הפוליטיקאים ממשו נאמנה את רצון הציבור כפי שהוא התבטא במערכות הבחירות המזגזגות, מאז החתימה על הסכם אוסלו.

הציבור היה מבולבל ויישום ההסכם היה מבולבל גם כן.

קצת מוזר, לדעתי, להאשים את השמאל בחוסר היכולת לעצב את המדיניות. הרי המושכות בכלל לא בידיים שלו.
You said it 120449
אני התכוונתי לתקופת רבין שבה היה על השמאל ללחוץ עליו ''להשמאיל'' עוד יותר. הזדמנות טובה היתה לאחר הטבח של ברוך גולדשטיין במערת המכפלה שאז היתה לרבין סיבה לעקור את כל הישוב הקנאי בחברון.
You said it 120718
כלומר, אתה תומך בעונש קולקטיבי כתגובה לפיגוע?
You said it 120721
לא. אני תומך בניצול של מצב לעשיית דבר נחוץ שבנסיבות אחרות היה יותר קשה לביצוע.
You said it 120722
או במילים אחרות, אתה תומך בניצול מצב כדי לעבור על חוקי המדינה ולבצע מהלכים המנוגדים לחוק, שלא התקבלה כל הכרעה דמוקרטית לגביהם, רק משום שלדעתך (ואפילו היא נכונה, היא עומדת בסתירה לחוק) הם "דברים נחוצים"?
You said it 120723
למה לעבור על חוקי המדינה? זהו קידום מדיניות אוסלו שקשה לביצוע בגלל התנגדות חלק גדול מהעם. (זו הסיבה שאת פינוי חברון ביצע נתניהו ולא פרס.) מצב כזה יכול לשמש זרז ופקטור הקלה מבחינת הביצוע.
You said it 120724
"קידום מדיניות אוסלו"? הסכמי אוסלו היו הסכמים; הם לא הכתיבו מדיניות מעבר למה שנכלל בהסכם החתום. האם ההסכמים שנחתמו כללו את פינוי הישוב היהודי בקרית-ארבע? (להבדיל מהעברת השליטה הצבאית על חברון, אליה אתה מתייחס). אם לאו, הרי שהפינוי שלטענתך היה צורך לבצע אז, במחטף, עמד בניגוד לחוק.

שלא לדבר על הגישה הזו, של ביצוע מחטפים כי "חלק גדול מהעם" לא יודע מה טוב בשבילו. קצת נואל, לא? בכנות, כיצד היית מגיב אם ממשלת ימין צרה היתה מבצעת טרנספר לתושבי ג'נין לאחר, נניח, מגה-פיגוע מוצלח בישראל (מאות או אף אלפי הרוגים)? יש בינהם הרי מי שחושב כי טרנספר הוא הדבר הנכון לעשותו, אך נמנע מכך לפני-כן בשל "התנגדות חלק גדול מהעם".
למה בניגוד לחוק? 130646
למה בניגוד לחוק? 130653
כמובן שבסיטואציה שארז מתאר, אולי ניתן היה להעביר חוק שיהפוך את הפינוי לחוקי. אלא שללא ''חוק עזר'' שכזה, למיטב הבנתי, פינוי ישובים חוקיים אינו חוקי.
למה בניגוד לחוק? 130654
ז"א, אם מחר הכנרת תעלה על גדותיה, אסור יהיה לממשלה לפנות את תושבי טבריה (ישוב חוקי)?
למה בניגוד לחוק? 130655
כדאי אולי להכניס את המילה "בכפיה" לעסק. כלומר, אני לא בטוח (אולי כן?) שממשלת ישראל יכולה לפנות בכפיה את תושבי טבריה המוצפת המסרבים להתפנות. תמשיכו מכאן?
הסר ספק 130659
ורק כדי להסיר ספק, כיוונתי לכך שפינוי תושבי טבריה המוצפת נעשה ברצון התושבים, בעוד פינוי תושבי קרית-ארבע הבוערת נעשה בניגוד לדעת התושבים, ובכפיה. האם "להוציא משם את החיילים ושיסתדרו בעצמם אם הם רוצים" זה סוג של כפייה? לא יודע, שווה מחשבה.
למה בניגוד לחוק? 130660
לבתי-המשפט ולרשויות המקומיות (ומן הסתם גם לממשלה) סמכויות להוציא צווי פינוי, וכל זה עוד לפני שמשתמשים בסמכויות לשע''ח.
למה בניגוד לחוק? 130665
בהמשך להסברו החוקי של מיץ, ונגיד שהמידע על הצפת הכינרת הוא מידע סודי (הכינרת הולכת להיות מוצפת עקב הפצצת החרמון הסורי...) האם הממשלה צריכה‏1 לנמק לתושבי טבריה את הסיבה לפינוי?
-------------------------------
1 אני לא שואל האם ראוי שהממשלה תנמק.
למה בניגוד לחוק? 130657
טרחתי לענות תשובה מפורטת, אבל חזרתי בי. במקום זאת, אשאל אותך אם ההשוואה הזו באמת נשמעת לך סבירה.
למה בניגוד לחוק? 130666
מבחינה חוקית, כן. אני בסך הכל מתייחס לחלק קטן בתגובה שלך, החלק על החוק. *אם* נסכים שהפינוי היה יכול להיות חוקי, תוכל להמשיך עם ארז את הדיון האם הוא היה ראוי.
אז אתה מקיווליסט? 120755
כן, ובתור שמאלני מאקיווליסט 121027
אני שמח על הדבר הבא:
כן, ובתור שמאלני מאקיווליסט 121099
טוב, זה לא ממש קשור להיותך מאקיווליסט. לא שמאלנים ניווטו את העניין (אלא אם אתה חושד בשופטי העליון שאישרו את התמודדותו של מרזל).
You said it 120454
ראשית, ההנחה אינה שלי אלא מה שהשתמע לי מדבריו של ארז. שנית, לא דנו ביישום ההסכם אלא בניסוחו, ובפרט בהיעדרו של סעיף פינוי ההתנחלויות. שלישית, קצת מוזר מצד ארז, לדעתי, לייחל לכך שביילין יהיה קובע-מדיניות, אם בסופו של דבר לשיטתו-הוא, ביילין לא קובע מדיניות נכונה אלא אם מופעל עליו לחץ מצד השמאל הישראלי.
You said it 120455
על כל קובע מדיניות מופעלים לחצים סביבתיים המשפיעים על ביצוע המדיניות.
לכן השמאל לא יכול לייחל שהעבודה תיעשה עבורו, אלא גם להשפיע ולקדם בכיוון זה כפי שפועל הימין לשיטתו.
זה נכון גם אם מדובר בילד הפלא של השמאל הישראלי.

באשר להתנחלויות, כפי שאמרתי זו היתה טעות חמורה של תהליך אוסלו לא להתחיל לפרקן כבר מהתחלה. היום היינו נמצאים בהרבה פחות בוץ אם היו פועלים בכיוון זה.
You said it 120462
מה שלא ברור הוא מדוע לשיטתך כדאי שביילין יהיה קובע-המדיניות ולקוות שהשמאל ילחץ עליו לא לטעות פעם נוספת, במקום שאנשי השמאל עצמם יהיו קובעי-המדיניות, ולקוות שלא ילחצו עליהם (נגיד מהימין) כן לטעות.
אני לא רוצה להישמע בומבסטי 120473
אבל מחובתו של כל אזרח טוב להשפיע על הנעשה בארצו ולא להסתפק בהסתמכות על פוליטיקאים. (קוראים לזה קבוצות לחץ.)

אם השמאל היה נאבק במדיניות ההתנחלויות עוד בימים השחורים של הליכוד ייתכן שמצבנו היום היה אחר.
עוד דוגמא- אם הסוציליסטים והליברלים בגרמניה בשנות ה20 וה30 היו פעילים ציבורית, ייתכן ורפובליקת ווימאר לא היתה נופלת והנאצים לא היו עולים לשלטון.
הימים השחורים 120477
שקלת את האפשרות ש"הימים השחורים של הליכוד" לא היו שחורים, אלא, נאמר, סגולים כהים? או אפורים-נוטים-לשחור? או אולי חומים עם פסים?

אתה גורם לכל התגובות שלך להשמע כמו תשדירי הבחירות שכולנו מגחכים עליהם.
השמאל נאנס בששון 120488
הוא זה שהתחיל את ההתנחלויות.
ממעייני היש"ע, הה? 120506
לא לגמרי בששון. לא היה גוף ציבורי-עממי שיהווה משקל נגד לגוש אמונים, ורבין טען בשעתו שלא היה בידיו הכוח הפוליטי לעצור את ההתנחלויות, בפרט כאשר *חלק* מאותו "שמאל" - כולל פרס ואלון וכמובן גלילי - היה באותה תקופה ימני למדי.
אני לא רוצה להישמע בומבסטי 120529
אני חושב שההנחה שלך היא תמימה לחלוטין. ההתנחלויות מעולם לא היו מכשול לשלום, כפי שהוכיח אהוד ברק. ישנם שלושה מכשולים:
1) ירושלים.
2) זכות השיבה.
3) סיום הסכסוך. ערפאת יודע שהכרזה כזאת תהפוך אותו לבלתי רלבנטי בעליל (בניגוד למצב הפסבדו - בלתי רלבנטי שלו היום). ישנו גם הפחד שעם הכרזה כזו הוא יהפך למגונה בקרב הציבור המוסלמי העולמי (ע"ע סאדאת, שעד היום מובארק לא מעז להניח פרחים לקברו מחשש שיהיה מזוהה עם "בגידתו").
עראפת הוא מנהיג מהפכה, לא מנהיג מדיני, וכך הוא רוצה גם למות. אין שום דרך שנוכל ע"י משא ומתן עם עראפת להגיע לשלום. אם לפלשתינים תהיה מדינה, ולא יהיה להם את ישראל להאשים במצבם, חיצי הביקורת יחלו להיות מופנים כלפי השילטון ולעראפת לא תהיה תשובה.

מכיוון שגם אני חותר לשלום לבסוף, מכיוון שאני לא חושב שכוונתו של אוסלו טעות (ומתוך הנחה מופרכת שלא ניתן היה להסיק אז על אופיו של עראפת - וכאן המקום לציין שהימין שהשתתף בועידת מדריד דאג להתדיין עם פלגים מתונים יותר בקרב הפלשתינים; השמאל החייה את עראפת ואת ארגון הטרור אש"ף), אלא רק יישומו, אלו שתי הטעויות המרכזיות שאני רואה בהסכם (ישנן גם טעויות רבות מאז חתימתו, אך לא נעסוק בהן כעת):
1) תוכנית ה"שלבים", תוך הנחה שנורמליזציה מלאה תגיע עם הזמן.
2) דחיית שאלות בוערות כמו ירושליים והפליטים למועד מאוחר יותר.
תנוח דעתך 120534
גם אם לפלשתינים תהיה מדינה, הם יוכלו להמשיך להאשים את ישראל באלפי עוולות, אמיתיות ומדומות.
אותם 'פלגים מתונים' מועידת מדריד 121069
כללו, למשל, את ח'יידר עבד-אל-שאפי, שהיום מתנגד לעראפאת על רקע פשרנותו ביחס לישראל.
אותם 'פלגים מתונים' מועידת מדריד 122555
שתי הערות:

1. המונח "מתונים" אולי אינו מובן היטב בהקשר זה.
"פלגים מתונים" אינם פלסטינים תומכי שרון. מדובר בפלסטינים שמאמינים באידאלים מערביים כפי שאנחנו רואים אותם. פלסטינים חילוניים, ליברליים ותומכים בזכויות האדם והאזרח. אבל כל המודרניות שלהם לא עומדת בסתירה לרצונם העז לראות מדינה פלסטינית עצמאית בשטחי יהודה, שומרון ורצועת עזה (לפי קוי 67) ללא נוכחות צה"ל או ישראלים חמושים באותה מדינה.
ההעדפה של חוגים מסויימים בשמאל אל "מתוני מדריד" נובעת בעיקר מהעובדה שכאשר תקום מדינה פלסטינית, יתכן ועדיף שהיא תנוהל על ידי חילונים דמוקרטיים וליברליים.

2. חיידר עבדלשאפי מתנגד לפשרנות של ערפאת בעניין ההתנחלויות. זו לא דעה כללית על הפשרנות של עראפת, אלא חילוקי דעות בנושא ספציפי. בניגוד לעראפת, לעבדלשאפי אין בעיה להכיר בזכותה של מדינת ישראל להתקיים לצד מדינה פלסטינית לפי קוי 67.
וערפאת מתנגד לזכות זו? 122604
ממתי?
אתכם? 120500
אתכם? 120508
קשה לנחש למי מתכוון מר לנדוור. "אתכם" יהיה נכון לבטח; "אותנו" עלול לפספס את כוונתו.
אתכם? 120509
לי נראה שה"אותנו" של ארז בתגובה 120430 מתייחס למדינת ישראל, ולפיכך ה"אתכם" של מיץ העלה אצלי את התהיה אם גם הוא נטל את מטלטליו והיגר למחוזות יפים יותר.
אתכם? 120518
מה שהאלמוני אמר.
היטלר נבחר ברוב דמוקרטי אמיתי? 482713
לא מיני ולא מקצתי. ראה תגובתי מאתמול לבועז.
  דמוקרטיה במיטבה • בועז
  דמוקרטיה במיטבה • שועל
  דמוקרטיה במיטבה • בועז
  דמוקרטיה במיטבה • שועל
  דמוקרטיה במיטבה • דובי קננגיסר
  דמוקרטיה במיטבה • שועל
  דמוקרטיה במיטבה • האייל האלמוני
  טכנית? כן ולא ‏1 • אליהו
  עמוד הקלון • ירדן ניר
  בשביל מה? - על קצה קצהו של המזלג • אליהו
  טכנית? כן ולא ‏1 • בועז
  טכנית? כן ולא ‏1 • שועל
  טכנית? כן ולא ‏1 • דובי קננגיסר
  טכנית? כן ולא ‏1 • בועז
  לגבי סעיף ב) • שוטה הכפר הגלובלי
  טכנית? כן ולא ‏1 • שועל
  טכנית? כן ולא ‏1 • הקריבו המקוטב
  טכנית? כן ולא ‏1 • שועל
  טכנית? כן ולא ‏1 • הקריבו המקוטב
  טכנית? כן ולא ‏1 • שועל
  טכנית? כן ולא ‏1 • הקריבו המקוטב
  טכנית? כן ולא ‏1 • שועל
  טכנית? כן ולא ‏1 • הקריבו המקוטב
  טכנית? כן ולא ‏1 • שועל
  טכנית? כן ולא ‏1 • הקריבו המקוטב
  טכנית? כן ולא ‏1 • שועל
  טכנית? כן ולא ‏1 • הקריבו המקוטב
  טכנית? כן ולא ‏1 • דובי קננגיסר
  טכנית? כן ולא ‏1 • שועל
  טכנית? כן ולא ‏1 • דובי קננגיסר
  שכ''ל • מיץ פטל
  שכ''ל • דובי קננגיסר
  טכנית? כן ולא ‏1 • שועל
  טכנית? כן ולא ‏1 • דובי קננגיסר
  טכנית? כן ולא ‏1 • שועל
  טכנית? כן ולא ‏1 • האייל האלמוני
  טכנית? כן ולא ‏1 • שועל
  טכנית? כן ולא ‏1 • האייל האלמוני
  טכנית? כן ולא ‏1 • שועל
  טכנית? כן ולא ‏1 • אביב י.
  טכנית? כן ולא ‏1 • שועל
  טכנית? כן ולא ‏1 • דובי קננגיסר
  טכנית? כן ולא ‏1 • שועל
  טכנית? כן ולא ‏1 • מודי
  טכנית? כן ולא ‏1 • הקריבו המקוטב
  טכנית? כן ולא ‏1 • האייל האלמוני
  אכן, תגלית מרעישה. • האייל האלמוני
  טוב, נראה שיש להם סיבה • האייל האלמוני
  טכנית? כן ולא ‏1 • טל כהן
  סופשבוע רגוע בגלאייל • האייל האלמוני
  סופשבוע רגוע בגלאייל • טל כהן
  אין לך מושג? • האייל האלמוני
  אין לך מושג? • דב אנשלוביץ
  מי האיש? • ערן בילינסקי
  מי האיש? • דב אנשלוביץ
  אין לך מושג? • האייל האלמוני
  אין לך מושג? • דב אנשלוביץ
  קשה לאמת? • האייל האלמוני
  אין לך מושג? • האייל האלמוני
  אין לך מושג? • דב אנשלוביץ
  אין לך מושג? • האייל האלמוני
  הכללה: • האייל האלמוני
  טכנית? כן ולא ‏1 • בועז
  טכנית? כן ולא ‏1 • בועז
  דמוקרטיה במיטבה • אסף שרעבי
  דמוקרטיה במיטבה • דובי קננגיסר
  דמוקרטיה במיטבה • שועל
  דמוקרטיה במיטבה • אסף
  דמוקרטיה במיטבה • דובי קננגיסר
  דמוקרטיה במיטבה • שועל
  דמוקרטיה במיטבה • דובי קננגיסר
  דמוקרטיה במיטבה • שועל
  דמוקרטיה במיטבה • האייל האלמוני והארסי
  דמוקרטיה במיטבה • שועל
  דמוקרטיה במיטבה • easy
  דמוקרטיה במיטבה • שועל
  דמוקרטיה במיטבה • easy
  דמוקרטיה במיטבה • דובי קננגיסר
  דמוקרטיה במיטבה • האייל האלמוני
  דמוקרטיה במיטבה • שועל
  דמוקרטיה במיטבה • האייל האלמוני
  דמוקרטיה במיטבה • שועל
  דמוקרטיה במיטבה • יעקב פופק
  דמוקרטיה במיטבה • שועל
  דמוקרטיה במיטבה • רון בן-יעקב
  דמוקרטיה במיטבה • דובי קננגיסר
  מצד שני, • לוגי גרסקו
  תקציר הפרקים הקודמים • שוטה הכפר הגלובלי
  אינני בטוח שאתה יודע מהי דמוקרטיה. • לוגי גרסקו
  דמוקרטיה במיטבה • אביב י.
  דמוקרטיה במיטבה • שועל
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • שועל
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • שועל
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • דובי קננגיסר
  קצת באיחור, אבל, מה? • שועל
  קצת באיחור, אבל, מה? • שוטה הכפר הגלובלי
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • שועל
  קצת באיחור, אבל, מה? • דובי קננגיסר
  קצת באיחור, אבל, מה? • שוטה הכפר הגלובלי
  קצת באיחור, אבל, מה? • דובי קננגיסר
  קצת באיחור, אבל, מה? • כליל החורש נאורי
  קצת באיחור, אבל, מה? • דובי קננגיסר
  קצת באיחור, אבל, מה? • כליל החורש נאורי
  קצת באיחור, אבל, מה? • Dubi Kanengisser
  קצת באיחור, אבל, מה? • כליל החורש נאורי
  קצת באיחור, אבל, מה? • easy
  קצת באיחור, אבל, מה? • כליל החורש נאורי
  קצת באיחור, אבל, מה? • דובי קננגיסר
  קצת באיחור, אבל, מה? • כליל החורש נאורי
  קצת באיחור, אבל, מה? • דובי קננגיסר
  קצת באיחור, אבל, מה? • כליל החורש נאורי
  קצת באיחור, אבל, מה? • דובי קננגיסר
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • דובי קננגיסר
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • שועל
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • שועל
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • שועל
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • שועל
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • שועל
  שקרן! • סמילי
  שקרן! • שועל
  פניה פומבית • סמילי
  פניה פומבית • דב אנשלוביץ
  פניה פומבית • סמילי
  פניה פומבית • האייל האלמוני
  פניה פומבית • סמילי
  פניה פומבית • האייל האלמוני
  מבקש להודיע: • האייל האלמוני
  מבקש להודיע: • האייל האלמוני
  שוחד? • ההוא שלא נבחר
  די. • טל כהן
  פניה פומבית • סמיילי
  תלוי • האייל האלמוני
  תלוי • דורון הגלילי
  פניה פומבית • שוטה הכפר הגלובלי
  עכשיו באים? • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  עכשיו באים? • האייל האלמוני
  קננגיסר לקבלה! • אסתי
  פניה פומבית • האייל האלמוני
  המסרים והפרה • דב אנשלוביץ
  המסרים והפרה • עוזי ו.
  המסרים והפרה • דב אנשלוביץ
  המסרים והפרה • עוזי ו.
  המסרים והפרה • דב אנשלוביץ
  המסרים והפרה • דובי קננגיסר
  "שקרן!" • האייל האלמוני
  "שקרן!" • סמילי
  "שקרן!" • האייל האלמוני
  תסביר, בבקשה • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • דובי קננגיסר
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • שועל
  6 שאלות • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • דובי קננגיסר
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • דובי קננגיסר
  קצת באיחור, אבל, מה? • ירדן ניר
  בסעיפים יותר פשוט לעקוב • סמילי
  בסעיפים יותר פשוט לעקוב • דב אנשלוביץ
  גם בלי לקרוא (?) הצלחת לקלוע לנקודה • סמילי
  רגע, רגע • שוטה הכפר הגלובלי
  אין משמעות • סמילי
  משפט ראשוני הוא משפט המתחלק רק בעצמו ובאחד. • לוגי גרסקו
  משפט איפריק הוא משפט המתחלק רק בעצמו ובאחד. • עוזי ו.
  לטובת החובבנים • שוטה הכפר הגלובלי
  המממם... • רודי וגנר
  ''למדני כל התורה כולה על רגל אחת'' • עוזי ו.
  ''למדני כל התורה כולה על רגל אחת'' • גלעד ברזילי
  ''למדני כל התורה כולה על רגל אחת'' • עוזי ו.
  תודה. השכלתי. • רודי וגנר
  עברית היא שפה יפה, • סמילי
  עברית היא שפה יפה, אבל • דורון הגלילי
  יפה • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • דובי קננגיסר
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • דובי קננגיסר
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • דובי קננגיסר
  הכובע *שלי*? • סמילי
  הכובע *שלי*? • דובי קננגיסר
  הכובע *שלי*? • סמילי
  הכובע *שלי*? • דובי קננגיסר
  הכובע *שלי*? • סמילי
  הכובע *שלי*? • האייל האלמוני
  הכובע *שלי*? • סמילי
  הכובע *שלי*? • שועל
  הכובע *שלי*? • דובי קננגיסר
  הכובע *שלי*? • סמילי
  קצת לא קשור, אבל, אז מה? • העלמה עפרונית
  כנראה שסף הרגישות שלי כבר לא מה שהיה, • דורון הגלילי
  הממ, לא. • העלמה עפרונית
  הממ, לא. • דובי קננגיסר
  באמת אסור לי- • העלמה עפרונית
  הממ, לא. • טל כהן
  הממ, לא. • דובי קננגיסר
  פגישה? חצי פגישה? • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  פגישה? חצי פגישה? • דובי קננגיסר
  הממ, לא. • האייל האנומלי
  הממ, לא. • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  גם אני היכרתי בחור בשם עונג. • לוגי גרסקו
  גם אני היכרתי בחור בשם עונג. • שוטה הכפר הגלובלי
  גם אני היכרתי בחור בשם עונג. • א.
  הממ, לא. • שוטה הכפר הגלובלי
  כמובן • העלמה עפרונית
  הממ, לא. • טל כהן
  הממ, לא. • בילעם
  הממ, לא. • דורון הגלילי
  הממ, לא. • האייל האלמוני
  הממ, לא. • ערן בילינסקי
  הממ, לא. • דורון הגלילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • שועל
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קטנוניות פיסיקלית: • כליל החורש נאורי
  קטנוניות פיסיקלית: • סמילי
  אוקיי. • כליל החורש נאורי
  לגבי ‏1 • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  קצת באיחור, אבל, מה? • האייל האלמוני
  קצת באיחור, אבל, מה? • האייל האלמוני
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • האייל האלמוני
  קצת באיחור, אבל, מה? • האייל שבאמת קרא את הפתיל
  קצת באיחור, אבל, מה? • האייל האלמוני
  קצת באיחור, אבל, מה? • שועל
  קצת באיחור, אבל, מה? • האייל האלמוני
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • שועל
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • האייל האלמוני
  קצת באיחור, אבל, מה? • סמילי
  קצת באיחור, אבל, מה? • דובי קננגיסר
  למנצח שיר מזמור... • סמילי
  למנצח שיר מזמור... • יהונתן אורן
  למנצח שיר מזמור... • סמילי
  למנצח שיר מזמור... • יהונתן אורן
  למנצח שיר מזמור... • סמילי
  למנצח שיר מזמור... • דובי קננגיסר
  למנצח שיר מזמור... • דובי קננגיסר
  למנצח שיר מזמור... • ירדן ניר
  למנצח שיר מזמור... • שועל
  למנצח שיר מזמור... • ירדן ניר
  למנצח שיר מזמור... • שועל
  למנצח שיר מזמור... • דובי קננגיסר
  למנצח שיר מזמור... • ירדן ניר
  למנצח שיר מזמור... • שועל
  בבריטניה יש הסתמכות על בתי המשפט ועל סדרת תקדימים משפטיים. • רודי וגנר
  למנצח שיר מזמור... • דובי קננגיסר
  למנצח שיר מזמור... • דובי קננגיסר
  למנצח שיר מזמור... • בועז (או יותר נכון סופר-בועז)
  למנצח שיר מזמור... • שועל
  למנצח שיר מזמור... • שוטה הכפר הגלובלי
  למנצח שיר מזמור... • שועל
  דמוקרטיה במיטבה • דובי קננגיסר
  דמוקרטיה במיטבה • שועל בתחבושת
  דמוקרטיה במיטבה • ארז לנדוור
  דמוקרטיה במיטבה • יהונתן אורן
  החלום הדמוקרטי של לינקולן • רון בן-יעקב
  החלום הדמוקרטי של לינקולן • יהונתן אורן
  ממשל העם, בידי העם, למען העם • צביקה שחורי
  דמוקרטיה במיטבה • ארז לנדוור
  דמוקרטיה במיטבה • יהונתן אורן
  דמוקרטיה במיטבה • דובי קננגיסר
  דמוקרטיה במיטבה • דורון הגלילי
  דמוקרטיה במיטבה • ארז לנדוור
  דמוקרטיה במיטבה • דורון הגלילי
  דמוקרטיה במיטבה • ארז לנדוור
  דמוקרטיה במיטבה • שועל כבר בלי תחבושת
  דמוקרטיה במיטבה • דובי קננגיסר
  דמוקרטיה במיטבה • שועל כבר בלי תחבושת
  דמוקרטיה במיטבה • דובי קננגיסר
  דמוקרטיה במיטבה • שועל כבר בלי תחבושת
  דמוקרטיה במיטבה • מודי
  דמוקרטיה במיטבה • דורון הגלילי
  דמוקרטיה במיטבה • מודי
  דמוקרטיה במיטבה • דב אנשלוביץ
  דמוקרטיה במיטבה • easy
  דמוקרטיה במיטבה • ליאור חיימוביץ'
  למה לא הגיונית? • האייל האלמוני
  דמוקרטיה במיטבה • כליל החורש נאורי
  דמוקרטיה במיטבה • easy
  דמוקרטיה במיטבה • ליאור חיימוביץ'
  דמוקרטיה במיטבה • easy
  דמוקרטיה במיטבה • האייל האלמוני
  במיטבה? • האייל האלמוני
  דמוקרטיה במיטבה • ליאור חיימוביץ'
  דמוקרטיה במיטבה • דב אנשלוביץ
  דמוקרטיה במיטבה • דב אנשלוביץ
  דמוקרטיה במיטבה • האייל האלמוני והארסי
  דמוקרטיה במיטבה • דב אנשלוביץ
  הזכוכית את הצבע נותנת,והלב מצטרף אחר-כך. • האייל האלמוני והארסי
  הזכוכית את הצבע נותנת,והלב מצטרף אחר-כך. • דב אנשלוביץ
  הזכוכית את הצבע נותנת,והלב מצטרף אחר-כך. • דב אנשלוביץ
  השופטים הם בני אדם • שוטה הכפר הגלובלי
  X,O = סתם • שוטה הכפר הגלובלי
  השופטים הם בני אדם • דב אנשלוביץ
  ו- 50% נשים! • אישה
  ושני ערבים! • ערבי
  והומוסקסואל אחד! • הומוסקסואל
  וארבעה מזרחיים! • מזרחי
  וארבעה ילדים! • ילד
  ושני פנסיונרים! • פנסיונר
  וחרדי! • חרדי
  ודתי-לאומי אחד! • דתי-לאומי
  ואוהד בית"ר אחד לפחות! • אוהד בית''ר
  ושתי מעריצות עופרה חזה • מעריצת עופרה חזה ז''ל
  ושתי מעריצות ירדנה ארזי • מעריצת ירדנה ארזי
  ואחד שקורא את האייל • ערן בילינסקי
  LLLLOOOOLLLL • עדי
  תשובה אחת לכולם • דב אנשלוביץ
  משהו כזה • Chen Shapira
  משהו כזה • האייל האלמוני
  משהו כזה • שועל
  משהו כזה • שוטה הכפר הגלובלי
  משהו כזה • שועל
  משהו כזה • שוטה הכפר הגלובלי
  משהו כזה • שועל
  משהו כזה • שוטה הכפר הגלובלי
  בית תחתון • עדי סתיו
  או לסיכום - אחד דב אנשלוביץ • האייל האלמוני
  דמוקרטיה במיטבה • שי
  דמוקרטיה במיטבה • האייל האלמוני
  פסילת פייגלין - טעות • בועז
  פסילת פייגלין - טעות • דב אנשלוביץ
  לגבי טיבי • שועל
  אם אין כזה חוק יופע מיד ! • דב אנשלוביץ
  נכון לגבי בשארה • שועל
  ודהאמשה? • עוזי ו.
  נכון לגבי בשארה • דב אנשלוביץ
  נכון לגבי בשארה • ארז לנדוור
  נשבע לך שכתבתי את הודעת ההתנצלות לפני שראיתי את הודעתך. • דב אנשלוביץ
  מי? • האייל האלמוני
  נכון לגבי בשארה • דב אנשלוביץ
  תקנות שעת חירום • שוטה הכפר הגלובלי
  זאת ועוד • שוטה הכפר הגלובלי
  זאת ועוד • דב אנשלוביץ
  זאת ועוד • אביב י.
  זאת ועוד • דב אנשלוביץ
  תקנות שעת חירום • דב אנשלוביץ
  פסילת פייגלין - טעות • ירדן ניר
  פסילת פייגלין - טעות • דב אנשלוביץ
  פסילת פייגלין - טעות • א. הראשון
  פסילת פייגלין - טעות • דב אנשלוביץ
  פסילת פייגלין - טעות • א. הראשון
  פסילת פייגלין - טעות • דב אנשלוביץ
  פסילת פייגלין - טעות • האייל המתלמד(אביב י.).
  פסילת פייגלין - טעות • כליל החורש נאורי
  למעשה, זה ממש לא מדויק. • לוגי גרסקו
  למעשה, זה ממש לא מדויק. • רון בן-יעקב
  למעשה, זה ממש לא מדויק. • לוגי גרסקו
  הדוד סם • שוטה הכפר הגלובלי
  הדוד סם • אבירי
  אין בינינו ויכוח • שוטה הכפר הגלובלי
  הדוד סם • דב אנשלוביץ
  הדוד סם • שוטה הכפר הגלובלי
  פסילת פייגלין - טעות • בועז
  פסילת פייגלין - טעות • דב אנשלוביץ
  פסילת פייגלין - טעות • בועז
  למי למי, יש יותר כבוד • האייל האלמוני
  ההר הוליד עכבר • ברקת
  ההר הוליד עכבר • דובי קננגיסר
  פסילת פייגלין - טעות • ברוך.
  קצת דומה למצב שבו חאלד משעל היה נבחר לכנסת • ב/שכה''ג
  קצת דומה למצב שבו חאלד משעל היה נבחר לכנסת • מיץ פטל
  פסילת פייגלין - טעות • דב אנשלוביץ
  פסילת פייגלין - טעות • דב אנשלוביץ
  פסילת פייגלין - טעות • שני
  פסילת פייגלין - טעות • דב אנשלוביץ
  פסילת פייגלין - טעות • האייל האלמוני

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים