1776
מה האלטרנטיבה?

איך היה נראה המאמץ לשלום עם "הבולדוזר" כשר חוץ, למשל?
האלטרנטיבה 1778
האלטרנטיבה היא ממשלת שמאל-מרכז, עם המפלגות הערביות ועם שינוי. רק שמשום מה, ש"ס, שהיא המפלגה המושחתת ביותר במדינה, המסוכנת ביותר לדמוקרטיה הישראלית, נחשבת ללגיטימית, בעוד חד"ש נחשבת ללא לגיטימית מפני שרוב בוחריה ערביים. וכמו שאמרו השבוע במפלגת העבודה: "צריך שמשאל העם יוכרע בקולות לא-ערביים". זו אותה הגזענות, והיא אפילו לא מנסה לשנות אדרת.
כן, הבולדוזר 1779
איני נמנה עם חוג מעריציו של אריק שרון, אך אסור להתעלם מהיתרונות הגלומים בשותפות שכזו:
א. כפי שאריק שרון הוכיח כבר בהסכם וואי ובקמפ-דיוויד, עמדותיו המדיניות מגמישות באופן מפליא ככל שהתפקיד בו הוא נושא הוא בכיר יותר וקרוב יותר למעגל ההחלטות המדיניות. לגיטימציה של הבולדוזר להתקדמות בתהליך השלום, בכל חזית בה היה בוחר אהוד ברק, יכולה לעשות את ההבדל בין מנהיג שנרצח בכיכר לבין מנהיג שלוחץ ידיים על מדשאות קמפ-דיוויד.
ב. אסד היה צריך להזיע יותר בשביל לזכות בתמיכתו של אריק שרון, ואז אולי גם אזרחים שלא השתכנעו עדיין בכנות כוונותיו של אסד ו/או בתבונה שבהחלטה לעקור שבעה עשר אלף מתיישבים מבתיהם (ובכללם גם כותב שורות אלה)
היו משתכנעים.
ג. החשוב מכל - שלטון החוק, חיזוק הדמוקרטיה, יחסי חילונים דתיים ודת ומדינה, חברה וכלכלה - שכרגע מוזנחים או נרמסים, היו זוכים לטיפול נאות יותר.

לא בשביל זה עבדנו כל-כך קשה למען בחירתו של ברק. לא בשביל שהוא ישקר לנו, שיזלזל באינטלגנציה שלנו וימכור אותנו לדתיים. היה לנו כבר ראש-ממשלה כזה, כזכור.
והמהדרין יוסיפו: אם כבר ראש-ממשלה שקרן, מוטב אחד עם אנגלית של MIT
מאשר אחד עם אנגלית של קיבוצניק.
שרון לא לגיטימי 1782
אני לא מסכים איתך. הייתי מקבל את הליכוד אילו עמד בראשו אדם אחר. שרון פסול לכל כהונה. מדובר באדם שהונה את הממשלה, הוביל אותה למלחמת לבנון, הביא למצב העגום בו אנו נמצאים - ויש לו את החוצפה להמשיך ולככהן בממשלות ישראל, ואיש אינו מוחה.

ועל סברא ושתילה עוד לא דיברתי בכלל. גם לא על ההסתה שהנהיגו הוא וצחי הנגבי (עוד אדם פסול) ושהביאה לרציחתו של אמיל גרינצוויג. אמיל גרינצוויג, מישהו זוכר? פעיל שמאל שנרצח כשהפגין נגד המשך כהונתו של שרון על ידי בריון מוסת? זכרו את אמיל גרינצוויג, כשמישהו מזכיר את שמם של שרון או של הנגבי.
מצווה שבאה בעבירה 1783
ובכל זאת - אם צירופו של שרון לממשלה הוא שהיה מביא לכדי השגת הסכם שלום עם סוריה בקונצנזוס רחב, הרי שהיה בכך כדי לכפר (במקצת) על מעלליו של שרון (תחשוב על זה - האיש שהכניס אותנו ללבנון הוא שיסייע להוציא אותנו משם).

אני גם לא מת על שרון, אבל מה ששרון יכול להביא לממשלה שווה הרבה יותר ממה שאלי ישי הביא איתו, ויזיק הרבה פחות.

הליכוד, בכל מקרה, הוא מפלגה הרבה יותר לגיטימית בדמוקרטיה אמיתית מאשר מפלגה דוגמת ש''ס.
זו נבלה וזו טריפה 1786
אדם הנאמן לדמוקרטיה לא יכול לקבל את שרון בשום תפקיד רשמי, ולו של לוכד כלבים. את הליכוד בלי שרון אפשר היה, אולי, לקבל - אבל איכשהוא נראה לי שהם לא בדיוק יתמכו בנסיגה מהשטחים הכבושים (מהרמה הסורית ומהגדה המערבית, אם כי הם כנראה יתמכו בנסיכה מדרום לבנון).

גם ש"ס לא יתמכו, זה די ברור לי, ולא ברור לי איך אדם אינטיליגנטי בעיני עצמו כמו ברק נפל למלכודת הזו. מה הוא לא למד שום דבר מממשלת רבין? הוא לא זוכר איך ש"ס סחטה, סחטה, סחטה - ונמנעה או הצביעה נגד הממשלה בכל הצבעה חשובה? מה גורם לו לחשוב שעכשיו ישתנו הדברים?
הבעיה העיקרית ... 1787
הבעיה העיקרית שהשלום נהפך למשיח השקר של השמאל
כאילו שזה יפתור את כל בעיותינו.
אנו צריכים שלום פנימי .
בין דתים לחילונים , אשכנזים ספרדים , עניים ועשירים ,שמאל וימין , ועוד.

הרבה לפני השלום עם הסורים.
תשובה לבובי 1789
נמאס לי מהדיבורים השטוטיים על שלום פנימי.
נחוץ לא שלום פנימי אלא פתרון אמיתי של הבעיות.
היות ואילו בעיות קשות וכואבות גם הפתרון לא יהיה קל ויהיה לו מחיר.
לדוגמה: לפי השקפתי אין מקום לקצבת ילדים מדורגת ואת הכספים הללו יש להפנות ישירות לטובת הילדים בצורת גני ילדים ומעונות במחירים זולים בהרבה מהיום, ארוחות בבתי הספר + יום לימודים ארוך (באם הכספים לא יספיקו יש להקצות לכך כספים נוספים) כמו כן אני בדיעה שיש לבטל את משרד הדתות והרבנות הראשית,ולבטל את את ההקצבות לאברכי הישיבות.
סל צעדים זה פוגע קשות בציבור החרדי שעבורו יהיה צורך לדאוג למקומות עבודה. ברור לי שהטלת "גזרות" אלא תלווה בהפגנות ענק ומהומות.
לבד מהחרדים קיים גם כל המגזר ה"חקלאי" שחלקים גדולים ממנו זוכים אף הם להטבות ענק.
כל ביטול ה"פרוטקציות" הללו יתקל בהפגנות ומהומות ו"קרע" בעם על מנת שישראל תצליח להפוך למדינה מערבית מתוקנת אילו הם רק חלק מה"גזרות" שחייבים להטיל אחרת ישראל תמשיך את דרכה מטה ותחדל מלהיות בצמרת מדינות העולם שלישי ותדרדר לתחתיתו תשדר חולשה ותתחסל.
הבעיה העיקרית ... 1790
קל יותר לעשות שלום עם הסורים, כי הסכסוך עם הסורים הוא סכסוך חיצוני, נקי מאידיאולוגיות. הסכסוך הפנים-ישראלי חריף הרבה יותר, מפני שהציבור הישראלי קרוע בין אידיאולוגיות נוגדות.

יש המעדיפים את התרבות ההלכתית, המבוססת על גזענות, על פני התרבות האנושית. יש המעדיפים את תרבות המזרח על תרבות המערב. יש המעדיפים את התרבות הרוסית על פני כל תרבות אחרת. יש אנשים שרוצים שלום ויש אנשים שרוצים להרגיש אימפריה. ויש אנשים שפשוט מפחדים להחליט בין כל הברירות הללו.

בקצרה, המכשולים בפני ''תהליך שלום פנים ישראלי'' רבים הרבה יותר מאלו הניצבים בפני תהליך שלום ישראלי-סורי. מה גם שכמה מן המנהיגים (במיוחד אלו במחנה הדתי) גורמים לפארוק א-שרע להראות כמו חנה בבלי.
זו נבלה וזו טריפה 1788
שרון לא לגיטימי.
אך אם ברק היה מקים קואליציה אחרת היה נאלץ לפתור חלק מבעיות היסוד בתוך ישראל, עתה כל שעליו לעשות כדי לשטות במצביע ה''שמאל'' הוא להמשיך ולנהל משה ומתן עם הסורים עד קץ הדורות.
שמאלנים, השתגעתם? 1793
את אריק שרון, מחרחר המלחמות, השקרן הפתולוגי, הפאשיסט המגלומן, הייתם מוכנים לראות בממשלת שלום? אתם מקשיבים למה שאצבעותיכם מתקתקות? אריאל שרון?
אינסטנקטיבית גם אני צעקתי את אותם דברים נגד שיתופה של ש"ס בממשלה, בעיקר מתוך שיקולים אמוציונאליים לחלוטין. מאוחר יותר הבנתי שאין לנו ברירה. אנחנו נחשוק ונחרוק בשינינו, ניתן להם את כל הכסף שירצו, ננשק להם את הזקנים, נתחתן כמו שיגידו, נאכל מה שירצו, נתפלל כשיבקשו ונעשה ככל אשר ייצוו רבניהם, כדי להביא סוף סוף את השלום הזה.
מה שצריך להחזיק אותנו הוא המחשבה על ימים של שלום ועל שנים של ייבוש לו הם יזכו כשאנחנו נטייל בדמשק, על כל השנים שבהם הם התעללו בנו, השפילו אותנו ורמסו את כבודנו העצמי וזכותנו הטבעית לחופש והגיון. עד שברק ואסד לוחצים ידיים, עובדיה יוסף הוא המלך הבלתי מעורער שלי, ואני מוכן לעשות ככל העולה על רוחו, רק בבקשה, אהוד, תעשה את זה מהר, הזקן שלו מסריח.
שמאלנים, השתגעתם? 1794
ואולי הגיע הזמן להרהור מחודש באריק שרון ובפועלו. בניגוד למזכרות של ביבי, לעמותות של ברק , למתנות של עזר וייצמן ולחשבונות הבנק של לאה רבין אריק שרון (עד עכשיו לפחות) לא נחשד ולא הורשע במתן ולא הורשע בשום עבירה על רקע אישי, או במלים פשוטות יותר - אריק שרון לא לקח לכיסו גרוש מקופת הציבור שלא כצדק או כדין.
על מלחמת לבנון אפשר לנהל סימפוזיונים ארוכים. ייתכן שהרעיון לפתות במלחמה לא היה גאוני, אבל מצד שני אי אפשר לומר שנתנו לאריק שרון לסיים את העבודה כמו שצריך, ולכן אי אפשר לומר בודאות שטעה. אילו היו נותנים לו לסיים את המלחמה לפי דרכו, כלומר בכיבוש ביירות, ייתכן מאוד שגם הבעיה הפלסתינאית וגם בעית הגולן לא היו עולות היום על סדר היום, וישראל היתה הופכת למעצמה אזורית. ייתכן שאני טועה, אבל מכיוון שהשמאל לא נתן לשרון להשלים את מלאכתו (ולא כדי להגן על חיילינו חס וחלילה אלא כדי להגן על מחבלים פלסתינאים אותם כינו "לוחמי חופש") אי אפשר לומר בודאות כי טעה. בעזה, בשנת 1970 אגב, שרון הצליח לעצור את הטרור האש"פי מבלי להסגיר חלקי מולדת יקרים.
לסיום, גם אם חטא שרון במלחמת לבנון הרי שכוונתו היתה טובה, ואחרי כמעט 20 שנה ראויים גם פושעים נחותים בהרבה מאריק להזדמנות חוזרת.
אריק שרון 1799
א. "אריק...לא לקח שום דבר לכיסו". לא ממש מדויק. חוות השקמים הועברה לו על ידי המדינה, כשהיה שר החקלאות. מקרה? אני סקפטי. אבל זה קרה בתקופה שבה היו סלחנים הרבה יותר כלפי גיבורי מלחמה (בטרם מלחמת לבנון).

ב. "לא הורשע בשום עבירה על רקע אישי" - לא ממש מדויק. נאמרו עליו מילים קשות מאד. במשפט דיבה בו הפסיד. למי ששכח, בית המשפט קבע שאריק שרון שיקר לראש הממשלה ולממשלה כולה. בן גוריון, בשנות החמישים, כתב עליו ש"הוא יוכל להיות קצין מעולה, אם יחדל ממנהגו לומר אי אמת".

ג. "הרעיון לפתוח במלחמת לבנון לא היה גאוני" - לשון המעטה. שרון הורה לצבא לבצע תוכנית _שהממשלה דחתה_ תוך שקרים בלתי פוסקים לממשלה, ונסיון לבנות התנחבלויות בלבנון. בשלב מסוים הממשלה נטלה משר הבטחון, בצעד חסר תקדים, את הסמכות להפעיל את חיל האוויר, מפני שהבינה ששר הבטחון שלה לא חרג ממנהגו לומר אי אמיתות.

ד. "אילו היו נותנים לו לכבוש את ביירות..." - ביירות נכבשה, חביבי. איפה אתה חושב נמצאות סברה ושתילה? אולי כדאי שתקרא משהו על המלחמה, במקום להקשיב למה שאומרים בהפגנות הימין? מעבר לכך, אנא הסבר כיצד כיבוש ביירות היה פותר את הבעיה הפלסטינית. ובאותה הזדמנות, איך כיבוש ביירות היה פותר את הבעיה הסורית. ולמה, מאחרוביירות נכבשה, הבעיות הללו לא נפתרו.

ה."השמאל לא נתנן לשרון להשלים את מלאכתו..." - צה"ל היה בבירות תוך פחות משבוע מתחילת המלחמה. השמאל התחיל להתעורר ביולי, שבועים לאחר מכן (ראה ארכיוני "ידיעות אחרונות" ו"מעריב" מהתקופה). מה זה החרטא הזה? אולי תקרא קצת, ולא תקשקש?

ו. "..ולא כדי להגן על חיילינו חס וחלילה..." - עלילת דם. אני מקווה שיש לך הוכחות. תתקשה למצוא כאלו, כי שלום עכשיו הכירה באש"ף כפרטנר למשא ומתן רק בשנת 92', ורצ עשתה זאת רק בשנת 88', כלומר, שש שנים לאחר תחילת המלחמה. אתה הוזה, ידידי.

ז. "בשנת 1970 הצליח שרון לבלום את גל הטרור.." - בשנת 1970 שרון הרג הרבה פלסטינאים בעזה. הפלסטינאים הפנימו את הלקח, והעבירו את הטרור מעזה לתחומי ישראל. תעבור על עתוני שנות השבעים, מצפה לך קריאה מעניינת מאד.

ח. "...בלי להסגיר חלקי מולדת יקרים" - ממתי ע\ה היא "חלק מולדת יקר"? איפה אתה חי?
אריק שרון 14391
אתה באמת תמים, יש אנשים שמוכנים אפילו לפשוע בשביל המדינה שלא לדבר על להילחם ןלמות ומה שאתה עושה לאיש הזה זה מה שילדים בגן עושים אחד לשני, אני אמרתי אתה אמרת הוא לקח לי אני נתתי..... כל זה לא חשוב חשובה התוצאה.
אריק שרון 33142
לא משנה , אריק שרון הינו בראש ובראשונה יהודי גאה לוחם ומנהיג ולא משנה כמה ערבים הוא הרג ,מישהו הרי צריך להרוג את כל הפנאטים הללו ,הברברים חסרי לב אכזריים וכל מטרתם היא להגיע השמיימה ותפקידו של אריק שרון להטיס אותם במהירות לגן עדן היכן ששבעים בתולות מחכות להם בקוצר רוח.
אני בן אדם ליברלי אך איך אפשר להיות איש רחום וחנון כלפי אלה שרוצים את השמדתינו.
לכן אני ממליץ לכל יפי הנפש תנו לאריק לעשות את העבודה שלו בשקט.
אריק שרון 33286
במה, בדיוק, מתבטאת הליברליות שלך?
ואחרי דמשק? 1797
הסכסוך עם סוריה יכול, במידה רבה, להיפתר במחי הסכם אחד. אבל האם זה ישחרר אותנו מש"ס? הרי תישאר הבעייה הפלשתינאית, וזו, חוששני, לא תגיע לקיצה כל כך מהר. כמה זמן עוד נצטרך לדחות את הטיפול בתחלואינו הפנימיים, ואף להחריף אותם (ע"ע ש"ס)?

הגישה שלך מפתה, אבל אני לא קונה אותה.
שמאלנים, השתגעתם? 1800
לא יודע עליך, אבל אני לא הצבעתי ל"ממשלת השלום". אני הצבעתי עבור תוכנית כלכלית לכאורה מפורטת, אני הצבעתי /נגד/ נורמות הנהגה קלוקלות דוגמת אלו של נתניהו, אני הצבעתי עבור אדם שהאמנתי בו כי לא יתעוור מהסיכוי לשלום עד כדי הפקרת כל שאר ענייני המדינה.
איך אמרו בתשדירי התעמולה של הירוקים? "בסוף יהיה שלום. זה רק עניין של זמן. אבל מה בינתיים?" - אז האג'נדה של הירוקים לא בדיוק זהה לשלי, אבל השאלה בעינה עומדת - מה בינתיים? האם אנחנו צריכים לחיות במדינה תיאוקרטית בשביל הזכות לשלום? לא תודה. לא שווה לי את זה. אני מעדיף למות בהגנה על מדינה דמוקרטית מאשר לחיות בשלווה במדינה שכופה עלי חוקי דת.
שמאלנים, השתגעתם? 1801
אני בספק אם תוכל לחיות בשלווה במדינה תיאוקרטית. תיאוקרטיה היא הזמנה למלחמת אזרחים.
השלום הוא אמצעי, לא מטרה. 1812
השלום הוא אמצעי, לא מטרה בפני עצמו. השלום הוא אמצעי לאיכות חיים גבוהה יותר, לסביבה חברתית נעימה יותר, לחיים חופשיים ובטוחים יותר. להקריב את מהות, איכות וחירות חיינו על מזבח השלום משולה בעיני להורדת המים עם התינוק. במה הועילו חכמים בתקנתם? לשם מה נלחמנו על חיינו כאן, אם אלה אינם שווים את הטרחה ממילא? אז יש כאלה שמחכים לרגע שיוכלו "לייבש" את מוסדות ש"ס. יש גם כאלה שמחכים לרגע שיוכלו לסגור חשבון עם כל המיליונרים שמתעשרים עכשיו על חשבון הציבור, בין השאר בגלל שלראש הממשלה יש אינטרס שלא להרגיז אותם כרגע. אבל יש גם כאלה שפשוט רוצים להנות, עד כמה שאפשר, מהחיים כאן.
מאיר שטרית אמר פעם, שהוא מחכה ליום בו יושג השלום כדי שממשלות ישראל לא תוכלנה להשתמש בדגל הבטחון והשלום כעלה תאנה להסתרת ערוותה בתחום הכלכלי-חברתי (אמר, ורץ כשר האוצר, לטלוויזיה לנקר עיניהם של מאתיים אלף מובטלים עם מעיל הורסאצ'ה של הכלבה שלו) הגיע הזמן שגם עד בוא השלום, יפסיקו הדוברים מן השמאל ומן הימין להשתמש בסוגיות השלום והביטחון כעלה תאנה.
כן, הבולדוזר 1837
אולי צודק מר אדמוני וככל שתפקידו רם יותר הוא גמיש יותר. לגמישות שיא הגיע אריק שרון ב 1982 כשנשא בתפקיד הרם של שר בביטחון. יש ביננו שעוד זוכרים... אולי כשיגיע לתפקיד ראש הממשלה תגבר גמישותו עוד יותר והחברה הטובים יסעו לביקור בבגדד.
ואולי יש בנו געגועים לאנגלית של MIT אולי של סוכן CIA, גם להם יש אנגלית לא רעה.
אם מר אדמוני מתגעגע לימים של קיפאון מדיני ולבנימין נתניהו הוא אכן ניחן בזיכרון קצר מאוד, אם הוא מתגעגע לימי אריק העליזים או לימי ממשלת האחדות (1984-1990) אפשר לזקוף גבה בתימהון. אכן מר אדמוני ניחן בזיכרון קצר. קצר מידי. ודבר זה הוא המפריד כ ח ו ט ה ש ע ר ה בין תקומתנו ובין אסוננו.
ט"ו בשבט שמח.
האלטרנטיבה 1832
האלטרנטיבה היא החלטה גורלית של מדינת ישראל (הסכם שלום) לאחר מאמץ רב יותר במהלך המו''מ, אך החלטה שתונח על בסיס רחב של הסכמה רבתי מצד אזרחים רבים.
27608
יום לפני היומהולדת שלך בעשר בלילה אתה יושב על האינטרנט וכותב תגובות פילוסופיות?
חסר לך מה לעשות בחיים???

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים