תגובה של גרפולוג מוסמך 140220
לשמוע מפסיכולוגים טענות על אפקט ברנום, אין לך דבר מגוחך מזה. מספיק לחשוב על התיאורים הדמיוניים של פרוייד על הילד שרוצה להרוג את אבא ולהתחתן עם אמא (תסביך אדיפוס הידוע) ועל קינאת הפין של הילדה בת השלש, או על התיאורים של מלאני קליין על השד (מלשון שדיים) האידאלי והשד הרודף בחווייתו של התינוק בחודשיו הראשונים, כדי להבין שללא אפקט ברנום לא היתה הפסיכולוגיה אפשרית.

כאשר בוחנים את המגוון הגדול של התיאוריות הפסיכולוגיות הקיימות - החל בתיאוריות הקלאסיות של פרוייד,יונג ואדלר, המשך בתיאוריות השונות של הפרויידיאנים החדשים, של אנשי אסכולת יחסי אובייקט, של אריך אריקסון, אריך פרום, של האסכולות ההתנהגותיות השונות ועד לתפישות החדשות של הזרם האקזיסטנציאליסטי וההומניסטי - ודמות האדם השונה העולה מכל אחד מן הזרמים הנ"ל, מתברר מיד שפסיכולוגיה אינה בדיוק עניין מדעי. המאמץ העצום של פרויד ודומיו לשכנע את מטופליו שאכן חוו בילדותם את התיאורים הדמיוניים המתוארים במשנתו - כל הכחשה מתוארת על ידו כהתנגדות לא מודעת לטיפול - מהווה דוגמה מוצלחת מאין כמוה למה שאפקט ברנום מסוגל לעולל.

אין זה סוד שניתן למכור לאדם מן השורה כמעט כל הסבר פסיכולוגי שהוא. בניגוד לכך, השימוש בטיעון של אפקט ברנום בהקשר לגרפולוגיה הוא מגוחך ובלתי רלוונטי. השימוש העיקרי בגרפולוגיה הוא לצרכי מיון ואבחון תעסוקתי. המאבחן נותן המלצות חד משמעיות לגבי התאמתם או אי התאמתם של המועמדים ולגבי כישוריהם השונים, כאשר השימוש בחוות הדעת נעשה ע"י אנשי מקצוע, מנכ"לים של חברות ומנהלי כח אדם מקצועיים. תקפות הממצאים של חוות הדעת הגרפולוגית נבחנות על ידי מקבל חוות הדעת לאורך זמן, והיא מתגבשת ע"י מספר רב של אנשים בתוך הארגון המכירים את המועמד ואת אופן תפקודו. שום אפקט ברנום לא יסייע כאן לייחס הצלחה לעובד שנכשל או לייחס כישלון לעובד מצליח.

אוכל לספר מנסיוני האישי, שישנן חברות שביצעו מעקב אורך אחר מאות דוחות שנתתי להם במהלך השנים. מידת הדיוק שיוחסה על ידם לתוצאות האבחון הגרפולוגי נעה בין 80 ל90 אחוז. במקרים בהם בוצע גם אבחון במכון פסיכולוגי, חוות הדעת הגרפולוגיות נתגלו על ידם כמדוייקים יותר מאלו שניתנו ע"י מכוני האבחון (אדם, פילת ועוד). אז נכון שלא מדובר כאן במחקר מדעי (שכדי לבצעו בדרך לא חובבנית נדרשת השקעה רבה - ראה מאמרי הנזכר), אבל הדיבורים על אפקט ברנום בהקשר זה אינם אלא קיקשוש. למעשה זו תגובת היפוך שמעידה על כך שגם פסיכולוגים אינם נקיים ממנגנוני הגנה.

אגב, אפקט ברנום נקרא על שמו של קירקסן אמריקאי ידוע במאה התשע-עשרה, שהקירקס שלו היה נודע בלהטוטיו המדהימים.

על תקפות הגרפולוגיה והמחקר בנושא, ראה מאמרי בפורום גרפולוגיה בתפוז:
לתגובה של גרפולוג מוסמך 140222
אוכל לספר מנסיוני האישי, שבמעקב אורך אחר מאות אנשים שחשבו שהם מתאימים לעבודה מסויימת והתקבלו לעבודה ע"ס השכלה וראיון עם המנהל. מידת הדיוק וההתאמה שנתבררה לאחר מספר שנים נעה בין 80 ל90 אחוז.(וגם נחסכה ההוצאה לגרפולוג)
לתגובה של גרפולוג מוסמך 140224
אני מסכים איתך באופן חלקי. בחברה שבה עבדתי בעבר (ושלא קיימת יותר) לא שמעו לגרפולוגית (חנה קורן במקרה זה) קבלו חשב לעבודה על אף הבעיות שנתגלו בבדיקה הגפווגית ביושר שלו, והוא מעל במיליוני שקלים !
ועוד נתון - בעזרת הגרפולוגיה - אני יודע בדיוק למה לצפות מהמועמד והרבה יותר קל לי להפעיל אותו.

נסיתי עם גרפולוגיה, ניסיתי בלי - ואין לי שום צל של ספק כיום שלא אקבל אף עובד ללא בדיקה גרפולוגית.

לא יתכן שבאלפי מקרים הגרפולוגים "ינחשו" את אופיו של המועמד ברמת דיוק של כמעט 100%.

נכון שיש שרלטנים, כמו בכל מקצוע וכאן אתה כמנהל כ"א צריך לבדוק היטב את שרותיו של מי את שוכר על מנת לעזור לך לקבל החלטות נכונות ומדויקות יותר.
מה זה? 140263
מה זה גרפולוג מוסמך? מי מסמיך גרפולוגים?
מה זה? 140267
שאלה חשובה ומצויינת. אני מצרף את קולי לשאלה הזאת, ומקווה לראות תשובה.
לתגובה של גרפולוג מוסמך 279882
בחברה שבה עבדתי בעבר (ושלא קיימת יותר) שמעו לגרפולוג (אסי קורן במקרה זה), קבלו חשב לעבודה על אף ששום בעיות לא נתגלו בבדיקה הגפווגית בגפיים שלו, והוא גם דפק את אשתו של הבוס, וגם גנב את כל כספי החברה + המזכירה וכיום הם חיים באושר ובעושר בבהמאס, ויש להם שם כך שמעתי גם גרפולוג פרטי בשם אסי.

נסיתי עם גרפולוגיה, ניסיתי בלי, ניסיתי גם עם אסטרולוגיות ומכל המינים, ואין לי שום צל של ספק כיום שלא אקבל אף עובד שעבר את השטויות האלה.

לא יתכן שבאלפי מקרים הגרפולוגים "ינחשו" את אופיו של המועמד ברמת דיוק של כמעט %100, וזה אכן, לא קרה.
לתגובה של גרפולוג מוסמך 283892
בחברה שבה רציתי לעבוד בעבר שלחו את כתב ידי לגרפולוג. הגרפולוג ניתח, קבע מה שקבע, אבל לא קיבלו אותי בגלל שאני מעל לגיל 40.
גרפולוג, לא גרפולוג, הכל ראש קטן וכיסוי תחת.

גם חלק מהמנותקים שכאן באייל יגיעו למצב הזה יום אחד.
תגובה של גרפולוג מוסמך 140243
תודה לשייקה על תגובתו המלומדת.
מאחורי יותר מ-‏10 שנות נסיון כגרפולוגית מקצועית מטעם האלג"מ.
לגרפולוגיה אין דבר וחצי דבר מן התורות המיסטיות למיניהן, והקושרים בינה לבין תחומים איזוטריים מגלים בפנינו רק את בורותם.
הבעיה המרכזית של הגרפולוגיה כיום היא לאו דווקא בדיסציפלינה עצמה אלא בעוסקים בה וביחס הממסד אליהם.
העובדה שמסתובבים בשוק כל מיני שרלטנים ההופכים את העיסוק לבידור להמונים, מחלישה את מהימנות התחום ומן הסתם, גם פוגעת בעוסקים הרציניים בו.
לעניין החדירה לפרטיות. החוק מחייב את המאבחן ואת המעביד
לבקש את הסכמתו המפורשת של הנבדק.
מועמד לעבודה רשאי, מתוקף החוק, להתנגד לאבחון. שיקוליו הלגיטימיים של המעביד לקבל את העובד או לו, מכל סיבה שהיא, שאינה על רקע הפליה מינית או גזענית, עמו...
חדירה לפרטיות 140253
מכיוון שכל ראיון עבודה אמור להיות למעשה ראיון דו צדדי, המעביד בודק את המועמד והמועמד בודק את המעביד, האם מעסיקים פוטנציאליים לא אמורים לספק חוות דעת גרפולוגית על מנהלי החברה וגם לפתוח את ספרי החשבונאות והתוכניות העסקיות בפני כל מועמד. כמו שמעסיק מעוניין לבקוד תאימות של מועמד, כך על מועמד לבדוק אם הוא לא הולך להשקיע את נפשו בעסק כושל של שרלטנים אלימים או שוטים.
חדירה לפרטיות 140255
רון יקירי

כל מועמד שמעוניין בכך רשאי לברר על החברה אליה הוא מתעתד להצטרף ככל אוות נפשו, אם הוא מוכן לשלם על כך. ניתן למשל לקבל תחקירים מעמיקים בתשלום על מצבה הפיננסי של החברה בדן אנד ברנדסטריט.

ולגבי חוות דעת גרפולוגיות על המעסיקים, במידה ומועמדים יחפצו בכך, אנו - ציבור הגרפולוגים התעסוקתיים - נשמח כמובן לעזור.
חדירה לפרטיות 140259
מר לנדאו (אני לא מכיר אותך ולכן נבצר ממני
לכנות אותך באופן הדדי ''יקירי'', ח''ב).

מנסיוני הקט בחברות ענק בינלאומיות וישראליות לא נתקלתי ולו בפעם אחת של בדיקה גרפולוגית. אין צורך לציין שכל החברות הללו עדיין מתפקדות לא רע, למרות העובדה שהן לא נזקקות לשרותיך.

כמובן שאתה תשמח לעזור בחוות דעת, ועל היוזמה העסקית הזו תבורך. השאלה שלי היא מדוע אין מודעות לצד השני של המטבע, והוא שגם על מנהלי החברה לספק חוות געת גרפולוגית למועמדים.
חדירה לפרטיות 140292
לאור הסקפטיות שלך, מדהימה אותי ההתלהבות שלך מראיונות עבודה ככלי למיון עובדים.
מחקרים מראים על חוסר תקפות וחוסר מהימנות מוחלטים של ראיונות.
בסוף ממילא מגייסים את הבלונדינית או את השכנה של בן-הדוד.
אז מהו הקריטריון המוצק לפיו תמיין עובדים?
רחלי
חדירה לפרטיות 140293
ההבדל הוא ביומרה. ראיון עבודה הוא לא דבר ממש תקף, אבל בסך הכל מדובר בבוס שמראיין אנשים, לשם ההתרשמות. ההתרשמות הזאת היא לא מדעית והיא לא מתימרת להיות כזאת. הגרפולוגיה לעומת זאת...

העניין הוא ש*אין* קריטריון מוצק, מעבר לרמזים כלליים כגון השכלה, ניסיון, מבחנים רלבנטיים, המלצות והתרשמות כללית (ללא תוקף) מן האדם אותו רוצים להעסיק. הדרך היחידה לבדוק אם עובד הוא באמת עובד טוב, כמו שנדמה לנו, היא פשוט להעסיק אותו.

חיי המעסיק קשים ומלאי אי ודאות. זאת לא סיבה שהוא יתחיל להוציא כספים על קוראים בקלפים, זורקי עצמות, מרגישי הילות, בוחשים בקפה, מנחשי אופי עפ"י עיצוב כף הרגל או מנתחי אישיות עפ"י צורות של אותיות.

מילא אדם עוסק בפעילויות שכאלה לשם מילוי צרכים אמוציונליים או "רוחניים", אבל אין בכך שום הגיון כלכלי.
ישר כוח רון! 140313
אלג''מ 140545
אולי תואילי לפרט למה אין בעיה בדיסציפלינה הגרפולוגית, ובפרט, אולי תואילי להפנות אותנו למחקרים שיאפשרו לנו לשפוט אם יש או אין הבדל בינך לבין אסטרולוג?
אלג''מ 140648
אינני רואה כל טעם לענות לשאלתך. אני משאירה לכישוריך האינטלקטואליים העצמאיים לנסות לברר סוגיה זו.
איני זקוקה להצטדקויות. וכמו שאמרתי קודם, אולי בצורה מנומסת מדי, ההקבלה בין גרפולוגיה ואסטרולוגיה, מראשיתה מוכיחה את בורות השואל ושטחיותו.
אלג''מ 140661
הפניה למאמרים היא הצטדקות? אני מודה מראש בבורותי בענייני גרפולוגיה, ואת, בתשובה, מודיעה לי שאינך מתכוונת להצטדק ושאטרח לחפש בעצמי. שיטה נאה.
אלג''מ 140684
אולי תואיל לפרט למה אין לי סיבה להניח שאתה שרלטן, ובפרט, אולי תואיל להפנות אותנו למשהו כתוב שיאפשר לנו לשפוט אם הבדל בינך ובין נוכל פשוט?

האם היית מתייחס ברצינות לשאלה כזו?
אלג''מ 140718
ההבדל הוא שהגרפולוגים גובים תשלום עבור שירות שהם מציגים כמדעי, אך מסרבים (כאן לפחות) להפנות את הקורא למחקרים המצדיקים טענה זו.
אלג''מ 140739
אני קורא את ההודעות, עובר לדף המחקרים שחנה קורן הפנתה אליו, אבל אתם ממשיכים וממשיכים לטעון שאין מחקרים.

גרפולוגים יקרים - נקלעתם לדעתי למלחמה אבודה.

גם אני בתקפיד ניהולי במחלקת משאבי אנוש שנעזרת בגרפולוגיה באופן סדיר ורק מחמאות בפי.
(אני אומר גם כי חבר טוב מנהל כ''א הפנה אותי לכאן)

אם אני יכול להמליץ לכם ממרומי גילי ונסיוני - חבל על המאמצים שלכם לשכנע. אין סיכוי. חסכו את האנרגיה לעבודתכם הברוכה.
ועוד נתון מעניין 140743
חיפשתי ב יאהו את המילה גרפולוגיה וראו מה מצאתי

Anna Koren Graphology Center Ltd.
www.annakoren.com/ cached | more results from this site
More sites about: Israel > B2B > Psychology > Handwriting Analysis

הם בחרו לשים את הגרפולוגיה בתוך הענף של הפסיכולוגיה.

מה דעתכם?

(וגם ה- email תוקן)
אלג''מ 140749
גם אני קראתי את דפי המחקרים שהגב' קורן קישרה אליהם, נראה שאתה לא. מתוך המחקרים בדף השני, מהאחרון אחורה אחד אחד:

"הגרפולוגיה הוכיחה עצמה במחקרינו כשיטה מהימנה במידה המניחה את הדעת, אולם תקפותה כנגד קריטריונים חיצוניים נמוכה מכדי שתוכל לשמש בסיס להכרעות וניבויים..."

"לסיכום, ניתן לומר שפיזור הציונים ומידת ההסכמה בין גרפולוגים, לא היו מספקים."

"באופן כללי ניתן לאמר כי מימצאי מחקר זה מראים על אפשרות סבירה בהחלט של קיום הבדלים ... בין כתב יד שנכתב במצב לחץ לבין כתב יד שנכתב במצב רגיעה על ידי אותו אדם" (במילים אחרות, אין קשר בין מחקר זה ליכולת ניבוי ההצלחה בתפקיד מקצועי)

לשון אחר - כל המחקרים אכן מסכימים ש*אין* קשר מובהק, אלא קשר חלש, במקרה הטוב ביותר. אם אלו מחקרי הדגל, בהם גרפולוגים מנפנפים, ולעומתם ישנם הרבה יותר מחקרים שמראים שאין קשר כלל - מה אתה רוצה שנטען?

(אגב, דווקא מחקרים אלו כן אומרים ש"אולי יש בזה משהו", ויתכן, כפי שהציע מר לנדאו, שהבעייה בגרפולוגים, ולא בגרפולוגיה)
אלג''מ 140765
אני לא מנהל כ"א ולא מנהל מחלקת משאבי אנוש.
וגם לא גרפולוג.
אפשר גם להיות חבר שלך?
אלג''מ 146879
חרוף הנפש שמשקיעים הגרפולוגים כאן ובמקומות אחרים בהגנה על "מקצועם" ממש מעורר רחמים.
ברי לי שללא חוסר הבטחון שקיים אצל מנהלים ומחלקות כ"א שאינם מסוגלים להחליט אם עובד זה או אחר מתאימים לתפקיד או לא, לא היה מקצועכם קיים כלל.
מקצועכם הוא שרלטנות שכמה מכם השכילו להביאו למדיום הרדיו והטלויזיה למורת רוחי. ברם כל עוד זה מסתכם בלהג מתמשך על עצות לחיים ניחא(..."אני רואה שיש לך בעייה בשחלות,אני מציע שתשקלי כריתת רחם...)
, אולם בקביעה או בנתינת חוות דעת כזו או אחרת כאשר "מדע הגרפולוגיה" משמש לכלי שבו מחליט המנהל (ומה יותר קל שאוסף שטויות מונח לפניך ואתה מאמין בו?) זאת כבר שערוריה!
מאין לכם העוז והחוצפה? איך אתם ישנים בלילה שפרנסת אחרים תלוייה בחוות הדעת "המקצועית" שלכם?
הנכם בדיוק כמו אותם מכוני מיון שמטריפים את הדעת של המועמדים עם סדרת ייאוש יומית או דו-יומית. כבר פורסם ודובר למכביר על הטעיות והטעויות שמכונים כאלו עשו ועושים.
העט שלכם נוטפת ארס ודם תמימים על מזבח האמונה שאמת אמרתם.
הכלבים נובחים והשיירה עוברת...
הדברים נכתבים על ידי ממש בסערת נפש וברוגז רב..סילחו לי אם כתיבתי לא תמיד סדורה.
תגובה של גרפולוג מוסמך 140279
תורתו של פרויד אינה הפסיכולוגיה, אלא הפסיכואנליזה; וזו האחרונה מוקעת ע"י מדענים רבים כלא ראויה לתואר "מדע".
אבל אתה לא גרפולוג מוסמך 140281
תגובה של גרפולוג מוסמך 140342
ולעומת זאת פסיכולוגים רבים אחרים כן מקבלים אותה. אני קורא בימינו, לצרכי עבודה מסוימת, ספר על מנהיגות. *ה*ספר על מנהיגות, ככל הנראה, וחלקים נכבדים בו מוקדשים לניתוח פסיכואנליסטי של מגוון מנהיגים כדי להראות כיצד תכונות המנהיגות שלהם נבעו מרצונם העז להרוג את אביהם ולשכב עם אמם (היטלר, למשל, כינה את גרמניה "motherland" ולא "fatherland". רמז רמז).
זה דבר שבא בגלים - לפעמים אוהבים את פרויד, לפעמים שונאים אותו. תלוי בדור.

ושאר הפסיכולוגיה, יותר טובה?

(כמובן שכל זה לא משנה את העובדה שגרפולוגיה היא לא יותר טובה מזה. וטרם קיבלנו ממי מהגרפולוגים המוסמכים שמסתובבים פה תשובה פשוטה באשר לניסויים שתוארו במאמר).
לכל המגיבים 503103
תודה רבה לכולכם על הויכוח המעניין.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים