תגובה של פיזיקאי 142904
אבא שלי התמרמר על התגובה של אחד מהצוללים החולים, שלא משנה הסטטיסטיקה אלא מספיק שכל ישר. גם ההחלטה של כבוד השופט לשעבר לא מצאה חן בעיניו. (אבא שלי די עויין את מערכת המשפט בלי שום קשר)
ניסיתי להסביר לו, שבית המשפט אמור להחליט ע''פ מבחן האדם הסביר. לאדם הסביר אין שום ידע סטטיסטי, אבל יש לו שכל ישר, ולכן הדעה של כבודו, כמו גם התגובה של הצוללן הן הגיוניות וסבירות לחלוטין.
לא הצלחתי לשכנע אותו.
וגם לא אותי 142906
בית המשפט אמור להחליט לפי מבחן האדם הסביר, לא ההדיוט. לי נראה שאם נערך מחקר מדעי נאות‏1, האדם הסביר אמור להתחשב במה שהמחקר מעלה. אחרת, למה לערוך מחקר?

1 בהנחה, כמובן שזה מה שקרה שם. אם לא, אז אני מדבר על המקרה הכללי.
וגם לא אותי 142913
אז זהו, שאם שואלים את האדם הסביר, אם הוא מוכן שישימו לו במרפסת אנטנה סלולרית ומסבירים לו, שכל המחקרים שנעשו עד היום לא מצאו שום קשר סטטיסטי בין קרינה בתדרי רדיו ובין סרטן או כל מחלה אחרת, הוא מסרב.
וגם לא אותי 142917
אבל אם לא ''לא הוכח שיש קשר'', אלא ''הוכח שאין קשר'', אז אם האדם הסביר שלך מסרב, אני חושב שהוא צריך להחליף מקצוע.
וגם לא אותי 142951
במקרה הרלוונטי (מי הקישון -> סרטן) לא הוכח שיש קשר ובכל זאת נציג מערכת המשפט בוועדה אמר מה שאמר.
וגם לא אותי 194442
והרי עוד חדשות בקשר לטלפונים סלולריים: http://www.newscientist.com/news/news.jsp?id=ns99994... (כן, אתם מדברים על האנטנות, אבל לבי לא נותן לי לקרוע את מנוע החיפוש עד שאמצא מקום טוב יותר לקישור הזה).
וגם לא אותי 143045
אבל כאשר מסבירים (ומוכיחים) לאותו אדם סביר שהצבת אנטנה סלולרית במרפסת ביתו *תקטין* את רמת החשיפה שלו לקא"מ, ושוב, הוא מסרב, אזי ההסבר לכך הוא ברמה ע"בית.
תגובה של פיזיקאי 142927
בית המשפט לא אמור להחליט ע"פ האמת והצדק?
תגובה של פיזיקאי 142952
לפי האמת? אני מניח ש"אמת" מתייחס לראיה של השופט את העובדות כפי שלדעתו היו. כאשר יש לך גרסאות סותרות, (למשל שני "מומחים" לסרטן ושני סטטיסטיקאים עם מסקנות הפוכות) השופט צריך לקבוע מי מביניהן אמינה או סבירה יותר, או לחילופין להחליט שאין די ראיות להצדקת התביעה. מה האמת? איך ניתן לדעת אם צוללן קיבל סרטן בגלל המגע עם מי הקישון או כי הוא חלק מהסטטיסטיקה האכזרית של כלל הציבור?
לפי הצדק? מי יקבע מה צודק?
אבא שלי (הפיזיקאי) אחרי כמה התקלויות כואבות מבחינתו עם מערכת המשפט הישראלית טוען שהיא עושה סדר ולא צדק. תפקידה הוא לאכוף את החוק והסדר ולא לאכוף את הצדק.
תגובה של פיזיקאי 142958
אני לא רוצה להיכנס לשאלה איך קובעים מה היא האמת או מה הוא הצדק. יכול להיות שאכן ישנה יותר מדרך אחת לראות את הדברים. אבל איפה "מבחן האדם הסביר" נכנס כאן? בשאלות עובדתיות אתה צריך להשיג את מירב הנתונים הרלוונטים, ולהשתמש במירב הכישורים כדי לראות את התמונה הכוללת.
מבחן האדם הסביר יכול להיכנס אולי בשלב של קביעת האחריות, לפחות האישית. עד כמה האחראים היו אמורים לחשוב מראש על האפשרות שהצלילה מסוכנת (בהתחשב בכך שהם לא אנשי מקצוע בתחום הבריאות), ולא בשאלה האם היא באמת מסוכנת.
תגובה של פיזיקאי 142961
האדם הסביר, כשהוא שומע שבקישון יש חומרים כימיים מהמפעלים במפרץ חיפה, נמנע מלהתרחץ שם.
האדם הסביר, כאשר הוא שומע שאנשים שצללו בקישון טוענים שהם חולים בסרטן, מניח שיש קשר בין הדברים.
תגובה של פיזיקאי 142964
"...ואז מקימים ועדת-חקירה לבדוק אם ההנחה הזאת אכן נכונה". לא?

אני לא מבין את הטענה שלך. האם היא שמה שהאדם הסביר חושב אלה הן העובדות (מתוקף מחשבתו)? או שלא משנה מה הן העובדות, מערכת המשפט צריכה לקבוע סט חדש של עובדות לפי מה שיחשוב האדם הסביר? טענה אחרת?
תגובה של פיזיקאי 142977
אני לא רוצה להכנס לוויכוח על מה צריכה מערכת המשפט לעשות.
בפועל היא שופטת במקרים רבים לפי עקרון ''האדם הסביר''.
תגובה של פיזיקאי 143071
אם אבא שלך צריך חיזוקים, הוא יכול למצוא אותם ב http://www.lawfactor.com/

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים