המשיחיים נגד הגדר 164655
נמאס לדבר על זה אבל צריך להגיד את זה שוב ושוב - האשמה היא קודם כל על ראש האחראים לכך שהגדר לא עומדת על תילה.
אלו הן הקבוצות המשיחיות, אלו שמאמינים שנרדה בפלסטינים בכוח, נתנחל בקרבם והם לא יצייצו, ומה צריך גדר.
אלו שמאמינים שנוותר לפלסטינים ואז נחיה איתם בשקט ובשלום כבר מחר בבוקר, ומה צריך גדר.
כמו תמיד, המשיחיות היא האויבת הכי גדולה של החיים הנורמליים.
המשיחיים נגד הגדר 164657
באותו עניין - האם שמתם לב לכך שהתנועות המשיחיות, גוש אמונים ושלום עכשיו, מצליחות תמיד להביא המונים להפגנות בכיכר רבין, ותנועת הגדר לא ?
אנחנו תמיד אוהבים לחשוב על הממשלה כרציונלית וכמתונה, אבל בפועל ההשפעה החזקה ביותר היא של המשיחיים. בתהליך אוסלו בוצעו פשרות כדי לרצות את המתנחלים מחד ואת היונות הצחורות מאידך, אבל תוכנית ההפרדה של משה שחל לא יושמה. מדוע ? בגלל שהפרדה לא משתלבת בשום חזון משיחי.
והשוחט שחט 164658
אם כבר, (וגם את זה נמאס להגיד), האשם העיקרי הוא ראאד עבד אל-חמיד מיסאק, שעלה חגור בחומרי נפץ על אוטובוס מלא בני-אדם, ומשך בפתיל ההפעלה. אחריו ברשימה: מי שנתן לו את החגורה, מי שסייע לו להגיע לתחנה, מי שהסית אותו למעשה.

אחרי שהורדנו את אלה, אתה מוזמן להאשים את שאר העולם.
והשוחט שחט 164664
במובן מסוים הם אשמים הרבה פחות מאשר מי שהצבעתי עליו.
והשוחט שחט 164666
זה צריך להיות מובן מיוחד עד-מאד של המונח ''אשמה''. כל-כך מיוחד, עד שאולי כדאי להשתמש במלה אחרת.
והשוחט שחט 164697
אני לא חושב שזה ירצה אותך, אבל הייתי צריך להשתמש במילה ''אחריות'', שהולמת יותר מאשר ''אשמה''.
והשוחט שחט 164676
גם ''מי שהסיט אותו למעשה'' זה חלק בעייתי למדי. לפי השב''כ, ישנם יותר מתנדבים להתאבד מאשר חגורות נפץ, והמתנדבים הללו אינם זקוקים להסתה נמרצת במיוחד. לא בטוח שבכלל יש את מי ללהק לתפקיד ''המסיט''.
והשוחט שחט 164885
זה שיש הרבה מתנדבים לא אומר שאי אפשר לשים את האצבע על מספר לא גדול של מסיתים‏1.

1מנוסח תגובתך נראה כאילו עוזי איית את המילה ב-ט', ולא היא.
והשוחט שחט 165050
אם לשים בצד טעויות איות, אני אנסה שלא ללכת סחור סחור ולתאר ישירות את כוונתי. אם הבנתי נכון, המחבל המתאבד בעצמו היה מטיף במסגד - חלק ממה שישראל היתה רואה ממערך ''ההסתה'' בימים רגילים. מהבחינה הזו דעתי קרובה אולי לזו של קיצוני המתנחלים (לפחות חגי סגל כתב דברים ברוח דומה) - זה לא מציאותי לחשוב שהפלסתינים בעצם אוהבים אותנו והיו שמחים להיות עבדים נרצעים שלנו עד סוף ימיהם לו רק לא היו מספר מטיפים מרושעים ורבי-מסיתים אשר היו מסיטים אותם לדרך השנאה והאלימות. המחבלים המתאבדים מאז תחילת האינתיפאדה לא היו רק רפי שכל אוטיסטים למחצה אשר סוממו וראו יותר מדי נאומים של ערפאת בטלוויזיה. חלקם היו סטודנטים ואקדמאים, בעלי משפחה וילדים, והרטוריקה שלהם לפרקים נשמעה דומה לזו של פטריוטים מכל זמן ומקום, לא בהכרח לזו של אוויל מגודל אנאלפבית אשר איננו מודע או מבין את המציאות.

הם שונאים אותנו גם ללא הסתה - בדיוק כמו שרוב הישראלים שונאים אותם גם ללא מטיפים במסגדים. אולם הם סובלים יותר, מוכים יותר, ואין להם טנקים ומסוקים אשר ינקמו בשבילם. פה ושם ישנם אנשים רעים מספיק על מנת לנקום את סבלם על חשבונם של אנשים חפים מפשע, ומסתבר שסוג זה של רוע איננו נדיר יתר על המידה. השב''כ טוען שזה נפוץ עוד יותר מחגורות נפץ. זו תמימות לחשוב שזה יעלם אם רק נסלק את ערפאת או נסגור שלושה מסגדים ואוניברסיטה וחצי. כל עניין ''ההסתה'' זה ברובו ספין ישראלי דומה לזה של ''ערפאת'' - הממשלה הישראלית חייבת למכור לציבור הישראלי איזה שניים שלושה דחלילים אשר הם ורק הם העומדים בפני שלום נצח.
והשוחט שחט 165114
לא במקרה קיבלה ההסתה את המקום הרביעי בדירוג האחראים‏1 שלי - אחרי מספקי חומרי החבלה וסייעני התעבורה.

1 דווקא
והשוחט שחט 165140
אם הם כל כך שונאים אותנו "או נטורל" אז מדוע צריך את ההסתה?
אצלנו אוהבים לחיות גם בלי תעמולה של "איזה כיף לחיות" מדוע זקוקים הפלשתינאים למסרים של "כמה טוב למות" אם הם כל כך אוהבים את זה ממילא?
להסתה הפלשתינאית, כמו להסתה בשאר ארצות ערב, יש מטרה אחת. המצאת אויב חיצוני כדי להבטיח את המשטר הדיקטטורי בפנים. אין שום סימטריה בין זה לבין העובדה הברורה שערפאת ויאסין וידידיהם הם האחראים לטביחה הסיטונאית של ישראלים באשר הם.
עוד לא יצא לי לראות אפילו מנהיג פלשתינאי אחד שאמר או פעל, אפילו ברמז לטובת עמו. כולם, ללא יוצא מן הכלל פועלים באופן עקבי נגד אנשיהם ולכן נושאים באחריות הבלעדית למצב.
אני תוהה לאיזו רמות של מפלצתיות צריכים הפלשתינאים להגיע כדי שאנשים כמוך יפסיקו להצדיק פיגועים כאלו. לתומי חשבתי שעברנו את הגבול מזמן.
"אז מדוע צריך את ההסתה?" 165186
תיבול. זה קצת מוסיף, אבל לא 100% הכרחי. חלקם ישנאו אותך שנאת מוות גם עם פחות הסתה וגם בלי עראפת.

1. איפה ראית מישהו מצדיק פיגועים?
2. הגדר "אנשים כמוך".
"אז מדוע צריך את ההסתה?" 165223
ההסתה לסוגיה היא אבן היסוד במדיניות של מדינות ערב, הרשות הפלשתינאית פשוט המשיכה במסורת. את ערפאת אהבו להציג (עד שלב מסויים) כ"מתון" שה"רחוב הפשתינאי" מכריח אותו להציג את עצמו כקיצוני בעוד שבלב ליבו הוא מכיר במציאות ומוכן לפתרון פרגמטי. (שטויות ממין זה ניתן למצוא בספרו המאלף של יוסי ביילין "מדריך ליונה פצועה", שם מוגדרות כל מיני התבטאויות נוסח "בדם ואש נפדה את פלסטין" או "נרווה את האדמה בדם" כ"פליטות פה" או "התבטאויות אומללות".) זה אולי מתקבל על הדעת (אם אתה באמת תמים) אבל מה ההגיון בהסתה הנרחבת בטלוויזיה ובעיתונים? התשובה פשוטה, ערפאת עיצב את שלטונו סביב המודל הדיקטטורי המצרי שמחייב, למען ה"יציבות" את הארכי אוייב (עמנואל גולדשטיין?). אלמלא ההסתה היו מפנים הפלשתינאים את שנאתם לגורם האמיתי לסבלם - ערפאת.

הנסיונות להקל ראש בהסתה מזכירים לי את כל ההתפתלויות של ראשי ש"ס ב"ערב חדש" אחרי ההתבטאות המקוממת התורנית של עובדיה יוסף. אני לא מקל ראש בזה, ההסתה קיימת. זאת עובדה. הפלשתינאים פועלים כמי שהפנימו את המסר. אז אולי יש קשר בין הדברים?

1. מה שכותב ההודעה שהגבתי עליה כתב נשמע לי בהחלט כמו נסיון הצדקה, לא מפורש אבל די ברור. הוא כותב למשל:
"פה ושם ישנם אנשים רעים מספיק על מנת לנקום את סבלם על חשבונם של אנשים חפים מפשע, ומסתבר שסוג זה של רוע איננו נדיר יתר על המידה."
כלומר, הפיגוע הוא תגובה על סבל (שאנחנו כמובן אשמים בו) ואין במעשיהם שום דבר יוצא דופן או לא אנושי. גם אנחנו היינו נוהגים כמותם תחת נסיבות כאלו. כל זה בתוך אזכורים חוזרים ונשנים ל"סימטריה" בין הפעולות של צה"ל לבין תועבות הפלשתינאים.
2. אנשים כמו כותב ההודעה. אנשים שחושבים שהשנאה היא טבעית ומוצדקת (כי היא נובעת מ"דיכוי") ולא תוצר מכוון של ההנהגה. אנשים שעוד לא קלטו שלפלשתינאים אין שום מטרה מלבד המשך הסכסוך. אנשים שחושבים שאוסלו היה רעיון מוצלח רק שביבי/ברק/פרס/ביילין קילקלו (ובשום פנים ואופן לא ייתכן שאולי, במקרה, הנחות היסוד שלהם בנוגע לסכסוך מוטעות).
"אז מדוע צריך את ההסתה?" 165255
מבחינה מסוימת הודעתך אכן מבססת את הטענה שלך בדבר השפעתה של הסתה. ראיית העולם שלך נשמעת לי אכן כתוצר של קריאת יותר מדי "ידיעות אחרונות" וצפיה ממושכת מדי בערפאתולוגים מוסמכים וכתבים צבאיים בערוצים הישראלים.

אם ב"הסתה" אתה מדבר על נסיונות השלטונות לגרור את עמיהם לכיוון הרצוי להם, אין ספק שזה עבד בעבר ויעבוד בעתיד. ברשות הפלסתינית ניתן להצביע על "מאורעות המנהרה" ועל פתיחת אינתיפאדת אל-אקצא כדוגמאות סבירות, ואם להביא דוגמא אחרת מהזמן האחרון, נראה לי שהמלחמה כנגד עיראק נופלת לקטגוריה דומה. לא נידרשת דיקטטורה על מנת להנהיג פרופוגנדה - היא פשוט לובשת צורות שונות במשטרים שונים. מה שכן נדרש בדרך כלל זה שלטון חזק ומאורגן, שזה בדיוק מה שאין כיום בשטחים הכבושים (אלא אם כן מדובר על השלטון הישראלי שם).
האובססיה בקשר לערפאת נראית לי יותר כפרופוגנדה ישראלית לצרכי פנים ופחות כהסתה פלסתינית - ישראל הביאה את ערפאת לשטחים ושומרת עליו שם, וכל הפרשנויות המופלצות של אהוד יערי על איך המצמוץ למחצה בעין שמאל של ערפאת משמעו הוצאת פיגוע משכם עילית אלו קשקושים אותם אנו שומעים עם ווריאציות שונות כבר יותר משנתיים. בהתחלה סיפרו לך שה"רשות" מבצעת ויוזמת פיגועים, אחר כך בחומת מגן פרקו את הרשות כגוף מאורגן וסיפרו לך שעכשיו "ערפאת" אחראי לפיגועים. התאוריה לפיה ערפאת הביא ביודעין לפרוק הרשות הפלסתינית על מנת לשמור על "יציבות" שלטונו היא בדיוק כפי שהיא נשמעת.

לגבי השאר:

1. לא אדבר על מה שאתה חושב או בטוח שאני מצדיק. זה עניינך שלך, לא שלי. התאבדות ורצח הינן התנהגויות יוצאות דופן בוודאי, אולם אנושיות, ואף קרו בעבר. אינני יודע כיצד "אנחנו" היינו מתנהגים במקומם. אפשר לנחש איך למשל היה מתנהג החייל המעוטר ביותר בצה"ל, ואפשר לבחון מקרים היסטורים כגון פרשת "עסק הביש" (אשר נהגתה תחת נסיבות קלות בהרבה) או המאבק הלאומי לפני קום המדינה. אי אפשר לדעת אם תופעת המתאבדים היתה מתפתחת אצלנו, אבל לא הייתי סומך על כך שהיינו נרתעים מפגיעה קשה ביותר באזרחים חפים מפשע.

2. אם אתה באמת מאמין למה שאתה כותב - שהשנאה איננה קשורה לדיכוי אלא היא "תוצר מכוון של ההנהגה", אז באמת אין טעם להתחיל להסביר. זה פשוט דורש יותר מדי חומר רקע שכנראה שונה מאוד אצלי ואצלך.
"אז מדוע צריך את ההסתה?" 165331
קודם כל הרשה לי למחות על הטון הכללי המתנשא שלך. מה גם שאינני קורא "ידיעות אחרונות" ואינני מחזיק במקלט טלוויזיה בביתי. השתדלתי לא לתקוף "אד הומינום" למרות שאני מוצא את ראיית העולם שלך מאוד לא רציונלית וחושב שהיא מתכון לאסון.
כל משטר דיקטטורי זקוק לארכי אוייב כדי לשמור על עצמם/לאחד את העם סביבם. אני לא מכיר דוגמה למשטר כזה שלא השתמש בכלי הזה. הדוגמאות ההיסטוריות רבות ואין צורך לחזור עליהם, כך אני מקווה (מספיק להזכר בעמנואל גולדשטיין).
כאשר ערפאת נכנס לשטחים ב1993 הוא כונן משטר דיקטטורי שמבוסס על ארבעה עקרונות:
1. חלוקת עבודה על ידי הרשות (בדומה למה שקורה במצריים) ערפאת ניפח את המנגנונים הצבאיים והאזרחיים כדי ליצור תלות של האוכלוסיה בו ובמנגנונים שלו.
2. כינון מונופולים (דלק, מלט, סיגריות וכו.) כדי ליצור סביבו מעגל של אנשים חזקים שתלויים בו.
3. פולחן אישיות. (המנהיג, הסמל, תמונתו תלויה בכל משרד וכו)
4. מערך תעמולה שמטרתו העיקריות לשמר את השנאה לישראל ולהגדיל אותה כך שכל עוולה או שחיתות ברשות תוכל להיות מתורצת ב"אנחנו עכשיו במלחמה, אין זמן לעסוק בקטנות כמו השחיתות של ערפאת ואנשיו"
הרשות רחוקה מלהיות גוף מפורק, ערפאת עדיין מחלק כספים, וכל עוד הוא עושה כך וכל עוד יש עוד סיכוי שישוב, ימשיכו האנשים להיות תלויים בו ולפחד ממנו (ראה כמה מפחדים העיראקים משובו של סדאם למשל)
הזלזול שלך בהסתה/תעמולה כגורם משמעותי אין לא על מה להשען:
1. ההסתה והתעמולה קיימות, הפלשתינאים נראים כמי שנוהגים על פיה. אחד ועוד אחד.
2. לתעמולה יש חלק מכריע בעיצוב התודעה לגבי העובדות (או השקרים). שאל, למשל, את הצרפתי המצוי "מה ביצע את הטבח בסברה ושתילה?" והתשובה תהיה "הישראלים", (עשיתי זאת בעצמי כמה פעמים). ואם זאת הקונספציה של אנשים החיים במדינה דמוקרטית איך יחשבו אנשים במדינה לא דמוקרטית כאשר השלטונות רוצים שיחשבו בצורה מסויימת? ואיך יחשבו אנשים שבהיותם ילדים מלמדים אותם בבית הספר את "שיר השהיד"? תודעתם של תושבי השטחים ומחנות הפליטים בעולם הערבי עוצבה על ידי פרופוגנדה שהופכת את השקרים הבוטים ביותר לעובדות ברורות מאליהן כמו זריחת השמש. כאשר מצע העובדות שלך כל כך מעוות גם אדם "רציונלי" יאלץ להסיק את המסקנות המתבקשות (בדם ואש נפדה את פלסתין)
3. ההסתה מצביעה בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים שמטרתם של ערפאת והחבר'ה איננה הגעה להסכם אלא הנצחת הסכסוך. אם נניח שהשנאה היא אכן מוצדקת טבעית ומושרשת עמוק, הרי שאדם שפניו אל העתיד יבין שחובה עליו לנסות להקטין את השנאה ולהפנות את האנרגיות של האנשים לבנית המדינה. בוודאי במשטר דיקטטורי/ריכוזי כמו של ערפאת (הרי אין כאן תירוץ של "עיתונות חופשית").
מעולם לא אמרתי שערפאת הביא ביודעין לפירוק הרשות (מה גם שהרשות לא באמת מפורקת) מה שאני אומר זה שהאינטרס היחידי של ערפאת וחבר מרעיו הוא המשך שלטונם (ומבחינתם הסבל של העם שלהם הוא ייתרון, כל עוד ניתן להאשים את הישראלים בכך). הקמת מדינה פלשתינאית או אפילו השמדת ישראל.
ולסיום, השנאה איננה קשור לדיכוי משום ש"הדיכוי" הוא במידה רבה המצאה. תושבי השטחים בתקופה בין 67 ל-‏87 נהנו מיותר חופש ויותר רווחה כלכלית מכל אחיהם באיזור, מלבד, כמובן, אזרחי ישראל הערבים. (אינני מנסה לטעון שלא היו פערים אבל כיוון ההתקדמות היה ברור).
ֿאתה בוחר להאמין ב"דיכוי" משום שזו הדרך היחידה שבה תוכל להדביק איזה שמץ רציונליות להתנהגות הפלשתינאים. אלמלא הדיכוי היית אולי נאלץ להכיר בעובדות הפשוטות שמאחורי המהלכים עומדות שאיפות אחרת מהקמת מדינה עצמאית.
"אז מדוע צריך את ההסתה?" 165333
די מסכים אתך, בקטע הסיום קצת גלשת לססממאות ריקות.
אם אתה מדבר על רווחה כלכלית יחסית שממנה נהנו הפלסטינאים באותן שנים לא נותר לי להסיק שלא זכית לחוות את אותה תקופה ממקור ראשון.
יחסיות זה דבר מסוכן. לך תספר לישראלים שאין להם מה להתלונן על הפיגוע האחרון.
היות ויחסית לשנה שעברה קצב הפיגועים ירד הם אמורים על פי תיאורית היחסיות לשמוח בחלקם ולומר תודה.
החיים של הפלשתינאים באותן שנים היו חיים ללא בטחון כלכלי ללא כבוד וללא עתיד. דווקא האינתפאדה הראשונה התעוררה בצורה עצמאית כאות מחאה נגד המנהיגות הפלשתינאית בפרט ותפיסת העולם הערבי בכלל.
ההדרדרות החלה כאשר ערפאת מבחוץ תפס טרמפ על ההתקוממות ומאז כמו שאמרת, תוך שימוש בהסתה הפך את הסכסוך לבלתי פתיר עוד יותר.
"אז מדוע צריך את ההסתה?" 165534
יצא לי לראות גרפים המתארים את עליית רמת החיים של תושבי השטחים.
לצערי אינני זוכר את המספרים המדויקים או את המקור אבל הקו היה מאוד ברור. רמת החיים בשטחים עלתה בהתמדה משישים ושבע ועד תשעים ושלוש (האינתפדה הראשונה האטה את ההתקדמות אבל היא עדיין הייתה שם) העליה היתה גם במונחים אבסולטיים וגם במונחים יחסיים מול רמת החיים של הישראלים.
"אז מדוע צריך את ההסתה?" 165406
ראשית, נא לא לקחת ללב "אד הומינום". לפעמים זה פשוט נפלט, לאנשים כמוני.

שנית, מבחינה היסטורית לא כל משטר דיקטטורי נזקק לארכי-אויב. האימפריה הרומאית למשל היתה דיקטטורה מוחלטת לאזרח הממוצע (בוודאי ליותר מ 80% אשר לא היו אזרחים) גם אם נקראה "רפובליקה" , והיא עברה תקופות יפות מאוד (עשרות שנים) של שקט לפרקים. אם היו מלחמות בגבולות, הן לא ממש הטרידו את אזרחי רומא, למשל.

אתה אינך צריך לשכנע אותי שערפאת כינן שלטון דיקטטורי. למען האמת, ישראל וארה"ב בנו על כך כאשר תכננו את הסכם אוסלו. זהו נאו-ליברליזם במיטבו - עבודה פלסתינית, ניהול ישראלי, והון ורווחים אמריקאים. "חלוקת עבודה" ומונופולים אינם המצאה שלו. בארה"ב משמש לכך הפנטגון (תפקידו החשוב יותר של הפנטגון במשך שנים היה כלכלי ולא צבאי - זו היתה דרך להעביר כספים לחלק מאוד מסוים במגזר הפרטי "ללא התערבות" בשוק), ויש לפלסתינים עוד הרבה מה ללמוד מתאגידים אמריקאים כגון בכטל או אקסון-מובייל.
פולחן אישיות ותעמולה פרימיטיבית למדי (יחסית לתחכום של התעמולה במדינות מפותחות עם עיתונות חופשית) אכן מאפיינים את המשטר ברש"פ, וזה לא הפריע לישראל ולארה"ב כל עוד קיוו כי יספק את התוצרת.

כעת, אינני מכחיש כי ישנה תעמולה ("הסתה" בטרמינולוגיה הישראלית) של הרשות. בוודאי שאינני מכחיש את הטרור ברחובותינו. אולם הקשר הסיבתי שאתה מקיש מן האחד אל משנהו לא מבוסס כלל, ולהגיד "אחד ועוד אחד" לא משנה את זה. להסתה הפלסתינית יש בוודאי תוצאות, אולם לטעון כי הסיבה העיקרית לסכסוך בין המעצמה הצבאית האזורית במזרח התיכון אשר משמשת כאן מבחינות רבות כמוצב קדמי של ארה"ב לבין שלושה וחצי מליון בני אדם הנתונים תחת שלטון הכיבוש שלה היא ההסתה אותה יוזם איזה דמון אשר ארה"ב וישראל הביאו הנה ביוזמתם, זה מגוחך. זה לקחת את הסכסוך על כל ההקשרים המדיניים וההיסטוריים שלו ולרדד אותו לכדי פרשנות של "קצין בכיר" בראיון מיוחד לערוץ הראשון.

יש לציין כי הטענה כי אין משטר דיכוי ישראלי כאשר ממאות אלפי אנשים נמנעת פעולה פשוטה כביקור אצל רופא ומיליונים נידונים לחיי דלות ושיעבוד בעוד ישראל ממשיכה במרץ להשתלט על אדמתם (השתלטות אשר לא פסקה לרגע, וקצבה אף -הוגבר- בצורה משמעותית במהלך שנות תהליך אוסלו), נשמעת לי מופרכת ברמה שקשה לי לתאר.
באשר למקור של הלכי הרוח בחברה הפלסתינית - נראה לי חסר טעם לנהל כאן וויכוח על פסיכולוגיה. זה לא עניין של "שמאל\ימין" ישראלי אלא סתם של ראיית המציאות כפי שהיא. אני נחשב כשמאלני קיצוני בדעותי (למרות שכפי שאני טוען תמיד - בישראל ימני קיצוני היא מי שתומך בטבח חפים מפשע, ושמאלני קיצוני הוא מי שמתנגד להרס בתים של חפים מפשע). אולם לא חסרים ימנים אשר מבינים כי הסיפורים על כך שהכל יסתדר אם רק נסלק את ערפאת ובעצם הערבים מאוד מאוד אוהבים אותנו וישמחו לגור בבנטוסטנים אם רק לא היו שוטפים להם את המוח בטלוויזיה, אלו קשקושים חסרי היגיון.
"אז מדוע צריך את ההסתה?" 165528
ההסתה והתעמולה הפלשתינאיות הן כלי מרכזי במדיניות של הפלשתינאים. הן הגורם העיקרי לחוסר הרציונליות, לכאורה, המופגן על ידי הפלשתינאים. אינני חושב שהפלשתינאים הם אינהרנטית טפשים או לא רציונליים. התנהגותם הלא רציונלית מתבקשת מהמציאות, כפי הם רואים אותה. הנקודה היא שהמציאות איננה איזשהו "נרטיב אלטרנטיבי" אלא פשוט שקר. השקר הזה הוא הדלק של הסכסוך. מערכת ה"חינוך" הפלשתינאית דאגה שהשנאה תמשך עוד מאה שנה על ידי עיצוב תודעתם של הילדים באמצעות שקרים כמו מוחמד דורה, ה"טבח" בג'נין, הנכבה (שהיא יותר גרועה מהשואה, אותה שואה שלא התקיימה) וכו.
הסכסוך הזה, ברובו, מומצא. בוודאי בכל הנוגע לכל ההתרחשויות אחרי 1948.
ברור לי שהדברים האלו לא מקובלים עליך במישור של היחס שלנו עם תושבי השטחים אבל צריך רק להסתכל מסביב, על שכנותיו הקרובות והרחוקות כדי להבין על מה אני מדבר. השנאה של תושבי מצריים, סוריה, ירדן, עיראק ואירן אלינו בוודאי לא נובעת מהדיכוי שאנו מדכאים אותם. אבל אם תשאל אותם, סביר להניח שיגידו לך, מעבר ל"סולידריות הערבית" (שהיא שקר מגוחך) שאנחנו בעצם כן מדכאים אותם. הסיבה שחייהם אומללים כל כך היא ישראל. השפע הישראלי בא כביכול על חשבונם, ישראל רוצה לכבוש את כל העולם הערבי ולכן יש להקציב כספים לצבא ולא לפיתוח הארצות לטובת תושביהם וכו.
לא אכנס לוויכוח על האם ה"דיכוי" הוא אמיתי הוא מומצא משום שאני חושב שהתפיסה שלנו לגבי "זכויות אדם" שונה במקצת. אינני רואה ערך רב בכך שדגל פלשתין מתנוסס בגאון מעל המוקטעה כאשר תושבי אותה פלשתין נרמסים תחת מגפי ערפאת. "עצמאות מדינית" איננה עומדת בראש הרשימה של זכויות האדם (אם היא בכלל שם). דומני שלפי תפישתך העוול העיקרי הוא העדר אותה עצמאות מדינית, ואם עצמאות מדינית פירושה חיים תחת ערפאת, אז לא נורא.
טענתי העיקרית היא שרוב רובו של מה שאתה קורה ה"דיכוי" הוא תולדה של מאבק ישראל בטרור ולכן איננו יכול לשמש כתירוץ לטירור. הדלות היא בעיקרה תוספת כתוצאה ממדיניות ערפאת. הדבר ברור לכל מי שהתבונן בגרפים של רמת החיים (כללית וביחס לרמת החיים של מדינת ישראל). נקודת השבר בקו הברור של העליה הייתה ב-‏93.
באשר להתנחלויות, יכולים היו הפלשתינאים, להכריז שכל מה שישראל בונה לאחר נקודה מסויימת בזמן איננו לגיטימי ואיננו יכול להחשב "עובדה בשטח" שמצדיקה תיקוני גבול, ולהמשיך במשא ומתן כדי להגיע למדינה.
אם רצונם היה באמת במדינה, היו כבר מקבלים את זאת ממזמן וההתנחלויות היו מפורקות. בדיוק כמו שפורקו בסיני. (הפלשתינאים היו גם יכולים לדרוש שכל מה שנבנה *לא יפורק* ויוכל לשמש אותם לאחר שנפנה את השטח והיו מרוויחים הרבה מאוד מכספי משלם המיסים הישראלי, גם אם עיצוב הבתים והרחובות איננו בדיוק בסגנון שחביב עליהם).
"אז מדוע צריך את ההסתה?" 165569
תראה, אני באמת לא מבין מה הקשר לשנת 48'. אני רק יכול לחזור ולאמר שהטענה כאילו הסכסוך "מומצא" היא פנטסטית ברמה שאני אינני מסוגל אפילו להתייחס אליה. טנקים וטילים אינם אשליות, גזל של אדמות והגבלות על תנועה אלו לא מעשיות, וגם יותר מאלפיים הרוגים פלסתינים מאז תחילת האינתיפאדה זו עובדה מוכחת. גם תעמולת הפנים הישראלית היא כלי מרכזי במדיניות ונועדה לשמור על השלטון, אבל מכאן ועד להגיע לכך שפיגועי ההתאבדות הם "נראטיב" הדרך ארוכה.

אתה מתעלם מהעובדה שמעט מאוד ירדנים ומצרים מנסים לבוא ולהתאבד בישראל (למרות שלשיטתך, ה"הסתה" שהם נתונים לה גרועה באותה מידה), ונראה לי שאנו חלוקים לגבי השאלה עד כמה גבוה נמצאת ישראל ברשימת הבעיות הקיומיות המטרידות את האיראני הממוצע. תשווה את זה לפלסתיני אשר תלוי בכל פיפס בחייו בחסד השלטון הישראלי, ואולי תתחיל להצטייר התמונה האמיתית של המציאות.

ישראל אכן איננה מעוניינת לירות טילים על פלסתינים בימים רגילים, וגם לא למנוע מהם טיפול רפואי או להרעיב אותם. ישראל פשוט מעוניינת באדמה ובמים עליהם יושבים שלושה וחצי מליון פלסתינים. הבעיה היא שגם אותם שלושה וחצי מליון פלסתינים מעוניינים בהם, והם כבר לא יושבים בשקט בשעה שישראל מגדילה את מרחב המחיה שלה על חשבונם. הטרור הוא בגדול תוצאה של משטר האפרטהייד הישראלי, והדיכוי -הצבאי- הישראלי הוא אכן פעמים רבות תגובה לטרור (לא תמיד - בכפרים הסמוכים ליטא בדרום הר חברון למשל, ההתעללות והדיכוי המתמשך נועדו לשרת השתלטות ישראלית על הקרקע).

אכן, יכולים הפלסתינים להכריז כי ההתנחלויות "אינן נחשבות". הם גם יכולים להכריז כי הירח עשוי מגבינה. מן הסתם גם מבלי לקרוא את זכרונותיו של קיסינג'ר הם יכולים לנחש מה עולה בגורל הכרזותיו של הצד החלש בסכסוך מול המציאות בשטח הנקבעת ע"י המעצמה הגרעינית האזורית בגיבוי של ארצות הברית.
"אז מדוע צריך את ההסתה?" 165579
קצת הבנת הנקרא לא תזיק כנראה.
לא טענתי שהטנקים, הטילים וכן גם פיגועי ההתאבדות (ששכחת כמובן להזכיר) מומצאים. טענתי היא שהעילות לסכסוך הם ברובן מומצאות והתוצאות שאותן מקווים הפלשתינאים להשיג אינם ברות השגה. כל זה פרי תעמולה. זה בוודאי לא יותר פנטסטי מלהגיד ששנאת הנאצים ליהודים היא מומצאת. מסתבר שבני אדם יכולים לעשות מעשים מחרידים לאחרים כשהעילה היא לחלוטין דימיונית.
הקשר לארבעים ושמונה הוא ברור, עד ארבעים ושמונה התנהל בארץ סכסוך אתני. הערבים בחרו במלחמה והפסידו בה, בתוצאות המלחמה הם סירבו להכיר ובחרו, ביודעין, להנציח את הסכסוך מטעמי נוחות. הפלשתינאים היו ועודם קורבנות הבחירה הזאת. אתה כמובן מעוניין לנתק את העניין מארבעים ושמונה משום שהחיבור לארבעים ושמונה אולי מזכיר לך שהשנאה התהומית, והקריאה להשמדת ישראל, קדמו לכיבוש.
באשר לירדנים ולמצרים, בהנתן ההזדמנות מסתבר שהם שונאים אותנו מספיק כדי להרוג אזרחים תמימים. (ראס בורקה? נהריים?). המצרים והירדנים גם טרחו לצאת לכמה מלחמות נגדנו. השנאה דומה, רק ששם ניתן לראות יותר בבירור את חוסר הרציונליות שבשנאה הזאת.
טענתי היא שאם ההנהגה הפלשתינית הייתה מעוניינת בפתרון הסכסוך היא הייתה יכולה להגיע לכך. ואפילו אם נניח שזה לא נכון והישראלים הם אלו שאינם מעוניינים בפתרון ואינם יכולים להתפשר, כיצד ניתן להסביר את ההסתה מתוך גישה שההנהגה הפלשתינאית אכן מעונינת בפתרון?
ההסתה היא באופן ברור גם אינדקטור לכוונותיהם של הפלשתינאים וגם כלי חשוב ביותר בעיצוב "דעת הקהל" לנוחיות ההנהגה.
"אז מדוע צריך את ההסתה?" 165648
התוצאות אותן מבקש להשיג אדם שמפוצץ את עצמו באוטובוס לא נראות לי ''לא ברות השגה''. הוא מבקש להרוג ולנקום, ואת זאת הוא עושה. אני מניח שהנהגת הפלשתינים אכן מטפחת בהם תקוות שווא בקשר לפתרון הסכסוך, אולם אין זה שונה בהרבה מהנהגת ישראל. מן הסתם הם נאלצים להשתמש ברטוריקה מתלהמת רבה יותר, משום שיש להם יותר מה ''להאכיל'' את העם שלהם. כל הסכם כמעט (כולל אוסלו) מוטה לטובת ישראל, והפלסתינים הם הצד המפסיד בו, מעצם טבעם כצד החלש במשוואת הכוחות באזור.על הנהגת הצד החלש והמפסיד לעמול קשה יותר כדי להסוות את זה.
ההשוואה לנאצים היא כמובן מופרכת. היהודים לא היו מעצמה צבאית אשר הרגה בנאצים בהמונים, ולא גזלו את אדמתם ואת מקורות המחיה שלהם. היהודים לא באמת פגעו בגרמנים. פגיעת ישראל באנשים החיים תחת משטר הכיבוש שלה ממשית מאי פעם.

ההסבר כי איכר מטווינה שבהר חברון איננו מסוגל לעבד את אדמתו וחי חיי דלות ורעב מבחירה שלו, ''מתוך נוחות'', זהו כמובן סילוף. הכיבוש הישראלי על מדיניות ההתנחלות שלו, עד כמה שתסובב זאת, הוא איננו מוסרי, ובוודאי שאיננו מחויב המציאות ומהווה מסקנה ברורה וטבעית ממלחמת העצמאות. זהו לכל היותר ניתוח פוליטי שלך (כושל ביותר לדעתי) של המציאות.

דווקא לגבי המקרים שציינת לגבי מצרים וירדן אני מסכים שאלו בעיקר תוצאה של הסתה ושנאה לא רציונלית. השווה את שכיחותם לשכיחות פיגועי ההתאבדות ומקרי הירי באינתיפאדה הזו או זריקת אבנים ובקת''בים באינתיפאדה הקודמת, ותבין מדוע ייחוס תוצאות הסכסוך ל''הסתה'' הוא מגוחך.
שיוך מלחמות ישראל והערבים ל''הסתה'' הוא כמובן שטחי ומופרך עוד יותר. חלק מהמלחמות בכלל ישראל יזמה, ובכל המקרים ההנהגה יוזמת מלחמה ולא העם (מתוך שיקולים מדיניים אסטרטגיים, בוודאי לא משום ''הסתה''), בניגוד מופגן להתארגנויות טרור של קבוצות ויחידים בשטחים הכבושים.

אני אחזור ואציין כי לא ביטלתי לחלוטין את חשיבות השפעתה של ההסתה בשטחים הכבושים. יש לה משמעות מסוימת, כפי שיש גם לתעמולה הישראלית. זו כמו האחרת משרתות את השלטון, ובצורה מסוימת משפיעות על המציאות. אולם יש לשים זאת בפרופורציה, ולהבין איפה נגמרת המציאות ומתחילה הפרופוגנדה הישראלית לצרכי פנים. זה שההנהגה הפלסתינית היתה יכולה להגיע ל''פתרון הסכסוך'' אם רק היתה רוצה בכך זו כמובן לא עובדה, אלא עמדה פוליטית אשר נעזרה רבות בפרדיגמת ברק על ''חשיפת הפרצוף האמיתי של ערפאת''. אתה תסלח לי אם אמנע מלהכנס במסגרת זו לדיון הענף (וכלל לא פשוט וברור כפי שאתה מציג זאת) לגבי כוונותיהם של הישראלים והפלסתינים בהסכם אוסלו, ולאחר מכן עם פרוץ האינתיפאדה.
"אז מדוע צריך את ההסתה?" 165718
א. הסימטריה שאתה מציג בין הישראלים והפלשתינאים, בכל הנוגע להסתה, היא בדיחה. ההבדל הוא שבישראל יש עיתונות חופשית. ברשות הפלשתינאית אין.
ב. איזכור הנאצים נועד להראות שניתן להכניס עם שלם לפסיכוזה בתואנות שווא ולכן הגדרתך את טענתי בנוגע לפיקטיביות של עילות הסכסוך כ"פנטסטית" מתערערת במקצת.
ג. בנוגע ל"הר חברון". אינך קורא את דברי, אני מדבר בעיקר על ההנהגה הפלשתינאית. רובם של הפלשתינאים הם הרי, בסופו של דבר, קורבנות של אותה הנהגה.
ד. עוד לא קיבלתי תשובה לשאלה הזו:
כיצד ניתן להסביר, בהנחה שההנהגה הפלשתינאית מעוניינת בישוב הסכסוך ובהקמת מדינה פלשתינאית, את קיום ההסתה. כזכור ההסתה החלה כבר ב-‏93
סימטריה מוזרה. 165719
האם אתה יכול להצביע על מייצרי הפרופוגנדה הישראלית, להסביר איך הם מוציאים אותה אל הפועל ולהסביר לנו גם מה האג'נדה שלהם?
האם אתה יכול להצביע על מייצרי הפרופוגנדה הפלסטינאית, להסביר איך הם מוציאים אותה אל הפועל ולהסביר לנו גם מה האג'נדה שלהם?
סימטריה מוזרה. 165731
לגבי הפלסתינאים קצת קשה לי, משום שאני אינני דובר ערבית, וממילא אינני צופה בטלוויזיה פלסתינית או קורא עיתון פלסתיני. יש את הכתבות שמביאה מדי פעם הטלוויזיה הישראלית של "תראו את הברברים האלו, אתם רוצים לעשות שלום", ואני מניח שאותן גם לך יצא לראות. אני מנחש כי מטרת התעמולה הפלשתינית היא לעשות דמוניזציה של ישראל, ללכד את העם במאבק כנגד ישראל, וכמובן בעיקר להציג את עמדת ההנהגה הפלסתינית בסכסוך כצודקת, נכונה, ומשרתת נאמנה את העם הפלסתיני. השאלה היא עכשיו כמובן "מה היא עמדת ההנהגה", אולם ברור כי זו שאלה שמסובך לענות עליה. לטווח הארוך, האופציות העומדות לפני ההנהגה הפלסתינית מוגבלות עד מאוד לראייתי - הם יכולים לשמש כוח שיטור במשטר נאו-קולוניאליסטי ישראלי, או לעורר ציפיות בארה"ב ובישראל כי יש אפשרות כי יעשו כך בעתיד. לטווח הקצר יותר יש כמה מטרות טקטיות שהם יכולים להאבק עליהן - בעיקר כנגד גזל האדמות מצד ישראל. וכמובן, הם יכולים לגבות מחיר מהישראלים. לא קשה לשכנע את העם הפלסתיני בצדקת המאבק כנגד גזל האדמות, וגם (על כך נסוב הדיון עד כה) לא נראה לי שצריך תעמולה מתוחכמת מדי כדי לעודד גרילה וטרור מתאבדים כנגד ישראל. לשכנע את העם הפלסתיני שסוהרים פלסתינים בניהול ישראלי זה מיצוי שאיפותיהם הלאומיות, זה כבר מסובך יותר ודורש עבודה רבה יותר. ישראל עוזרת בכך לא מעט - אם ישראל נלחמת ומוקיעה את ערפאת, מן הסתם הוא "טוב" לפסתינאים, לא?

בישראל זה מורכב יותר, משום שישראל היא מדינה מערבית מבחינות רבות, בעלת עיתונות "חופשית" וליברלית. רוב התעמולה היא איננה בסרט זה או אחר או כתבה בנויה לתלפיות, אלא בבנייה לאורך זמן של גבולות הדיון הציבורי. במה שמתואר בצורה מאלפת בספרם הפוקח-עיניים של נועם חומסקי ואדוארד הרמן, בשם "Manufacturing Consent: The Political Economy of the Mass Media" .
לפעמים הפרופוגנדה הישראלית בולטת באופן מופגן ביותר - כמו למשל במקרה שנדון לאחרונה באייל, על אש הנ"מ אשר החיזבאללה יורה על שלומי. כאשר התקשורת כולה מדווחת על כך ש"שוב החיזבאלללה יורה אש נ"מ על שלומי" מבלי לשים את זה בקונטקסט המתאים (למשל: כאשר מטוס נוסעים לובי חדר -בטעות- לתחום האווירי הריבוני של ישראל, מטוסי חיל האוויר פוצצו אותו והרגו את כל נוסעיו), זו דרך לייצר דעת קהל לאור מציאות כוזבת. במקרה הספציפי הזה נראה לי כי זו פרופוגנדה אשר נועדה להכין את דעת הקהל למתקפה ישראלית מחודשת בלבנון, ואני אינני בטוח לגמרי לגבי המקור שלה. אני מנחש כי ישנם גורמים בצבא אשר מעוניינים לחזור ולהלחם בלבנון, וכנראה כי גם בממשלה יש לכך תומכים. אולם שוב - ה"ייצור" של הפרופוגנדה לא מתבטא בפקודת יום לעיתונות, אלא יותר בצנזורה עצמאית. בבחירת העורכים, הכתבים. החוקרים. בעובדה כי המקור הכמעט בלעדי של כתב צבאי בישראל הוא הצבא. התקשורת בישראל נמצאת או בידי הממשלה או בידי קבוצות הון ספורות, וזה מכתיב את התנהגות התקשורת כולה. זו הסיבה העיקרית להאשמת התקשורת ב"שמאלנות", דרך אגב. בעקבות האינתיפאדה השטחים הפסיקו להיות גורם מניב רווח להון הישראלי העיקרי, והמעבר למשטר נאו-קולוניאליסטי היה אינטרס ברור של בעלי ההון הישראלים (לפחות אלו אשר אינם חיים מייצור וסחר של נשק). מהסכם אוסלו, ה"שלום של שווקים" של פרס, הם יכולים להרוויח הרבה מאוד. ספר מרתק בנושא (בין השאר) הוא "מרווחי מלחמה לדיבידנדים של שלום", של ביכלר וניצן.
אפשר להביא עוד דוגמאות לתעמולה ישראלית - הפטיש של "ערפאת" וה"הסתה", ההתייחסות הרצינית עד כאב של הפרשנים הצבאיים להפלצות של הרמטכ"ל כל יום שני וחמישי על כך שאנחנו אוטוטו מנצחים, הנה ניצחנו, מעריכים כי המצב יסלים (וזה בסביבה תקשורתית צינית ביותר בנושאים אחרים), תופעות כמו אלו שדורון רוזנבלום מצביע עליהן בחן האופייני לו ("כמה מחסניות היו למחבל השני". הירידה האובססיבית לפרטים שוליים על מנת להימנע מלבחון את המצב העקרוני), ועוד ועוד. האינטרסים מורכבים יותר כפי שציינתי, או שאולי סתם זה נראה לי מורכב יותר משום שאני מכיר את ישראל יותר מאשר את הפלשתינאים. יש את הצבא, את ההנהגה שמעוניינת להציג את עצמה נאמנה לכלל הציבור בישראל ומשרתת אותו, את המרוויחים הגדולים אשר בדרך כלל דואגים להישאר ברקע וכל בורות וחוסר ידיעה של הציבור רק משרתת אותם.
סימטריה מוזרה. 165745
ההשוואה לארוע המטוס הלובי בפברואר 1973 היא לא מוצלחת.
המטוס לא הופל ע"י אש נ"מ ללא אזהרה, אלא הוזנקו לעברו מטוסי קרב שסימנו לו לנחות ברפידים, ניסו לחסום את דרכו, ירו ירי אזהרה לידו, ירו ירי מכוון היטב במטוס וגרמו לפגיעה בו, אך לא להתפוצצותו באוויר, הטייס ניסה לנחות נחיתת אונס ולא הצליח. בנחיתה נהרגו 105 אנשים, שבעה שרדו.
ישראל טענה שהטייס לא פעל לפי הנהלים המקובלים במקרים כאלו ולא ציית להוראות שקיבל ולכן הארוע היה באשמתו, ואף על פי כן, שילמה פיצויים לפצועים ולמשפחות הנספים.
סימטריה מוזרה. 165753
יש לך סימוכין? אם כן, כדאי לתקן את הערך השגוי בוויקיפדיה: http://www.wikipedia.org/wiki/Libyan_Arab_Airlines
סימטריה מוזרה. 165758
סימטריה מוזרה. 165771
וכן גם ה"לקסיקון לבטחון ישראל" שהוא מעט מיושן אבל די מדיוק בד"כ.
104 נהרגו מייד ושמונה ניצלו. אחד מהניצולים מת לאחר מכן מפצעיו.
סימטריה מוזרה. 165763
חסכו לי, אבל אני זוכר כרך של דבר לילדים משנת 73 שבו יש ידיעה על הארוע ותמונה של אישיות בכירה (הנשיא? רה"מ? שר הבריאות?) מבקרת את הפצועים בבית חולים.
סימטריה מוזרה. 165910
בוודאי שההשוואה במקום. מה שמשנה זו לא העובדה שהירי לא פוצץ את המטוס ושישראל שילמה פצויים (כקורא מוסף ''הארץ'' מדי פעם, גם אני מכיר את הסיפור). הכוונה היתה להזכיר כיצד מתייחסות מדינות (והנוהג הבינלאומי) לחדירה של כלי טייס לתחומן האווירי הריבוני - של מטוס אזרחי אשר נכנס בטעות, וקל וחומר לגבי מטוסי קרב של מדינה עויינת אשר חודרים בזדון למטרות ריגול או הפצצה.
אי-סימטריה מוזרה. 165916
"...כיצד מתייחסות מדינות...לחדירה של כלי טייס לתחומן האווירי הריבוני..."

רוצחות ילדים קטנים חפים מפשע מצדו השני של הגבול? (ע"ע שלומי)
אי-סימטריה מוזרה. 165918
תחת ההגנה העצמית על שמי לבנון.נופלים גם קורבנות אזרחים מהצד התוקף.
למדו משהו מהיהודים החזבאללה.
אי-סימטריה מוזרה. 165925
מדוע אתה מתעקש להצדיק את הטרוריסטים? ירי הנ"מ בפירוש כוון נגד מטרות *אזרחיות* ולא מטוסי חה"א. במילים אחרות: רצח בדם קר!
אי-סימטריה מוזרה. 165938
שום טרור
ירי שכוון לעבר מטרות צבאיות לגטימיות מטוסי חיל אויר ופגע באזרחים.
יותר צודק מכל חיסול ממוקד שנערך אי פעם בעזה.
לשלומי יש כנפיים ופרופלור? 165942
לשלומי יש כנפיים ופרופלור? 165946
לא אבל הגרויטציה מתקימת גם בשלומי.
לשלומי יש כנפיים ופרופלור? 165951
כתבת שהירי כוון לעבר מטוס. עוד אחד מהשקרים שלך.
לשלומי יש כנפיים ופרופלור? 165953
כוון לעבר מטוס ונפל בשלומי.
איפה יש כאן שקר?
לשלומי יש כנפיים ופרופלור? 165954
בחלק הראשון, ''כוון לעבר מטוס''. החלק השני הוא אמת.
ומה מקור המידע לכך? 165955
ומה מקור המידע לכך? 166005
אותו מקור מידע של תגובה 165954
אין לנו מקור כזה.
אני רק יכול לשער שאם היה ברור לחלוטין שחיזבאללה משתמש בריבונות האוירית של לבנון,כאמתלא לתקיפות בתוך שטח ישראל.דובר צה"ל היה דואג להציג נתונים סותרים.
ומה מקור המידע לכך? 166012
דובר צה"ל אכן הציג נתונים סותרים: http://www.idf.il/hebrew/announcements/2003/august/1...
ומה מקור המידע לכך? 166026
ומה הנתונים?
למול קציני הא"ום.הוצגו יומני המבצעים של הטיסות השונות.
או שדרשו מקציני האו"ם להסתפק ברקורד הגבוה של אמינות ההודעות דובר צה"ל.
ומה מקור המידע לכך? 166029
רגע, יש לך נתונים אחרים? תצלומים של אל-מנאר למשל, שהרי ידוע שהחיזבאללה נוהג לצלם את פעולותיו? משהו?
ומה מקור המידע לכך? 166035
לא אין לי נתונים.
וצילום של F16 ממצלמת וידאו ביתית בגובה של לא יודע כמה רגל,לא ממש היה משכנע.
בקיצור יש כאן מלחמת הצהרות,ובנתים ההצהרות של החיזבאללה לא טובות יותר או פחות מההצהרות של דובר צה"ל.כרגע לפחות.
ומה מקור המידע לכך? 166040
צילום רציף של F-16 שממשיך באופן רצוף לעיתון עם התאריך של אותו יום ומשם לשלומי היה משכנע בהחלט. האם תוכל להביא לפחות קישור לאתר חיזבאללה שמציין שאכן מטוסים ישראלים חדרו ללבנון בגיזרה מול שלומי? משהו?

בינתיים, בל נשכח שלא מדובר בירי נ"מ אל המטוסים אלא בירי בכינון ישיר אל שלומי וקרית שמונה, שמהווה פשע מלחמה.
ומה מקור המידע לכך? 166044
אם אין לך נתונים ואתה חושב שהצהרות שני הצדדים אמינות באותה מידה, אז אני ממש לא מבין למה כתבת את תגובה 165938. מדוע אתה מניח שאכן היה נסיון להפיל מטוס ובמקרה אש הנ"מ נפלה בצפון ארצנו הקטנטונת ולא שפשוט האש נורתה לשם בכוונה תחילה?
ומה מקור המידע לכך? 166060
במידה ואנחנו נשארים ברמת ההצהרות.
הלגיטמציה של שמירת הריבונות האוירית הלבנונית.שצה''ל אינו טוען שהוא שומר עליה.
טובה בדיוק כמו הלגיטמציה לכל פעולה ישראלית שנעשית לשמור על הריבונות הישראלית.
ומה מקור המידע לכך? 166083
אם אתה יכול, אבקשך לנסח את התשובה כתשובה למה ששאלתי.
ומה מקור המידע לכך? 166086
במידה והחזבאללה צודק
והירי נעשה במסגרת ההגנה האוירית על שמי לבנון.
האם יש פסול במעשיהו?
ומה מקור המידע לכך? 166092
<בהנחה שחיזבאללה צודקים>
מה זאת אומרת פסול? פסול מאיזו בחינה? מוסרית? אם כן, אז כמובן שאין פסול מבחינה זו. הם יורים אש נ"מ על מטוסים צבאיים שפלשו לטריטוריה, שבעינהם הם מגנים עליה, ובטעות (באמת שהם לא התכוונו, HONEST!) נופל פגז או שניים על ישובים בצפון.
למרות זאת, לאחר שצבא החליט כבר לטוס מעל שטח לא לו, לא אמורה לעניין אותו השאלה אם זה מוסרי או לא שמנסים להפיל לו את המטוסים (ו/או פוגעים באזרחי המדינה ממנה הוא מגיע בכוונה או שלא בכוונה), תפקידו פשוט להגן עליהם.
</בהנחה שחיזבאללה צודקים>

אבל למה רק אני עונה פה על שאלות? מה שאני מנסה להבין הוא: מדוע אתה מקבל את ההנחה שזה מה שקורה ומה מקור המידע שלך?

נדמה לי שזו כבר הפעם השלישית (?) שאני שואל אותך את השאלה הזו בנוסחים שונים, מבלי לקבל תשובה. מהי פיסת המידע שגרמה לך להכריע ולקבוע שהחיזבאללה צודקים, שמדובר באש נ"מ שנורתה על מטוסינו אך נפלה בטעות על ישובי הצפון? אם אין לך פיסת מידע, מה גרם לך בכל זאת להכריע ולכתוב את תגובה 165938?
ומה מקור המידע לכך? 166148
שוב כל עוד צה''ל לא מציג נתונים חותכים,שהירי נעשה בכינון ישיר כמו שהוצע כאן, או כפעולה מכוונת ללא קשר לטיסות של חיל אויר במרחב הלבנוני.אנו נותרים אם ההצהרות של צה''ל מול החיזבאללה.

אם תבדוק את הרקורד של החיזבאללה במהלך העימות של ישראל תגלה שהארגון לפחות בחזית הלבנונית היה מעורב במעט מאוד פעולות שיכלו להכלל במסגרת של טרור.כשהוא תמיד מנסה להצמד לסטנדרטים של מה שיכונה גרילה,במערב.תוך בסיס לגיטימציה שנבנה על התוקפנות הישראלית בעיני כלל האוכלוסיה הלבנונית.

גם כאן לדעתי האמת תהיה באמצע.צה''ל מספק לחיזבאללה אליבי לפעולה.חיזבאללה מנצל את האליבי,תוך שהוא מודע לחלוטין שירי הנ''מ שלו מסכן את האוכלוסיה האזרחית בצד הישראלי ולא את מטוסי חיל אויר.אבל הוא אינו חורג מן המסגרת שצה''ל פותח לו בפעולותיו.
לכן יהיה ירי נ''מ שיש לו אליבי מוצק,לא יהיה ירי של קטיושות שיחשב כפעולה תוקפנית לבנונית.
פססט.. 166154
בענין הלגיטימציה בעיני כלל האוכלוסיה הלבנונית, מה לעשות שהנוצרים הלבנונים לא שמעו על זה. אולי תעדכן אותם..
פססט.. 166190
מה לעשות אבל קהל הבוחרים של חיזבאללה בלבנון הוא לא ממש נוצרי.
יש תמונה של קבלת הפנים ההמונית שנערכה לגופות החללים.שהתקבלו מישראל.
פססט.. 166218
מה לעשות שקהל הבוחרים של החיזבאללה הוא לא כלל האוכלוסיה בלבנון. ומועלות שם שאלות נוקבות לגבי הלגיטימיות של פעולות הארגון הזה, ופוטנציאל החבלה שלו בתהליך השיקום של המדינה. זה כל מה שרציתי לומר.
פססט.. 166224
ורק אוסיף שלדעתי החיזאבאללה עד עתה פעל בראש ובראשונה כמפלגה פנים לבנונית.ולמלחמת הגרילה שלו בישראל עד לנסיגה היתה תמיכה לבנונית רחבה.
תטל''א 166165
אולי תחליט (ותענה על שאלות במקום להשתמש בכבישים עוקפים)?

1. החיזבאללה מנצל את האליבי שצה"ל מספק לו ויורה אש נ"מ על ישובי הצפון, כמו שכתבת בתגובה 166148?
2. החיזבאללה יורה נ"מ על מטוסים ישראלים ומדי פעם נופל משהו בטעות על ישובי הצפון, כמו שכתבת בתגובה 165938?

צדקת או טעית בתגובה 165938? זכותו של אדם לשנות את דעתו, אבל מה הבעיה לענות *ישירות* על שאלה פשוטה‏1?

אם תבדוק את הרקורד של החיזבאללה במהלך העימות עם ישראל, תגלה שהארגון ממש לא מתרגש מירי על ישובי הצפון. זה כלי לגיטימי לחלוטין בעיניו ואני לא מבין מדוע אתה מכריע (עפ"י דבריך שלך, אין לך נתונים לכאן או לכאן, שהחיזבאללה צודקים). קרא לזה גרילה או טרור, זה לא משנה עובדה זאת. יכול להיות שעכשיו אתה טוען שהם פשוט משתמשים בטיסות כאליבי לירית אש נ"מ על ישובי הצפון. זה לא מה שאמרת בתגובות קודמות.

______________
1
ק: קרה X.
א: מה מקור המידע שלך?
ק: אין מקור מידע. פשוט לא נאמר Y, ע"י הצד השני.
ע: כן נאמר, הנה קישור...
ק: נתונים לא מספקים.
ע: יש לך נתונים אחרים?
אלמונים+לנדוור: #$^&#$%#%&$*#$%^&*%
א: אם אין לך נתונים שקרה X ואין לך נתונים שקרה Y, למה החלטת שקרה X?
ק: Y זה לגיטימי.
א: נסח את התשובה כתשובה למה ששאלתי בבקשה.
ק: נניח שטועני ה-X צודקים, האם התנהגותם פסולה?
א: פסולה? מוסרית? אם הם צודקים אז לא. אבל למה אתה עונה לשאלה בשאלה? אשאל שוב: למה החלטת שקרה X?
ק: מה שקורה זה 2/(x+y)!
א: תטל"א. שינית את דעתך? למה כתבת שקרה X?
תטל''א 166192
גם ישראל לא ממש מתרגשת מירי על ישובים לבנונים כשהיא רוצה.
לחיזבאללה יש מספר אופציות פעולה חוץ מירי נ''מ על מנת לחמם את הגבול.מטרור עד ירי קטיושות וארטילריה.
הוא משתמש רק בירי נ''מ.כי כנראה חשוב שם למישהו שהירי שמבוצע יהיה ירי נ''מ.

אשר ללוגיקה
תמיד טענתי שאנו עוסקים פה ברטוריקה לא בלוגיקה.
עוד רטוריקה 166193
שיטוט מהיר העלה את זה
ללא כל קשר למה שכתוב במאמר, אני מוציא מן ההקשר, כמיטב המסורת הרטורית,פסקה מענינת.

"בהקשר זה ראויה לתשומת לב מסקנה פרי מחקר אקדמי עדכני של העיתונאי דניאל סובלמן, לפיה מתקיים יחס ישר בין היקף הטיסות של חה"א הישראלי מעל המרחב האווירי של לבנון לבין ירי הנ"מ של חיזבאללה. תימוכין מסייעים לביסוס "שורה תחתונה" זו, מגייס מחבר המחקר מעדותו של טימור גוקסל, דובר יוניפ"יל, שנאחז ברשימת מעקב שמנהל כוח האו"מ באזור.

ממצא אובייקטיבי זה, תמים ככל שיהיה, טומן בחובו אמירה לפיה - טיסות חה"א הישראלי הן בבחינת התגרות כלפי לבנון, ומכאן שירי החיזבאללה הוא תגובתי, שלא לומר מוצדק לכאורה. במילים אחרות, פרופיל פעילות של צה"ל בזירה זו מקנה מעין לגיטימציה לחיזבאללה לעצב כללי-משחק במתכונת של "מאזן-אימה".

ברוח מסר זה יזמו, זה מקרוב, פרנסי הישובים בצפון פנייה לצה"ל בבקשה כי יצומצמו טיסות חה"א באזור ויופסקו הטיסות כליל בימי חמישי בהם נערכות הקניות לקראת השבת."
עוד רטוריקה 166269
יפה שציינת את ההבדל בין רטוריקה ללוגיקה. מן המתאם (האקדמי והעדכני) של מר סובלמן, אפשר להסיק באותה מידה שירי הנ"מ של החיזבאללה הוא התגרות כלפי ישראל, ומכאן שהטיסות הן תגובה לירי ("שלא לומר מוצדקות לכאורה").
נשאר למצוא פרנסי ישובים מדרום לבנון שיפנו לחיזבאללה בבקשה להפסיק את הירי; אבל בעצם, זה לא יהיה קל - ראשית, מה אכפת להם שהמטוסים שם? שנית, משהו באופייו הדמוקרטי והליברלי של המשטר הלבנוני, המאפשר לארגונים חוץ-ממשלתיים לפרוח, מקשה מעט על פניות כאלה.
עוד רטוריקה 166361
ההסקה ההפוכה שאתה מציעה אינה טבעית באותה מידה כמו המסקנות שהסעק הקריבו. זאת מכיוון שנראה הרבה פחות הגיוני להגיב לירי נ"מ באמצעות טיסה (מה המטרה?) מאשר להגיב לטיסה באמצעות ירי נ"מ (אמצעי שמכוון להפסיק אותה טיסה). תיאלץ למצוא טיעון חזק יותר (רק אציין שלא חסרים כאלו ושאיני תומך כלל בטיעוניו של הקריבו, אלא שבמקרה זה ההסקה שלו נראית סבירה).
עוד רטוריקה 166394
למשל: טסים כדי לאתר את מקורות הירי.
(אני לא חושב שמדידת הקורלציה רלוונטית כאן; מדובר על החלטות מושכלות בשני הצדדים, ולא על תהליך סטוכסטי).
עוד רטוריקה 166409
מה השלב הבא, הצגת חישובים בליסטיים בעזרת אלגוריתמים?
עוד רטוריקה 166434
אם זו בדיחה, חוששני שלא הבנתי. ואם לא, גם אז.
עוד רטוריקה 166458
בדיחה, לא חשוב.
עוד תטל''א 166279
איפה ראית מישהו מדבר על לוגיקה?
גם ברטוריקה נהוג (ומנומס) לענות לשאלות ששואלים אותך. אחרת, זה נראה כאילו אתה לא רוצה להתמודד עם השאלה. זו טעות בעיקר מן הבחינה הרטורית מצדך (ככה, אתה לא יכול להשמע משכנע במיוחד).
שוב, אתה מסביר למה החיזבאללה משתמש דווקא בנ"מ ולא בקטיושות, אבל זה לא קשור לשאלה ששאלתי. אחרי הפעם מי יודע כמה ששאלתי את אותה השאלה, נניח ששאלתי שאלה רטורית ונמשיך בסדר יומנו.
עוד תטל''א 166298
אתקן (ולא בפעם האחרונה אני מקוה)
והיה והחיזבאללה ירה את מטחי הנ''מ בתגובה לטיסות חיל אויר,זהו ירי מוצדק.

הנקודה שניסית להעביר היא שישראל פוגעת בריבונות האוירית של לבנון.

שכנוע, נימוס, ממש לא
פולמוס אולי.
ומה מקור המידע לכך? 166013
אם היה ברור לחלוטין שחיזבאללה כיוון את האש למטוס, דובר חיזבאללה היה דואג להציג באל-מנאר קלטות שמוכיחות את זה.
ומה מקור המידע לכך? 166021
כמו שזה נראה, שהם יצטרכו להציג נתונים הם יציגו.
ומה מקור המידע לכך? 166024
תגובה 166021
אי-סימטריה מוזרה. 165926
הצגת הירי של החיזבאללה כהגנה עצמית על שמי לבנון היא מטעה. החיזבאללה *אינו* צבא לבנון, שבתורו אינו נפרס לאורך הגבול עם ישראל כדי למנוע התקפות יזומות של החיזבאללה על שטח בריבונות ישראל.
אי-סימטריה מוזרה. 165948
להיות פרקליט של השטן.
לא ישראל תקבע מי ראשי להגן על שמי לבנון.זהו ענין פנים לבנוני.
165959
צודק לחלוטין.

ראה מאמרו של רן הכהן בהקשר זה: http://www.antiwar.com/hacohen/h-col.html
מפה מעניינת יש לרן הכהן 166504
כל השמות במפה ערביים ("תל אביב יפה", "ביר א שבע").
כל שטחי ישראל "הקטנה", כולל אלו שבגבולות החלוקה, מוגדרים "שטחים שנכבשו בידי ישראל במאי 1948".
אי-סימטריה מוזרה. 165994
אם כך, התקפות החיזבאללה על ישראל (כשלוח הממשלה הלבנונית) מהוות קזוס-בלי ברור לפעולות ישראליות - החל מאיסוף מודיעין בטיסות וכלה בהפצצת עמדות. אז אל ללבנונים להלין על כך.
אי-סימטריה מוזרה. 165999
ומבחינתו של החיזבאללה,התקפות ישראל על לבנון ,מהוות קזוס בלי ברור,להתגוננות לבנונית,ואל על תושבי שלומי להלין על כך.
אי-סימטריה מוזרה. 166009
(זה הולך להשמע טפשי) אבל מאז הנסיגה, החיזבאללה התחיל.

כלומר, מאז הנסיגה שלכאורה הייתה אמורה לסיים את הסכסוך בין ישראל ללבנון, אם הסכסוך הוא אכן על חוות שבעה, נדמה לי שישראל מפגינה איפוק ראוי לשמו, ואמורה לזכות לתמיכת הקהילה הבינלאומית (שכן פסיקת האו"ם הייתה שלא מדובר בשטח לבנוני). בקיצור, איך שלא תסתכל על זה, החיזבאללה (או החיזבאללה כשלוח ממשלת לבנון לצורך זה) יוצא ה"רע" בסיפור. שאני אדחוף לעסק גם את ההפרות הלבנוניות לגבי הטייה וזיהום של מקורות מים וההתעלמות הבוטה מהחוק הבינלאומי שאוסר על כך? במאזן ה"קזוס בלים", לדעתי לפחות, הלבנונים (איך שלא תפרק או תרכיב אותם) לוקחים ובגדול.

אגב, אם נמשיך באותו קו, הרי אל לתושבי עזה להלין על כך שהם נפגעים בחיסול מבוקשים וגו'.
אי-סימטריה מוזרה. 166033
יש הבדל בין חוות שבעא והטית מקורות המים.לבין הדרישה של חיזבאללה כנציג לבנון,במידה שמשהו קונה את הסיפור הזה,לשמירה על הריבונות האוירית שלה.

ממשלת ישראל אכן מפגינה אפוק.כמו כן החיזבאללה מפגין נחישות לדבוק בפעילות שכלפי חוץ תתפס כהגנה על פגיעות בריבונות הלבנונית.אולי בשל כך השקט היחסי נשמר.
אי-סימטריה מוזרה. 166034
אם החיזבאללה הוא נציג לבנון אז ישראל נמצאת במעין מצב מלחמה עם לבנון - לא במצב של הפסקת אש, והירי בכינון ישיר של החיזבאללה על אזרחים - בקרית שמונה ושלומי הוא פשע מלחמה. מוסכם עד כאן?
אי-סימטריה מוזרה. 166039
הסכם הפסקת האש לא כלל שמירה על ריבונות המרחב האוירי הלבנוני?
לגבי הירי בכינון ישיר,היה דיון על כך לא?
לדעתי הוא כמעט בלתי אפשרי עקב הטופוגרפיה.ואם החיזבאללה היה מקדם סוללות נ"מ למקומות ספצפיים שירי כזה אכן אפשרי.
אז איפה התמונות של דובר צה"ל.ויותר מזה איה הסכול המידי.

מספיק להציב טנק מול אותה סוללת נ"מ ולגמור את הסיפור.
אי-סימטריה מוזרה. 166041
התמונות אכן היו, בחדשות ערוץ 2 באותו יום הוצגו תצלומים משלומי אל עבר העמדה שהופצצה. אם כל הדיון שלנו הוא האם על צה"ל להשמיד אותה בטנקים או במטוסים - הוא לא ממש מעניין אותי. מצד שני, אם צה"ל היה מקדם כוחות שריון ומציב אותם בשלומי כבר היה מי שהיה מהלך עלינו אימים ומבשר כי "צה"ל מתופף בתופי המלחמה". כמו שאמר רבנו בארט סימפסון: You're damned if you do, and you're damned if you don't.
אי-סימטריה מוזרה. 166056
לפי מיטב הבנתי ירי בכינון ישיר של עמדה כזו שניצבות מולה עמדות צה''ליות.תגרור ירי מידי של צה''ל ופתיחה של תקריות אש קרקעיות על הגבול.

או שהחילים באותם עמדות אינם ממלאים אחרי הוראות פתיחה באש.או שיש ביכולתם היכולת להבחין מתי ירי בכינון ישיר יכוון אליהם ומתי הוא מכוון אל הישובים.
אי-סימטריה מוזרה. 166075
מי אמר שניצבות מולה עמדות צה"ליות?
אי-סימטריה מוזרה. 166085
האמת לא בדקתי.
אבל אתה מתאר מצב יותר קשה.
יש מספר נקודות בהן החיזבאללה יכול לבצע ירי בכינון ישיר על ישובים ישראלים.הוא נוהג לבצע מהן ירי בכינון ישיר על ישובים מסוימים.וצה''ל אינו מקדם כוחות באש ובתצפית למנוע את הירי.משקולים שונים.

או שהתקרית בשלומי היתה הפעם הראשונה שבה החזבאללה בחר לירות בכינון ישיר.

לא ברור לי גם מה ההבדל בין ירי בכנון ישיר של נ''מ.לבין סתם תקרית ירי של נשק קל.האם הוראות הפתיחה באש בגבול הצפון אוסרות על תגובה במידה ונפתחת אש על כוחות צהליים מעבר לגבול.
סימטריה מוזרה. 165920
מי שיורה בלבנון על מטוסי צה"ל אינו הצבא הלבנוני אלא כוחות החיזבאללה. ממשלת לבנון לא פורסת את צבאה בגבול הלבנון ונותנת לארגון פרה-צבאי לנקוט בפעולות צבאיות נגד מדינת ישראל. מה תלין, אם כך, על כך שמדינת ישראל נוקטת פעולות צבאיות שאינן אפילו התקפיות (אין דין גיחת איסוף מודיעין כדין ירי על מוצב, לדעתי לפחות) כדי להגן על עצמה? מה שיוצא זה שאתה מצדיק את הירי של החיזבאללה בשם האדישות של ממשלת לבנון.

ואגב, כל זה כמובן לא סותר את מה שכתבתי בפתיל אחר: תגובה 162707
סימטריה מוזרה. 165930
הדיון הוא כמובן מוסרי, ולא צבאי-אסטרטגי. לדעתי האישית, תהא זו צביעות, בכיינות, ועדות למוסר כפול להלין על כך כי יורים בתגובה לחדירת מטוסי קרב שלנו לשטח מדינה עויינת, ועוד להסביר שזה בגלל שאת הירי מבצע ארגון שלא מוצא חן בעינינו, ולא הצבא הרשמי. חדירת מטוסי קרב בצורה סדירה למטרות ריגול (או "איסוף מודיעין", שיהיה) היתה מהווה עילה ל-מלחמה- לו היינו מעיזים לעשות זאת למדינה חזקה יותר. מלחמה אשר היתה עולה בחייהם של אנשים רבים.
הטיעון על כך שירי החיזבאללה פוגע ב"אזרחים חפים מפשע" הוא כמובן לא רלוונטי במשחק הכוחות המדיני והצבאי. "דין וחשבון" עלה בחייהם של אזרחים, "ענבי זעם" כנ"ל, ובאופן כללי אזרחים תמימים תמיד משלמים בחייהם על צעדים אסטרטגיים של מדינות.
במשחק האכזרי בין מנהיגים ואומות, יש פרשנות שנראית לי ברורה למדי. ישראל מעבירה מסר ללבנון - ריבונותכם חשובה כקליפת השום. מטוסי קרב ישראלים ישימו את ריבונות לבנון ללעג כאשר תרצה בכך ישראל. מסר החיזבאללה (מן הסתם בברכת השלטונות כל עוד מדובר בתגובה שכזו) לישראל היא: אנחנו נגבה מחיר. מחיר כלכלי, אולי אפילו בנפש. זו ההרתעה, זה משחק הכוחות, והוא איננו חריג כלל וכלל מבחינה מוסרית בתמונה הכללית של "משחקים" ברמה הזו.
הלקאה עצמית. 165952
"תהא זו צביעות, בכיינות, ועדות למוסר כפול להלין על כך כי יורים בתגובה לחדירת מטוסי קרב שלנו לשטח מדינה עויינת,...חדירת מטוסי קרב בצורה סדירה...היתה מהווה עילה ל-מלחמה- לו היינו מעיזים לעשות זאת למדינה חזקה יותר"

תהא זו צביעות, בכיינות, ועדות למוסר כפול להלין על כך שאנו פוגעים בריבונותה של מדינת בובות הנשלטת למעשה ע"י סוריה (המארחת את ארגוני טרור כמו החמאס והג'יהאד האיסלאמי בשטחה באופן גלוי) ואינה מדינה עצמאית על פי כל קנה מידה מקובל. "ריבונותכם חשובה כקליפת השום" זה המצב בפועל הידוע לכל ולא איזה מסר שישראל צריכה להעביר.

"הטיעון על כך שירי החיזבאללה פוגע ב"אזרחים חפים מפשע" הוא כמובן לא רלוונטי במשחק הכוחות המדיני והצבאי. "דין וחשבון" עלה בחייהם של אזרחים...ובאופן כללי אזרחים תמימים תמיד משלמים בחייהם על צעדים אסטרטגיים של מדינות"

ראשית מדוע שמת אזרחים חפים מפשע במרכאות כפולות? האם הילד הקטן שנרצח ע"י מחבלי החיזבאללה בשלומי, הספיק לפשוע במשהו? אולי בעצם היותו ישראלי, חטא כבד מנשוא בעיניו של השמאל הרדיקלי הפרו-פלשתיני (אינני יודע אם אתה משתייך אליו)? לעומת זאת אתה קובע נחרצות שהאזרחים שנפגעו במבצעים הנ"ל הם כמובן תמימים (*ללא מרכאות*). אותו שמאל רדיקלי שהזכרתי מקודם, בטוח שהחלש תמיד צודק ובתרגום לעברית: הערבי תמיד צדיק, טלית שכולה תכלת. היהודי קפיטליסט, מנצל, כובש, הורג, מטיל מום, מדכא, מתייחס לערבים כמו שהנאצים התייחסו ליהודים ולקינוח מכין מצות מדם של ילדים נוצרים.

ועכשיו בוא נדבר על העובדות: ההבדל הכי חשוב לענייננו הוא שארגון הטרור חיזבאללה רוצח בדם קר ילדים קטנים, מדינת ישראל עורכת מבצעים על מנת להגן על אזרחיה, קורה לפעמים שבטעות נהרגים ערבים חפים מפשע (בלי מרכאות כמובן) כמו בכפר כנא בניגוד ליהודים שנרצחים בכוונת זדון ע"י ארגוני הטרור ומוצדקים ע"י בני בריתם הפוליטיים בשמאל הרדיקלי (הם כמובן אף פעם לא מצדיקים את הטרור ישירות, לפחות לא בפומבי, אבל הם "מבינים" אותו).

שוב, אני לא יודע אם אתה משתייך לאותו שמאל רדיקלי אבל מכתיבתך עולה מזוכיזם כבד.
הלקאה עצמית. 165963
השימוש במרכאות (כפי שניתן להבין בקלות מקריאת תגובותי על הודעות שונות באייל) הוא כמובן כדי לסמן כי אני משתמש בתגובתי בציטוט מדויק של אדם אחר - בדרך כלל האדם לו אני עונה.

''ענבי זעם'' ו''דיון וחשבון'' הם הגנה על תושבי ישראל בדיוק כפי שירי חיזבאללה זו הגנה על תושבי לבנון. זו פעילות מלחמתית אסטרטגית אשר עולה לבטח בחיי אזרחים, כמו פעולות רבות אחרות של מדינות. אתה יכול לטעון שאנחנו טובים והם הרעים וזה עושה את כל ההבדל בן ''הגנה'' לבין ''תקיפה'', אבל זה איננו טיעון שישכנע אף צד שלישי, ובאופן אישי גם לא אותי. פעולות החיזבאללה הן מה שקרוי יצירת מאזן הרתעה. הם אינם יכולים ליצור הרתעה ''כנגד כוח'' (קרי, הפלת המטוסים החודרים לשטחם) ולכן הם מפעילים הרתעה ''כנגד ערך'' - מוותרים על ההתמודדות במגרש בו אינם יכולים לנצח, ובמקום זאת בוחרים לגבות את המחיר במקום אחר.
סימטריה מוזרה. 165752
אתה לא מבין ערבית ולכן לא קורא עיתונים או צופה בטלויזיה של הרש''פ, ובכל זאת אתה קובע שכן, יש קצת הסתה, אבל היא לא שונה מהותית מהתעמולה של ממשלת ישראל, ושבכל מקרה תפקידה בסכסוך הוא שולי, אם בכלל.

תרשה לי להאיר את תשומת לבך לעובדה, שלא חסרים אתרי אינטרנט שמתרגמים לעברית ולאנגלית קטעים נרחבים מהעיתונות והטלויזיה הפלסטינית. אולי כדאי שתציץ בהם פעם, ותתרשם מעומק הבעיה, לפני שאתה קובע קביעות נחרצות כל כך.
סימטריה מוזרה. 165929
כן, את הכתבות המתורגמות בהארץ גם אני קורא.

בכל אופן, ראוי לחזור ולהזכיר כי השאלה ''עד כמה משפיעה ההסתה על המוטיבציה של מפגע'' היא פסיכולוגית בעיקרה. כפי שאינני נזקק לקרוא את ספר התקציב בשביל להבין שויקי כנפו איננה מתנגדת לקיצוצים בשל ''הסתה'' (או לפחות לא בעיקר בשל כך), כך אין לי צורך לקרוא כל בדל עיתון בשביל לנחש מה הסיבה העיקרית להלוך רוחו של איכר החי בשטחים הכבושים ע''י ישראל. זהו ניחוש ''פסיכולוגי''. אני יוצא מהנחה שאדם אשר חוטף אגרוף בפרצוף לא כועס על המכה אותו בגלל שהוא מוסת. השחורים בדרום-אפריקה ובשכונות העוני של וושינגטון, עובדי סדנאות יזע בהאיטי, סודנים אשר איבדו כמחצית מיכולת ייצור התרופות שלהם בהפצצה אמריקאית, תושבי העיר קוצ'במבה בבוליביה או פלסתינים תחת הכיבוש הישראלי - כולם שונאים את מי שמרע איתם, גוזל את רכושם ומקשה על חייהם. ולמרות שאינני קורא עיתונים או רואה טלוויזיה בצורה סדירה מאף אחד מהמקומות הללו, לגבי כולם אני יכול לנחש ניחוש מבוסס היטב - להסתה יש לכל היותר חלק מוגבל בסיבות לשנאה הזו.
סימטריה מוזרה. 165790
אתה כמובן מיתמם לגבי "מהי עמדת ההנהגה". בהעדר טכנולוגיה לקריאת מחשבות אנו נאלצים להסתפק בהכרזות של המנהיגים כסימן לעמדתם וכוונותיהם, ולצאת מנקודת ההנחה שאם עמדתו של מישהו היא קיצונית, סביר שהוא ינסה למתן אותה כדי לעמוד בסטנדרטים מינימליים של תרבות. כשאני אומר שמטרת הפלשתינאים איננה מדינה עצמאית אני מתבסס בעיקר על הכרזותיהם שלהם, מטרתם היא השמדת ישראל. הדבר הזה כתוב במסמכים המכוננים של אש"ף (האמנה הפלשתינאית) ושל החמאס (אמנת החמס). הקמת המדינה התיאוקרטית (חמאס) או ה"חילונית דמוקרטית" (אש"ף - Yea Right) על כל שטחה של "פלשתין ההיסטורית" אמורה להתבצע *אחרי* השמדת ישראל. (ואם זה מה שהם אומרים בפומבי, מה הם חושבים בלב?)
הסיבה שערפאת וידידיו ממשיכים וימשיכו בהסתה היא פשוטה. ברגע שיפסיקו ויתחילו לדבר על ההסדר הריאלי שיכול להיות, יתחילו האזרחים להאמין בכך. ופעולותיה של ההנהגה, שמנוגדת למטרה הזאת אולי לא יתקבלו כמובנות כל כך מאליהם. הרבה יותר נוח לדבר על מטרות שאינן ברות השגה משום שלעולם לא יצטרכו לתת דין וחשבון על מעשיהם.
גם אני אינני קורא ערבית אבל ישנם מספיק מקורות מתורגמים בעברית ובאנגלית. בתור קורא "הארץ" "נהניתי" לקרוא את התרגומים שהביאו מן העתונות הפלשתינאית (ומאוד מצער שהנוהג הזה הופסק...). משעשע שאתה טוען שלדבר אין משמעות (או משמעות שולית) אם אינך יודע מה הם אומרים. מן הסתם נוח לך להתעלם.
מדינת ישראל איננה מקיימת מערך תעמולה, יש מערך הסברה. מרבית הכותבים בעיתון שאני קורא הם בהחלט מהצד השמאלי של המפה כולל שמאל סהרורי למדי דוגמת גדעון לוי ועמירה הס. אולי מטרידה אותך העובדה שמרבית הכותבים בעיתונים בעברית הם, משום מה, ישראלים שנוטים, באופן ביזארי לחלוטין, להתנגד להשמדת ישראל ופינויי מתושביה היהודים לאלתר. איך הם מעיזים!? הרי חובה עלינו לראות רק כמה צודקים האוייבים שלנו.
אמרת: "ישראל עוזרת בכך לא מעט - אם ישראל נלחמת ומוקיעה את ערפאת, מן הסתם הוא "טוב" לפסתינאים, לא?"
זו טענה מגוחכת. ואם ישראל מדברת עם ערפאת? הרי ברור שגם כך הוא "טוב לפלשתינאים".
לגבי לבנון: הטענות שלך ממש לא מחזיקות מים. ישראל נסוגה מלבנון באופן מוחלט, על פי החלטת האו"ם. כמו כן האו"ם (הרחוק מרחק רב מלהיות ארגון חסר פניות) אישר שישראל מילאה אחר ההחלטות האלו. אלו הן העובדות.
מי שמנסה "לחמם" את הגבול זו סוריה, באמצעות החיזבאללה. לסוריה יש אינטרס ברור להמשיך את הסכסוך, מכיוון שאין לה את העוצמה הצבאית להתמודד עם ישראל פנים מול פנים, היא מנהל מעין "מלחמת התשה", לשימור האינרציה.
סימטריה מוזרה. 165809
for your first paragraph: why not try דיון 1430
"אז מדוע צריך את ההסתה?" 165881
"מן הסתם [הפלסתינים] נאלצים להשתמש ברטוריקה מתלהמת רבה יותר, משום שיש להם יותר מה 'להאכיל' את העם שלהם. כל הסכם כמעט (כולל אוסלו) מוטה לטובת ישראל, והפלסתינים הם הצד המפסיד בו, מעצם טבעם כצד החלש במשוואת הכוחות באזור.על הנהגת הצד החלש והמפסיד לעמול קשה יותר כדי להסוות את זה."

האם אתה יכול להצביע כיצד התעמולה הפלשתינית מנסה להסוות ולרכך את הגלולה המרה של הסכמים נחותים עם ישראל? נניח, תעמולת דמוניזציה (אם יש כזו; אני לא חזק בעובדות, ואפילו עיתונים ישראליים אני בקושי קורא) - עד כמה שאני מצליח להבין, היא יכולה רק להקשות על קבלת הסכמים נחותים. אם כבר, הייתי חושב שמטרתה היא לגרום לציבור לא לבלוע הסכמים, אלא להקיא אותם.

(השערתי האלטרנטיבית, והלא מקורית, למטרתה של תעמולת-דמוניזציה, היא כפי שאמרו כאן - הקשיה על השגת שלום בטווח רחוק, אבל אני רואה גם מטרה סבירה קצרת טווח יותר: להוריד את המחסומים הפסיכולוגיים שעשויים להיות לרצח של אזרחים וילדים. יכול להיות שבגלל עוולות הכיבוש ממילא המחסומים האלה לא גבוהים, אבל אני לא בטוח בכך.)
"אז מדוע צריך את ההסתה?" 166135
דווקא לא כיוונתי לתעמולת דמוניזציה (אשר נפוצה הרבה יותר מאז תחילת האינתיפאדה, אשר שינתה את המצב באופן ניכר), אלא לנאומים המלחמתיים וההבטחות המפוארות של ערפאת אשר נחשבו בישראל כהסתה (בצדק מבחינתה) - כל הדיבורים על השהידים שמניפים דגלים על חומות ירושלים ושאר ירקות אשר מבחינה פרקטית הפלסתינים וויתרו עליהם בהסכמי אוסלו. בדרך כלל כמה שהגורם השלטוני הוא קיקיוני יותר ומשולל יכולה השפעה ממשית, כך הרטוריקה שלו הופכת בומבסטית ומתלהמת יותר.

הדמוניזציה פועלת את פעולתה מן הסתם, וכבר אמרתי כי אני רואה אותה כגורם שולי יחסית - בוודאי לא במעמד הפטישיסטי אשר מייחסת לה ההנהגה הישראלית (בציניות כמובן).
"אז מדוע צריך את ההסתה?" 166159
בקיצור, התעמולה אדירת המימדים של הפלסטינים כמעט ולא השפיעה על קהל היעד המתוחכם שלה. זאת לעומת התעמולה של ממשלת ישראל, שדווקא הצליחה לעבוד על כל הישראלים הנאיבים‏1, ורק בגללה נדמה להם שההסתה ברש"פ היא אחד הגורמים העיקריים לאלימות הרצחנית.

1 חוץ ממך, כמובן. אתה לא שטוף-מוח של אף אחד, ורק בגלל צירוף מקרים מוזר אתה נשמע כמו פמפלט מהלך של השמאל הרדיקלי.
"אז מדוע צריך את ההסתה?" 166283
הסברתי כבר את דברי בקשר לתעמולה מספיק פעמים כדי שאדם בעל אינטלגנציה ממוצעת יוכל לפחות להבין את ההגיון הפנימי שלהם, גם אם איננו מסכים. יסלחו לי הקוראים אם אמנע מלהכביר הסברים נוספים לטובת מי שממילא כותב את דבריו ללא קשר לאלו שלי. מה לעשות, גם לפמפלטים יש עבודה.
בחיפוש אחר ההגיון הפנימי 166322
עד כה, מה שמשתמע מדבריך זה ככה:
1. הישראלי הממוצא מגבש את ראיית עולמו על פרשנים ביטחוניסטיים, תעמולת הממשלה וקריאה של הכותרות המתלהמות ב"ידיעות אחרונות". דעת הקהל הישראלית מאשימה את הפלשתינאים בצרותיהם בשעה שהאחראים הבלעדיים הם שרון/ביבי/ברק/מחק את המיותר.
2. הפלשתינאי הממוצע מגבש את ראיית עולמו על המציאות בלבד, התעמולה הנרחבת המתנהלת בעיתוניו ובתחנות הטלוויזיה שלו היא בעלת השפעה שולית עד לא מורגשת. הוא מאשים את הישראלים בצרותיו רק משום שהם באמת אשמים באופן בלעדי.

הגיוני, זה לא.

ומהשאלות הפשוטות ששאלתי אותך, התחמקת:
1. מה יכולה להיות הסיבה, על פי ה"הגיון הפנימי" שלך, לכך שהפלשתינאים מנהלים מערך תעמולה אנטי ישראלי נרחב
2. כיצד זה מתיישב עם רצונם, כביכול, להגיע להסדר
3. איזה עוד דרך יש להסביר את המתאם בין מעשי הפלשתינאים ובין הקריאה למעשים כאלו בתעמולה, אם ההסתה היא אכן בעלת השפעה שולית כל כך.
בחיפוש אחר ההגיון הפנימי 166329
2. ההסתה, כמו הטירור, היא פרה חולבת. התרגלנו לשלם תמורת (הבטחות ל)הפסקת ההסתה, ולכן אין לפלסתינאים שום סיבה להפסיק אותה (אחרת, מה יהיה למכור במסע הקניות הבא שלנו?).
בחיפוש אחר ההגיון הפנימי 166363
טוב, בפעם האחרונה להיום. לגזור ולשמור, כי נמאס לי לחזור על הדברים שוב ושוב כדי לשמוע מחדש את אותן השאלות.

1. כפי שעניתי לירדן (נדמה לי), התעמולה הפלסתינית היא כמו כל תעמולה כלי לחיזוק המשטר, לעידוד רוחו של העם במאבק עם ישראל, ולעיצוב השקפת עולמו. ישראל היא אויב מר לפלסתינים, ומאז האינתיפאדה גם אויב אכזרי וקטלני, אשר מצליח להרוג בטעות יותר נשים וילדים ממה שהחמאס והג'יהאד האיסלאמי ביחד מצליחים להרוג בכוונה. הרקע לתעמולה אנטי-ישראלית נראה לי ברור בדיוק כמו הרקע לתעמולה אנטי-פלסתינית בישראל. כל מאבק כולל תעמולה כנגד האויב.

2. איך התיישבה התעמולה המצרית עם הסכם השלום שהגיע אחריה? והישראלית? אין קשר בין הדברים. טרור עושים בדרך כלל קבוצות ויחידים (במידה ואין זה טרור של מדינה כמו זה של ישראל), הסכמי שלום, בניגוד לדעה הרווחת והכוזבת, עושה הנהגה.

3. איזה דרך יש להסביר את המתאם בין מלחמת יום כיפור לכך שהיתה תעמולה אנטי-ישראלית במצרים? שום דרך, כי אין קשר (מלבד אולי שאת שניהם יזם אותו גורם). איזה דרך יש להסביר את המתאם בין נבואות נוסטרדמוס לבין נפילת התאומים? את המתאם בין כתבה של ישראל הראל ב"הארץ" הקוראת לארה"ב "לטפל בטרור העולמי" לבין המתקפה על עיראק? שום דרך, כי אין קשר. בין ההסתה הפלסתינית לבין המאבק הפלסתיני בישראל יש מן הסתם קשר כלשהוא, אולם לטעון שהמאבק הוא כתוצאה מהסתה זו בדיחה, כפי שכבר ניסיתי להסביר לך פעמים רבות. לקפוץ פעם אחר פעם עם הכשל הלוגי הברור כי "מתאם" בין שתי תופעות מהווה קשר סיבתי לא משנה את זה, ולא גורם לי נחת כשאני נאלץ לחזור ולהסביר עובדה בסיסית זו.

אינני טוען למשל כי השנאה של הישראלי הממוצע לפלסתינים מקורה ב"תעמולה ישראלית", אלא באופן ברור ופשוט בעובדה שפלסתינים מתפוצצים באוטובוסים בעירו. הדעה הישראלית הרווחת כי "ערפאת" הוא מעין מגה-לוציפר עם טפרים ארוכים אשר לו רק היה נעלם הכל היה מסתדר, זה כבר תוצר של תעמולה. אתה מנסה שוב ושוב לרדד מציאות מורכבת לכדי פרשנות פשטנית "מטעם", וזו בדיוק מטרתה של התעמולה (הישראלית, או אחרת): למכור לאנשים סיפור פשוט וברור שמסביר את המציאות.
  בחיפוש אחר ההגיון הפנימי • אסתי
  בחיפוש אחר ההגיון הפנימי • גיל לדרמן
  בחיפוש אחר ההגיון הפנימי • איל
  בחיפוש אחר ההגיון הפנימי • ערן בילינסקי
  על סף הדמגוגיה • יהושפט ברכה-גלולה
  על סף הדמגוגיה • ערן בילינסקי
  בחיפוש אחר ההגיון הפנימי • איל
  בחיפוש אחר ההגיון הפנימי • רון בן-יעקב
  בחיפוש אחר ההגיון הפנימי • אליהו
  מלחמת יום כיפור - ניצחון למי? • אפופידס
  כמה הערות • איל
  המיתוס ושיברו • אפופידס
  המיתוס ושיברו • איל
  המיתוס ושיברו • אפופידס
  המיתוס ושיברו • האיל היפאני
  המיתוס ושיברו • אפופידס
  המיתוס ושיברו • האייל היפאני
  המיתוס ושיברו • אדון חרדון
  המיתוס ושיברו • ארז לנדוור
  המיתוס ושיברו • Lior
  המיתוס ושיברו • אדון חרדון
  המיתוס ושיברו • ארז לנדוור
  המיתוס ושיברו • דב אנשלוביץ
  המיתוס ושיברו • האייל האלמוני
  אפרופו פירות • דב אנשלוביץ
  המיתוס ושיברו • האייל היפאני
  המיתוס ושיברו • easy
  המיתוס ושיברו • ארז לנדוור
  המיתוס ושיברו • י. ל.
  המיתוס ושיברו • ארז לנדוור
  המיתוס ושיברו • האייל היפאני
  המיתוס ושיברו • האייל היפאני
  המיתוס ושיברו • אדון חרדון
  מטרות המלחמה • אפופידס
  מטרות המלחמה • ערן בילינסקי
  מטרות המלחמה • אפופידס
  כשאין ספק יש ספק • ערן בילינסקי
  כשאין ספק יש ספק • אפופידס
  אני צוללת וצוללת, אני באה אליך • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  אני צוללת וצוללת, אני באה אליך • ערן בילינסקי
  אני צוללת וצוללת, אני באה אליך • ירדן ניר
  אני צוללת וצוללת, אני באה אליך • שי
  לוגיקה גרעינית • ירדן ניר
  לוגיקה גרעינית • קורא נבוך
  לוגיקה גרעינית • ירדן ניר
  לוגיקה גרעינית • קורא נבוך
  וזוגתי היא גולדה שם על המרפסת עם סנטר כפול • האייל האלמוני והארסי
  100 מטרים רבועים בסיני • אפופידס
  מלחמת יום כיפור - ניצחון למי? • רון בן-יעקב
  בחיפוש אחר ההגיון הפנימי • ברווזון מכוער
  בחיפוש אחר ההגיון הפנימי • איל
  בחיפוש אחר ההגיון הפנימי • ברווזון מכוער
  דרך אגב • רודי וגנר
  דרך אגב • גברת סימפסון
  דרך אגב • מיץ פטל
  "מסיתים"/"מוסתים" • י. ל.
  "מסיתים"/"מוסתים" • האייל האלמוני
  "מסיתים"/"מוסתים" • י.ל.
  המשיחיים נגד הגדר • דב אנשלוביץ
  המשיחיים נגד הגדר • יהונתן
  המשיחיים נגד הגדר • דב אנשלוביץ
  דרכים ראשיות • גיל לדרמן
  דרכים ראשיות • דב אנשלוביץ
  דרכים ראשיות • דב אנשלוביץ
  דרכים ראשיות • גיל לדרמן
  דרכים ראשיות • דב אנשלוביץ
  דרכים ראשיות • האיל היפאני
  דרכים ראשיות • דב אנשלוביץ
  דרכים ראשיות • האיל היפאני
  דרכים ראשיות • דב אנשלוביץ
  דרכים ראשיות • דב אנשלוביץ
  דרכים ראשיות • יהונתן
  דרכים ראשיות • דב אנשלוביץ
  דרכים ראשיות • יהונתן
  בולשיט • דב אנשלוביץ
  דרכים ראשיות • דב אנשלוביץ
  דרכים ראשיות • דב אנשלוביץ
  דרכים ראשיות • שוטה הכפר הגלובלי
  דרכים ראשיות • דב אנשלוביץ
  דרכים ראשיות • שוטה הכפר הגלובלי
  הוסף. תודה. • דב אנשלוביץ
  דרכים ראשיות • דב אנשלוביץ
  דרכים ראשיות • דובי קננגיסר
  דרכים ראשיות • דב אנשלוביץ
  דרכים ראשיות • דובי קננגיסר
  דרכים ראשיות • גיל לדרמן
  דרכים ראשיות • דב אנשלוביץ
  דרכים ראשיות • גיל לדרמן
  דרכים ראשיות • דב אנשלוביץ
  דרכים ראשיות • דובי קננגיסר
  המשיחיים נגד הגדר • יהונתן
  ולגבי המחסומים • יהונתן

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים