מי יסיר להם את החסינות? 152620
היועמ"ש החליט לערב את המשטרה בחקירה.

מי יסיר להם את החסינות? 152714
אני הייתי מצפה שח''כ פורז יתפטר מהכנסת ומהממשלה. מי שמסוגל להצביע פעמיים בטעות, מוטב שיסיק מסקנות לגבי כשירותו לקחת חלק פעיל בפעילויות מסובכות יותר מלעיסת מסטיק.

שינוי רצה, במידה רבה, על הטיקט של מלחמה בשחיתות. עצוב מאד לחשוב שתא הכלא שפינה האדון דרעי יוקצה לאחד מאבירי השלטון החדש.
מי יסיר להם את החסינות? 152755
אני חושב שקראתי איפשהו שההצבעה הספציפית הזו בוטלה על-ידי ריבלין אחרי שהפנו את תשומת ליבו לטעות. מישהו יכול לאשר/להפריך?
מי יסיר להם את החסינות? 152839
בוטלה, אבל מסיבה אחרת.
מי יסיר להם את החסינות? 152724
בשלב ראשון, מעניין לראות את ועדת האתיקה מפעילה את הסטנדרטים שקבעה בעצמה: גם הפעולה המיידית (וודאי לפני שתתפוס חקירת המשטרה תאוצה), וגם רף הענישה (הרחקה של 4 חודשים מתוך המקסימום של 6 שמאפשר החוק, במקרה של ח"כ גורלובסקי).
או שמדובר ביחס מיוחד לחברי כנסת טריים.
מי יסיר להם את החסינות? 152747
לא סתם ארבעה חודשים, אלא ארבעה חודשי פגרה, לא לשכוח.
מי יסיר להם את החסינות? 152753
שבמהלכם מותר לו להצביע. בקיצור, אסרו עליו לנאום.
מי יסיר להם את החסינות? 152827
גורלובסקי הודה, אך טהא ואדרי מכחישים.
מי יסיר להם את החסינות? 152830
לא רק שהם מכחישים, אלא שחרי הכנסת שבמקומם הם כביכול הצביעו היו נוכחים במליאה, והיו יכולים לתקן את ההצבעה (שבמקרה של טהא לא נקלטה, משמע אפילו לא הייתה).
מי יסיר להם את החסינות? 153238
וסגן השר אדרי השעה עצמו מתפקידו כסגן שר הבטחון
והחידה השבועית: מי אינו משעה עצמו, ילדים, כיוון שהוא בטוח בחפותו‏1?

_________________
1 מה שמזכיר לי, באמת לא בשביל משהו, את מורגן פרימן מסביר לטים רובינס, בחומות של תקוה, כי כאן, בכלא, כולם חפים מפשע.
מי יסיר להם את החסינות? 153240
אם אתה מתכוון לשר הפנים, נדמה לי שהחמצת נקודה (כפי שמשתקף גם בכך שכתבת "סגן שר הבטחון"): אדרי הוא סגן שר במשרד *לבטחון פנים*, הממונה על הגוף החוקר אותו, ועל כן ההשעייה. נדמה לי שהנוהג שנקבע לגבי השעייה של שרים וסגניהם הוא שהאירוע הקובע הוא הגשת כתב אישום.
מי יסיר להם את החסינות? 153245
הנקודה שהחמצתי אכן הייתה המילה ''פנים'' במשפט סגן שר בטחון הפנים''.

אשר לפורז לא יצאתי כנגד אי ההשעייה אלא כנגד הנימוק. ביני לבין עצמי אני סבור, כי למרות שהשעיה הינה רק במקרים של הגשת כתב אישום הרי שבמקרה זה, בו החשדות הינן בעבירות הנוגעות לעבודת חברי הכנסת בכנסת עצמה, יש נימוקים כבדי משקל בעד ההשעיה ולפיכך לא הייתי ממהר להשתיק את אלה הקוראים להשעיתו של פורז.
מי יסיר להם את החסינות? 153248
השעיה היא עניין בעייתי מלכתחילה, שהרי היא פוגעת בחשוד באופן מהותי (וגם שוחקת את חזקת החפות שלו מהבחינה הציבורית), ולכן אני חושב שהנימוקים להשעייה צריכים להיות אך ורק נימוקים המציגים נזק סביר באי-השעיה (כך, למשל, במקרה של מורה החשוד באלימות כלפי תלמיד, מקרה אלימות נוסף הוא נזק סביר מספיק, לטעמי, כדי להצדיק את השעייתו). לפי שעה, לא שוכנעתי שבשלב מוקדם זה, יש נזק סביר באי-השעיה. אתה מוזמן להציג את נימוקיך הכבדים.
מי יסיר להם את החסינות? 153253
1. מעשה העבירה צולם ואין כל מחלוקת כי נעשה. השאלה, האם להגיש כתב אישום או לא, ומאוחר יותר האם להרשיע או לא, נופלת איפוא אך ורק על המחשבה הפלילית. חזקת החפות, מן הבחינה הציבורית (שלה כיוונת, אני מניח), פגומה איפוא ממילא. נוסיף, כי נבחר ציבור זכאי ל"פריויליגיות" שונות. כך למשל נקבע שהרף להגנה על עניניו הפרטים של נבחר ציבור, נמוך יותר. יתכן איפוא שהמחיר של פגיעה בחזקת החפות הינו מחיר שעל נבחר ציבור לקחת בחשבון.

2. כאמור בתגובתי לעיל, העבירה עצמה, ככל שנעברה, נוגעת באחד מהיסודות של המשטר הדמוקרטי אם לא "ה"יסוד - הכרעת הרוב. הנקיון הציבורי הנדרש במעשים כגון אלה יכול וצריך להיות גבוה יותר ממעשים אחרים, לגביהם נקבע כי רק הגשת כתב אישום גוררת השעייה.

3.הנזק הסביר איננו חייב להתמצא בקיום חשש לשניות מעשה העבירה. הנזק הסביר יכול ואולי צריך להימדד גם בפגיעה במעמדה הציבורי של הכנסת ושל השלטון. עוד - שהרי מי יתקע כף לידנו כי מעשה העבירה לא יישנה בעתיד (אלא אם תחשיב את הפגרה הקרבה).

כאמור בתגובתי לעיל, אלו הם רק הרהורים ביני לבין עצמי ואין זה אומר כי אין בלתם - למשל כפי שהצגת אתה.

עוד אזכיר את המובן מאליו - השר פורז איננו אלא חשוד בלבד ומשכך יש להתייחס אליו בהתאם.
מי יסיר להם את החסינות? 153292
ואני חושב שכל הסיפור קצת מוגזם ומנופח. ישב פורז במושב לא נכון, לחץ על הכפתור, ומשהתבררה טעותו, חזר לכסאו. בכל מקרה היו פורז וכ"ץ מצביעים באופן זהה, ובכל מקרה השתתפו שניהם בהצבעה. האם מכאן נגזרת עבירה פלילית? לא "מסופקני", בטוחני שלא.
לא שכחת משהו קטן? 153294
"...משהתבררה טעותו, חזר לכסאו" והצביע פעם נוספת.

אתה ישבת פעם על כסא של מישהו אחר בלי להרגיש? אני לא. מכל מקום, בפעם הבאה שיעצרו אותי על כיוס אטען שלא שמתי לב לכך שהכיס שייך למישהו אחר, ומשהתבררה טעותי תיקנתי אותה ללא שיהוי, והחזרתי את הארנק לכיס הנכון - כיסי שלי.

ח"כ (ושר) שלא יודע איפה הוא יושב, צריך לשבת במקום אחר. כמו שנאמר: אדם ניכר בכסאו.
לא שכחת משהו קטן? 153298
ומה רצית? שלא יצביע? שיבקש מכ"ץ ללחוץ על הכפתור שלו?
כ"ץ אינו חבר האופוזיציה. זו היתה סדרה של הצבעות אוטומטיות.

כן, ישבתי על כסא אחר, כשמדובר בשורת כסאות זהים. מעולם לא התישבת בקולנוע בכסא המסוך לכסאך?

לחתימת הודעתך, :-) .
מה רציתי? 153302
כן, רציתי שאם כבר הצביע בטעות, יתכבד לפנות ליו"ר ולהודיע על הטעות הזאת. לא רק שהוא לא עשה את זה, הוא טרח להצביע פעם נוספת - שוב בתום לב, אני בטוח: איך אפשר לצפות ממנו שיזכור מה הוא עשה לפני שתי דקות תמימות, או על איזה סעיף הוא מצביע בכלל, ואיך נקלע לאולם המשונה הזה עם המון אנשים זרים ולחצנים משונים?

טענת "תום הלב" מקוממת אותי במידה רבה, כאילו מדובר כאן בחבורת ילדים חדשים בגנון של צילה שעוד לא למדו איפה הכסא שלהם. אני לא מוכן שח"כים יקבעו את גורלי כאן ב"תום לב" של מטומטמים.

ואחרון, ח"כ שמתייחס לכסא שלו בכנסת באותו כובד ראש שאתה מתייחס לכסא בקולנוע, שיילך ליומיות ולא לכנסת.
מה רציתי? 153327
הכסאות אינם מחוברים לרצפה. פורז ישב בכיסא שלו, אבל קצת הצידה מהמקום שלו. כשכ''ץ הזיז אותו, הוא לא עבר כסא, הוא גלגל את הכסא למקום הנכון.
פנקס הקטן 153342
אה, ומר פורז המופתע מהדחיפה פשוט לחץ על מה שנראה לו באותו רגע כלחצן מצוקה. הבנתי.

הוא זכאי, הוא זכאי.
פנקס הקטן 153359
כ''ץ עמד לצידו. סביר להניח שהוא ראה את פורז מצביע. אם פורז היה מצביע נגד דעתו של כ''ץ, אני יכול רק להניח שהוא היה מבקש לבטל את ההצבעה ולחזור עליה.

לא שזה משנה. מצידי שיפטרו את פורז.
למה מבחינתך שיפטרו אותו? 153464
אתה לא חושב שהוא עושה עבודה טובה במשרד הפנים?
למה מבחינתך שיפטרו אותו? 153480
אני חושב שהוא עושה הרבה רעש ומביא מעט תועלת. פלוס, היום מדווח במעריב על בג''ץ שהוגש נגד מינוי אנשי שינוי לועדת התכנון של קרית אונו, ואני נאלץ להתחיל לתהות. נראה מה בג''ץ יחליט.

בכל אופן, בהנחה שמשרד הפנים לא יצא מידיה של שינוי, לא ממש אכפת לי מי מחזיק בתיק. שיתנו למלי פולישוק בלוך, מצידי.
מי יסיר להם את החסינות? 169675
היועמ"ש ופרקליטת המדינה החליטו היום (ה') על הגשת כתבי אישום בפרשת "ההצבעות הכפולות" נגד חברי הכנסת מיכאל גורלובסקי ויחיאל חזן מהליכוד. ההחלטה טעונה עדיין הליך של שימוע מול היועץ המשפטי לממשלה וכן דיון והצבעה בוועדת הכנסת על הסרת החסינות. עוד הוחלט כי תיק החקירה נגד סגן השר יעקב אדרי ייסגר מחוסר ראיות מספיקות, ותיקי החקירה נגד השר אברהם פורז וח"כ וואסל טהא ייסגרו מחוסר אשמה.

מי יסיר להם את החסינות? 169774
שעיר --- לעזאזל.

שעיר --- לעזאזל.

שעיר לעזאזל. שעיר לעזאזל. שעיר לעזאזל.

חשו-וד מ-א-ד.
מי יסיר להם את החסינות? 169928
יחיאל חזן הוא מקסימום קירח לעזאזל.
מי יסיר להם את החסינות? 185808
ועדת הכנסת החליטה היום, בניגוד לעמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין ולבקשתו של ח"כ חזן, לא להסיר את חסינותו של ח"כ חזן. זו הפעם הראשונה בתולדות הכנסת שהוועדה אינה נענית לבקשתו של ח"כ להסרת חסינותו. המשמעות המעשית של ההחלטה היא שלא ניתן יהיה להעמיד לדין את חזן כל עוד הוא מכהן כחבר כנסת. התנועה לאיכות השלטון הודיעה שתעתור לבג"ץ נגד החלטת ועדת הכנסת.

מחר תדון הוועדה בבקשה להסרת חסינותו של ח"כ גורולובסקי.

"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...
מי יסיר להם את החסינות? 185894
אינני מבין מה התנועה לאיכות השלטון רוצה מבג''ץ.

ככל שההחלטה הזו אינה סבירה, קשה להניח שבג''ץ יכריע שהחלטתה של ועדת הכנסת אינה חוקית. אחרת - אין שום משמעות לחוק החסינות.

נראה לי גם לא נכון לטעון ש''המשמעות המעשית של ההחלטה היא שלא ניתן יהיה להעמיד לדין את חזן כל עוד הוא מכהן כחבר כנסת''. המשמעות היא שלא ניתן יהיה להעמיד אותו לדין לעולם. חסינותו של ח''כ בעניין דברים שעשה במהלך כהונתו אינה פוקעת עם סיום הכהונה. היא נמשכת כל חייו.
אני מוכן להתערב שבג''ץ יקבל את העתירה 185955
בית המשפט העליון כבר הוכיח שאינו נרתע מלרוקן חוקים מתוכנם. כאשר דן בעתירות כנגד החלטותיו של חשין אשר כיהן כיו''ר ועדת הבחירות המרכזית, ביטל למעשה סעיף בחוק המציין במפורש שאין ערעור על החלטות יו''ר הועדה. כאשר התיר את הקרנת ''ג'נין ג'נין'', מחק את משמעותו של חוק הצנזורה.

אם ברצונך להתערב, אפרסם את כתובתי.
אני מוכן להתערב שבג''ץ יקבל את העתירה 185976
התערבות היא סוג של ספורט שאני עושה לעתים רחוקות עם מכרים או חברים.

התערבות עם מישהו לא מוכר נראית לי מסוכנת. קל וחומר מישהו שמוכן להזדהות בכתובתו (לא בשמו!) רק אם יצא לו משהו מזה.

אני מציע שתישאר באלמוניותך.
אני מוכן להתערב שבג''ץ יקבל את העתירה 186094
אני מוכן גם לשלוח לך את שמי במייל פרטי.
לא חשוב, אני מוותר ומקבל את הצעתך. אסתפק ב''אמרתי לך'' לאחר שיפרסם בג''ץ את החלטתו.
מי יסיר להם את החסינות? 193095
לא נותר לי אלא לצטט את הכותרת של Ynet: "והפעם: ועדת הכנסת הסירה את חסינותו של ח"כ חזן".

מי יסיר להם את החסינות? 283261
"הרכב מורחב של שבעה שופטי בג"ץ פסל היום את החלטת ועדת הכנסת שלא להסיר את חסינותו של ח"כ מיכאל גורלובסקי (ליכוד) בפרשת "ההצבעות הכפולות".

"החלטת ועדת הכנסת בעניין זה, אינה נופלת למתחם שיקול הדעת של הוועדה, אלא חורגת ממנו במידה רבה", קבע נשיא בית המשפט העליון, השופט אהרון ברק, בפסק הדין."

מעריב: http://www.nrg.co.il/online/1/ART/874/166.html
מי יסיר להם את החסינות? 335998
"בג"ץ דחה הבוקר (יום א') את עתירת התנועה לאיכות השלטון שדרשה להורות לוועדת הכנסת לדון בפעם השלישית בהסרת חסינותו של ח"כ מיכאל גורלובסקי. העתירה נדחתה בשל התיקון שאושר בחוק, המאפשר הסרת חסינות של חבר כנסת מבלי להזדקק לדיון בוועדת הכנסת."

מי יסיר להם את החסינות? 342498
"היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הודיע ליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, כי בכוונתו להגיש כתב אישום נגד חבר הכנסת מיכאל גורלובסקי (ליכוד), בגין בזיוף הצבעה בכנסת. גורלובסקי הודה שהצביע פעמיים בהצבעות על התוכנית הכלכלית ב-‏2003, ואף נענש על כך בוועדת האתיקה של הכנסת בהרחקה מדיונים לארבעה חודשים, אך הוא התנגד להסרת חסינותו. לפי החוק החדש, כתב האישום מוגש ישירות לבית המשפט. לגורלובסקי מוקצים כעת 30 יום כדי להגיש התנגדות מנומקת להסרת חסינותו. אם יעשה כן, תובא התנגדותו לדיון בועדת הכנסת, אך זו רק תגבש המלצה. לאחר מכן תובא הסוגיה להצבעה גלויה במליאת הכנסת. טיפול בוועדת האתיקה הוא אחד הנימוקים הנקובים בחוק, המאפשרים לחבר כנסת לבקש שחסינותו לא תוסר."

הארץ: http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים