זכו לתהילה 173416
אולי אחד מהמונחים זה פיסטור?
זכו לתהילה 173427
חשבתי על פסטר. המיוחד במונח הזה הוא שהוא גם פועל. אבל לא מצאתי עוד צרפתי (בן אותה ארץ) ששמו הוא מונח שמשמש גם כפועל. יש את Mesmer, שבאנגלית הוא גם פועל. אבל מסמר היה אוסטרי, כמדומני.
זכו לתהילה 173434
יש גם את המפלגה ה"גוליסטית", פה המונח הוא שם תואר (אאלט).

אנקדוטה: פעם הייתי ביריד כפרי בצרפת, ומכרו שם גבינה, שאלתי (בעצם אשתי שאלה, הצרפתית שלה טובה משלי) אם הגבינה היא מפוסטרת. בתשובה הביט בנו האיכר כאילו שאנחנו זוג לבנטינים שלא מבינים מהחיים שלנו ( קלט אותנו יופי).
הופתעתי שבארצו של פסטר לא מפסטרים.
זכו לתהילה 173442
אז זהו, ששמות תואר יש הרבה. אבל פעלים יש רק את השניים שהזכרתי, אני חושבת.
לגלוון 173485
אה, רק צרפתים... 173486
לאונן 173487
זכו לתהילה 173523
חידת ספין-אוף: איזה שם תואר באנגלית קרוי על שם מישהו, אבל בשמו המלא (פרטי+משפחה)?
זכו לתהילה 173524
רוב גולדברג?
מי? מה? 173530
מי? מה? 173534
Rube Goldberg. קצת יצא מהאופנה היום, אבל פעם היה שימושי כשם-תואר למכונה מסובכת שעושה מעט מאוד, ע"ש הקריקטוריסט שהיה מצייר מכונות כאלה.

עכשיו שחיפשתי, מצאתי עליו אתר שלם! הנה, לדוגמה, מחדד:

מי? מה? 173535
...וציטוט מהאתר:

Hardly a day goes by without The New York Times, National Public Radio, The Wall Street Journal or some other major media invoking the name Rube Goldberg to describe a wildly complex program, system or set of rules such as our "Rube Goldberg-like tax system". The annual National Rube Goldberg Machine Contest at Purdue University, which is covered widely by the national media, brings Rube's comic inventions to life for millions of fans.

נכון שהתואר הוא Rube-Goldberg-like ולא סתם Rube Goldberg. וסליחה שאני עונה לעצמי, בפעם השלישית אולי היום.
מי? מה? 173561
צב"ר. התכוונתי, בכל אופן, ל-Jerrymeandered. ג'רי מינדר היה מושל של איזו מדינה בארה"ב, שניצל את סמכותו לקבוע גבולות של אזורי בחירה לקונגרס בתוך מדינתו. הוא קבע גבולות מפותלים וחסרי כל הגיון "גאומטרי" כדי לשים יחד את הערים הנכונות, כך שתושג בבחירות התוצאה הרצויה לו. שם התואר מתייחס לקו גבול מפותל שנועד להשיג תוצאה מלאכותית. שימוש שנון בו נעשה במאמר של קוואיין (Quine) "שתי דוגמות של אמפיריציזם", שמוזכר במאמר של פאטנם מהדיון ההוא (וגם כמעט בכל מאמר אחר בפילוסופיה בחמישים השנים האחרונות). קוואיין יוצא במאמר נגד הדיכוטומיה בין משפטים אנליטיים לסינתטיים (לא חשוב מה זה), ואומר, אאל"ט, משהו כמו "גם אם ניתן לשרטט קו Jerrymeandered בין שני הסוגים..."
איך איבדתי תהילת עולם. 173583
אני יודע שאין טעם להתבכיין, אבל [גם] גרימאנדר עלה בראשי, רק לא זכרתי אם זה אכן שם פרטי ושם משפחה, או שמא שם פרטי + סאלאמנדרה (רמז למסלול הזחילה המפותל).
איך זכיתי בבושת עולם‏1 173681
זה עתה קראתי דואל מאסתי, שתיקנה אותי לאפשרות השניה. אסתי, את מוזמנת להוסיף פרטים, אם בא לך. אני, לא רק שבלבלתי את הסיפור, גם טעיתי באיות המלה. אני הולך רגע לצד להתבייש.

1 טוב, אולי רק חצי עולם.
איך זכיתי בבושת עולם‏1 695739
אנקדוטה: מכל הפתיל הזה מה שנשאר בזכרוני הוא ה"עובדה" ש Jerrymandering נקרא על שמו של אחד, Jerry Mander. מזל שטרחתי לבדוק זאת לפני שהצטרפתי לירדן בפינת הקלון.
איך זכיתי בבושת עולם‏1 695774
ב-"20 שאלות" של מוסף הארץ הלפני אחרון, הופיעה השאלה: "מה משותף לצ'רלס לינץ', אלברידג' גרי וחיים גמזו?" מיד זיהיתי ש"לינץ"' ו"גמיזה" הן פעולות שקרויות על שם הראשון והאחרון, אבל השם האמצעי לא הסתדר לי - דווקא חשבתי על ג'רימנדרינג (מושג שהכרתי לראשונה דרך הפתיל הזה באייל), אבל פסלתי אותו כי "זכרתי", כמוך, שקראו לבחור ג'רי מנדר.

אפשר להוסיף לרשימה את צ'רלס בויקוט, אבל לא הצלחתי לחשוב על עוד.
איך זכיתי בבושת עולם‏1 695777
אני זיהיתי את לינץ' וגמזו והימרתי על הכלל.

אם כבר: תומס קראפר, כתשובה שגויה. וכמובן שיש עוד: לואי פסטר ולואיג'י גלוויני (שלא קשור ישירות לשיטה).
איך זכיתי בבושת עולם‏1 695782
יפה, בזכותך למדתי עכשיו על Thomas Crapper [Wikipedia]. תודה.
איך זכיתי בבושת עולם‏1 695785
"מסמרייז" ע"ש פרנץ מסמר שהתיימר לרפא מחלות בעזרת מגנט, והוזכר בקשר לאופרה של מצארט קוזי פאן טוטי.

יש גם "בודלרייז", למחוק טקסט מיני או פוגעני (למשל, טוויטים שלא ראויים למאכל אדם, או הגבלה רק למגיבים רשומים :) בדקתי ב-OED וזה ע"ש אחד שצינזר את כתבי שייקספיר.
איך זכיתי בבושת עולם‏1 695789
די לאחרונה - ''לגרבז''.
איך זכיתי בבושת עולם‏1 695814
כולם מכירים את הפועל "גמז" ויודעים שקישון המציא אותו, אבל מישהו חוץ מקישון השתמש בו? אני תוהה אם אפשר באמת לומר שהוא נכנס לשפה.
איך זכיתי בבושת עולם‏1 695818
שאלה מעניינת. ממה שאני רואה עכשיו, אין בגוגל הרבה מופעים של "לגמוז" שהם לא תוך איזכור של קישון, או שהם לא שגיאת כתיב. במופעים הבודדים שכן מצאתי, הפירוש לא היה "לקטול בביקורת", אלא משהו כמו "לחסל" או "להרוס", למשל "היה באפשרותה לגמוז את הברקזיט באופן דמוקרטי", או "ברוב להיטותה לגמוז את ההפגנה".

אז לתהייתך - אני לא חושב שאפשר לומר ש"לגמוז" נכנס לשפה.
איך זכיתי בבושת עולם‏1 695827
יש לציין, עם זאת, שקישון פרסם את המונח לפני אי אלו עשורים - שנות השישים המוקדמות, אולי? אם היה בו שימוש עצמאי אך זה דעך לפני, נניח, שנות השמונים, אז יכול להיות שזה לא הגיע לידיעתו של גוגל.
איך זכיתי בבושת עולם‏1 695829
חיפשתי עכשיו את המלה "לגמוז" ב-jpress. כצפוי, הרבה מהאזכורים הם של קישון עצמו (המוקדם ביניהם, אגב, הוא מ-‏1959). הופתעתי לראות שגם קישון עצמו השתמש במלה לא רק במובן של "לקטול בביקורת", למשל "אנחנו לא מוכנים לגמוז את חיינו המשפחתיים". כותבים אחרים השתמשו במלה גם במובן הקטילה וגם במובנים אחרים כבר בשנות השישים, ואני אכן חושב שהיא היתה יותר פופולרית אז.

במאמר מוסגר: כל כך חבל שה-OCR של jpress כזה גרוע. אם כבר עשו את המאמץ לסרוק ולהנגיש את כל החומר, לא יכלו לעשות את זה כמו שצריך? אני חושב שהשימושיות של האתר נפגמת בערך ב-‏50% בגלל הטעויות הסיטונאיות ב-OCR.
איך זכיתי בבושת עולם‏1 697839
תגובה 697837 של טל הזכירה לי שהביטוי "באחד האמשים", שלמיטב ידיעתי טבע קישון, חי לא רע.
בנידיקט ארנולד 173529
JOHN DOE 173537
-''מי הגוויה''
-''סתם איזה ג'ון דו''
זכו לתהילה 175546
לא שזה קשור במיוחד, אבל מזכיר לי את המונח Gerrymander, שנוצר (כמה מוזר) משילוב שמו של א. ג'רי - מושל מסצ'וסטס מתישהו בתחילת המאה ה-‏19 - והמילה salamander. יריביו הפוליטיים המציאו את הפועל הזה כתיאור לחלוקה בלתי-צודקת של מחוזי בחירות, והוא בשימוש עד היום.
_________
קראתי לפני שנים במילון או אנצי' וזה נתקע לי
זכו לתהילה 175552
תגובה 173561
זכו לתהילה 175553
מתנצל מקרב לב, לא יצא לי לקרוא את כל התשובות והמשכי הדיונים לפני שכתבתי את הנ"ל ("בכ"ז, אני משלם לחב' הטלפון ההונגרית לפי דקה", התפתל ק').
ואני חשבתי לתומי ש_אני_ אנציקלופדיה למידע מיותר/"מיותר". אני בקושי לכסיקון-כיס :)
זכו לתהילה 173449
פתאום עולה בדעתי שיש את לינץ' ובויקוט, שגם הם קיימים כפעלים. ונדמה ששני האדונים האלה היו אירים.
נראה מבטיח. 173467
זכו לתהילה 173464
במסגרת החרדה של האיחוד האירופי מהתפשטות מגיפות, אסור בתכלית האיסור למכור חלב לא מפוסטר בתחומיו. זכורים לי היטב סיפורים ביזאריים של חבריי, על עסקאות שחורות שביצעו עם חוואים בצד הצרפתי של הרי הג'ורה (Jura) כדי להשיג קצת חלב מפוסטר. היה אפשר לחשוב שמדובר מינימום באיזו מעבדת אקסטזי.

יכול להיות שיש תקנות ליברליות יותר לגבי מוצרי חלב, אך נראה לי שפשוט ביקרת באותו יריד כפרי לפני שהתקנות נכנסו לתוקף.

חבל, דווקא החלב האורגני הלא מפוסטר ממחלבות יודפת הרבה יותר טעים מחלב תנובה.
צ"ל: (Jura) כדי להשיג קצת חלב *לא* מפוסטר. 173468
(כבר משכתי בידית העצירה האדומה, אך מרחק הבלימה של השרת היה ארוך מדי)
זכו לתהילה 173920
שלא במפתיע, אולי, התקבלו כאן הרבה תשובות לא רעות. אשר לתשובה שאני התכוונתי אליה, שני חלקיה נאמרו כאן, לא ביחד. אחד מהם נפסל על הסף, בנימוק איתן לכאורה, אלא שהמנמק החמיץ משהו.
זכו לתהילה 174349
נו? אף אחד לא מתנדב להנחית את מכת החסד?
עוד משהו: אמריגו וספוצ'י, שיבשת שלמה נקראה על שמו, היה יכול להיכנס לשאלה גם. אבל השניים שהתכוונתי אליהם, יש על שמם מילים כה "מיידיות", שאפשר להיות מופתעים ברגע הראשון שמגלים שהמילים האלו הם על שם אדם.
זכו לתהילה 174367
גלווני ו-וולט, נניח? יש אולי אפשרות להתפלא ש-"לגלוון" זה על שם איש, אבל את וולט (או את מקיאוולי) אני לא מבין.
זכו לתהילה 174385
וולטה, וולטה, לא וולט. יום קשה.
זכו לתהילה 174410
נזכיר שהשאלה דרשה ששני האנשים יהיו מתחומים שונים.

הייתי מנסה לרדוף עוד קצת אחרי הזנב של השאלה, אבל נראה לי שהטעם של זה יצא מזמן. אז אני אחתוך, ואגלה מי השניים שהתכוונתי אליהם.

האחד הוא (יוליוס) קיסר, ששמו הפך שם גנרי לדיקטטור (אומץ, למשל, על ידי איוואן האיום, שהכתיר עצמו לקיסר - צאר - של רוסיה), והגיע עד "הקייזר" פרנץ בקנבאואר. זר דפנה ל-LG (תגובה 173433).

השני הוא אכן הפיזיקאי אלסנדרו וולטה. על שמו יחידת המתח "וולט", אבל זו לא הפואנטה: כפי שהעירו מיד, עשרות פיזיקאים הונצחו כיחידות של גדלים שונים. אבל עד כמה שהצלחתי לחשוב, רק וולטה זכה שיקראו על שמו גם ל*גודל* עצמו, מתח - בלעז וולטאז'. לשם השוואה, אנו אומרים "כוח" ו"זרם", ולא "ניוטונאז"' ו"אמפראז"'. גם אם יש עוד מקרים כאלה, בוודאי לא מדובר ביחידה שהיא מילה כה יומיומית. אני מוצא חן רב בעובדה שלכבוד כה ייחודי זכה דווקא פיזיקאי שאינו נמנה על השורה הראשונה בהיסטוריה. בכך הוא דומה לאמריגו וספוצ'י, שאינו נספר בין מגלי העולם המפורסמים ביותר, אבל דווקא הוא "קיבל" יבשת שלמה.
תירוצים, תירוצים 174479
ת'אמת, חיפשתי משהו שיבדל את אחת מבין יחידות המדידה מאחיותיה, אבל אני מוכרח לומר שאת וולטאז' פסלתי כי בהחלט אומרים גם אמפראז' ו(באנגלית, לפחות) גם Wattage. אולי בעברית וולטאז' נפוצה יותר, אבל אני לא בטוח שבפער עצום.

כדי שאני אצא גם טיפש ולא רק אובער-חוכעם, אציין שעל קיסר אפילו לא חשבתי - הנחתי לתומי שהכוונה היתה לחודשים יולי ואוגוסט...
תירוצים, תירוצים 174505
במאה העשרים, איינשטיין הפך למילה כמעט נרדפת לגאון. לדוגמא: "האיינשטיין של יפן", "גם הוא לא בדיוק איינשטיין", ...
תירוצים, תירוצים 174749
מה שמזכיר לי תוכנית ששודרה גם בערוץ 3 בכבלים בשם "Kids Say the Darndest Things!" בהנחייתו של ביל קוסבי.
באחת התוכניות שאלו ילד כבן 7 מי הוא איינשטיין והילד ענה שאיש אחד שהיה מאוד מצחיק עם שערות מצחיקות היה חכם מאוד ולכן אמרו עליו שהוא איינשטיין.
תירוצים, תירוצים 176708
בשנות הששים של המאה הקודמת הופיע שלישית זמר בשם ''גשר הירקון''. בתחילת המופע הציגו הזמרים הצעירים (אז) את עצמם.
ראשון עלה בני אמדורסקי, ןהציג את עצמו ''אני בני'' אחריו עלה יהורם גאון ואמר ''אני גאון'' השיב לו אריק ''אם אתה גאון, אני איינשטיין''.
תירוצים, תירוצים 174548
אם אומרים אמפראז' ווטאג', לא נותר לי אלא להתכחש לאבהותי על השאלה הזו, שבכלל לא אני חיברתי ובוודאי שלא אישרתי לפרסום.
תירוצים, תירוצים 175505
אומרים ואומרים, בהחלט, ואף שמעתי ''ואטאז''' לא פעם בארץ הקודש.
תירוצים, תירוצים 175550
נסיון מהוסס:
שני החבר'ה הם צרפתים.
הראשון (שרירותית) הוא הרופא(!) Joseph Guillotin, על שמו נקראת הגיליוטינה (guillotine).
השני - Count Plessis-Praslin, על שמו נקרא הפרלין (praline) הענוג.
הצרפתים, כידוע, תמיד היו מומחים גם בסבל וגם בהנאה.
ואם בסבל עסקינן - המרקיז דה סאד -> סאדיזם. (ובל יפקד מקומו של וילהלם זאכר מאזוך האוסטרי -> מאזוכיזם)
_________
אולי אפשר לקבל כוכבית?
תירוצים, תירוצים 175565
לאחר שהעשרת את חברת הטלפון ההונגרית וקראת את כל הפתיל, אתה בוודאי מבין שאשמח לתת לך שק של כוכביות, בתנאי שלא תעיר אותו יותר. את הפתיל.
חברת הטלפון ההונגרית??? 179292
חברת הטלפון ההונגרית??? 179318
תגובה 167454
זרי הדפנה שקיבלתי היו מוקדמים מדי 174637
ואני מודה שגם אני חשבתי על החדשים. אבל כבודו של קיסר במקומו מונח.

לגבי וולט, נדמה לי שהוא אכן ייחודי, לפחות באנגלית.

והנה הרשימה (החלקית?)
זרי הדפנה שקיבלתי היו מוקדמים מדי 174797
אני לא רוצה להמשיך ולדרוך על עורכנו רב הזכויות, אבל בעקבות תגובתך בדקתי קצת ולפחות http://www.m-w.com מסכים שיש גם Amperage וגם Wattage. בגוגל יש גם אזכורים לרוב, ולא רק מילונאיים.
גם בבילון! גם בבילון! 174800

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים